Tipy na bežkárske trasy

Na bežkách do 2000 m výšok: stredisko Obertauern

Vitajte na blogu behomsvetom, ktorý inšpiruje k pohybu a objavovaniu. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Facebooku alebo Instagrame a hlavne, buďte aktívni 🙂

Bol jeden z tých jarných víkendov, kedy zberáme medvedí cesnak, obdivujeme kvitnúci zlatý dážď a po meste si trúfneme chodiť v rozopnutej ľahkej vetrovke. Teplota v Bratislave atakovala 20 stupňov a webstránka na monitore sľubovala 32 km upravených bežkárskych trás v pravej zimnej atmosfére. Hmm, je to naozaj tak, alebo len niekto zabudol aktualizovať údaje na webe? Napadne mi, že bežkárska sezóna 22/23 bola krátka a ušla ako voda, bicykel ešte chvíľu počká. Stredisko Obertauern síce nepoznám, no fotky zasnežených alpských štítov všade navôkol pôsobia priam magnetizujúco. Za hlasného spevu ranných vtáčat balím zimnú výbavu a vyrážam na miesto, ktoré po návrate hodnotím ako jednu z najkrajších lokalít na bežkovanie v Rakúsku. Prečítajte si, prečo 🙂

KDE SA NACHÁDZA STREDISKO OBERTAUERN

Ak popri bežkovaní aj lyžujete, stredisko Obertauern vám môže byť známe: patrí vraj medzi najvychytenejšie v Rakúsku, nachádza sa v dvojtisícových výškach, prestupovať tu môžete z lanovky na lanovku do aleluja, a to za neustálych výhľadov na priam až gýčovú alpskú panorámu. Obertauern sa nachádza 370 km od Bratislavy, cesta autom nám trvala približne 4 hod 15. Z Bratislavy sme šli na Viedeň, Liezen, Schladming a pred Flachau odbočili na cestu č. 99 smer Untertauern a Obertauern. A bolo to presne tak, ako uvádzal internet: zatiaľ čo na kopcoch v Schladmingu a okolí už kvitla jar, v Obertauern vládlo januárové počasie s metrom snehu a tou pravou zimnou atmosférou.

Stredisko Obertauern_zimné podmienky aj počas jari
Zatiaľ čo je v nižších polohách už jar, v Obertauern ešte vládnu pravé zimné podmienky
Stredisko Obertauern_Jarné lyžovanie aj bežkovanie
Do Obertauern si chodí veľa ľudí užiť skvelú jarnú lyžovačku

BEŽKOVANIE V OBERTAUERN

Už pri príjazde do Obertauern máte pocit, že je to miesto, kde sa chodí dovolenkovať. Všade sú veľké horské hotely, nástupné stanice kabínkových lanoviek a po oboch stranách plné parkoviská áut s ŠPZ aj z okolitých krajín. Pravda, 90% návštevníkov tu prišlo lyžovať, bežkárov tu vidieť len sporadicky. Tejto maličkosti však nemienim venovať žiadnu pozornosť. Sme tu, snehu kopec, počasie nemôže byť lepšie, idem sa opýtať na Langlaufloipen (bežkárske trate). Tie sa nachádzajú pár metrov od parkoviska a lanovky, skvelé, obujeme sa a vyrážame. 

V samotnom Obertauern sa nachádzajú tri trasy, každá má približne 6 km. Ako prvú si vyberáme trasu Weltcuploipe, no to, ako sa volá, zisťujem až večer na ubytovaní. Trasa totiž nie je značená názvom, iba tabuľkou ukazujúcou smer. Našťastie sú tabuľky výrazné a nachádzajú sa v malých rozostupoch, lebo to, čo prišlo o chvíľu, ma poriadne zaskočilo.

