Tipy na bežkárske trasy

Ľahké a stredne ťažké trasy s výhľadom na Alpy – bežkovanie v Lammertal

Ak hľadáte ľahké a stredne ťažké bežkárske trasy v krásnom prírodnom prostredí, mám pre vás skvelý tip. V rakúskej doline Lammertal sa vo výške 900-1000 m.n.m. nachádza sieť 30 km tratí pre skate aj klasiku v prevažne rovinatom teréne. V neďalekom Abtenau na náhornej plošine Postalm vo výške 1200-1350 m.n.m. nájdete ďalších 30 km tratí, ktoré svojou kvalitou a panorámou nadchnú rovnako začínajúcich aj najnáročnejších bežkárov. Ak vás predstava kvalitne upravených stôp krížom cez alpské lúky a zasnežené lesné úseky s miernym prevýšením a výhľadmi na majestátne štíty Álp zaujala, čítajte ďalej. Nenáročných bežkárskych trás s miernym sklonom je totiž v údolí Lammertal viacero, kde presne ich hľadať, aké sú dlhé a čo od nich očakávať? Prezradím v článku.  

Ľahké a stredne ťažké trasy _na Lammertalloipe
Na bežkárskej trase Lammertalloipe v dedinke Lungötz

Lammertal je 43 km dlhé údolie spájajúce mestečká Abtenau-Annaberg-Lungötz a St. Martin. Dolinou preteká rieka Lammer, ktorá spolu s okolitými lúkami tvorí vhodné prostredie pre ľahké a stredne ťažké bežkárske trasy na úpätí Západného Dachsteinu a pohoria Tennengebirge. Z Bratislavy sa sem dostanete po rýchlostnej ceste S6 približne za 4hod. 20 minút (393 km). Vzhľadom na túto vzdialenosť vám bežkovanie v Lammertal odporúčam naplánovať na 3 dni (2 prenocovania), aby ste stihli obehať všetky trasy v okolí. Ubytovať sa oplatí v mestečku St. Martin am Tennengebirge, automaticky tak získate Tennengau + Card, s ktorou môžete na všetkých trasách bežkovať zadarmo. Ak budete bývať v inom meste, celodenný lístok za používanie tratí vás vyjde na 3 eur za osobu. Nezvykle málo na to, ako dobre si zabežkujete. 

Ľahké a stredne ťažké trasy_Mapa trás v Lammertal
Mapa bežkárskych trás v Lungötz a St. Martin (kliknutím zväčšite)

ĽAHKÉ A STREDNE ŤAŽKÉ TRASY V LUNGÖTZ

 • NEUBACHLOIPE (ľahká trasa): Môj prvý tip na nenáročnú bežkársku trasu sa nachádza v dedinke Lungötz v časti Neubach. Auto zaparkujte na bezplatnom parkovisku oproti kostolu, nástup na stopu je hneď vedľa. Trasa má 9 km, vedie popri potoku a chatárskej oblasti cez lúky a krátke lesné pasáže s výhľadom na pohorie Gosau a ikonický kopec Bischofsmütze. Má veľmi mierny sklon (prevýšenie 145 m) a upravená je pre klasiku (dve stopy vedľa seba) a korčuliarsky štýl. Po 4.5 km dôjdete na veľkú lúku s obrátkou a rovnakou trasou sa vrátite späť. Neubachloipe odporúčam navštíviť dopoludnia, poobede tu už nesvieti slnko a stopa môže byť trochu zľadovatelá. Alebo sa na ňu vyberte po zotmení, prvé 2 km sú totiž osvetlené a ponúkajú jedinečný zážitok večerného bežkovania (do 21h). 
 • LAMMERTALLOIPE (ľahká/stredne ťažká trasa): Auto preparkujte pred hotel Lungötzer Hof a o 100 m ďalej nastúpte na modrú trasu značenú ako Lammertalloipe. Trasa vedie ľahkým terénom popri potoku Lambach až dôjde po Gasthof Lämmerhof, kde sa dolina otvorí a vám sa naskytnú krásne výhľady na pohorie Tennengebirge. Odtiaľ ďalej  pokračuje širokými lúkami obklopenými hustými lesmi, ponad ktoré vyčnievajú skalné steny pohoria Tennengebirge. Lammertalloipe má 6 km, v čase mojej návštevy bola upravená iba na klasiku, korčuliarom na trati nechali pár cm čerstvého prašanu. Stránka strediska však uvádza úpravu pre oba bežkárske štýly, pred návštevou si to radšej overte.  
Zimný Rossbrand

