Tipy na bežkárske trasy

Na bežky do Rakúska: zimné eldorádo Bad Gastein

Vitajte na blogu behomsvetom, ktorý inšpiruje k pohybu a objavovaniu. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Facebooku alebo Instagrame a hlavne, 

buďte aktívni 🙂

Ak túžite po bežkovaní v nádhernej alpskej prírode s dokonalou úpravou tratí a istotou snehu počas celej zimnej sezóny, mám pre vás skvelý tip: navštívte bežkárske strediská v malebných obciach Bad Gastein a Bad Hofgastein. Bežkovať tu budete vo výške 1100 až 1600 m.n.m., vďaka čomu si okrem trvalej bohatej snehovej nádielky užijete aj bezprostrednú blízkosť impozantných alpských štítov a hustých ihličnatých lesov kam len vaše oko dovidí. Nadšení budete aj z kvality bežkárskych stôp väčšinou ľahkej a strednej náročnosti ako aj z možností relaxu po aktívnom pohybe v tých pravých zimných podmienkach. Preháňam? Vôbec nie, takto vyzerá zimné eldorádo Bad Gastein.

zimné eldorádo Bad Gastein
V Gasteinertal vás čakajú vynikajúce podmienky na bežkovanie v čarovnom prostredí

V článku sa dozviete:

 • aké bežkárske trasy nájdete v top zimných strediskách Bad Gastein a Bad Hofgastein
 • ktorú vysokohorskú bežkársku stopu musíte vyskúšať
 • o najkrajšej lesnej bežkárskej trase v tomto regióne
 • ktorá trasa sa skvele hodí pre bežkárov začiatočníkov

ZIMNÉ ELDORÁDO V BAD GASTEIN A BAD HOFGASTEIN

Bad Gastein a Bad Hofgastein patria medzi najobľúbenejšie zimné strediská v susednom Rakúsku. Nachádzajú sa v regióne Salzbursko v doline Gasteinertal, ktorá je od Bratislavy vzdialená 450 km. Malebné Gasteiny ležia na úpätí pohoria Vysoké Taury v nádhernom prostredí hustých smrekových lesov i zasnežených alpských štítov a ponúkajú skvelé možnosti na pravú zimnú dovolenku: nájdete tu špičkové lyžiarske strediská, svetoznáme termálne kúpele, špičkovo upravené bežkárske stopy, lokality s hlbokým, neupravovaným snehom na free ride či spoznávanie okolia na snežniciach, psích alebo konských záprahoch. Ak vystriehnete dobré počasie, v lokalite Bad Gastein vás čaká ozajstné zimné eldorádo. 

BEŽKOVANIE V GASTEINERTAL

V doline Gasteinertal si môžete vyberať zo 14 bežkárskych trás, ktoré majú dohromady 40 km. Trasy však nie sú na jednom mieste, nachádzajú sa buď vysoko v horách alebo v údolí dediniek Bad Gastein, Bad Hofgastein a Dorf Gastein. Na jednom mieste sa však zvyčajne nachádza viac bežkárskych trás, preto sa nemusíte báť prílišného pendlovania počas dňa. Naopak, trate sa nachádzajú v tak peknom prírodnom prostredí, že k odchodu z nich vás prinúti iba zvedavosť, ako vyzerá tá ďalšia 😀 Na presun medzi strediskami môžete využiť pravidelnú autobusovú linku, ktorá prepája všetky lyžiarske a bežkárske strediská v Gasteinertal. Všade sa však, samozrejme, viete dostať aj autom, parkovanie sa zväčša nachádza hneď vedľa strediska a až na malé výnimky je bezplatné.   

zimné eldorádo Bad Gastein_Angertalloipe
Perfektná kvalita bežkárskych trás v Gasteinertal
zimné eldorádo Bad Gastein_lesná trasa Angertalloipe
Lesná bežkárska trasa Angertalloipe upravená pre klasiku i korčuliarsky štýl

NAJKRAJŠIA LESNÁ TRASA: ANGERTALLOIPE/ BAD HOFGASTEIN

Opis bežkárskych trás v Gasteinertal začnem najkrajšou lesnou bežkárskou trasou – Angertalloipe v Bad Hofgastein: 

 • GPS: 47.133181, 13.081553
 • dĺžka: 8 km
 • náročnosť: stredná
 • nadmorská výška: 1200 – 1280 m
 • prostredie: lesná cesta, lúky
 • parkovanie a vstup na trať: bezplatné
 • štýl: skating, klasika
 • výškový profil a aktuálne info o trase nájdete tu
Mapka zimného strediska Angertal, bežkárska trasa je označená červenou, kliknutím zväčšite (zdroj: skigastein.com)

POPIS TRASY: Angertalloipe meria 8 km a vedie nádherným prostredím hustého lesa s výhľadom na okolité svahy pohoria Vysoké Taury. Nástup na trať je hneď vedľa vychyteného lyžiarskeho strediska Skizentrum Angertal, v ktorom si zalyžujete vo výške 2600 m.n.m. Ak máte radi obidva športy, na tomto mieste sa dajú pekne skombinovať. Kompletný výstroj na bežky i lyžovačku si môžete vypožičať priamo na mieste.

