Tipy na bežkárske trasy

Bežkovanie blízko Bratislavy: stredisko St. Jakob im Walde

Vitajte na blogu behomsvetom, ktorý inšpiruje k pohybu a objavovaniu. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Facebooku alebo Instagrame a hlavne, 

buďte aktívni 🙂

Ak hľadáte tip na bežkovanie blízko Bratislavy a Skalku už poznáte naspamäť, čítajte ďalej. Len 2 hodiny od slovensko-rakúskych hraníc sa v nadmorskej výške 1200 m nachádza bežkárske stredisko obklopené hustými lesmi a nádhernou zasneženou krajinou. Sankt Jakob im Walde ponúka cez 60 km upravených trás pre klasiku aj korčuliarsky štýl, pričom trasy sú vhodné pre úplných začiatočníkov aj pokročilých bežkárov. Vďaka dostatočnej nadmorskej výške, tieňu hustého lesa a prípadnej výpomoci snežných diel sa o snehovú nádielku v tomto stredisku báť nemusíte. Ja som ho navštívila po niekoľkodňovom výdatnom snežení a jeho možnosti tak užila v plnej paráde. Prečítajte si, ako stredisko funguje a čo všetko ponúka. 

Bežkovanie blízko Bratislavy_Zasnežená krajina
Rozprávkovo zasnežená príroda vo výške 1200 m.n.m. v stredisku St. Jakob im Walde

BEŽKOVANIE BLÍZKO BRATISLAVY

Sankt Jakob im Walde sa nachádza neďaleko Semmeringu, 210 km od Bratislavy. Cesta autom trvá niečo cez 2 hodiny, no dávajte si pozor, k stredisku vedie dosť prudké stúpanie, na ktorom sa vám v zimnom období môžu hodiť reťaze (povinné nie sú). Autom sa dá dostať až k samotnému stredisku, parkovisko sa nachádza pri nástupe na trasy pred penziónom Orthofer.  

Bežkárske stredisko Sankt Jakob im Walde je otvorené každý deň od 08:00 do 16.30, v utorky a štvrtky dokonca do 20:00, kedy sa bežkuje za umelého osvetlenia. Blízkosť k Bratislave, umelé zasnežovanie, možnosť večerného bežkovania, 40 km upravených tratí pre klasický štýl a 20 km pre skate sú výborné správy hlavne pre bežkárov zo západného Slovenska, ktorí hľadajú možnosti bežkovania v Rakúsku na otočku. 

Bežkovanie blízko Bratislavy
Bežkárske stredisko St. Jakob im Walde vzdialené 210 km od Bratislavy

BEŽKÁRSKE TRASY V ST. JAKOB IM WALDE

V stredisku Sankt Jakob im Walde sa nachádza 8 bežkárskych trás ľahkej a strednej náročnosti a 1 výšková trasa s najvyšším stupňom obtiažnosti. Všetky trasy sú zokruhované a začínajú aj končia v centre strediska. Výnimku tvorí čierna najnáročnejšia trasa, ktorá končí až v 25 km vzdialenom ďalšom bežkárskom stredisku Hochwechsel  (trasa je zjazdná len za vhodných podmienok). V Sankt Jakob im Walde tak nájdete viacero kratších, rovinatých trás pre začiatočníkov ale aj dlhšie a náročnejšie trate pre pokročilých. Jediným negatívom je celkom vysoký poplatok za používanie trás: dospelé osoby 11 EUR (na celý deň), žiaci a študenti 5,50 EUR, deti do 10 rokov zdarma.

Bežkovanie blízko Bratislavy_bežkárske trasy
V St. Jakob im Walde nájdete 8 bežkárskych trás, 40 km pre klasiku, 20 km pre skate

VÝBER TRÁS

  • Blochplatz Loipe – 2 km, ľahká, skate + klasika, umelo osvetlená a zasnežovaná
  • Hausloipe – 3.3 km, ľahká, skate + klasika, umelo zasnežovaná
  • Flutlichtloipe – 4 km, ľahká, skate + klasika, umelo osvetlená a zasnežovaná
  • Eggbergloipe – 4.8 km, stredne náročná, klasika, panoramatická trasa
  • Sportloipe – 5 km, stredne náročná, skate + klasika, umelo zasnežovaná
  • Sport-loipe – 7 km, stredne náročná, skate + klasika, umelo zasnežovaná
  • Jogllandloipe – 10 km, stredne náročná, klasika
  • Höhenloipe – 25 km, náročná, jej zjazdnosť si treba overiť 

Určite vyskúšajte: vyberte sa na trasu Jogllandloipe, je dlhá 10 km, po siedmy km upravená pre oba štýly, potom už len pre klasiku. Trasa však vedie lesným prostredím, v ktorom si dosýta užijete krásnu zimnú krajinu pod bohatou snehovou pokrývkou. Veľmi pekná môže byť aj vyhliadková trasa Eggbergloipe (4.8 km), ktorá, žiaľ, v čase mojej návštevy strediska nebola upravená, no vedie po zvážnici na okraji lesa a lúk, odkiaľ sa vám naskytnú krásne výhľady do okolitých dolín. Pred odchodom si však vždy odporúčam overiť aktuálny stav tratí, urobiť tak môžete napríklad na stránke Bergfex

Bežkovanie blízko Bratislavy_mapa trás
Mapa bežkárskych trás v St. Jakob im Walde, kliknutím zväčšite
Bežkovanie blízko Bratislavy
V St. Jakob im Walde sa nachádzajú 3 ľahké, 4 stredne ťažké a 1 náročná trasa

ZNAČENIE TRÁS

Bežkárske trasy v stredisku St. Jakob im Walde sú značené jednoznačne a dostatočne často. Farebne tabuľky ukazujú smer a počet km, ktorý daná trasa má. Na niektorých miestach nájdete aj údaj o zvyšnom počte km do cieľa. Celkovo však značeniu nie je čo vytknúť, je viditeľné, jednoznačné a nachádza sa všade tam, kde ho potrebujete. Ako je vidieť na mapke, niektoré okruhy vedú čiastočne rovnakou cestou a v jednom bode sa rozchádzajú, iné zas majú svoju trasu separátnu od všetkých ostatných. Všetky sa však nachádzajú vo veľmi peknom lesnom prostredí, preto ak milujete les a prírodné prostredie, tu si prídete na svoje. 

Značenie trás
Trasy sú značené dobre, smerovníky ukazujú smer a počet km
DOPLNKOVÉ SLUŽBY

Okrem kvalitných bežkárskych trás sa v stredisku nachádza i bežkársky obchodík či top požičovňa bežkárskeho výstroja, využiť môžete aj kurzy bežkovania pre rôzne úrovne či službu voskovania bežiek. Priamo pri nástupe na trate sa nachádza penzión Orthofer s reštauráciou, možnosťou ubytovania a dokonca wellness. Parkovanie je pre všetkých bezplatné. 

Požičovňa bežkárskeho výstroja
Kompletný bežkársky výstroj si môžete vypožičať priamo v stredisku St. Jakob im Walde
BEŽKOVANIE BLÍZKO BRATISLAVY: ĎALŠIE TIPY
OPÝTAJTE SA

Páčil sa vám tento článok? Chceli by ste sa na niečo opýtať? Využite políčko nižšie a zanechajte mi komentár, POTEŠÍM SA!

2 komentáre

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.