Cestovanie,  Tipy na cyklovýlety

Bicyklovanie na Ibize: krištáľovo čisté more a párty hudba v pozadí

Vitajte na blogu behomsvetom, ktorý inšpiruje k pohybu a objavovaniu. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Facebooku alebo Instagrame a hlavne, buďte aktívni 🙂

Jarné mesiace sú vďaka dobrej konštelácii voľných dní, výhodných cien a príjemných teplôt mojim najobľúbenejším cestovateľským obdobím. Pri využití sviatkov, víkendov a pár dní dovolenky sa môžem za skvelé ceny vybrať na miesta, ktoré sú v letnej sezóne buď neznesiteľne horúce alebo prehnane drahé. Po zážitkami nabitom výlete do Abú Dhabí som sa začiatkom mája vybrala spoznávať destináciu, ktorú viac ako epické cyklotrasy preslávili kvalitné párty pri západe slnka s drinkom nad hlavou. A keďže ma odjakživa bavilo narúšať stereotypy a robiť veci po svojom, rozhodla som sa tento najznámejší európsky pártyostrov namiesto pretancovania prebicyklovať. Aké je bicyklovanie na Ibize, nie je tento španielsky ostrov príliš malý či drahý? Odkiaľ vziať bicykel a vôbec, aké miesta na ňom navštíviť? Dočítate sa v tomto článku. 

Bicyklovanie na Ibize
Ibiza - známy pártyostrov, ktorý som prešla na bicykli

AKO A ZA KOĽKO SA DOSTANETE NA IBIZU

Najjednoduchším a najlacnejším spôsobom ako sa dostať na Ibizu je vyhliadnuť si letenky v niektorej z nízkonákladoviek. Ja som letela z Viedne spoločnosťou Ryanair priamym letom za 88 EUR spiatočne, čo je na Ibizu výborná cena. V letnej sezóne, ktorá začína približne v polovici mája a trvá do konca septembra, sa ceny leteniek šplhajú až do výšky 450 EUR. Na Ibizu teda určite odporúčam letieť pred alebo po sezóne, lacnejšie je vtedy všetko, od leteniek a ubytovania cez požičovne, fakultatívne výlety a pod. Druhou, o čosi menej výhodnou alternatívou, je let do Valencie, Barcelony či Madridu a odtiaľ prestup na ďalší let na Ibizu. Treťou možnosťou je dostať sa zo španielskeho územia na Ibizu trajektom, no táto možnosť je časovo i finančne najnáročnejšia. 

BRAŤ SI SVOJ BICYKEL ALEBO POŽIČAŤ NA MIESTE?

Odpoveď na to, či si brať vlastný bicykel (alebo inú športovú výbavu) so sebou alebo si ho požičať na mieste je od prípadu k prípadu iná a vždy závisí od viacerých faktorov, (podrobnejšie sa tejto téme venujem v samostatnom článku). Obe verzie majú svoje výhody aj nevýhody, ja som sa tentokrát rozhodla brať bicykel so sebou. Za jeho prepravu v lietadle som zaplatila 120 EUR, letenka pre bicykel vyšla teda drahšie ako letenka pre mňa :/ Od momentu pristátia som však bicykel nemusela riešiť, bicyklovala som na svojom, nemusela som zháňať žiadnu cyklopožičovňu, platiť za vypožičanie, robiť kompromis medzi cenou a kvalitou, dohadovať termín vrátenia a pod. 

Preprava bicykla v lietadle
Na Ibizu som si vzala môj vlastný bicykel prepravený v tomto bike bagu

S prevozom vlastného bicykla v lietadle som ešte nemala skúsenosť, no keďže bol internet na informácie o požičaní bicykla na Ibize trochu skúpi, šla som do toho. Veľa ľudí preváža bicykel v krabiciach, no predstava dvíhania a ťahania veľkej neforemnej krabice a následného nešetrného zaobchádzania s mojim bicyklom pri nakladaní do lietadla ma priviedla na oveľa elegantnejšie riešenie.

