Tipy na bežkárske trasy

Na bežky do Štokholmu: city break trochu inak

Vitajte na blogu behomsvetom, ktorý inšpiruje k pohybu a objavovaniu. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Facebooku alebo Instagrame a hlavne, 

buďte aktívni 🙂

Bol druhý marcový týždeň a v televízii v krátkom prehľade správ zo zahraničia zrazu zaznela informácia o výdatnom snežení a uzatvorení medzinárodného letiska v Štokholme. Nasledovali zábery zasnežených ulíc a detí stavajúcich snehuliakov. Počkať, v Štokholme nasnežilo? Spomeniem si na Hellasgården, známe bežkárske trasy na okraji metropoly Švédska. Už som sa tam raz chystala, no kvôli nedostatku snehu sme narýchlo menili plány a cestovali viac na sever. Teraz ho tu však napadlo toľko, že sa to dostalo do našich správ. Hmm, po čom idú letenky? Otváram prehliadač a začínam sa usmievať. Googlim aj predpoveď počasia, v noci mrazivo, cez deň nula, slnečno. Po chvíli váhania presne viem, čo robiť: hľadám, kombinujem, bookujem a o 3 dni sedím v lietadle. Ide sa na bežky do Štokholmu 🙂

Námestie Stortorget v Štokholme
Farebné domy na námestí Stortorget v historickom centre Štokholmu

KULTÚRA V ŠTOKHOLME, ŠPORT V HELLASGÅRDEN

Štokholm je takmer miliónová metropola ležiaca na 14 ostrovoch s krásnym historickým jadrom, prístavom, množstvom múzeí a kráľovských inštitúcií. Hellasgården je podobne ako Karpaty pri Bratislave rozľahlá oblasť lesov, lúk a jazier s obrovským relaxačným potenciálom a možnosťami na akékoľvek outdoorové aktivity. Vzdialenosť medzi týmito dvoma odlišnými svetmi je 20 minút mestskou hromadnou dopravou.

Vďaka blízkosti a dobrému prepojeniu sa tak v rámci jedného dňa môžete túlať uličkami historického centra Gamla Stan a popoludnie tráviť v idylickej škandinávskej prírode člnkovaním na jazere, bicyklovaním po značených lesných chodníkoch, či behom popri jazerách. V zime pri dostatku snehu zas v Hellasgården môžete bežkovať, korčuľovať, absolvovať dlhé prechádzky lesom a večer relaxovať v saune s ochladzovaním v prírodnom jazere. Ja som vyskúšala zimnú verziu Štokholmu s bežkovaním a otužovaním v neďalekej prírode. City break na môj spôsob 😀

Kostolné veže v Štokholme
Veža Tyska kyrkan (Nemeckého kostola) v starom meste Gamla Stan

AKO SA DOSTAŤ DO HELLASGÅRDEN

Ak do Štokholmu letíte nízkonákladovkou z Viedne, s najväčšou pravdepodobnosťou pristanete na letisku Arlanda vzdialenom 45 km severne od Štokholmu. Odtiaľ sa do centra mesta dostanete buď vlakom s tzv. Arlanda Express (20 minút, 37 EUR) alebo autobusom Flygbussarna (40 minút, 15 EUR). Vlaky aj autobusy vyrážajú priamo od letiskovej haly a obe končia na hlavnej vlakovej a autobusovej stanici Central Stockholm station. Lístky sa dajú kúpiť v automate na letisku alebo pohodlnejšie vopred na webstránkach týchto dopravcov. 

Z hlavnej vlakovej a autobusovej stanice premáva metro (tunnelbana), ktoré má tri trasy (mapu trás metra si pozrite TU). Do Hellasgården sa odvezte zelenou linkou na stanicu Slussen a tu prestúpte na autobus č. 401. Ani tu lístok neriešte, môžete si ho kúpiť priamo v autobuse či metre (vstupné brány) priložením vašej kreditnej karty. Vaša platba bude zaregistrovaná v systéme, kde si ju v prípade kontroly revízori vedia dohľadať. Z autobusu vystúpte na zastávke s názvom Hellasgården, nachádza sa priamo pred vstupom.

