Tipy na bežkárske trasy

Na bežky blízko Bratislavy: rakúske stredisko Rabl-Kreuz

Vitajte na blogu behomsvetom, ktorý inšpiruje k pohybu a objavovaniu. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Facebooku alebo Instagrame a hlavne, 

buďte aktívni 🙂

Na mojich potulkách rakúskymi bežkárskymi strediskami som v rozhovore s domácimi bežkármi dostala tip na malé idylické centrum Rabl-Kreuz vo východnej časti Rakúska. Trate na výslní pohoria Hochwechsel vo výške 1350 až 1500 m.n.m. disponujú 20 km bežkárskych stôp s dostatkom snehu až do jarných mesiacov. Bonusom mali byť výhľady na zasnežené kopce Stuhleck, Rax a Schneeberg a prírodné prostredie, ktoré sa mi vraj zaručene bude páčiť. Odporúčanie znelo dobre a keďže som v ten víkend bežkovala v St. Jakob im Walde, 16 km vzdialený Rabl-Kreuz zapadal do predstavy aktívne strávenej nedele s bežkami na nohách. Či to je dobrý tip ak chcete ísť na bežky blízko Bratislavy sa dočítate v nasledovnom článku. 

Na bežky blízko Bratislavy_Bežky v bežkárskej stope

NA BEŽKY BLÍZKO BRATISLAVY

Ak sa bežkári zo Slovenska vyberú na bežky do Rakúska, ako prvé vyhľadávajú informácie o strediskách v blízkosti hraníc. Najobľúbenejším strediskom je pravdepodobne Wechsel Panoramaloipe, nachádzajúce sa približne 170 km od Bratislavy. Panoramaloipe je skutočne veľmi dobrá voľba so širšou ponukou výborne upravených tratí pre bežkárskych maníkov aj vychádzkových bežkárov, ktorí si namiesto prepotených kilometrov radšej vychutnajú pekné výhľady a slnečné lúče na tvári. Ak patríte skôr do druhej skupiny bežkárov, určite vám odporúčam ísť aj na bežky do strediska Rabl-Kreuz

Rabl-Kreuz sa nachádza 216 km od Bratislavy, vďaka čomu ho viete navštíviť na otočku v rámci jedného dňa alebo si ho naplánujte ako 2-dňový výlet spojený s bežkovaním aj v neďalekom stredisku St. Jakob im Walde. Tieto dve strediská sú od seba vzdialené len 16 km a dokonca lístok zakúpený v jednom vám platí aj v druhom. Celkom dobré, nie? Keď je dostatok snehu, vysokohorskou bežkárskou trasou sa dá dostať z jedného strediska do druhého, prespíte na horskej chate a druhý deň sa vrátite. A skvelý víkendový plán je na svete. Všetko o bežkovani v St. Jakob im Walde som spísala v tomto článku: Bežkovanie blízko Bratislavy: stredisko St. Jakob im Walde. Vráťme sa však k stredisku Rabl-Kreuz, aké trasy tu teda nájdete?

Na bežky blízko Bratislavy_Na bežkárskej stope v Rabl-Kreuz
Nenáročné bežkovanie v Rabl-Kreuz je bohaté na výhľady a krásne prírodné prostredie

BEŽKÁRSKE TRASY V RABL-KREUZ

V Rabl-Kreuz sa nachádza jedna ľahká trasa, dve trasy strednej náročnosti a jedna náročná trasa, ktorá spája strediská St. Jakob im Walde a Rabl-Kreuz. Trasy sú upravené pre klasický i korčuliarsky štýl, najdlhšia 25 km trasa spájajúca obe strediská je zjazdná len klasickým štýlom. Trasa sa však neupravuje počas celej sezóny, aktuálny stav si preto vždy overte na stránke Bergfexu.

Prehľad trás v Rabl-Kreuz:

  • Herrensteinloipe – 4.4 km, ľahká
  • Panoramaloipe – 7.65 km, stredná náročnosť
  • Tannenwaldloipe – 7.2 km, stredná náročnosť
  • Wanderloipe – 25 km, iba klasika, prepája stredisko Rabl-Kreuz a St. Jakob im Walde
Mapa bežkárskych trás Rabl-Kreuz
Mapa bežkárskych trás v stredisku Rabl-Kreuz

BEŽKOVANIE POPOD VETERNÉ MLYNY

Bežkovanie v Rabl-Kreuz má jedno špecifikum, ktoré vám do krvi naženie trochu adrenalínu. Okrem toho, že trasy vedú skutočne krásnou prírodou vás na niektorých úsekoch zelenej Tannenwaldloipe vedú priamo popod obrovské chápadlá veterných mlynov, ktoré vám sem tam presvištia ponad hlavu a narobia prievan vo vlasoch. Kombinácia čistej, pokojnej prírody a obrovských technologických výdobytkov pôsobia trochu skurilne, no každopádne ozvláštňujúco a jedinečne. 

Bez veterných mlynov iba s peknými výhľadmi na zasnežené stráne kopcov Schneeberg, Stuhleck a Rax je vyhliadková červená trasa Panoramaloipe dlhá 7.6 km. Trasa vedie po zvažnici s jemným sklonom a občas vás zavedie do krásnej scenérie hustého lesa a nedotknutej prírody. 

Na bežky blízko Bratislavy_Výhľady z bežkárskej trasy
Panoramaloipe i Tannenwaldloipe sú bohaté na krásne výhľady do širokého kolia

CENY A DOPLNKOVÉ SLUŽBY

V Rakúsku je úplným štandardom, že sa za vstup na bežkárske trate platí. Dá sa síce polemizovať o výške poplatku v jednotlivých strediskách, no nie o ich zmysluplnosti, tá je jasná: zadarmo sa o hladkú stopu a učesaný menčester starať nedá. Všimla som si však, že oproti minulému roku poplatok v rakúskych strediskách stúpol aj o 2-3 eurá. Celodenný lístok v Rabl-Kreuz vás tak v sezóne 2022/2023 vyjde na 10 EUR. Čo však oceňujem je, že okrem kvalitnej úpravy si v Rakúsku kupujete aj istotu, že vám do trasy nevojdú žiadni prechádzajúci sa chodci. 

Automat na lístky
Automat na lístky za vstup na bežkárske trate

Čo sa týka ďalších služieb, parkovanie je možné priamo pri nástupe na trate pri penzióne Rabl-Kreuz Hütte a je zarátané v cene lístka. V penzióne sa nachádza príjemná reštaurácia a dá sa tu aj prespať. Okolité kopce vo výška nad 1350 m.n.m. ponúkajú aj výlety na snežniciach či zimné radovánky na saniach či bobách. Prostredie chaty Rabl-Kreuz je naozaj veľmi fotogenické a vhodné na akýkoľvek typ aktivity v zimnom období. Jeho návštevu preto určite odporúčam!

OPÝTAJTE SA

Páčil sa vám tento článok? Chceli by ste sa na niečo opýtať? Využite políčko nižšie a zanechajte mi komentár, POTEŠÍM SA!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.