Stredisko Obertauern_Mapa lyžiarskych vlekov a bežkárskych trás
Mapa lyžiarskych vlekov a bežkárskych trás v Obertauern (kliknutím zväčšite)
Stredisko Obertauern_Trasa Weltcuploipe
Na stredne náročnej bežkárskej trase Weltcuploipe

Nie že z minúty na minútu ale v rámci 10 sekúnd sa tyrkysovo modrá obloha zatiahla a prišla chumelica non plus ultra. Sneh padal ako najatý a po panoráme Álp nebolo ani slychu. Chvíľu mi to pripomenulo bežkovanie v Bad Gastein, kde sa rovnako nádherné scenérie (viac v článku Na bežky do Rakúska: zimné eldorádo Bad Gastein) po našom príchode zatiahli tak, že po nich ostala len spomienka. Našťastie, alpskí bohovia sa tentokrát zľutovali a po polhodinke biele peklo ustalo. Uff, vydýchla som si, bežkovať, keď nevidíš meter pred seba, nie je bohviečo. O dokumentovaní bežkárskej trate nehovoriac. 

BEŽKÁRSKA TRASA WELTCUPLOIPE

TECHNIKA: klasický štýl, skating
NÁSTUP: Parkovisko 2 (lanovka Zehnekar)

GPS: 47.250170, 13.541582 

DĹŽKA: ca. 6km

NÁROČNOSŤ: stredná

NAJVYŠŠÍ BOD TRASY: 1703 m

PREVÝŠENIE: 116 m

POPIS: stredne náročná trasa s rovnými úsekmi a miernymi stúpaniami. Najprv po lúkach, potom v peknom lesnom prostredí. Trasa začína a končí na rovnakom mieste (okruh).
ZNAČENIE: červené tabuľky ukazujúce smer (jednotné v celom Obertauern)

POPLATOKparkovanie aj vstup na trate zdarma! (všetky trate v Obertauern)

OBČERSTVENIE PO TRASE: reštaurácia hneď pri nástupe na trať
VIAC INFO: webstránka strediska Obertauern

Stredisko Obertauern_Značenie bežkárskych trás
Výrazné červené značenie bežkárskych trás pomôže hlavne počas zlého počasia

S BEŽKAMI DO 2000 METROVÝCH VÝŠOK

Druhá bežkárska trasa v stredisku Obertauern vedie nádherným prostredím prírodnej rezervácie Hundsfeldsmoor (Hundsfeldské rašelinisko), po ktorej dostala aj svoje pomenovanie – Hundsfeldloipe. Aj táto trasa je značená výraznými červenými tabuľami na vysokých paliciach popri trati, no keďže vedie opačným smerom ako Weltcuploipe, mýliť si tieto trasy nebudete. S čím však treba rátať je zložitejšia orientácia v teréne, trasa prechádza širokými zasneženými pláňami, v ktorom vám aj za slnečného počasia všetko splýva v jedno.

Väčšiu výzvu ako držanie sa značenia však predstavuje odolať čaru tohto miesta a nezastavovať sa všade tam, odkiaľ sa vám výhľady zdajú ešte krajšie ako 100 m predtým. Hundsfeldloipe vás neustále vedie vyššie a vyššie, preč od údolných staníc, hotelov a vlekov a odkrýva vám krajinu, z ktorej sa vám nebude chcieť vrátiť. Ak milujete hory a bežkovanie vnímate aj ako spôsob horskej turistiky, túto trasu v Obertauern niekedy vyskúšajte. Kondične ju zvládnu aj priemerní bežkári, náročnejší je len úvod a záver, ale vždy sa dá vyzuť a trochu kráčať. Za ten panoramatický pohľad na alpské štíty to určite stojí!

BEŽKÁRSKA TRASA HUNDSFELDLOIPE

TECHNIKA: klasický štýl, skating
NÁSTUP: Parkovisko 2 (lanovka Zehnekar)

GPS47.250871, 13.559768

DĹŽKA: ca. 6km

NÁROČNOSŤ: stredná – ťažká

NAJVYŠŠÍ BOD TRASY: 1856 m

PREVÝŠENIE: 215 m

POPISstredne náročná trasa s prudkým stúpaním na začiatku a strmým klesaním na záver. Vedie krásnym, otvoreným priestranstvom s nádhernými výhľadmi na alpskú panorámu. Trasa začína a končí na rovnakom mieste (okruh).
ZNAČENIE: červené tabuľky ukazujúce smer 

