Tipy na bežkárske trasy

Bežkovanie vo Švédsku: za snehom 1800 km na sever

Vitajte na blogu behomsvetom, ktorý inšpiruje k pohybu a objavovaniu. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Facebooku alebo Instagrame a hlavne, 

buďte aktívni 🙂

Časy, keď som si v novinách krúžkovala filmy, ktoré si počas Vianoc nechcem nechať ujsť, sú dávno preč. Dnes počas dlhých decembrových večerov radšej ako v televíznom programe listujem v stránkach leteckých spoločností a hľadám vhodné námety na cestovateľské destinácie, kde sa dá tráviť čas aktívne a zároveň zažiť niečo nezvyčajné, vymykajúce sa každodennému životu pracujúceho človeka. V ponuke predražených leteniek ma zaujala jedna, ktorá síce namiesto juhu viedla priamo na sever, no bola násobne nižšia ako všetky ostatné. Neváhala som a predstavu behu po slnkom zohriatom piesku som bleskovo vymenila za tú o pravej škandinávskej zime, bezchybne upravenej bežkárskej stope a hádam aj dokonalom otužileckom zážitku uprostred ľadových krýh a nádherne zasneženej krajiny. Naplnilo bežkovanie vo Švédsku moje očakávania?

Bežkovanie vo Švédsku

Škandinávske krajiny si automaticky spájame s vysokými cenami, no pri troške snahy a dobrom plánovaní vás zimná dovolenka vo Švédsku nemusí vyjsť drahšie ako niekoľkodňová lyžovačka v talianskych či rakúskych Alpách. Asi najdrahšou položkou je strava, kde sú ceny v reštaurácii pre nás citeľne drahšie. No letenky do Štokholmu stoja vo vianočnom období okolo 150 EUR, mimo sviatkov sú pokojne aj o polovicu lacnejšie. Hotel v štandardnej kvalite s bohatými raňajkami bez väčších problémov zoženiete za 50 EUR na noc/osobu. Napriek tomu je Švédsko pre väčšinu Slovákov exotickou krajinou, ktorá tak trochu leží mimo nášho cestovateľského obzoru. A to je škoda, lebo krajina je úchvatná a ľudia v nej jedni z najmilších a najpriateľskejších, akých som za roky cestovania stretla.

V článku so dozviete: 

  • ako som postupovala pri výbere bežkárskeho strediska vo Švédsku 
  • o švédskej šikovnosti prepájať tradičné s moderným
  • čo bol najväčší problém pri otužovaní 
  • ako funguje bežkovanie v stredisku Högbo Ski Aréna
  • s akým rozpočtom pri bežkovaní vo Švédsku treba rátať
Bežkovanie vo Švédsku: Na bežkárskej stope v stredisku Högbo Bruk
Na bežkárskej stope v stredisku Högbo Bruk

BEŽKOVANIE VO ŠVÉDSKU: KAM ÍSŤ

Priznám sa, naplánovať niekoľko dní bežkovania vo Švédsku nebolo najjednoduchšie. Na internete som našla len zopár už neaktuálnych článkov a googlenie pomocou anglických kľúčových slov tiež neprinieslo veľa hodnotných výsledkov. Hoci má Škandinávia povesť bežkárskeho raja, kde sa ľudia s bežkami na nohách hádam aj rodia, na moje prekvapenie webstránky bežkárskych stredísk vo Švédsku pôsobili dosť retro, viaceré z nich nemali anglickú verziu a k informáciám som sa musela pracne dopracovať cez online prekladač. Do kariet nehralo ani počasie, v prvej polovici decembra bolo síce aj vo Švédsku mrazivo, no so snehom to bola bieda. Navyše sa v týždni pred Vianocami prudko oteplilo, a tak sme ešte krátko pred odletom nemali jasný plán, kde vlastne na bežky pôjdeme. Zaplatené sme mali len letenky do Štokholmu a poplatok za bežky, ktoré sme si brali so sebou. 

