Tipy na bežkárske trasy

Bežkovanie v Rakúsku: snehové kráľovstvo Höhenloipe Rossbrand

V posledný víkend oficiálnej bežkárskej sezóny 2021/2022 som sa vybrala na miesto, ktoré mi svojou krásou, snehovými podmienkami a kvalitou úpravy tratí úplne vyrazilo dych. Po nedávnej návšteve špičkového strediska Ramsau am Dachstein som si myslela, že už podobné bežkárske eldorádo neobjavím a hľa, len 14 km od Ramsau sa nachádza ďalšie, originálne, nádherné, s kulisami, ktoré by obstáli pri natáčaní akejkoľvek zimnej rozprávky či reklamného spotu na zimnú krajinu. Höhenloipe Rossbrand sa nachádza vo výške 1700 m.n.m. a je naozajstným bonbónikom medzi bežkárskymi trasami v širokom okolí. Čítate ďalší článok zo série Bežkovanie v Rakúsku. 

Höhenloipe Rossbrand
Okruhy na Höhenloipe Rossbrand sa nachádzajú v nádhernom prírodnom prostredí

Rossbrand je kopec v stredisku Filzmoos vzdialený 375 km od Bratislavy (4 hodiny autom). Bežkárske trate sa nachádzajú vo výške 1600 – 1770 m.n.m, čo zaručuje vynikajúce možnosti na zimné bežkovanie aj v čase, kedy už ostatné bežkárske strediská v dolinách zívajú prázdnotou. Trás tu nie je veľa, sú vlastne len 3, s celkovou dĺžkou 18 km, no ponúkajú dostatočnú variabilitu a prostredie, z ktorého sa vám nebude chcieť odísť. 

Bežkovanie vo výške 1700 m nad morom
Vďaka vysokej nadmorskej výške je tu snehu dostatok aj v čase, keď ostatné strediská už zívajú prázdnotou

Ako sa sem dostanete

Na Höhenloipe Rossbrand sa dostanete jedine lanovkou, ktorá vás vyvezie z dolnej stanice Filzmoos za 7 minút. Počas pohodlnej jazdy prekonáte 600 výškových metrov, vystúpite na náhornej stanici Bergstation, urobíte pár krokov a ste na nástupnom mieste bežkárskych trás. Cena lístka je 17 eur, ale poviem vám, za tie peniaze to určite stojí (cenník a info o lanovke nájdete TU). Čakajú vás dokonale upravené stopy pre klasický i korčuliarsky štýl a rovnako aj neupravený sneh pre fanúšikov backcountry bežkovania. Trate majú jemne zvlnený profil a vedú nádherným lesným prostredím s možnosťou výhľadov do okolitých dolín a za slnečného počasia i na panorámu okolitých alpských štítov. 

Lanova Papageno_Rossbrand
Lanovka Papageno vás za 7 minút vyvezie do rozprávkovo zasneženej krajiny
Klasické i backcountry bežkovanie
Dokonalá stopa pre klasický štýl ale aj niečo pre fanúšikov backcountry bežkovania

Bežkárske trate Höhenloipe Rossbrand

Höhenloipe Rossbrand ponúka 3 bežkárske okruhy, ktoré sa dajú rôzne kombinovať. Vybrať si môžete okruh č. 1 s ľahkou náročnosťou a dĺžkou 2 km (na mapke označený modrou farbou), okruh č. 2 s dĺžkou 5 km (označený červenou farbou) a najdlhší okruh č. 3 s dĺžkou 16 km (označený žltou farbou). Okruhy 2 a 3 sú strednej náročnosti a vedú popri troch horských chatách, kde sa môžete najesť a nabrať síl do ďalších kilometrov (Schörgl Alm pri Bergstation, Karhütte a Radstätter Hütte pod úpätím kopca Rossbrand). Na trase sa nachádza aj jeden kratší úsek s najvyššou náročnosťou, a to v časti od chaty Karhütte po chatu Radstätter Hütte. 