Ďalšie ľahké a stredne ťažké trasy nájdete tu:

 • AUALMLOIPE (ľahká trasa): Ďalšia krásna nenáročná trasa s upravenou stopou pre klasiku aj skate na lúkach pod masívom Tennengebirge. Aualmloipe meria 4.5 km, začína a končí asi 200 m od Jugendhotel Lammertalerhof. Trasa má minimálny sklon, je vhodná pre začiatočníkov aj výborných bežkárov, ktorí si chcú na rovných úsekoch trochu zašprintovať. Horské kulisy okolo trate sú okuzľujúce, určite odporúčam!
 • PANORAMALOIPE (stredne ťažká/ťažká trasa): Táto bežkárska trať prepája mestečká Lungötz a St. Martin am Tennengebirge, no pozor, je náročná, odporúčam ju iba skúseným bežkárom. Spojnica vedie po lesnej ceste s úsekmi s 15-20% sklonom, choďte ňou iba v dobrých snehových podmienkach. Jej dĺžka je 2.5 km, upravená je len pre klasiku. Trasa končí v St. Martin, kde na ňu plynule nadväzuje trasa Göglloipe. Na Göglloipe sa môžete presunúť aj autom, pozrite popis bežkárskych trás v St. Martin.

BEŽKÁRSKE TRASY V LUNGÖTZ

NEUBACHLOIPE: ľahká, dĺžka 9 km, skate aj klasika, prevýšenie 145 m, nadmorská výška 830 – 956 m.n.m, nástup parkovisko Neubach, do 21h možné aj nočné bežkovanie

LAMMERTALLOIPE: ľahká až stredne ťažká, dĺžka 6 km, skate aj klasika, prevýšenie 110 m, nadmorská výška 873 – 946 m.n.m., nástup parkovisko hotel Lungötzer Hof

AUALMLOIPE: ľahká, dĺžka 4.5 km, skate aj klasika, prevýšenie 120 m, nadmorská výška 911 – 1004 m.n.m., nástup parkovisko Gasthof Lämmerhof

PANORAMALOIPE: stredne ťažká až ťažká, dĺžka 2.5 km, klasika, prevýšenie 145 m, nadmorská výška 874 – 984 m.n.m.

ZNAČENIE: oranžové tabule ukazujúce smer, názov trasy, prevýšenie a počet km

POPLATOKs Tennengau + Card zadarmo, inak 3 EUR/1 deň dospelý, deti do 15 rokov zdarma. Lístok si kúpite v Berghotel Lämmerhof (platí pre Lungötz aj St. Martin)

VIAC INFO: webstránka strediska Lungötz

Ľahké a stredne ťažké bežkárske tarsy_Aualmloipe
Bežkárska trasa Aualmloipe má veľmi mierny sklon a priblíži vás k Alpám na dotyk

ĽAHKÉ A STREDNE ŤAŽKÉ TRASY V ST. MARTIN

 • GÖGLLOIPE (ľahká trasa): Táto modrá trasa s ľahkou obťiažnosťou začína pri ihrisku (Sportplatz) v mestečku St. Martin, parkovať môžete zadarmo priamo pri nástupe na stopu. Dĺžka trasy je 4.5 km, prevýšenie len 45 m, trasa je obľúbená u začiatočníkov a všetkých, čo si chcú nacvičovať bežkársku techniku. Vďaka krásnym výhľadom na horský hrebeň Gosau a kopec Bischofsmütze ju však odporúčam aj ostatným, v druhej polovici trasy nastúpi mierne stúpanie a možné je pokračovať ďalej na náročnú Panoramaloipe. 
 • BERGFEX ÜBUNGLOIPE (ľahká trasa): Trasa pre úplných začiatočníkov vhodná na nacvičovanie klasickej a korčuliarskej techniky. Na trase sa konajú aj kurzy bežkovania, ak ste ubytovaní v St. Martin a máte Tennengau + Card, každý pondelok od 10.30 do 12h robia kurzy zadarmo. Trať má iba 300 m, nájdete ju v parku Seepark St. Martin, parkovať sa dá hneď vedľa. 
 • OBERSTEINLOIPE (ľahká trasa): Ďalšia nenáročná trasa v St. Martin s dĺžkou 4 km a veľmi miernym prevýšením (50 m). Ja som žiaľ túto trasu nestihla prejsť, ale podľa fotiek na webe strediska vyzerá veľmi pekne. Trasa začína a končí v časti Oberstein a upravujú ju iba pre klasický štýl.  