Vianočný Štokholm bez snehu
Namiesto snehu nás v decembrovom Štokholme čakali suché cesty a parkujúce bicykle

1800 KM NA SEVER

Ako prvé sme zvažovali bežkárske stredisko Hellasgården, ktoré bolo z hľadiska dostupnosti najjednoduchším riešením: nachádza sa len 10 km južne od Štokholmu a dá sa doň pohodlne dostať mestskou dopravou. Ľudia žijúci v Štokholme si sem kedykoľvek vybehnú na bežky, prechádzky, wellnes pobyty a iné športové aktivity. Malo to však jeden háčik, v Hellasgården nebol sneh. Museli sme preto hľadať niečo viac na severe, kde je vyššia pravdepodobnosť mínusových teplôt a trvalej snehovej pokrývky. Že aj vo Švédsku bude koncom decembra problém so snehom, to by mi fakt nenapadlo… A potom nech mi niekto hovorí, že otepľovanie Zeme je výmysel. 

Alternatívou bol región Dalarna s mestami Ludvika, Säter a Mora, v ktorých sa koná najznámejšia súťaž v behu na lyžiach na svete, tzv. Vasov Beh (Vasaloppet). Problémom však bola vzdialenosť, do týchto miest by sme museli zo Štokholmu cestovať ďalších 5-7 hodín a toľko času sme zas nemali. Preto sme sa rozhodli pre tretiu možnosť, bežkárske stredisko Högbo Bruk, 200 km severnejšie od Štokholmu. Jednak malo toto stredisko hodnotenia s prívlastkami nezabudnuteľný, úžasný, excelentný a po druhé, vlakmi a autobusom sa sem dalo dostať za 3 hodiny. Bolo rozhodnuté. 

Bežkovanie vo Švédsku: Mapa bežkárskych stredísk vo Švédsku
Bežkárske strediská Hellåsgarden, Ludvika, Mora a Högbo Bruk (zdroj: Google Maps)

Zo Štokholmu sme vyrazili ráno 25. decembra vlakom do mesta Uppsala, kde sme mali hneď prestup na ďalší vlak do mesta Gävle. Odtiaľ sme sa autobusom dostali do mestečka Sandviken, v ktorom sme mali zabezpečené ubytovanie. To sme si našli klasicky cez booking, a síce bolo jedno z posledných voľných, s hotelom sme boli nadmieru spokojní. Vládla v ňom doslova rodinná atmosféra, tak milý a ochotný personál som hádam ešte nestretla. Hotel sa nachádza za mestom hneď vedľa golfového ihriska, obklopený lesmi a jazerom, disponuje saunou a raňajkami, ktoré sú synonymom ukážky švédskej kuchyne: ryby nakladané v rôznych druhoch omáčok, shoty rôznych príchutí na ranné rozohriatie, veľký výber syrov, mäsových výrobkov, jedinečných koláčikov, džúsov či kvalitnej kávy. Toto nie je platená reklama, toto je moja odpoveď na otázku, kde by som vám odporúčala ubytovanie 😀

Bežkovanie vo Švédsku: Bežkovanie na zamrznutom jazere Storsjön
Bežkovanie na zamrznutom jazere Storsjön v mestečku Sandviken

CENTRUM ŠPORTU A KULTÚRNEHO DEDIČSTVA - HÖGBO BRUK

Bežkovať sa dá aj v meste Sandviken, no 10 km odtiaľ sa nachádza známa Högbo Ski Aréna, do ktorej chodí pravidelná autobusová linka. Samotný Högbo Bruk je veľmi atraktívne miesto so zaujímavou históriou. Ide totiž o areál bývalých priemyselných podnikov, v ktorých sa v 17. až 19. storočí spracovávala železná ruda a vyrábala vysokokvalitná oceľ. Zruční baníci, husté lesy a vyhovujúci vodný tok poskytovali vynikajúce podmienky na priemyselný rozvoj a vznik svetoznámej priemyselnej skupiny Sandvik, ktorá sa dodnes špecializuje na rezné služby a nástroje (u nás kedysi známe nože z ocele Sandvik). Neskôr sa priemysel z Högbo Bruk presunul do susedného mestečka Sandviken a opustené priemyselné budovy našli svoje nové využitie: stali sa základom modernej infraštruktúry kvalitného centra športu a kultúrneho vyžitia. 

Ukážka výroby skla v jednom z domčekov v Högbo Bruk
Bežkárske trate vedú pomedzi domčeky v tradičnom švédskom štýle

V súčasnosti je Högbo Bruk centrom športu a tradičnej kultúry so širokou ponukou aktivít počas celého roka: Nachádza sa tu jazero, v ktorom sa môžete v lete kúpať či člnkovať, značené cyklotrasy vhodné na horskú cyklistiku, hlboké lesy, lúky, ohniská a altánky, kde sa dá športovať a piknikovať. V zime sa tu Švédi chodia prechádzať, korčuľovať, saunovať ale hlavne bežkovať. 

