Tipy na bežkárske trasy

Bežkovanie v Rakúsku: Top destinácia Ramsau am Dachstein

Vitajte na blogu behomsvetom, ktorý inšpiruje k pohybu a objavovaniu. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Facebooku alebo Instagrame a hlavne, 

buďte aktívni 🙂

Stredisko Ramsau am Dachstein sa nachádza v juhovýchodnej časti Rakúska, v spolkovej republike Štajersko, v blízkosti lyžiarskych stredísk Schladming a Flachau. Od Bratislavy je vzdialené 362 km, cesta autom trvá 4 hodiny, čo nie je najmenej, ale verte mi, je to zážitok na nezaplatenie. Ramsau am Dachstein ponúka špičkové podmienky pre bežkárov korčuliarov i klasikárov a splní očakávania začiatočníkov aj tých najnáročnejších. A to všetko v nádherných prírodných podmienkach na úpätí alpských trojtisícoviek. Darmo, bežkovanie v Rakúsku je úplná topka. 

Bežkárske trate Ramsau am Dachstein
V Ramsau am Dachstein si zabežkujete pod alpskými trojtisícovkami

Stredisko Ramsau am Dachstein sa nachádza vo výške 1130 – 1600 m.n.m., ponúka neuveriteľných 220 km špičkovo upravených tratí a jeden absolútny bonus – bežkársku trať na ľadovci vo výške 2700 m.n.m. Celkovo si je možné vybrať z 19 bežkárskych trás, ktoré sú rozdelené podľa stupňa obtiažnosti: ľahké (na mapke vyznačené modrou farbou), stredne ťažké (vyznačené červenou farbou) a ťažké (vyznačené čiernou farbou).

Značenie tratí v Ramsau am Dachstein

Pri pohľade na plán tratí sa môže zdať, že ide o poriadny labyrint a pozor, zdanie neklame 🙂 Naozaj je celkom náročné zorientovať sa v spleti neustále sa prelínajúcich trás, pričom ich značenie nie je vždy úplne jednoznačné, ale po pár omyloch napokon pochopíte, ako to celé funguje. Pokúsim sa to podať čo najjednoduchšie:   

Nástupné miesto na väčšinu bežkárskych tratí je Štadión (kliknite na mapku a zväčšite si ju, štadión sa nacháza v strede pri značke H1). Každá z 19 tratí má svoje číslo a názov, napr. trať č. 1 sa volá Sonnenloipe (na mapke v žltom krúžku), trať č. 2 sa volá Standardloipe-Ost (na mapke v tmavomodrom krúžku) a tak ďalej. 

Mapa bežkárskych tratí v Ramsau am Dachstein
Mapa bežkárskych tratí v Ramsau am Dachstein

Ak sa vyberiete na trať č. 1, je dôležité pozrieť si stanovištia, ktorými táto trasa prechádza. Pri Sonnenloipe sú uvedené stanovištia H1-C1-Z-A1-Y-F1 atď., to znamená, keď vyrazíte zo štadióna (H1), smerujete k stanovištiu C1, tu si nájdete smerovník na Z, keď dorazíte na Z hľadajte ďalej smer A1 a podobne. Ak to znie zmätočne, nezúfajte, na mieste to bude zrozumiteľnejšie 🙂 Mapu, tabule s vyznačenými smermi a základné informácie o ich náročnosti, dĺžke, prevýšení a trvaní nájdete na takmer každej križovatke trás, čo je zhruba každý 1 až 1,5km. 

Prehľad bežkárskych tratí
Prehľad bežkárskych tratí s detailnejším popisom
Tabuľa s označením trás
Namiesto smerovníkov tabule s trasami a najbližšou križovatkou, v tomto prípade C1

Bežkovanie v Rakúsku nie je bezplatné

V Rakúsku nie je ničím výnimočným, že sa za vstup na bežkárske trate platí. Ich úprava predsa niečo stojí a myslím, že takto je to v poriadku. Cena lístku v Ramsau am Dachstein je síce vyššia, ale zodpovedá množstvu a kvalite upravovaných tratí počas celej sezóny. Celodenný lístok vás vyjde na 15 eur, poldenný (od 11:30) na 11,50 eur. Lístky si zakúpite v automate hneď pri vstupe do štadiónu a celého areálu. Parkovanie je už v cene lístka a je hneď pred štadiónom. Informácie o cenách permanentiek, možných zľavách a trvaní sezóny nájdete NA TEJTO STRÁNKE. Bez lístka vám vstup na trate neodporúčam, kontrolóri si vás odchytia hneď pri vstupe a pohybujú sa aj kdekoľvek na tratiach v rámci celého bežkárskeho areálu. 

