Tipy na bežkárske trasy

Jarné bežkovanie v Rakúsku: stredisko Bad Mitterndorf

Jarné bežkovanie má svoje neodolateľné čaro. Kvapky potu na čele, pocit vlhka v topánkach, mokré teplo v rukaviciach. Inak ešte stále pevná stopa sa miestami mení na ľadovú rýchlodráhu aby vzápätí vyústila do vodnej čľapkanice a kašovitého snehu. Ale tá prebúdzajúca sa príroda! Na sklonku sezóny som sa vybrala do ďalšieho obľúbeného alpského strediska v salzburskej oblasti, tentokrát do dedinky Bad Mitterndorf. Aké trate toto bežkárske stredisko ponúka, ako to tam funguje a či sa ho oplatí navštíviť píšem v ďalšej časti série Bežkovanie v Rakúsku. Obujte sa, vyrážame. 

Jarné bežkovanie v Bad Mitterndorf
Jarné bežkovanie v Bad Mitterndorf

Bad Mitterndorf sa nachádza 3 a pol hodinky autom od Bratislavy vo vzdialenosti 335 km,  v regióne Ausserland – Salzkammergut v rakúskom Štajersku. Stredisko je súčasťou rozľahlej bežkárskej oblasti tiahnucej sa údolím od dedinky Kainisch, cez Pichl, Bad Mitterndorf až po Tauplitz. Celé údolie sa nachádza v nadmorskej výške okolo 1000 m.n.m a ponúka širokú sieť väčšinou ľahkých a stredne náročných trás s nádherným panoramatickým výhľadom na zasnežené alpské štíty. Celkovo sa tu nachádza 130 km starostlivo upravených tratí pre skejt aj klasický štýl, pričom najviac ich je práve v obci Bad Mitterndorf.

Sieť bežkárskych trás od dedinky Kainisch, cez Pichl, Bad Mitterndorf až po Tauplitz
Sieť bežkárskych trás od dedinky Kainisch, cez Pichl, Bad Mitterndorf až po Tauplitz

V stredisku Bad Mitterndorf sa nachádza 7 bežkárskych okruhov (M1-M7) a niekoľko spojníc, tzv. Verbindungsloipen (V1-V6, na mape označené sivou farbou), ktoré prepájajú jednotlivé okruhy navzájom. Každá trať je označená číslom, názvom a farbou. V Bad Mitterndorf sú 3 nástupné miesta s možnosťou (bezplatného) parkovania a to Krungl Parkplatz, Grimming Therme a Grimminghalle (pre zväčšenie kliknite na mapku).

Plán nástupných miest a bežkárskych tratí v Bad Mitterndorf
Plán nástupných miest a bežkárskych tratí v Bad Mitterndorf

Ceny lístkov

Podobne ako v iných bežkárskych strediskách v Rakúsku, aj v Bad Mitterndorf je užívanie bežkárskych tratí spoplatnené. Na výber máte celodenný lístok v hodnote 11 eur alebo poldenný (platný od 12h) vo výške 8 eur. Lístok si zakúpite v automatoch rozmiestnených pri každom nástupnom mieste a parkovisku. Vstup na trate bez platného lístka neodporúčam, kontrolóri sa pohybujú v rôznych častiach tratí a kedykoľvek vás môžu vyzvať na ich predloženie. Ak sa v oblasti zdržíte dlhšie, oplatí sa zakúpiť si 3-denný či dokonca týždňový lístok, viac info pozrite TU

Značenie bežkárskych tratí

Sledovanie značenia tratí sa postupne stáva mojou obľúbenou zábavkou 🙂 Všímam si totiž, že vôbec nie je jednotné, práve naopak, každé navštívené stredisko má na to svoju metodiku, často úplne inú ako stredisko hneď odvedľa. V Bad Mitterndorf je však značenie bezchybné, nie je mu absolútne čo vytknúť. Je jednoznačné, pravidelné a nachádza sa na všetkých dôležitých bodoch, v ktorých môžete niekam odbočiť. A je viditeľné a v dobrom stave, čo je tiež vizitka strediska. Nikto sa predsa nechce skláňať k ťažko čitateľným a poškodeným tabuľkám a lúštiť, či to bola kedysi dvojka alebo osmička. 

Značenie bežkárskych trás
Viditeľné, jednoznačné značenie bežkárskych trás

Značky v stredisku Bad Mitterndorf majú farbu, ktorá pislúcha danej trase. Fotka vyššie je z trate M6, na mapke trás vyznačenej tmavozelenou farbou (v pozadí je značka červenej farby označujúca červenú trasu M7). Na tabuľke je názov trate, teda M6 Thermen Loipe, celková dĺžka trate, teda 6.40 km a údaj, koľko km ešte chýba do cieľa tejto trasy (4 km). Na značke je aj údaj o tom, pre aký štýl je táto trať upravená (na tejto trati aj skate aj klasika). 

