Tipy na bežkárske trasy

Tipy na bežkárske trasy v Zakopanom

Vitajte na blogu behomsvetom, ktorý inšpiruje k pohybu a objavovaniu. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Facebooku alebo Instagrame a hlavne, 

buďte aktívni! 🙂

Zakopané je obľúbené poľské mestečko v bezprostrednej blízkosti Tatier. Domáci ho zvyknú nazývať aj hlavné zimné mesto Poľska, my Slováci ho zas vnímame ako tatranskú exotiku s drevenými zrubmi a výhľadmi na odvrátenú tvár tatranských štítov. Do okolia Zakopaného zväčša chodíme na nákupy, degustácie rôznych poľských dobrôt, niektorí dokonca na lyžovačky či vysokohorské túry. Napadlo vám už však niekedy prísť sem bežkovať? V Tatranskej Štrbe, Lomnici, Ždiari či v Mengusovciach máme predsa výborné bežkárske trate, tak prečo by neboli aj na poľskej strane? Prečítajte si článok, ako som sa vybrala hľadať bežkárske trasy v Zakopanom.

Bežkárske trasy v Zakopanom
Za bežkárskymi trasami v zimnom stredisku Zakopané

DÁ SA BEŽKOVAŤ V ZAKOPANOM?

Zakopané je vychytené stredisko cestovného ruchu a zimných športov, akosi automaticky som si teda myslela, že s bežkovaním v jeho okolí nemôže byť problém. Mierne zaváhanie sa dostavilo až vtedy, keď sa mi na internete nedarilo nájsť žiadne relevantné informácie, kde, za akých podmienok a či je vôbec možné bežkovať v jeho okolí. 

Ako pravý tvor tvrdohlavý sa však nenechám vyrušiť niekoľko rokov neaktualizovanými stránkami a svoju pozornosť zameriam na jedinú vetu, ktorej rozumiem: Navštívte Poľsko a zažite skvelé dobrodružstvo na nartach biegowych! Majú ma, stačí spomenúť dobrodružný zážitok a ja už balím svoje pakšamenty. Ideme na blint, po kalamite spred 2 týždňov je snehu v Tatrách dosť, tak hádam domáci poradia, kde sa na nartach biegowych dobrodružne pošmýkať 🙂

Bežkárske trasy v Zakopanom_centrum Koscielisko
Bežkovanie vo výbornom biatlonovom stredisku Kościelisko

Plánovanie mojich bežkárskych výletov má svoju logickú postupnosť: Najprv stredisko, kde budeme bežkovať a potom ubytko, kde budeme bývať. V prípade Zakopaného to bolo naopak. 

Pri námatkovom pokuse mi ubytovací portál ponúkol penzión s presvedčivými fotkami raňajok, kúpeľne a sauny len 5 km od Zakopaného. Cena bola v porovnaní s ubytovaním v okolí priaznivá, tak nebolo čo vymýšľať, v google maps som si uložila dedinku Kościelisko. Ako sa neskôr ukázalo, ubytovali sme sa len pár minút od najkvalitnejších bežkárskych trás, aké v poľskom tatranskom svete možno nájsť. 🙂 

Bežkárske trasy v Zakopanom_stredisko Koscielisko
Na 8 km okruhu v olympijskom centre Kościelisko

BIATLONOVÉ OLYMPIJSKÉ CENTRUM V KOŚCIELISKU

Olympijské centrum Kościelisko je športový areál, v ktorom sa v roku 1969 konali Majstrovstvá sveta v biatlone, a v ktorom dnes trénuje poľská biatlonová reprezentácia. Nachádza sa na okraji dedinky Kościelisko vo výške 950 m, hneď vedľa hlavnej cesty smerom na Zakopané alebo na hranicu so Slovenskom (21 km od hraníc). V areáli centra sa nachádza jedna približne 8 km bežkárska trasa a jedna približne 2 km trasa. Údaje o dĺžke trás sú približné, keďže sa menia a nikdy nie sú rovnaké ako rok predtým. 🙂

Mapka bežkárskej trasy v Kosćielisku
Mapka bežkárskej trasy v Kosćielisku (kliknutím zväčšite)

Nezávisle od celkovej dĺžky majú trate v Kościelisku minimálny sklon, zvládnu ich preto aj úplní začiatočníci, ktorí vyhľadávajú skôr nenáročné bežkovanie s otvorenými výhľadmi na idylickú tatranskú prírodu. 