Bežkárska trasa Angertalloipe má strednú náročnosť a vedie mierne stúpajúcou, dostatočne širokou lesnou cestou popri potoku Angerbach. Trať nie je zokruhovaná, až na jednu slučku v závere sa vrátite tou istou trasou, no vadiť vám to zaručene nebude: kulisa zasnežených štítov a rozprávkového ihličnatého lesa ju mení na ozajstný bežkársky zážitok a z Angertalloipe robí najkrajšiu lesnú trasu v celej Gasteinertal. Určite odporúčam!

Okrem lesnej Angertalloipe sa v dedinke Bad Hofgastein nachádzajú ešte ďalšie tri bežkárske trate. Na všetkých sa dá bežkovať klasickým i korčuliarskym štýlom a vstup je všade bezplatný.

 • Achenloipe (trasa E) – 4.2 km, stredná náročnosť
 • Sportplatzloipe (trasa D)– 2.7 km, ľahká náročnosť, trasa vhodná pre začiatočníkov
 • Kurparkloipe (trasa C) – 1.7 km, ľahká, umelé zasnežovanie a osvetlenie do 21:30
Mapa bežkárkych trás v Bad Hofgastein, zdroj: skigastein.com

TOP VYSOKOHORSKÁ TRASA: NASSFELDER RUNDE/ BAD GASTEIN

Nassfelder Runde je bežkárska trasa nachádzajúca sa v stredisku Sportgastein na náhornej plošine pohoria Vysoké Taury vo výške 1600 m.n.m.

 • GPS: 47.062817, 13.058624
 • dĺžka: 6.2 km
 • náročnosť: stredná
 • výškové prevýšenie:  61 m
 • prostredie: náhorná plošina, lúky
 • parkovanie a vstup na trať: 17 EUR (vstup do národného parku, parkovanie, vstup na bežkárske trasy – v prípade zlého počasia neplatíte)
 • štýl: skating, klasika
 • mapku trasy a výškový profil nájdete tu
zimné eldorádo Bad Gastein_Nassfelder Runde
Úchvatná panoráma bežkárskej trate Nassfelder Runde

POPIS TRASY: Nassfelder Runde v stredisku Sportgastein je stredne náročná vysokohorská bežkárska trasa v impozantnom prostredí alpských 3-tisícoviek. Ak počas športovania radi cítite spätosť s prírodou a majestátnym štítom sa chcete priblížiť až na dotyk, toto miesto je pre vás ako stvorené. Scénické výhľady vám nezakryjú žiadne stromy ani horské hotely, okrem širokej pláne a strmých svahov nad vašou hlavou niet ničoho, čo by bránilo výhľadu na úžasnú alpskú panorámu. Ibaže by ste vychytali neľútostné veterné počasie s poriadnou snežnou búrkou a hmlou, pre ktorú nevidíte ani na meter. Našťastie, aj tá raz pominie a vám sa naskytne pohľad, ktorý budete vnímať s nehraným úžasom. 

zimné eldorádo Bad Gastein_trasa Nassfelder Runde
Mimo bežkárskej stopy je v Sportgastein bežne cez meter a pol snehu

Sportgastein je stredisko zimného športu s lyžiarskymi svahmi a tromi upravovanými bežkárskymi trasami nachádzajúcimi sa vo výške 1600 m. Dostanete sa sem po ceste č. 167 vedúcej z dedinky Bad Gastein. Keďže sa stredisko Sportgastein nachádza na území Národného parku Vysoké Taury, pri vstupe doň musíte zaplatiť 11 EUR. V sume je zahrnutý vstup na chránené územie a parkovanie v stredisku, avšak pozor, platiť budete ešte raz, a to za vstup na bežkárske trate. Lístok stojí 6 EUR/ deň a zakúpiť si ho môžete v automate pri štarte. Ak sa v Sportgastein ocitnete počas zlého počasia, platiť za trate nemusíte. Vraj preto, že vám nie je poskytnutá optimálna kvalita 🙂

Nassfelder Runde má 6.2 km, no kombinovať ju môžete s modrou trasou ľahkej náročnosti – Scharecker Runde. Štart i cieľ majú tieto dve trasy spoločný, Scharecker Runde je však kratšia, meria necelé 2 km. Tretia trasa v Sportgastein je Bernhard Gruber Olympia Loipe, meria 2.2 km a je strednej náročnosti. Kombináciou týchto 3 trás nabeháte cez 10 km, celé si to ešte raz zopakujte a potom už len spokojne oddychujte v jednej z chát pod skalnými bralami tohto úžasného miesta. 