Högbo Ski Aréna je známa v širokom okolí, navštevujú ju profesionáli pripravujúci sa na slávny Vasov beh ale aj množstvo bežných Švédov, ktorí si sem chodia zabehnúť svoje štandardné kolečko. Bonusom k radosti z pohybu na čerstvom vzduchu a krásnej prírodnej kulise je čaro plynúce z prepojenia starého a tradičného s novodobým a moderným: za múrmi roztrúsených budov v príťažlivom škandinávskom štýle tu a tam objavíte zrenovovaný historický mlyn, žeravé pece na výrobu skla, obchodíky s hand made výrobkami, útulné reštaurácie, požičovne bicyklov a bežeckej výstroje, chatky s ubytovaním, hotel a mnoho ďalšieho.  

Umelé osvetlenie v Högbo Bru
Umelé osvetlenie a horiace ohne dodávajú večernému bežkovaniu výnimočnú atmosféru
Keď napadne čerstvý prašan, v Högbo Aréne nechcete pustiť bežky z rúk 😀

BEŽKOVANIE V HOGBÖ SKI ARÉNA

V bežkárskom stredisku Högbo Ski Aréna nájdete rovinaté aj kopcovité trate rôznych dĺžok a náročností. Niektoré z nich sú umelo zasnežované, vďaka čomu tu bežkárska sezóna začína už v novembri a trvá do mája. Hlavná, 6,5 km trasa je pod umelým osvetlením, čo v zimných mesiacoch naozaj oceníte, keďže tu slnko zapadá veľmi skoro, v decembri už pred 15h. Za vstup na bežkárske trate sa platí 200 švédskych korún na deň, čo je v prepočte približne 18 EUR. Deti do 11 rokov bežkujú zdarma, seniori majú zľavnený lístok vo výške 160 KR, čo je približne 14 EUR. Pozor, od piatka do nedele sú lístky citeľne drahšie ako v pracovné dni. Nezávisle od typu lístka, v cene je automaticky zahrnutý aj vstup do sauny, v ktorej sa môžete zregenerovať. A to po výdatnom bežeckom výkone v mrazivých podmienkach určite padne vhod. 

Vstup na bežkárske trate je spoplatnený
Pri vstupe na bežkárske trate sa musíte pípnuť na kontrolnej bráne s platným lístkom
Bežkovanie vo Švédsku: Nástup na bežkárske trate v Högbo Ski Aréne
Nástup na bežkárske trate v Högbo Ski Aréne

V Högbo Aréne môžete bežkovať na tratiach s dĺžkou 6,5 km, 2,4 km, 2,9 km a 4 km, ktoré sú v prípade slabých snehových podmienok umelo zasnežované, každodenne upravované na klasiku a korčuliarsky štýl a po západe slnka umelo osvetlené. Ďalej môžete bežkovať na 11 tratiach s čisto prírodným snehom, ktoré sú rôznej dĺžky a náročnosti: od najkratšej 2,5 km až po najdlhšiu 15 km. Nižšie prikladám mapku bežkárskych trás, pri ktorej však skôr ako systém tratí pochopíte moju narážku na zastaralosť vizuálnej komunikácie niektorých bežkárskych stredísk. No na obranu, v skutočnosti sa na mieste orientuje veľmi dobre, trasy sú značené jednoznačne, mapku ani aplikáciu na orientáciu nepotrebujete.

Čo sa týka samotného značenia trás, to je riešené pomocou malých farebných smerovníkov, ktoré ukazujú smer a počet km celého okruhu. Na niektorých miestach sú jednotlivé trasy oddelené lyžiarkou sieťou, hlavne v úsekoch s prudšími stúpaniami a klesaniami, aby nedošlo k žiadnym kolíziám. V tomto kontexte musím vysloviť uznanie, hoci sa na bežkárskych tratiach nachádzalo veľa ľudí, ani raz nedošlo k žiadnemu problému, každý sa držal svojej stopy, v prípade potreby obehol a išiel si ďalej svojim tempom. 

