Kurz bežkovania klasickou technikou, ako prebieha a čo vás naučí?
Hoci sa bežkovaniu venujem už niekoľko rokov, môj pohyb na bežkách bol doteraz skôr intuitívny, naučený počas vysokoškolských čias napodobňovaním kamarátov a zautomatizovaný častým opakovaním. Pamätám si na moje začiatky, keď som namiesto kĺzavého pohybu vpred bojovala s udržaním rovnováhy, na strach z brzdenia pluhovaním či z každého kopčeka, kde trebalo robiť stromček. Padala som ako hruška, občas to aj dobre zabolelo, najviac vtedy, keď som sa na rovnaké miesto zrúbala ešte raz. Čas venovaný bežkovaniu však neľutujem, naopak, dnes je beh na lyžiach mojím veľkým koníčkom a dôvodom, prečo je zrazu aj zima skvelá. Čo som však mala urobiť už dávnejšie je navštíviť kurz bežkovania, kde by mi inštruktor podrobne vysvetlil správnu techniku a sprístupnil tento šport oveľa skôr. Stalo sa tak až teraz, keď som sa rozhodla zlepšiť svoj bežecký štýl a zefektívniť môj pohyb na bežkách. Prihlásila som sa na skupinový kurz bežkovania klasickou technikou a mala veľké očakávania. Ako to dopadlo? Dozviete sa v článku.
Ak sa chcete naučiť bežkovať, na internete nájdete viacero stránok s ponukou bežkárskych kurzov. Ja som sa rozhodla pre Školu bežkovania Oravec, ktorá má výborné recenzie a profesionálnych inštruktorov až v šiestich lokalitách – Skalka pri Kremnici, Štrbské pleso, Králiky pri B. Bystrici, Levočská dolina, Dobšinská Ľadová Jaskyňa a Veľké Karlovice. Táto škola ponúka kurzy bežkovania klasickým i voľným štýlom, ktorý je však náročnejší a vyžaduje najprv dobré zvládanie klasickej techniky. Pred prihlásením na kurz som klasický štýl bežkovania ovládala viacmenej dobre, isté rezervy som však pociťovala pri prenášaní váhy z jednej lyže na druhú a nejasná mi bola aj miera odrazu a kĺzania na bežkách. S kurzom som preto už dlho neotáľala a prihlásila sa na prvý decembrový termín na Skalku pri Kremnici. Teda tam, kde som s bežkovaním takmer pred desiatimi rokmi začínala 🙂
AKO PREBIEHA KURZ BEŽKOVANIA KLASICKOU TECHNIKOU
Stredisko na Skalke nás privítalo vskutku nádherným zimným počasím. Hoci dole v Kremnici bolo snehu len tak naoko a v okolitých mestách vôbec, hore na Skalke ste sa cítili ako v zimnej rozprávke. Situácia, ktorú pri bežkovaní zažijete často, rýchlo si ju obľúbite a budete ju celú zimu vyhľadávať 🙂 Kurz začínal o 9 ráno, kto mal, mohol si priniesť vlastnú bežkársku výstroj, pre ostatných zvykne byť (aj v iných lokalitách konania kurzu) k dispozícii požičovňa. Kurz prebieha v menšej skupinke (nás bolo 14) a vedú ho traja inštruktori. Po úvodnom privítaní sme sa všetci presunuli na neďalekú čistinku a potom už všetko prebiehalo v svižnom tempe: začiatok patril teórii o bežeckých štýloch, bežkách, paliciach, type viazania a lyžiarok, nasledovala rýchla rozcvička a potom už samotné bežkovanie prostredníctvom nasledovných činností:
- nacvičovanie základného bežeckého postoja s využitím vlastnej váhy a pohybu
- trénovanie stabilizačných cvikov na udržanie rovnováhy
- zapojenie paličiek, správne uchopenie a nácvik koordinácie ich pohybu s bežkami
- odrážanie od zeme, nacvičovanie chôdze a behu na lyžiach
- brzdenie a obchádzanie prekážok na stope
- bezpečné padanie a vstávanie zo zeme
- stúpanie formou stromčeka
- koordinácia jednotlivých cvikov a trénovanie naučených zručností
Fungovalo to tak, že najprv nám inštruktori vysvetlili a názorne predviedli každú jednu techniku a potom sme ju nacvičovali pod dohľadom trénerov. Každý pohyb viackrát, pomaly, s komentárom inštruktorov, čo robíme správne, na čo si dať pozor, kedy sa viac predkloniť, čo robiť s rukami a pod. To všetko za rytmu tanečnej hudby a vo veľmi fajn nálade, ktorá výrazne napomohla zvládať nezdary a pády, s ktorými na začiatku treba rátať. O atmosfére kurzu viac napovie aj moje video:
PRE KOHO JE KURZ URČENÝ A AKÉ SÚ PODMIENKY ÚČASTI
Kurz bežkovania klasickou technikou je primárne zameraný na úplných začiatočníkov, ktorí na bežkách ešte nikdy nestáli alebo na začínajúcich bežkárov, ktorí chcú popracovať na svojej bežeckej technike. No rovnako môže byť prínosom pre bežkárov ako ja, ktorí sme nabežkovali už stovky kilometrov doma i v zahraničí, nejako sme si ten pohyb zautomatizovali, no je dosť pravdepodobné, že aj s chybami a viacerými zlozvykmi. Na tomto kurze vás na ne upozornia, zameriate sa na ich odstránenie a naučíte sa jednotlivé prvky bežeckej techniky správne.