Mapa cesty z letiska do Štokholnu a potom do Hellasgarden
Mapa cesty z letiska Arlanda do Štokholmu a ďalej do Hellasgården
Budova švédskeho parlamentu
Budova švédskeho parlamentu (Sveriges Riksdag)

BEŽKOVANIE V HELLASGÅRDEN + JEDNO ALE

Hellasgården leží na úrovni mora, žiadne kopce a náročné stúpania tu teda nečakajte. Prihliadnuc na fakt, že sa nachádza len 20 minút od centra Štokholmu je ponuka bežkárskych trás naozaj pestrá a bohato vystačí na skvelý aktívny oddych od ruchu veľkomesta. No na rovinu, ak túžite po kvalitnom bežkárskom zážitku s infraštruktúrou podobnou rakúskym centrám, choďte radšej severnejšie, napríklad do strediska Högbo Bruk, o ktorom pišem tu: Bežkovanie vo Švédsku: 1800 km na sever. Bežkovanie (beh, bicyklovanie) v Hellasgården sa oplatí vtedy, keď ho spojíte so spoznávaním Štokholmu, cestovať sem iba so zámerom bežkovať až tak neodporúčam. 

Bežkárska trasa pre klasický štýl v Hellasgården
Bežkovanie klasickým štýlom v Hellasgården
Typické švédske domy popri bežkárskych trasách v Hellasgården
Typické švédske domy popri bežkárskych trasách v Hellasgården
Mapka bežkárskych trás v Hellasgarden
Mapka bežkárskych trás v Hellasgården (kliknutím zväčšite)

VÝBER BEŽKÁRSKYCH TRÁS V HELLASGÅRDEN

V Hellasgården sa nachádza približne 30 km bezplatných bežkárskych trás s upravenou stopou predovšetkým pre klasický štýl. Kombinovať tu môžete ľahšie okruhy: 0.5 km, 1.2 km, 2.2 km a 5.7 km vedúce po lesoch, lúkach či zamrznutých jazerách v blízkosti strediska alebo sa vyberte na dlhšie trasy juhozápadne od Hellasgården. Pre mňa boli najväčším zážitkom práve tieto trasy, objavili sme ich trochu náhodne z druhej strany strediska, no vedú veľmi peknou prírodou a aspoň akými takými stúpaniami. Trasa značená ako žltá má niečo cez 5 km, no dá sa z nej viackrát odbočiť a objavovať zákutia štokholmských jazier a lesíkov nasledujúc bielu stopu pred sebou. 

Kvalita bežkárskej stopy zodpovedala obdobiu, v ktorom sme Hellasgården navštívili. Po výdatnom snežení sa obloha vyjasnila, v noci mrzlo, cez deň bolo nádherne slnečno. Na bežky či korčule tak vyšli stovky Štokholmčanov, nápor marcového slnka a bežkárov však  bežkárske trasy našťastie zvládli po celý čas nášho výletu.

Čerstvý sneh v Hellasgarden
Výborné podmienky na bežkovanie v Hellasgården
Bežkovanie v lesoch neďaleko Štokholmu
Bežkovanie v lesoch neďaleko Štokholmu
ZNAČENIE BEŽKÁRSKYCH TRÁS

Čo sa týka značenia trás, to je relatívne v poriadku, nachádza sa na všetkých križovatkách a je dostatočne zrozumiteľné aj pre cudzincov. Na môj vkus je tých značiek ale trochu priveľa, svoje značenie tu majú bežkári, cyklisti, potom bežci, turisti so psami či kardiaci. No keďže veľa týchto okruhov vedie po spoločnej trase, zablúdenia sa báť nemusíte, trasa je rovnaká, len značenie má každý svoje. A dosť často sa pri trase nachádzajú aj infotabule s mapou, zorientovať sa teda nie je problém. 

Bežkári so psom na bežkárskej trase
Čerstvý sneh a pekné počasie vytiahlo na bežkárske trasy veľa Štokholmčanov

KDE ZOHNAŤ BEŽKY A KDE SA UBYTOVAŤ

Odpoveď na otázku, či si bežky požičať alebo priniesť svoje závisí od toho, ako veľa chcete bežkovať (prípadne aj koľkí idete). My sme si bežky brali so sebou, do vaku pre dva páry bežiek nám vošli aj topánky a bežkárske oblečenie, cestovali sme tak len s príručnou batožinou a špeciálnym bagom pre sport equipment. Komplet celá výbava sa dá požičať aj priamo na mieste v Hellasgården, no pri viac ako jednodňovom bežkovaní sa to neoplatí. Cenník si môžete pozrieť na tejto stránke.