Celkovému dojmu pridáva aj samotná úprava tratí, ratrak žehlí stopu aj niekoľkokrát denne, aby ste ju mali pevnú a kvalitnú kedykoľvek prídete. Bežkárske trate sú dostatočne široké pre klasiku i skate a oceniť treba ešte jedno: peších turistov či bežcov tu s istotou nestretnete. Pre tých Högbo Ski Aréna ratrakuje a udržiava separátne lesné cesty, aby sa peším dobre kráčalo a nelákalo ich vstupovať na bežkárske trate. Smart.

Bežkárska trať v Hogbo Ski Arena
Bežkárske trate upravené na klasický i korčuliarsky štýl
Pohľad na bežkárske trate
Bežkárske trate na niektorých miestach oddeľujú lyžiarske siete
OTUŽOVANIE A NEČAKANÝ PROBLÉM

Pri plánovaní programu vo Švédsku som sa špeciálne tešila na aktivitu, o ktorej som si myslela, že je pre Švédov tak automatická a bežná ako to, že každý má doma saunu alebo pred domom stožiar, na ktorom veje švédska vlajka. Ani vo sne mi nenapadlo, že nie len že sa otužovaniu venuje len pár prešedivelých nadšencov, ale že najväčším problémom bude nájsť miesto, kde by sa otužovať dalo. Prudké mrazy totiž s každým jazerom či akoukoľvek vodou urobili svoje a ja som mala problém. Môj pobyt sa chýlil ku koncu a otázky na domácich, či nevedia o nejakej vysekanej diere do vody spôsobovali pobavenie, v horšom prípade pochybnosti o mojom zdravom rozume. Záchranné koleso otužileckému želaniu ponoriť sa do ľadovej vody plnej krýh mi napokon hodilo až jazero v samotnej Högbo Aréne. 

S AKÝM ROZPOČTOM PRI BEŽKOVANÍ VO ŠVÉDSKU RÁTAŤ?

Ako som naznačila v úvode, Švédsko nie je lacná krajina, no netreba sa jej báť a pri dobrom plánovaní sa v nej dá dovolenkovať aj bez toho, aby to zruinovalo váš rozpočet. Toto sú približné náklady, s ktorými treba rátať. Ich konečná výška, samozrejme, závisí od počtu dní pobytu vo Švédsku:

  • spiatočná letenka Viedeň – Štokholm 150 EUR
  • preprava bežiek tam a späť (do prepravnej tašky vám v pohode vojdú aj topánky a bežecké oblečenie) – 90 EUR
  • lístok autobus letisko Arlanda – Stockholm central station – 11 EUR
  • ubytovanie v Štokholme, hneď vedľa železničnej a autobusovej stanice, výborné, keď sa potrebujete na druhý deň presunúť na letisko alebo kdekoľvek – Comfort Hotel Xpress Stockholm Central  – 35 EUR/osoba
  • presun Štokholm – Sandviken dvoma vlakmi a autobusom  – 30 EUR 
  • ubytovanie v Sandviken Best Western Hotell Hedåsen  – 55 EUR/osoba
  • presun Sandviken – Hogbo Bruk  – 3 EUR
  • celodňový lístok bežkovanie v Högbo Ski Arena – 18 EUR. Kompletný cenník nájdete TU
  • strava – drahšia ako u nás, prikladám stránku s prehľadom cien vo Švédsku
  • komerčné poistenie
POSLEDNÉ ODPORÚČANIA NA ZÁVER

Ísť bežkovať do Švédska bol spontánny nápad, ktorý však vyšiel a navnadil tak, že si ho pri prvej vhodnej príležitosti určite zopakujem. Ak radi bežkujete a nachádzate zaľúbenie v objavovaní nových miest, toto sú moje tipy na bežkárske centrá, ktoré určite nesklamú: 

Okrem leteniek však striehnite aj na dobré snehové podmienky a dlhodobú predpoveď počasia, ktoré si môžete overiť na týchto webových stránkach:
  • informácie o výške snehovej pokrývky v rámci Švédska ako aj predpoveď počasia nájdete TU
  • informácie o aktuálnom stave všetkých bežkárskych stredísk vo Švédsku nájdete na tejto stránke, je síce len vo švédčine, ale dá sa s ňou pracovať

Ak je to možné, pri plánovaní cesty sa vyhnite tzv. red days, teda dňom, ktoré vo švédskom kalendári svietia načerveno. Väčšinou sú to sviatky a dni pracovného pokoja, kedy sú obchody a reštaurácie zatvorené a vlaky či autobusy jazdia v značne obmedzenom režime. 