BEŽKÁRSKE TRASY V ST. MARTIN AM TENNENGEBIRGE

GÖGLLOIPE: ľahká, dĺžka 4.5 km, klasika aj skate, prevýšenie 45 m, nadmorská výška 961 – 1004 m.n.m., nástup Sportplatz St. Martin

BERGFEX ÜBUNGSLOIPE: ľahká, dĺžka 300 m, cvičná trať pre klasický aj korčuliarsky štýl, nástup Seepark St. Martin   

OBERSTEINLOIPE: ľahká, dĺžka 4 km, klasika, prevýšenie 50 m, nadmorská výška 916 – 972 m.n.m., nástup Oberstein v St. Martin

ZNAČENIEoranžové tabule ukazujúce smer, názov trasy, prevýšenie a počet km

POPLATOKs Tennengau + Card zadarmo, inak 3 EUR/1 deň dospelý, deti do 15 rokov zdarma. Lístok si kúpite v Tourismusverband – Infobüro alebo v športovom obchode SportMAX pri Seeparku (platí pre St. Martin aj Lungötz)

VIAC INFO: webstránka strediska St. Martin

Pozrite si krátke video z bežkovania v Lungötz a St. Martin:

VÝŠKOVÉ BEŽKÁRSKE TRASY VO WINTERPARK POSTALM

Môj posledný tip na ľahké a stredne ťažké trasy v Lammertal je trošku špeciálny, nenachádza sa totiž v údolí, ale naopak, na náhornej plošine vo výške 1200-1400 m.n.m. Nájdete tu spolu 5 bežkárskych trás s celkovom dĺžkou do 30 km. No najskôr – asi na polceste v smere z Abtenau vás zastaví rampa, kde musíte zaplatiť poplatok 17 EUR. Poplatok je spojený so zimnou údržbou panoramatickej cesty vedúcej do športového centra Postalm. Platiť budete ešte raz – celodenný lístok za bežkovanie na Postalm stojí 10 EUR/dospelý a 5 EUR/dieťa a teenager, pričom pri predložení dokladu o zaplatení mýta vám dajú zľavu 10 EUR. Oplatí sa to? Ak máte radi bežkovanie na krásne upravených tratiach s dostatkom slnka a magickými výhľadmi, tak určite áno!

Mapa bežkárskych trás_Postalm
Mapa bežkárskych trás vo Winterpark Postalm (kliknutím zväčšite)
 • LIENBACHLOIPE (ľahká trasa): Nenáročná bežkárska trasa (na mape označená ako P1) s dĺžkou 5 km a prevýšením 70 m. Začína na štadióne (Parkovisko 1) a prevedie vás jemne zvlneným lesným a lúčnym terénom s výhľadmi na pohorie Labenberg. V závere vás čaká mierny zjazd okolo horskej chaty Rosserhütte s finišom opäť v areáli. Trasa je upravená pre klasiku aj korčuliarsky štýl (každý smer má svoju trať) a ponúka krásne výhľady na okolitú panorámu. Pred zjazdom k Rosserhütte môžete odbočiť na ďalšiu trasu – Verbindungsloipe.
 • VERBINDUNGSLOIPE (stredne ťažká trasa): Táto stredne náročná trasa (na mape označená ako P3) je spojnicou medzi (modrou) Lienbachloipe a (červenou) Panoramaloipe, má dĺžku 5 km a prevýšenie 200 m. Začína pozvoľným stúpaním až na krásnu širokú pláň s križovatkou viacerých zimných turistických ciest. Trasa pokračuje ďalej k Huberhütte s nádhernými výhľadmi na náhornú plošinu Postalm. Tu sa môžete otočiť a lesným úsekom vrátiť späť na Lienbachloipe alebo pokračovať ďalej na Panoramaloipe. Trasa je upravovaná pre klasický aj korčuliarsky štýl.    
 • PANORAMALOIPE (stredne ťažká trasa): 12 km dlhá stredne náročná trasa (na mape značená ako P2) s prevýšením 180 m a úpravou tratí pre klasický aj korčuliarsky štýl. Nástup na trasu je Parkovisko 3 a vedie rozprávkovo krásnou zasneženou krajinou s nádhernými výhľadmi na okolitú horskú panorámu. Na prvých 1.5 km vás čaká stúpanie na chatu Huberhütte, potom trať pokračuje zvlneným terénom s dvomi krátkymi strmými stúpaniami smerom na Pitschenberg a Wieslerhorn. Trasa končí na Parkovisku 3 alebo z nej môžete odbočiť na Verbindungsloipe a ďalej na Lienbachloipe. 
 • Okrem uvedených troch trás sa v stredisku Winterpark Postalm nachádzajú ešte dve ďalšie: ANFÄNGERLOIPE – 650 m dlhý bežkársky okruh pre začiatočníkov upravený pre skate aj klasiku a RAMSAULOIPE HUNDELOIPE – 2.5 km dlhý okruh pre bežkárov so psami. Viac informácií k tejto trase nájdete na webstránke strediska. 