Vyskúšala som tašku na prepravu bicykla v lietadle, do ktorej samostatne po stranách vložíte kolesá, rám bicykla upevníte na integrovaný stojan, zazipsujete a môžete ísť. Vďaka vstavaným kolieskam sa taška ľahučko manévruje a jej váhu (12 kg plus váha bicykla) som pri ťahaní takmer vôbec necítila. O zložení bicykla do tašky som nahrala názorné video, pozrieť si ho môžete vo výbere storiek na mojom Instagrame. Výborný nápad, ak budete niekedy chcieť bezpečne a prakticky prepraviť svoj bicykel kdekoľvek na svete, pozrite si túto webstránku s ponukou požičania prepravných tašiek pre rôzne typy bicyklov. Mimochodom, do tašky sa vám okrem bicykla vojde celá cyklovýbava a čokoľvek ďalšie 🙂

Bicyklovanie na Ibize_Platge de Comte
Bicyklom na okraj útesov pri Platge de Comte

A ako je to s cyklopožičovňami? Nie je ich toľko ako na Malorke ale vo väčších mestách (Eivissa, Sant Antoni, Santa Eulária) ich pár nájdete. S čím problém naozaj nie je sú požičovne áut a skútrov, tie sú na každom rohu. Sem tam sa v nich objavia aj bicykle, no ak hľadáte niečo kvalitnejšie, odporúčam navštíviť priamo cyklopožičovňu. Konkrétne môžem odporúčiť La Ciclotecu v centre Eivissy, pracuje tam veľmi ústretový, šikovný chalan (opravil mi menšiu závadu s pedálom) a bicykle požičiava za prijateľné ceny: cesťáky za 35 EUR/1 deň, horské za 25 EUR/1 deň. Ak si bicykel požičiate na 5 a viac dní, cena je pri každom bicykli o 5 EUR nižšia. Ja som bicyklovala 6 dní, za cestný bicykel by som teda zaplatila 180 EUR (plus zálohu). Pri hľadaní na internete som natrafila na vyššie ceny, tieto sú teda naozaj fajn. 

AKO JE TO S CYKLOTRASAMI A VEĽKOSŤOU OSTROVA

Keď som niektorým mojim známym spomínala, že idem bicyklovať na Ibizu, vraveli mi, že je príliš malá a že ju prebicyklujem za 2 dni. Je síce pravda, že je 6-krát menšia ako susedná Malorka (tá má rozlohu 3640 km2, rozloha Ibizy je 571 km2), no pobrežie Ibizy je členité a pokiaľ sa nechcete bicyklovať len z jednej strany ostrova na druhú, ale chcete schádzať k plážam, bicyklovať môžete aj 5-6 dní. Ak k tomu pridáte 1 deň na ostrove Formentera, ktorý sa nachádza 35 minút trajektom od Ibizy, pokojne môžete rátať s týždňovým pobytom. To platí samozrejme v prípade, že si okrem bicyklovania chcete užiť aj návštevu miest, pláží a kúpanie v mori (čo vám určite odporúčam, more je tu skutočne nádherné). 

Čo sa týka značených cyklotrás na Ibize, tie som pravdupovediac neriešila, na niektorých miestach som síce videla pokus o značenie, ale tabuľky boli buď veľmi malé, alebo staré a zle čitateľné. Cieľom môjho bicyklovania na Ibize bolo spoznanie ostrova pohodovým tempom (približne 60-70 km denne) a trávenia 2-3 hodín pri mori na pláži. Počasie bolo na začiatku mája veľmi prívetivé, teplota vzduchu dosahovala krásnych 26 stupňov, teplota vody 18-19 stupňov. V zime otužujem, kúpem sa teda celoročne v každej teplote, no môžem povedať, že sa kúpali takmer všetci turisti, počasie v máji to už na Ibize dovoľuje 🙂

Bicyklovanie na Ibize_Platja den Bossa
Pláž Platja den Bossa, na ktorej sa nachádza aj najznámejší hudobný klub Ushuaia
BICYKLOVANIE NA IBIZE A TIPY KAM ÍSŤ

Z pohľadu cyklistky by som Ibizu charakterizovala ako veľmi príjemný ostrov vhodný na pekné celodenné výlety. Náročnosť trás je ľahká až stredná, najvyšší kopec Ibizy dosahuje výšku 475 m.n.m. (Sa Talaia na juhozápade ostrova), často sa striedajú menšie kopčeky s rovnými úsekmi. Pri schádzaní k plážam sú časté strmé klesania, ktoré si oddýchnutí a posilnení pekne znova vyšliapete. Škoda, že sa viac nedá bicyklovať priamo po pobreží, potrebné je vždy sa trochu vrátiť do vnútrozemia. Bicyklovanie ďalej od mora má však jedno pozitívum – cesty často vedú voňavými borovicovými lesmi, vinicami a pekným mediteránskym vidiekom. 