Dlhšia 8 km trasa krúži okolím štadióna, má mnoho zátačiek a odbočení do lesa, ktoré vás však rýchle vrátia do blízkosti štadióna. Kratšia 2 km trasa vedie malebnými lúkami s výhľadom na najznámejší vrch Giewont a celú panorámu Tatier. Miestami vás tento okruh zavedie do tesnej blízkosti hotelov a penziónov, čo zrejme pridáva na jeho obľúbenosti: stretnete na ňom plno skupiniek zdatných bežkárov ale aj úplných začiatočníkov, ktorí tu s dohľadom inštruktora nacvičujú bežeckú techniku. 

Štadión v biatlonovom centre Koscielisko
Štadión v biatlonovom centre Kościelisko

HODNOTENIE BEŽKÁRSKYCH TRÁS V KOŚCIELISKU

POZITÍVA: 

  • dobrá dostupnosť (hneď vedľa cesty, žiadne šplhanie sa do kopcov) 
  • výborná úprava tratí (hlavne na 8 km okruhu) 
  • bezplatné používanie (parkovanie aj vstup na trate je úplne zdarma!)

NEGATÍVA:

  • značenie bežkárskych trás, je veľmi sporadické a na viacerých miestach úplne chýba (zrejme to súvisí s tým, že sa trate každý rok menia)

Celkovo však bežkovanie v Kościelisku hodnotím veľmi pozitívne a jeho návštevu odporúčam hlavne menej náročným bežkárom, ktorých určite poteší 10 km okruh s peknými výhľadmi na panorámu poľských Tatier. 

BEŽKÁRSKE TRASY V ZAKOPANOM

Strohé informácie na webstránkach avizovali celkovo 3 bežkárske trasy v mesta Zakopané. To, že sa trasy nachádzajú priamo v tom najužšom centre mesta nám došlo až po známom avíze navigácie: došli ste do cieľa, váš cieľ sa nachádza vpravo. Haháá, vychválená trasa Górna Rówień je vlastne natiahnutá stopa v mestskom parku susediacom s najznámejšou nákupnou ulicou v Zakopanom – Krupowkou. Nedá sa nič robiť, vybrať narty biegowe a šup šup medzi bežkujúcich rodičov s detičkami a dôchodcov, ktorí si sem odskočili zo svojich panelákových obývačiek. 

O kvalite 4 km trate sa veľa toho napísať nedá, ale čo sa musí uznať sú parádne výhľady. Tatry tu máte ako na dlani, pri pohľade na ne ihneď zabudnete, že sa na vás aktuálne baví zástup zahraničných turistov, ktorí pred dobrodružným bežkovaním v parku uprednostnili pirogy maslowe či buchty makowe. 

Bežkárske trasy v Zakopanom_mestký park Górna Rowieň
Na 4 km okruhu v mestskom parku Górna Rówień v centre Zakopaného
Mapka bežkárskej trasy v centre mesta Zakopané
Mapka bežkárskej trasy v centre mesta Zakopané
Bežkárske trasy v Zakopanom_centrum mesta
Bežkársku trasu v centre mesta využívajú predovšetkým domáci obyvatelia Zakopaného

A čo zvyšné dve bežkárske trasy v Zakopanom? Nič, zabudnite na ne. Aspoň v sezóne 2022/2023. Jedna je trápne predražená, za 2 km okruh si zaplatíte 4,50 EUR (športové centrum Wielka Krokiew) a druhú v tejto sezóne vôbec neotvorili (Bialy Potok). Našťastie, v Zakopanom vaše možnosti bežkovania v poľských Tatrách nekončia, povesť bežkárskeho kraja vraj zachráni dolina Chocholowska, ktorú mi zhodne odporúčali všetci Zakopanci, ktorých som oslovila.