Mapka tratí_Rossbrand
Mapka bežkárskej trate Höhenloipe Rossbrand (pre zväčšenie na ňu kliknite)

Značenie okruhov Höhenloipe Rossbrand

Značenie bežeckých okruhov na trati Höhenloipe Rossbrand je výborné, jednoznačné, s dostatočnou frekvenciou a viditeľnosťou. Značky sú farebne odlíšené, modré sa nachádzajú na modrej trase (okruh č. 1), červené na trase červenej (okruh č. 2). Na značke nájdete informáciu o celkovej dĺžke trate (na značke dole 6 km), ďalej informáciu o štýle úpravy tratí (korčuliarsky i klasický štýl), číslo a názov trate a napokon info o počte kilometrov do cieľa. Značky sa nachádzajú na každom kilometri a na križovatke trás, teda všade tam, kde ich potrebujete 🙂

Značenie trás_Höhenloipe Rossbrand
Značenie okruhu Höhenloipe Rossbrand je jednoznačné, viditeľné a farebne odlíšené

Doplnkové služby

Vďaka výške 1700 m.n.m ponúka Rossbrand okrem bežkovania aj skvelé možnosti na ďalší originálny zážitok, a to turistický výstup na snežniciach. Prechádzka po nádherne zasneženej krajine s panoramatickými výhľadmi je niečo, na čo by som sa hneď nechala nahovoriť. Ak aj vy, všetky potrebné informácie nájdete TU. Ak sa okrem bežkovania venujete aj lyžovaniu, Rossbrand je pre vás správna voľba. Kopec totiž funguje aj ako vynikajúce lyžiarske stredisko, všetky informácie o skipasoch a otváracích hodinách nájdete TU

Skvelou doplnkovou službou je aj novootvorený dom pre bežkárov (nem. Langlaufhaus), nachádzajúci sa hneď vedľa stanice Bergstation. Moderná stavba z dreva krásne zapadá do celkového prostredia a ponúka miesto na oddych, prezliekarne, toalety, safe, v ktorom si môžete zamknúť ruksaky či osobné veci. Využívať ju môžu bežkári a všetci, ktorí si sem prišli užiť rôzne zimné aktivity.  

Zimný Rossbrand
Zasnežená krajina zaručene vykúzli úsmev na tvári a prebudí vo vás dušu dieťaťa 🙂
Zimné radovánky na Rossbrande
Rossbrand je ako stvorený na zimné radovánky
Langlaufhaus
Langlaufhaus so sprchami, prezliekarňami, safom ako skvelé zázemie pre bežkárov

Tipy na ďalšie bežkárske trate vo Filzmoose

henloipe Rossbrand je síce najoriginálnejšia a najkrajšia bežkárska trať, no ani zďaleka nie jediná vo Filzmoose. V obci a jej okolí sa nachádza niekoľko ďalších trás prevažne ľahkej a strednej náročnosti (modré a červené trate) no nájde sa tu niečo aj pre tých najnáročnejších (čierna trať). Jednotlivé trasy sú číselne a farebne odlíšené, ich kompletný prehľad a bližšiu charakteristiku si môžete pozrieť TU. V čase mojej návštevy Filzmoosu na sklonku sezóny už väčšina tratí nebola zjazdná, no inak môžu byť výborným doplnkom na spracovanie zážitku z Höhenloipe Rossbrand. 

Mapa bežkárskych trás vo Filzmoose
Mapa bežkárskych trás vo Filzmoose (pre zväčšenie na ňu kliknite)

Tip na ubytovanie

Z mojich predchádzajúcich vyjadrení je iste cítiť, že návštevu Höhenloipe Rossbrand (a Filzmoosu) jednoznačne odporúčam. Spolu so susedným Ramsau am Dachstein tak tvoria dvojicu bežkárskych stredísk špičkovej kvality s nádhernou prírodnou kulisou a dokonalou úpravou tratí. Či už ich návštevu spojíte alebo navštívite každé stredisko osobitne, tip na dobré ubytovanie môže byť užitočný. Ten sa nachádza v obci Neuberg (4 km od obce Filzmoos) vo veľmi útulnom penzióne s rodinnou atmosférou, úžasne ochotnou majiteľkou a v porovnaní s ostatnými ubytovacími zariadeniami aj priaznivou cenou. Haus Ratgeb (nájdete aj na bookingu) má ešte jednu neoceniteľnú výhodu – priamo pred jeho vchodom začína bežkárska trať s ďalšími úchvatnými výhľadmi na zasnežené alpské štíty. Dokonalé 🙂

Páčil sa vám tento článok, máte nejaké doplňujúce otázky, info, ktoré by mohlo zaujímať aj ostatných? Neváhajte zanechať komentár v políčku nižšie, poteším sa! 🙂

4 komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.