Trate upravené pre klasický i korčuliarsky štýl
Trate upravené pre klasický i korčuliarsky štýl

Trate vhodné pre začiatočníkov

Ak s bežkovaním ešte len začínate, alebo si jednoducho len chcete užiť nenáročné trasy na rovine plné slnka a krásnych panoramatických výhľadov, Bad Mitterndorf je pre vás to správne miesto. Nenáročná a pekná je trasa M1 s názvom Kulm Loipe, na mapke označená svetlozelenou farbou, s dĺžkou 5.7 km a prevýšením 40 výškových metrov. Veľmi podobný charakter majú aj trate M2 s názvom Krungl Loipe (dĺžka 5 km, prevýšenie 52 m, na mape označená modrou farbou) a trať M3 s názvom Neuhofen Loipe (dĺžka 4.4 km, prevýšenie 40 m, na mape označená oranžovou farbou).

Trate v Bad Mitterndorf sú nenáročné, vhodné aj pre začiatočníkov
Trate v Bad Mitterndorf sú nenáročné, vhodné aj pre začiatočníkov

Trate so strednou náročnosťou

Ak ste rekreačný bežkár s celkom dobrou kondičkou, vyberte si trasu M6 s názvom Thermen Loipe, ktorá má dĺžku 6.4 km a prevýšenie 45 výškových metrov. Trasa vedie po otvorených priestranstvách i krásnych smrekových lesoch, rieke Salza aj popod nádherné štíty pohoria Grimming. Ak si chcete túto trasu predĺžiť, odbočte z nej na trasu V6 Verbindung Krugl, ktorá meria 2,8 km a prekonáva 62 výškových metrov. Stredne náročná je aj trať M5 s názvom Obersdorf Loipe, dlhá 7.4 km a prevýšením 41 m. Ako vidieť, hodnoty výškových rozdielov sú na naše pomery veľmi nízke, Bad Mitterndorf preto určite odporúčam skôr menej náročným bežkárom, ktorí si viac ako na výkon potrpia na kvalitnú úpravu tratí a krásne prírodné prostredie. V tomto vás Bad Mitterndorf učtite nesklame. 

Bežkárske trasy vedú po pláňach, popod hory i popri potoku
Bežkárske trasy vedú po pláňach, popod hory i popri potoku

Náročné trate

V Bad Mitterndorf sa nachádza len jedna trať, ktorú by sme mohli označiť ako čiernu, a to trať M7 s názvom Sportloipe. Na dĺžke 5.1 km prekonáva 155 výškových metrov a okrem prírodného prostredia, ktorým vás prevedie je zaujímavá aj variabilitou, ktorú ponúka. Na niektorých miestach sa totiž spája a preto je možné ju kombinovať do viacerých okruhov. 

Náročných trás tu nie je veľa, ale kto chce, môže si vyjsť kopčeky aj mimo trasy
Náročných trás tu nie je veľa, ale kto chce, môže si vyjsť kopčeky aj mimo trasy

Doplnkové služby v stredisku Bad Mitterndorf

Väčšina bežkárskych tratí v Bad Mitterndorf nezachádza ďaleko od obce a hotelových zariadení, možnosť stravovania a oddychu počas bežkárkych výkonov preto nie je žiaden problém. Ak si bežkársku výstroj chcete požičať, požičovňa je aj priamo v Bad Mitterndorf, cenník a otváracie hodiny nájdete na TEJTO stránke. Každý športovec vie, že po športovom výkone treba zregenerovať a relaxovať. Za horúcim kúpeľom či saunovým svetom nemusíte nikam cestovať, wellnessové centrum Grimming Therme sa nachádza priamo vedľa bežkárskej trate (pri nástupnom mieste Grimming Therme). S lístkom na bežkárske trate dokonca získate 5 %-nú zľavu na vstup, nezabudnite ju využiť 🙂 Mimochodom, takto vyzerá prepájanie služieb v praxi… Otváracie hodiny wellnessového centra a cenník služieb nájdete TU

Bad Mitterndorf bola dobrá voľba, odhliadnuc od vyslovene jarného počasia hodnotím toto stredisko veľmi pozitívne a vrele ho odporúčam všetkým, ktorí si beh na lyžiach chcú hlavne užiť a mať potešenie z kvalitne upravených trás a krásnych výhľadov. Bežkovaniu zdar!

Páčil sa vám tento článok, máte nejaké doplňujúce otázky, info, ktoré by mohlo zaujímať aj ostatných? Neváhajte zanechať komentár v políčku nižšie, poteším sa! 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.