BEŽKOVANIE V CHOCHOLOWSKEJ DOLINE

Chocholowská dolina je najdlhšou dolinou v poľských Tatrách. Meria 10 km a nachádza sa v tesnej blízkosti slovenských hraníc (9 km od Zakopaného). Cez víkend sa tu veľa miestnych chodí bobovať, sánkovať či len tak prechádzať, ak sa dá, vyberte sa sem počas týždňa. Dolina ma veľmi mierny sklon, obľúbená je aj medzi mladými rodinami s deťmi. 

Mapka trasy na bežkách v Chocholowskej doline
Mapka trasy na bežkách v Chocholowskej doline

Malé upozornenie, Dolina Chocholowska sa nachádza v Tatranskom národnom parku a pri jej vstupe sa platí poplatok 7 zlotých na osobu. Platba je možná iba v hotovosti a v lokálnej mene. Platíte aj za parkovanie, jeho výška sa odvíja od toho, ako ďaleko od vstupu parkujete. To môžete platiť aj eurami. Po vybavení všetkých formalít netrpezlivo vyberám bežky a čudujem sa, že v dave návštevníkov nevidím nikoho s nartami biegowymi. Kelu, dúfam, že sme neprišli nadarmo. 

Po chvíli zisťujem, že sa žiadna bežkárska stopa v doline Chocholowskej nenachádza. Áno, niekedy tu býva, ale teraz ju skrátka neurobili. No ak mi nevadí bežkovať po udupanom snehu, pokojne môžeme ísť. Samozrejme, že nevadí, ako malú ma otec brával na dedinské lúky, kde sme o bežkárskej stope ani nesnívali. A tak ako vtedy, aj teraz to bolo super!  

Bežkárske trasy v Zakopanom_Chocholowska dolina
Na bežkách v 10 km dlhej Chocholowskej doline
HODNOTENIE BEŽKOVANIA V CHOCHOLOWSKEJ DOLINE

POZITÍVA: 

  • dobrá dostupnosť (parkovanie možné hneď pri vstupe) 
  • veľmi pekné prírodné prostredie, rokliny, štíty, lesy
  • nenáročná prechádzka na lyžiach s miernym sklonom
  • vhodná pre backcountry aj klasické bežky so šupinami

NEGATÍVA:

  • aktuálne nie je urobená bežkárska stopa
  • slabá až žiadna komunikácia na webe ohľadom úpravy stopy
  • vyššia cena, za parkovanie a vstup do NP zaplatíte približne 7 EUR/ osoba
Bežkárske trasy v Zakopanom_bežkovanie v Chocholowskej doline
Výhľady z Chocholowskej doliny do tatranských dolín
BEŽKÁRSKE TRASY V BIALKE TATRZAŃSKEJ

Bialka Tatrzańska je stredisko, ktoré som žiaľ nestihla navštíviť osobne, no ako jediné z vyššie spomínaných možností bežkovania v poľských Tatrách má aj celkom slušnú webstránku s pomerne aktuálnymi údajmi o tratiach. Ak sa teda niekedy vyberiete na bežkárske trasy do Zakopaného, do svojho itineráru zahrňte aj Bialku. Prípadne, ak tam niekto bol, budem rada, ak sa podelíte so skúsenosťou v komentári pod článkom. 🙂 

Mapa bežkárskych trás v Bialke Tatrzańskej
Mapa bežkárskych trás v Bialke Tatrzańskej (kliknutím zväčšite)

Bialka Tatrzańska sa nachádza 22 km severne od Zakopaného, presný názov strediska je Kotelnica Bialczańska. Nachádza sa tu 5 rôznych bežkárskych trás, z ktorých najkratšia meria 1,2 km a najdlhšia 4,4 km. Výhodu je, že trasy sú umelo zasnežované aj umelo osvetlené, čiže bežkovať tu môžete počas celej zimnej sezóny. Všetky potrebné informácie o cenách, trasách a celkovej ponuke nájdete na webovej stránke Bialky Tatrzańskej