Bicyklovanie na Ibize_Faro de la Mola
Bicyklom na najvýchodnejšom cípe Formentery - maják Faro de la Mola
Bicyklovanie na Ibize_Borovicové lesy a skalné útesy
Borovicové lesy a skalné útesy na Ibize
Bicyklovanie na Ibize_Skalné steny Agua Blanca
V skalných stenách nad plážou Agua Blanca

A či je bicyklovanie na Ibize bezpečné? Áno, určite oveľa viac, ako na Slovensku. Ako na Malorke, tak aj na Ibize sú vodiči na cyklistov zvyknutí, obiehajú zodpovedne a tam, kde nie sú vyznačené cyklopruhy, sú popri ceste značky upozorňujúce na predbiehanie s 1,5 m odstupom. Cyklochodníky sa nachádzajú v mestách, mimo miest je to rôzne, ísť bicyklom na cesty sa však netreba báť. Tu som pripravila prehľad miest, ktoré vám odporúčam počas bicyklovania na Ibize navštíviť:

Rozľahlé pieskové pláže v kombinácii s krištáľovo čistým morom sú jednou z TOP vecí na Ibize. Vysadnite na bicykel a urobte si pekné cyklovýlety k týmto najkrajším plážam: Platja den Bossa (juhozápad Ibizy), Platja de Ses Salines (juhozápad Ibizy), Agua Blanca (východ Ibizy), Cala Llonga (východ Ibizy) ale aj Ses Platjetes (Formentera) a Platja de ses Iljetes (Formentera). Bicyklami sa dostanete až priamo k plážam, všetky sú prístupné zadarmo, na viacerých sa dá kúpiť občerstvenie, často ho však značne preplatíte.

Borovicami obrastené strmé skalné zrázy do mora vytvárajú nádherné prírodné scenérie, ktoré sú výborným cieľom pre stredne náročné cyklovýlety. Krásnych zátok je na Ibize hneď niekoľko, medzi tie naj patrí Sa Punta Gallera (sever Ibizy) s nádhernými bridlicovými stenami tvoriacimi parádnu prírodnú kulisu nad priezračným morom. Kvôli náročnejšiemu prístupu je zátoka navštevovaná hlavne od mora (loďami), s bicyklom to však zvládnete aj po zemi 🙂 Ďalšiu krásnu zátoku nájdete pri Platge de Comte (západ ostrova), ide síce o frekventovanú pláž, no kúsok ďalej je oveľa pokojnejšia a krásna zátoka so strážnou vežou nad skalnými útesmi.

Ostrov Formentera územne patrí k Ibize a často sa o ňom hovorí ako o súčasti Ibizy. Dostať sa naň dá jedine loďou, ktorá vyráža z prístavu v Eivisse. Cesta trvá približne 35 minút, lístok vás vyjde 48 EUR spiatočne. Na prebicyklovanie Formentery vám stačí jeden deň, bicykel si bez príplatku môžete vziať so sebou (dá sa požičať aj na Formentere). Po vystúpení v prístave La Savina sa vyberte naprieč celým ostrovom až k jej najvýchodnejšiemu cípu – majáku Faro de la Mola (18 km). Po ceste späť sa okúpte na pláži Ses Platjetes a na záver si vychutnajte gravelové cestičky k nádherným plážam Ses Illetes a Platja de Ses Pujols

Do svojho cykloitineráru určite zaraďte aj návštevu 3 najväčších miest, a to Eivissy (hlavné mesto Ibizy, juh ostrova), Sant Antoni (druhé najväčšie mesto, severozápad Ibizy) a Santa Eulária alebo Es Cana (východ ostrova). Vzdialenosti medzi týmito mestami sú do 30 km, no netreba to podceniť, nás google maps ťahala po celkom náročných terénoch a prašných cestách. Ak chcete 2 mestá otočiť tam a späť, denne vám to môže vydať na cca 70 km. Návšteva týchto miest sa ale oplatí, Eivissa je pekné historické mesto s veľkým prístavom, krásnym starým mestom, množstvom turistov, reštaurácií, kaviarničiek a letných terás. Sant Antoni je mesto s výbornou atmosférou, krásnym západom slnka a klubovou hudbou na strechách lodí 🙂 Santa Eulária a Es Cana sú oveľa pokojnejšie, hoci ani tu sa hlasnej tanečnej hudbe hlavne počas víkendov nevyhnete. 

