Tipy na bežkárske trasy

Bežkovanie v Rakúsku: stredisko Böhmerwald

Nordic centre Böhmerwald sa nachádza na severnom cípe Rakúska len pár km od českých hraníc. Krásne prostredie hustého lesa ponúka 78 km upravených tratí na skejt i klasický štýl. Napriek oku lahodiacej prírodnej kulise však toto stredisko vo mne zanechalo pocit rozpačitosti a nevyužitého potenciálu. Akoby stálo nie len na okraji krajiny, ale aj okraji záujmu. V čom Böhmerwald sklamal a oplatí sa ho vôbec navštíviť? Prečítajte si ďalší diel zo série bežkovanie v Rakúsku. 

Jarné bežkovanie v Nordic centre Böhmerwald
Jarné bežkovanie v Nordic centre Böhmerwald

Stredisko Böhmerwald sa nachádza 3 a pol hodinky autom vo vzdialenosti 334 km z Bratislavy. Leží v nadmorskej výške 1000 m.n.m na náhornej plošine zo všetkých strán obklopenej hustým lesným porastom, ktorý síce bráni výhľadom, no chráni pred vetrom i silným účinkom jarného slnka. Na svojej webovej stránke stredisko uvádza, že vďaka tomu tu bežkárska sezóna môže trvať dlhšie ako v iných strediskách v podobnej nadmorskej výške. Ja som stredisko navštívila koncom marca a musím povedať, že so snehom a úpravou tratí to bolo eltété…  🙂

Stredisko odporúčam navštíviť v čase, keď je veľa snehu, na jar je snehu málo
Stredisko odporúčam navštíviť v čase, keď je veľa snehu, počas jari už sneh na trati chýba

Stredisko Böhmerwald ponúka takmer 80 km upravených tratí s 3 možnosťami nástupných miest: Schöneben v obci Ulrichsberg, Grünwald a Oberhaag. Všetky miesta poskytujú možnosť parkovania a bezprostredný nástup na bežkárske trate. Centrom strediska je však Schöneben, kde sa nachádza veľkokapacitné parkovisko, chaletová dedinka, reštaurácia a nástup na viacero bežkárkych okruhov.

Lístok na trate

Bežkovanie v Rakúsku je spoplatnené a inak tomu nie je ani v centre Böhmerwald, hoci toto stredisko je najlacnejšie v širokom okolí. Za celodenný lístok tu zaplatíte len 5 eur, v cene lístka máte parkovanie a využívanie všetkých upravených tratí (v závislosti od aktuálnych snehových podmienok). Lístok si zakúpite buď v automate, ktorý je priamo pri vstupe na trať alebo vám ho predá kontrolór pri vjazde na parkovisko (Schöneben). Majte však pripravené mince, nie všetky automaty majú možnosť platby kartou, prípadne nevydávajú z väčšej sumy.

Značenie tratí v stredisku Böhmerwald

Ak by som mala pomenovať dôvod, prečo je celodenný lístok v porovnaní so vstupom do ostatných bežkárkych stredísk taký lacný, tak by to bolo práve značenie. To má totiž v stredisku Böhmerwald značné medzery, na rakúske pomery až nezvyklé. Jednak je nejednotné, je zastaralé a je veľmi sporadické, na niektorých miestach vyslovene chýba. V Rakúsku som bežkovala už všelikde, a hoci má každé stredisko vlastnú metodiku značenia, všade je jednotná a hlavne jednoznačná, s údajmi o počte prejdených kilometrov, celkovej dĺžke trasy, označenia trasy a pod. V stredisku Böhmerwald však nič podobné nečakajte, značky chýbajú, zišla by sa im renovácia a hlavne jednotný systém. 

Značenie tratí v stredisku Böhmerwald
Značenie tratí v stredisku Böhmerwald
Značenie tratí
Značenie tratí je nejednotné, na plastových i drevených tabuľkách

Náročnosť tratí

V Böhmerwalde sa nachádza jedna náročná trasa (trať číslo 9 s názvom Hochficht) a viacero ľahších a stredne náročných trás. Ak máte radi jednoduchšie trasy, na výber máte trať č. 8 s názvom Glöckelberg dlhú 2,1 km (nástupné miesto Schöneben), trať č. 11 Kleine Haagerloipe s dĺžkou 3 km alebo trať č. 12 Große Haagerloipe s dĺžkou 4 km (obe z nástupného miesta Oberhaag). Profil tratí a viac info nájdete na oficiálnej stránke strediska Böhmerwald.