Čo sa týka ubytovania, môžete sa ubytovať v Štokholme a na bežky ísť mhd-čkou alebo sa ubytujete priamo v centre Hellasgården (jednoduché chatky). My sme sa ubytovali v Štokholme ale tak, aby sme to mali do Hellasgården čo najbližšie. Hotel Profil Nacka sa síce nachádzal na južnom okraji Štokholmu, no len 10 minút autobusom (č. 401) od Hellasgården. A mal vynikajúce, chutné a bohaté raňajky 🙂 Na noc pred odletom odporúčam hotel Comfort Hotel Xpress Stockholm, ktorý sa nachádza hneď pri autobusovej a vlakovej stanici, odkiaľ odchádzajú spoje na letisko.   

Korčulovanie na zamrznutom jazere
Korčulovanie na zamrznutom jazere Källtorssjön v Hellasgarden
NÁKLADY NA CESTU

Švédsko je drahá krajina, treba rátať s tým, že všetko je približne o tretinu drahšie, ako u nás. Pri platbe kartou vždy plaťte lokálnou menou, teda švédskymi korunami, konverzia na eurá sa neoplatí. Výmenou eur za švédske koruny sa nezaoberajte, tie vám absolútne netreba, všetko a všade zaplatíte kartou. Tu je prehľad nákladov na cestu pre 1 osobu:

Spiatočné letenky – cca 120 EUR, dá sa kúpiť aj lacnejšie

Športová batožina – 90 EUR (tam aj späť spolu) 

Autobus letisko Arlanda – Štokholm a naspäť – 30 EUR
Lístok na metro, autobus
 – 3,40 EUR, platí 75 minút s neobmedzeným počtom prestupov
Ubytovanie v Štokholme
– 40/50 EUR, vrátane skvelých raňajok

Jedlo v reštaurácii – od 25 EUR vyššie, jedlo je vo Švédsku drahé
Vstup na bežkárske trate v Hellasgarden – 0 EUR, bežkuje sa zdarma 🙂

Vstup do sauny – 9 EUR pracovné dni, 12 EUR víkend

Komerčné poistenie

Socha švédskeho kráľa Karla XIV. Johana pred kráľovským palácom a bežkovanie v Hellasgården
OTUŽOVANIE A PROBLÉM S PRÍSTUPOM DO VODY

Ak holdujete otužovaniu, iste budete rozumieť môjmu nadšeniu z vykonávaniu tohto športu v pravých severských podmienkach. Lenže s tým sa spája jeden nečakaný problém:  jazerá v zime pokrýva 20 cm vrstva ľadu a hoci sa tu voda nachádza všade okolo vás, prístup do nej je nemožný. Vykúpením môžu byť sauny, ktorých je tu našťastie dostatok. V ich blízkosti sa totiž s najväčšou pravdepodobnosťou nachádza aj vysekaný vstup do vody. Ponaučenie teda znie: Chceš otužovať? Hľadaj saunu! V Hellasgården sauna našťastie bola tiež 🙂

Užitočné tipy na záver

  • Hellasgården je miesto, ktoré sa oplatí zahrnúť do vašej návštevy Štokholmu. Pozrite si prehľad aktivít a podmienky vypožičania bicyklov, korčúľ či bežiek na oficiálnej webovej stránke strediska
  • ak si bežky budete brať so sebou, najprv je potrebné urobiť check-in a potom ich podať na oddelení veľkorozmernej batožiny (2-hodinová časová rezerva by mala stačiť)
  • informácie o výške snehovej pokrývky v rámci Švédska ako aj predpoveď počasia nájdete TU
  • informácie o aktuálnom stave všetkých bežkárskych stredísk vo Švédsku nájdete na tejto stránke
  • tradičné švédske mäsové guľky či sladký horúci nápoj glögg nájdete všelikde, no ak vás chytí vlčí hlad v starom meste, zájdite do reštaurácie Cong na skvelý vietnamský street food

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.