BEŽKÁRSKE TRASY VO WINTEPARK POSTALM

LIENBACHLOIPE: ľahká, dĺžka 5 km, prevýšenie 80 m, nadmorská výška 1200 – 1280 m.n.m., nástup Parkovisko 1
ANFÄNGERLOIPE: ľahká, dĺžka 650 m, skate a klasika, nástup Parkovisko 1

VERBINDUNGSLOIPE: stredne ťažká, dĺžka 5 km, prevýšenie 200 m, nástup Parkovisko 1, odbočka z Lienbachloipe

PANORAMALOIPE: stredne ťažká, dĺžka 12 km, prevýšenie 180 m, nadmorská výška 1300 – 1400 m.n.m., nástup Parkovisko 3, prípadne odbočka z Verbindungsloipe
RAMSAULOIPE: trasa pre bežkárov so psami, ľahká, dĺžka 2.5 km, nadmorská výška 1200 – 1220 m.n.m., nástup oproti Schnitzhofhütte

ZNAČENIE: tabule ukazujúce smer, názov trasy, prevýšenie a počet km

POPLATOK: dospelý 10 EUR (po 13.30 iba 6 EUR), deti 5 EUR (po 13:30 iba 3 EUR)

VIAC INFO: webstránka stredisko Winterpark Postlam

Bežkovanie v doline Lammertal
Výborne upravené bežkárske trate a nádherné výhľady v Postalme
Bežkovanie vo Winterparku Postalm vo výške 1200 -1400 m.n.m.

POSLEDNÉ TIPY NA ZÁVER

Ak máte šťastie na dobré počasie, vo Winterpark Postalm sa oplatí zdržať o čosi dlhšie: okolité zasnežené pláne lákajú aj na vysokohorskú lyžovačku alebo turistiku na snežniciach či skialpoch. Vyskúšať môžete aj fatbiky, snežný downhill na vyhradených zjazdovkách je iste zaujímavý zážitok. Samozrejmosťou je špeciálna sánkarská dráha otvorená aj vo večerných hodinách. Ak ostanete verní bežkovaniu, ďalšie ľahké a stredne ťažké trasy nájdete v mestečku Abtenau prípadne susednom Annabergu, no tie bývajú otvorené iba v čase dostatku snehu aj v nižších polohách. Prajem vám krásne bežkovanie v Lammertal!

2 komentáre

  • Tamara

   Zdravím Laco, ani nie, trasy plné neboli, iba v prípade Postalm bolo ľudí viac, vychytali sme krásne slnečné počasie, tak to ľudí pritiahlo… a čo sa týka ubytka, rakúsky štandard, pod 100 EUR už človek nezoženie vôbec nič, noa potom už závisí, či chcete mať v cene raňajky, wellness, ako ďaleko od bežeckých trás… odporúčam ubytko bookovať skôr ako 2 dni pred odchodom, ale mne sa to málokedy podarí, tak potom musím robiť kompromisy.. 😀 Tamara

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.