Pri plánovaní bežkovania si na webstránkach stredísk vopred preštudujte cenník, rozdiel v cene lístka počas bežného dňa a víkendu môže byť až 3-násobný. Vymieňať eurá za švédske koruny nemusíte, všade sa dá platiť kartou, aj lístok v mhd či dokonca verejné toalety. A odpoveď na otázku, či je lepšie bežky brať alebo si ich tam požičať závisí od počtu dní, koľko budete bežkovať. Ak viac ako 2, tak si ich berte so sebou 🙂 Za ušetrené peniaze si potom môžete dať slaného nakladaného haringa alebo horúci nápoj Glögg, ktorý vám odhalí, aký vie byť život sladký 😀

14 komentárov

  • Karol

    Pekný a užitočný článok s mnohými informáciami. Možno jedna otázka: vzhľadom na geografickú polohu je zrejmé, že denné svetlo tam asi slúži kratšie ako u nás. Nie je to cítiť na menšej účasti bežkárov?

    • Tamara

      Zdravim Karol, ďakujem, som rada, že článok prináša hodnotné informácie. Čo sa týka denného svetla, máte pravdu, je ho málo, v decembri len 6 hodín, od januára sa to začne postupne zlepšovať. Nedá sa však povedať, že by to bežkárov odrádzalo, Švédi sú na takéto nastavenie zvyknutí, všade na domoch, reštauráciách, takmer naozaj všade sú svetielka, krásne vyzdobené domy, aby im to tam trošku spríjemnilo a zútulnilo. Rovnako to platí aj pre športoviská a bežkárske centrá, tie fungujú zvyčajne až do neskorých večerných hodín, samozrejme, pod umelým osvetlením, aby si ľudia aj po návrate z práce večer mohli ísť zabehnúť pár kôl. Ono to vôbec nie je zlé, má to takú špecifickú atmosféru 🙂

  • Dodo

    Pre mna osobne je to dostacujuci navod ako tam ist na bezky v tejto snehovej biede na Slovensku. Jedine comu sa chcem vyhnut je trepat bezky v lietadle, s coho ale citam pozicovne tam su… Takze staci ist…

    • Tamara

      Ano Dodo, bežky sa dajú požičať aj na mieste, ale na deň to môže vyjsť aj do 50 eur, čo sa ti naozaj radšej oplatí brať ich so sebou.. veď podáš ako športovú batožinu a vybavené.. treba zvážiť, ako píšem, podľa toho, koľko dní budeš bežkovať. Ale keď tam už človek ide, tak ostane asi viac ako 2. Keby si náhodou šiel, tak daj vedieť! 🙂

  • Dodo

    Ahoj Tamara 50EUR na den je fakt dost vela. Myslel som ze ak pojdem zoberiem iab bezkarsku obuv ale ak je to takto a chcem bezkovat 4 dni asi bude vyhodnejsie brat aj svoje bezky a palice… Musi to byt v obale do lietadla a to treba pri kupe letenky nahlasit? Das mi prosim este detailne informacie k preprave beziek a palic v lietadle? A kolko to cca. stoji ci sa to skutocne oplati. Dakujem a prajem ti
    pekny den.

    • Tamara

      Ahoj Dodo, nuz hej, je to fakt vela, preto som pisala, ze ak bezkujes viac ako 2 dni, oplati sa brat bezky so sebou. Da sa kupit bezne v sportovych predajniach taka specialna taska na bezky, okrem nich a palic ti tam vojdu aj topanky aj cele oblecenie na bezkovanie. Kupujes to k letenke ako specialnu sportovu batozinu, 1 cesta vyjde 45 eur, ciže dohromady 90 eur ale máš všetko so sebou a môžeš bežkovať kde chceš a koľko chceš. (my sme bežkovali aj mimo strediska napr. na zamrzuntom jazere :)) Noa podavas to ako nadrozmernu batozinu normalne ako kufor, toť vše 🙂 dúfam, že odpoveed pomohli, nie je to nič náročné, bolo to úplne bez problémov

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.