Trasa Böcksteiner Loipe v Bad Gastein
BONUSOVÁ TRAŤ NA ZÁVER: BÖCKSTEINER LOIPE/ BAD GASTEIN
 • GPS: 47.100103, 13.124472
 • dĺžka: 5.5 km
 • náročnosť: ľahká
 • výškové prevýšenie: 33 m
 • prostredie: lúky
 • parkovanie a vstup na trať: zdarma
 • štýl: skating, klasika
 • mapku trasy a výškový profil nájdete tu

POPIS TRASY: Böcksteiner Loipe sa nachádza za obcou Bad Gastein vo výške 1100 m.n.m. K trase vedie nenápadná odbočka z cesty na Sportgastein, ktorá vás privedie k malému parkovisku uprostred poľa a lúk. Böcksteiner Loipe je dlhá 5.5 km, z toho 1.5 km je pod umelým osvetlením a 2.5 km trate je prístupná aj pre bežkárov so psím záprahom. 

Táto bežkárska trasa sa nachádza na jemne zvlnenom teréne vo veľmi príjemnom prostredí na kraji lesa uprostred rozľahlých lúk. Je výbornou voľbou pre začínajúcich bežkárov, ktorí sa boja prudkého brzdenia či stúpania, no rovnako poteší aj zdatných bežkárov, ktorí si tu môžu cvičiť techniku, či len tak užívať dlhé rovinaté úseky s výhľadom na krásnu zasneženú krajinu. A rovnako môže byť zlatou bodkou za parádnym bežkárskym víkendom v zimnom eldoráde Bad Gastein

OPÝTAJTE SA

PÁČIL SA VÁM TENTO ČLÁNOK? CHCELI BY STE SA NA NIEČO OPÝTAŤ? VYUŽITE POLÍČKO NIŽŠIE A ZANECHAJTE KOMENTÁR, POTEŠÍM SA!

8 komentárov

 • Karol

  Otázky mi nenapadajú, je tam asi všetko, čo môžem potrebovať, skôr patrí vďaka za veľmi cenné informácie, ktoré nemusím pracne hľadať na internete a môžem sa tam rovno vybrať.

 • Lukas

  Nádhera a krásny článok. Uvítal by som aj reportáž z Kremnických hôr tam je tratí vyše 70 km teraz upravovaných. Aj keď tie mam zbehané ale iní by možno uvítali 🙂

  • Tamara

   Ďakujem Lukáš, som rada, že sa článok páči! Skalka a okolie sú na bežky nepochybne skvelé, ale neviem, či je potrebné písať o tamojších trasách, zdá sa mi, že sú väčšine ľudí pomerne známe…ale možno máte pravdu, taký súhrn by možno padol vhod…popremýšľam 🙂 ale určite vďaka za tip na ďalšie spracovanie

 • Jarka

  Milá Tamaro,
  web jsem objevila náhodou, když jsem hledala info ohledně běžkování v Ramsau. Nakonec jsme jeli do Donoval, tam toho pro běžkaře moc nebylo, ale i tak krásné výhledy na Velkou Fatru, příště snad na Skalku, tu zatím taky neznáme, ale na jaře určitě do Gasteinertalu, i když je to z Brna na víkend docela daleko, takže to bude určitě min prodloužený víkend. Můžu se zeptat, jestli tam máte tip i na ubytování, ještě jednou moc děkuji a těším se na další články

  • Tamara

   Milá Jarka, ďakujem za komentár, som rada, že ste natrafili na moje články, kde pomaličky predstavujem rôzne bežkárske strediská v Rakúsku 🙂 Gasteinertal je na jar skvelá voľba, bude sa vám páčiť. Tip na ubytovanie žiaľ nemám, my sme bývali trochu ďalej, až pri Zell am See, lebo pôvodne sme chceli bežkovať tam, ale počasie nám skrížilo plány.. No možností na ubytovanie v Bad Gastein a okolí je veľmi veľa, akurát vám odporúčam booknuť si ho dostatočne v predstihu, letmo som pozrela booking a dajú sa nájsť slušné penzíony s raňajkami za 100 eur pre 2 osoby, čo je taký štandard, nižšie ceny sú skôr výnimkou. Oblasť Gasteinu je jedna z najvychytenejších, ubytko za dobrú cenu sa vychytá rýchle, preto si ho treba plánovať v predstihu…tak držím palce a potom sa prípadne podeľte so skúsenosťou, ako sa vám páčilo! 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.