A čo podmienky účasti na kurze? Sú len dve, a to zaplatiť účastnícky poplatok vo výške 50 EUR (kurz trvá 3 hod.) a spĺňať minimálnu vekovú hranicu 14 rokov (pre mladšie deti sa organizujú detské kurzy). Na obavy, že nemáte kondičku, že ste športové drevo alebo že ste na tento šport alebo nebodaj na učenie sa niečoho nového pristará/ý čo najskôr zabudnite. V tom totiž tkvie čaro bežkovania, môžu ho robiť deti i seniori, každý tempom, ktoré mu vyhovuje. Tento šport spája ľudí naprieč generáciami a prináša veľa radosti a zdravotných benefitov každému, kto sa naň odhodlá – posilní váš kardiovaskulárny systém, je šetrný voči vašim kĺbom, posilňujete ním brušné svaly, nohy i ruky, nehovoriac o tom, že pohyb na čerstvom vzduchu prospieva vašej imunite a pozitívne vplýva na náladu. Neveríte? Vyskúšajte!
ČO KURZ KLASICKÉHO BEŽKOVANIA NAUČIL MŇA
Ako som už viackrát naznačila, hoci som na kurze nebola začiatočníčka, dostala som na ňom niekoľko cenných rád. Týkali sa hlavne mojej nedostatočnej práce s ťažiskom, prenášaním váhy z jednej lyže na druhú, čím som vlastne naplno nevyužila ich kĺzavý potenciál, neviezla sa na nich, ale viac kráčala. To ma v konečnom dôsledku stálo viac síl a únava sa dostavila skôr. Ďalšia dobrá rada sa týkala presného vysvetlenia práce palíc, od určenia miesta ich zapichávania (na úroveň špičiek) po dokončenie ich pohybu vypustením za telo. Prínosné bolo aj vysvetlenie nasadzovania sily pri používaní palíc, ktorú nemáme tlačiť do rúk, ale do brucha, a to tak, že sa pri každom zábere výrazne predkloníme. Tento pohyb, tzv. súpaž využívame na rovinke, keď chceme nabrať rýchlosť a využívame na to hornú časť tela (nohy necháme oddýchnuť).
Či už mne alebo ostatným účastníkom, tento kurz klasického bežkovania tak ako prebiehal sa musel páčiť. Inštruktori ho viedli profesionálne, v primeranom tempe a odľahčenou formou, ktorá je pri učení vždy nápomocná. Kurzy budú prebiehať celú zimu počas víkendových dní, ich presný harmonogram nájdete na tejto stránke. A či vám ho odporúčam? Jednoznačne áno, po jeho absolvovaní z vás ešte síce nebudú hotoví bežkári, no získate na ňom veľmi solídne základy, ktoré vás precvičovaním a trénovaním privedú k želanému cieľu. A tým by v prvom rade mala byť radosť z bežkovania, spojená s mnohými zdravotnými benefitmi a pobytom v krásne zasneženej prírode. Bežkujte! 🙂
2 komentáre
Anonym
No dobre tak to by sme mali a kedy bude SKATE kurz , ten je trošku tažší.?
Tamara
Možno už o pár dní, keď počasie dovolí :))) A hej, rátam s tým, na začiatku je vždy všetko najprv ťažké ale tréningom sa to hádam poddá 🙂