Tipy na bežkárske trate

Po úvodných informáciách ohľadom systému značenia trás a ceny lístkov je načase vydať sa v ústrety možnostiam, ktoré stredisko Ramsau am Dachstein ponúka. Pozrite si interaktívnu mapu strediska NA TEJTO STRÁNKE, náročnosť, dĺžku trasy, akú preferujete a užívajte si menčester alebo hladučkú stopu v nádhernom prostredí alpskej prírody. 

Trasy vhodné pre začiatočníkov

Ak máte radi veľké priestranstvá, otvorené výhľady či rovinatý terén, vyberte sa na najslnečnejšiu zo všetkých trás, trasu č. 1 s názvom Sonnenloipe. Trasa je vhodná pre bežkárov začiatočníkov, ale aj všetkých, čo sú v tejto destinácii prvýkrát, chcú sa zoznámiť s prostredím a v prípade pekného počasia užiť slnečné lúče naplno. 

Podobný charakter ako Sonnenloipe majú aj trate Standardloipe-Ost (trať č. 2) a Standardloipe-West (pokračovanie trate č. 2), obe sú ľahkej obtiažnosti, vedú dolinou po rovine a otvorenom priestranstve. Trate sú upravené pre skejt aj klasické bežkovanie a sú vhodné pre začiatočníkov a všetkých, čo si chcú užiť bežkovanie bez veľkej námahy. 

Trať č.1 Sonnenloipe
Slnečná, otvorená, nenáročná trať č.1 Sonnenloipe
Sonnenloipe vedie v niektorých úsekoch priamo popod alpské štíty
Sonnenloipe vedie v niektorých úsekoch priamo popod alpské štíty

Trasy so strednou obtiažnosťou

Ak sa na rovinách nudíte a skôr uprednostňujete kopcovitý terén, odporúčam trasu č. 4 s názvom Kulmloipe. Okruh meria 13 km, prechádza viacerými dolinami a ponúka úžasné výhľady na zasnežený Dachstein a Schladmingské Taury. Oproti Sonnenloipe je variabilnejší, stredne náročný, bohatší na lesné a kopcovité úseky. Ak máte radi bežkovanie v lese, potom odporúčam trať č. 13 s názvom Kulmberg Waldloipe alebo trať č. 15 s názvom Ramsau-Runde. Obe vás prevedú krásnym smrekovým lesom a sú vhodné na klasiku i pre korčuliarov.

Trať č. 4 Kulmloipe
Trať č. 4 Kulmloipe ponúka pokoj a krásnu prírodnú scenériu
rasy so strednou náročnosťou lemujú krásne smrekové lesy
Trasy so strednou náročnosťou lemujú krásne smrekové lesy

Bežkárske trate pre náročných

Ak si radi dáte do tela, milujete výzvy a náročný terén, zamerajte sa na trasy označené čiernou farbou. Vybrať si môžete trasu č. 8 s názvom Rittisloipe, ktorá má dĺžku 17.6 km a pravdepodobne najnáročnejšie stúpania v rámci celého strediska (celkové prevýšenie trate je 315 m), ďalej trasu č. 11 s názvom Rössingloipe dlhú 7.4 km, trasu č. 12 Weltcuploipe, na ktorej sa koná svetový pohár v severskom lyžovaní a napokon trasu č. 14 s názvom Hierzeggloipe a 31 km (najdlhšiu) trasu č. 16 s názvom Dachstein Classic.