Najkrajšie západy slnka uvidíte v západnej časti ostrova, kde slnko zapadá priamo nad morom. Naplánujte si niektorý zo svojich cyklovýletov tak, že si tento krásny moment vychutnáte z pláží Platges de Comtes, Cala d´Hort, Sa Punta Gallera alebo z mesta Sant Antoni. Ak sa na svoje cyklotúry vydáte už za skorého rána, nad morom budete slnko vidieť vychádzať na zvyšných častiach ostrova. 

Hoci je tento článok venovaný bicyklovaniu na Ibize, téme párty sa na tomto ostrove jednoducho vyhnúť nedá. Bilbordy a plagáty s hudobným programom najbližších dní uvidíte od momentu vystúpenia z lietadla až kým z Ibizy neodídete. Hoci sa v prvej polovici mája sezóna ešte len rozbieha, už v tom čase sa z mnohých striech hotelov a lodí ozýva hlasná tanečná hudba a zvuk štrngajúcich pohárov. Na Ibize sa od mája do októbra schádzajú ľudia z celého sveta, aby si cez deň užili nádherné pláže a večer sa zabavili na live vystúpeniach svetových DJ-ov (Dj Tiesto, Robin Schulz, David Guetta, The Martinez Brothers a desiatky ďalších). Párty sa konajú všade, na strechách hotelov, lodiach, obrovských kluboch či vonku na plážach. Ceny vstupeniek začínajú od 50-70 EUR vyššie, jedlo a drinky v tom zahrnuté nie sú. Párty sa organizujú po celom ostrove, no tie najznámejšie v hlavnom meste Eivisse (Kluby Hi Ibiza, Pacha, Ushuaia, Hard Rock), v Sant Antoni, Sant Rafel (Privilege) a mnohých ďalších. 

Hoci je Ibiza pomerne malý ostrov, vidieť a zažiť sa tu toho dá naozaj dosť. Všetko závisí od toho, aký typ voľnočasových aktivít preferujete, ako dlho na ostrove ostanete a samozrejme, aký je váš budget. Ponuku fakultatívnych výletov a viac ďalších inšpirácií ako tráviť čas na Ibize nájdete aj na stránke Ibiza-spotlight.com.

Bicyklovanie na Ibize_Sa Punta Galera
Sa Punta Galera ponúka krásne prostredie na kajaking ale môže byť aj cieľom cyklotúry
Bicyklovanie na Ibize_Západ slnka
V západnej časti Ibizy môžete sledovať takéto západy slnka nad morom

IBIZA NA ZÁVER

Ako som sa už zmienila viackrát, Ibiza je výborná dovolenková destinácia s krásnym morom, plážami a jedinečnou atmosférou, ktorú však treba navštíviť v mesiacoch apríl, máj alebo september, október. Teploty na jar a jeseň sú zväčša nad 23 stupňov, more príjemne osvieži a ceny hotelov sú približne na úrovni ubytovania v Rakúsku (80-100 EUR/deň pre 2 osoby s raňajkami). S vyššími cenami však treba rátať pri stravovaní, tradičné jedlo paela stojí cca 25 EUR, obľúbený nápoj sangria 7-8 EUR, pivo 6-8 EUR, voda 2-3 EUR, malá zmrzlina 3-4 EUR. Ibiza je však ostrov, ktorý netreba vnímať cez peniaze, ale cez zvuky, chute a vône. Tie vám totiž sprostredkujú tie najlepšie zážitky 🙂

2 komentáre

  • Karol

    Článok sa mi určite páči lebo dôkladne informuje cyklistov z rôznych pohľadov. Už dlhšie riešim otázku, či sa dá naozaj povedať, že rozdiel medzi neistým kvalitným bicyklom z miestnej požičovni s príslučným poplatkom a prevozom vlastného biku za uvedené poplatky a komplikácie pri jeho prevoze je taký malý, že ten vlastný je asi výhodnejší?

    • Tamara

      Zdravím Karol, vďaka za otázku, ako spomínam v článku, obe verzie majú svoje pre aj proti, ale v zásade, keď ide človek na dlhší cyklovýlet, vtedy sa oplatí brať svoj bicykel, ak bude bicyklovať povedzme 2-4 dni, vtedy snáď postačí aj požičaný. Len vždy závisí od destinácie, v ktorej bude bicyklovať, či sú tam cyklopožičovne, či tam majú vhodné bicykle na dlhšie cyklovýlety, aké sú podmienky vypožičania a pod. Vždy si takéto veci treba pozisťovať. Pekný deň a teším sa, že čítate moje články 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.