Bežkárske trasy v Zakopanom
Za bežkárskymi trasami v okolí Zakopaného
NA ZÁVER

Po mojich potulkách poľskými Tatrami môžem skonštatovať, že sa v tomto regióne síce bežkovať dá, no netreba mať prehnané očakávania. Bežkárskych trás je v okolí Zakopaného pomenej a ak aj sú, trate sa upravujú len v skromnej miere. Napriek tomu však od bežkovania v tomto regióne odhovárať nebudem, naopak, je výborné vtedy, ak chcete trochu zmenu a bežkovanie beriete aj ako druh cestovania. Pretože objavovať nové miesta prostredníctvom aktívneho pohybu je nádherné. 🙂

Opýtajte sa

Páčil sa vám tento článok? Chceli by ste sa na niečo opýtať? Využite políčko nižšie a zanechajte mi komentár, POTEŠÍM SA!

12 komentárov

    • Tamara

      Ďakujem Lukáš! 🙂 A vďaka za tip, pozerám, že to je pri Harrachove, o tom som už počula, tak to by sa dalo spojiť niečo na českej strane, niečo na poľskej… niekedy naplánujem 🙂

  • Miloš

    Ďakujem za veľmi dobrý opis – informácie. Tetaz sa chystáme do Zakopaného. To, čo je pre nás v lete bicykel, to súzasa v zime lyže a ešte radšej bežky. Pozerám, že aj Vy v lete bicykel… Len prvýkrát čítam Vaše zážitky z rôznych stredísk. Veľmi dobré typy.
    Ďakujem.
    S pozdravom
    Miloš & spol.

    • Tamara

      Zdravím Miloš, ďakujem za milý komentár, tak prajem fajn bežkovanie v Zakopanom, verím, že vám po oteplení napadol nejaký sneh ešte! Nech ešte trochu pobežkujeme a potom hurá do hôr na cyklotúry :))
      Tamara

      • tony

        článok o bežkovaní v tatrách sk-pl iba potvrdzuje, že to pre pánov tatier nie je podstatné.na východe je to tak, minimum bežkárskych trás.ak vynecháme v sk skalku, kde je dostatok km, ale ťažšej členitosti,neostáva nám nič iné iba prebehnúť cz-pl raj X km upravovaných trás medzi libercom-jabloncom-harrachovom-szklárskou porebou. češi to vedia a chcú robiť a poliaci zase vybudovali na poľane jakuszyckej stredisko, kde vám spadne sánka…pred hl. novou budovou stojí vlak liberec-poreba szklárska,šatne, sprchy, reštika, požičovne, obchody. parking 30zl/deň, ubytko v porebe od 13 eur/noc…podstatné je že trasy pl-cz sú v lese, aj keď fúka, tak nie na bežkárov a zväčša sú to naklonené roviny, žiadne ťažké kopce, vhodné pre 5-105 r.bežkárov. to isté vás čaká v lete na bicykli,kde lesáci majú vopred určené pracovné úseky , kde robia, okamžite po sebe upracú…o.i. poliaci robia niečo ako jizerskú 50-ku, je to bieg-piastow, našťastie nie toľko štartujúcich ako v bedrichove, poľana je tam 10 x väčšia, atmosféra super, ale zo slovenska tam chodíme 3-4..i s dph, čo je na škodu, lebo prísť tam na 4-5 dní, pobehať, zároveň dať kratšiu 30-ku či dlhú 50-ku je zážitok na celý život, netreba nám do álp…

        • Tamara

          fíha Tony, vy to teda máte pobehané, každopádne vďaka za komentár, české a poľské strediská mám v pláne niekedy budúci rok, uvidíme, veď postupne… hlavne, nech nás to baví a nech môžme 🙂 bežkám zdar

  • Pavol Dvorščák

    Ďakujem za informácie. Boli veľmi dobré. Je to jeden z mála štadiónov ktorý som ešte nenávštívil. Chcem podotknuť, že v blízkosti ( 8 km) je najväčší poľský aqupark v Chocholove celoročne prevádzkovaný. Teším sa na ďalšie informácie.

  • Pavla

    Ahoj Moc dekuji za obsahle info. Chystame se do Zakopaneho, i na bezky, tak aspon vim kam. Ale takove pocasi jako vy mit nebudem, hlasi nam dest, snih. Kdo vi za vubec dole bude snih.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.