Mapa bežkárskych tratí_Böhmerwald
Mapa bežkárskych tratí v stredisku Böhmerwald

Stredne náročné trate sú všetky ostatné z východzej stanice Schöneben. Nie je ich veľa, naväzujú na seba a dajú sa pekne pospájať či kombinovať. Začať môžete trasou Sonnenloipe (trať č. 5), z nej sa napojiť na Bärnsteinloipe (trať č. 6) a pokračovať po trati označenej ako CH (s malou prestávkou v Grünwalde). Odtiaľ pokračujte po trati Jägerhütte (trať č. 7) a Moldaublick (trať č. 3 ) a dôjdete znovu na miesto Schöneben. Trasy majú strednú náročnosť, väčšinou vedú po zvažnici vo veľmi peknom lesnom prostredí. 

Schwarzenberský plavebný kanál
Schwarzenberský plavebný kanál využívaný na splav dreva do rieky Vltava
Bežecké trate vedú v krásnom prostredí Šumavy
Bežecké trate vedú v krásnom prostredí Šumavy

Doplnkové služby

V bezprostrednej blízkosti trás nie je veľa možností na občerstvenie, okruhy si preto naplánujte tak, aby ste vyšli so silami. Reštaurácie sa nachádzajú na nástupných miestach, no ich otváracie hodiny si radšej overte pred nástupom na trate. Priamo v centre strediska v Schöneben sa nachádza požičovňa bežkárskej výstroje, otváracie hodiny a cenník služieb nájdete TU. Ak si chcete zdokonaliť svoju bežkársku techniku alebo vôbec skúsiť bežkovanie prvýkrát, stredisko Böhmerwald ponúka skupinový či individuálny kurz bežkovania, viac info pozrite TU. Keď sa vyberiete na trať č. 3, 5, alebo CH, v ich záverečnej fáze blízko centra Schöneben budete míňať peknú vyhliadkovú vežu Alpenblick, odkiaľ by ste v diaľke mali zazrieť alpské štíty. Potvrdiť to však nemôžem, v čase mojej návštevy strediska bol prístup na vyhliadku zatvorený :/

Vyhliadková veža v Nordic centre Böhmerwald
Vyhliadková veža Alpenblick v Nordic centre Böhmerwald

Celkové hodnotenie strediska Böhmerwald

Stredisko Böhmerwald je v porovnaní s inými známejšími bežkárskymi strediskami v Rakúsku  dosť nevýrazné a pravdupovediac, môj pocit z neho je trochu rozpačitý. Okrem vyššie spomenutého chýbajúcého a nejednotného značenia negatívne hodnotím aj slabú komunikáciu o zatvorení chát, v ktorých sa vyčerpaný bežkár môže občerstviť. Informácia o ich výpadku totiž na webovej stránke chýbala, zmienená bola len dočasnou tabuľou pri samotnej odbočke k reštaurácii. Aby však moje hodnotenie bolo objektívne, pravdou je, že som sa doň vybrala na samom sklonku bežkárskej sezóny, keď už aj snehové podmienky neboli ideálne. To sa, uznávam, mohlo odraziť aj na celkovom dojme, ktoré dané stredisko vo mne zanechalo.

Na bežkárskej trati v Böhmerwalde
Na bežkárskej trati v Böhmerwalde

Z toho vyplýva aj moje celkové odporúčanie na záver: stredisko Böhmerwald pokojne zaraďte do svojho bežeckého itineráru, ale s trošku menšími očakávaniami, ako pri iných bežkárskych strediskách v Rakúsku. Nie je to typicky jarné stredisko, vyberte sa sem vtedy, keď je sezóna v plnom prúde a snehu je dostatok. Stredisko nie je veľké, väčšinu z tratí stihnete prejsť za 1 deň, všetky za max. 2. S týmto balíkom informácií a čerstvo nasneženým prašanom môže byť aj Nordic centre Böhmerwald výborným miestom na krásne bežkárske zážitky 🙂

Páčil sa vám tento článok, máte nejaké doplňujúce otázky, info, ktoré by mohlo zaujímať aj ostatných? Neváhajte zanechať komentár v políčku nižšie, poteším sa! 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.