Bežkovanie v Ramsau am Dachstein
Bežkovanie v Ramsau am Dachstein vyčarí úsmev každému bežkárovi 🙂

Doplnkové služby v stredisku Ramsau am Dachstein

Keď si na niektorej z trás budete chcieť oddýchnuť, po ruke je množstvo horských chát s kvalitnou ponukou lokálnej kuchyne. Priamo v dedinke Ramsau am Dachstein sa nachádza požičovňa bežkárskej výstroje, v prípade potreby pozrite TÚTO STRÁNKU. Chceli by ste si zlepšiť techniku bežkovania, alebo vôbec, začať s bežkovaním od nuly? Žiaden problém, priamo v stredisku nájdete školu bežkovania, kde vás skúsení lektori naučia základné techniky pohybu na bežkách, brzdenie, rôzne štýly a pod. A čo tak relax v teplej vode po náročnom športovom výkone? Navštívte kryté kúpalisko s ponukou wellnes a relaxačných bazénov priamo vedľa štadiónu.

Bežkárske stredisko Ramsau am Dachstein je top destináciou pre každého nadšenca bežkovania a pohybu v prírode. Jeho návštevu odporúčam všetkými desiatimi, okrem náročnejšieho systému značenia trás mu nie je čo vytknúť. Športu zdar 🙂

Páčil sa vám tento článok, máte nejaké doplňujúce otázky, info, ktoré by mohlo zaujímať aj ostatných? Neváhajte zanechať komentár v políčku nižšie, poteším sa! 🙂

6 komentárov

  • Som lietadlo

    Dobrý deň,

    v niektorom z predchádzajúcich článkov(myslím, že to bol článok o Dubaji) ste si rátali uhlíkovú stopu vašej dovolenky. Robíte to aj pri iných cestách a zrátavate?

    Ako sú na tom zimné športy a udržateľnosť?

    E.K.

    • Tamara

      😀 dobrý deň, vďaka za otázku, uhlíkovú stopu riešim pri destináciách, do ktorých letím, pretože lietadlá zanechávajú násobne väčšiu uhlíkovú stopu ako autá. Ten rozdiel je naozaj obrovský, preto formu presunu lietadlom riešim naozaj len v nevyhnutných prípadoch, keď cesta autom, vlakom či iným dopravným prostriedkom už nie je pre mňa možná. Viac o tom píšem aj v sekcii O blogu.
      K vašej druhej otázke, neviem presne, čo tým myslíte, ale všetko má dve strany. Ak sa už niekam vyberiem dopravným prostriedkom, ktorý spôsobuje emisie, snažím sa správať ekologicky uvážlivo, jem jedlá z lokálnych produktov, pri voľbe ubytovania pozerám na udržateľné riešenia, na samotnom mieste si požičiam bicykel, behám alebo používam verejnú dopravu…rôzne. Dôležité je uvedomovať si aj túto stránku cestovania a premýšľať nad dobrými a lepšími riešeniami…

  • Jozef O. Runner

    Vďaka za skvelý tip pre Bežkárov. Vzhľadom na vzdialenosť, predpokladám, že optimálne je ísť do rezortu na viac dní (optimálne predĺžený víkend). Máte aj k tomuto tipy (ubytovanie a pod.). Ešte raz vďaka za informácie 🙂

    • Tamara

      dobrý deň, ďakujem za reakciu, áno, určite sa oplatí ísť na viac ako jeden deň, človeku sa aj po 2 dňoch ťažko odchádza z tohto miesta, keď je tam toho toľko…čo sa týka ubytovania, je to vychytená destinácia, v okolí sú známe lyžiarske strediská Schladming a Flachau, tomu zodpovedajú aj ceny ubytovania.. V samotnom Ramsau to bolo veľmi drahé, oplatí sa zájsť minimálne 20-30 km ďalej, ale na naše pomery to je stále dosť. Hotelov a apartmánov tam je všade na každom kroku, no sú drahé. Možno keď si ich objednáte v predstihu, bud to výhodnejšie. Ja som hľadala na bookingu…

  • kika

    Dakujem Tamara, v duchu som sa vratila do Ramsau, kam som sa pre covid uz dlhšie nedostala…
    Ako keby to bolo včera, super spracované, dobrá reklama pre všetkých, , krásne fotos…
    len tak ďalej, rada si prečítam, prajem ešte raz príjemnú dovolenku do ďalekých končín
    Kika

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.