POPLATOK: parkovanie aj vstup na trate zdarma (všetky trate v Obertauern)

OBČERSTVENIE PO TRASE: horská chata Kringsalm
VIAC INFO: webstránka strediska Obertauern

Tretia trasa, ktorú vám v Obertauern určite odporúčam, je trošku zahalená tajomstvom. Nemá totiž žiaden názov, nespomína sa nikde na webe, no všimla som si jej značenie na mapke. Našli sme ju pár krokov od lanovky Schönalmbahn (1992 m.n.m) pri chate Kringsalm a tento nález moje nadšenie z Obertauern definitívne podčiarkol. Výborne urobená stopa, mierne stúpanie k stenám Álp až na dotyk, výhľady do širokého okolia. Pre mňa ideál!

BEŽKÁRSKE TRASY V UNTERTAUERN

Dôvod, prečo bolo v Obertauern neprimerane málo bežkárov na to, aké nádherné prostredie tam je, bol ten, že všetci boli vo vedľajšej dedinke Untertauern. Tu sa totiž nachádza známe biatlonové centrum Gnadenalm, ktoré obľubujú nie len vyhliadkoví či turistickí bežkári, ale aj tzv. naháňači kilometrov, ktorí si prioritne chcú zabehnúť svoj objem na kvalitne upravených tratiach. 

A treba povedať, že keď sem prídete za ideálnejších snehových podmienok, bežkovanie to bude priam rozprávkové (súdiac podľa fotografií na webe). Nám sa však počas druhého dňa prudko oteplilo a keďže je Untertauern o 400 m nižšie ako Obertauern, na niektorých úsekoch to už bolo výrazne cítiť. Nevadí, pri jarnom bežkovaní sa s menšou kvalitou tratí hlavne na slnečných stranách ráta. Okrem radosti z pohybu si tak človek odnesie aj jemnú červeň v lícach z prvého tohtoročného opálenia. Určite nie som proti 🙂

Stredisko Obertauern_Chytanie jarného bronzu počas bežkovania v Gnadenalm
Chytanie jarného bronzu počas bežkovania v Gnadenalm

Bežkárske centrum Gnadenalm ponúka 4 bežkárske trasy rôznej dĺžky a náročnosti. Nachádza sa tu jedna ťažká trasa dlhá 10 km (Tauern Power), jedna stredne náročná trasa s dĺžkou 6,5 km (Cross Country Spirit), jedna ľahká trasa dlhá 4 km (Nordic Dream) a jedna cvičná trasa s dĺžkou 1 km (Gnadenalm Sprint). Všetky trasy sú upravované pre klasický aj korčuliarsky štýl a pokiaľ teplomer neatakuje dvojcifernú teplotu, môžete sa tešiť na naozaj kvalitnú stopu. Čo sa týka značenia, tomu niet čo vytknúť, je viditeľné, jednoznačné, v pravidelných rozostupoch a všade tam, kde ho potrebujete. 

Ako som už spomínala vyššie, bežkovanie v Gnadenalm poteší hlavne tých, ktorí radi bežkujú na výkon, prípadne menej zdatných bežkárov, ktorí privítajú väčší výber tratí v ľahšom teréne. Určite potešia aj krásne výhľady na okolitú panorámu, hoci tá je tu menej dynamická ako na bežkárskych trasách v Obertauern. Tak či onak, Obertauern sa určite oplatí navštíviť na 2 až 3 dni, počas ktorých odporúčam vyskúšať všetky dostupné trasy. 

Stredisko Obertauern_trasy v Gnadenalm
Mapa bežkárskych trás Gnadenalm (kliknutím zväčšite)

BEŽKÁRSKE TRASY GNADENALM

TECHNIKA: klasický štýl, skating
NÁSTUPParkovisko pri chate Gnadenalm

GPS47.267962, 13.495707 

DĹŽKA20 km bežkárskych trás 

NÁROČNOSŤ2 ľahké, 1 stredne náročná, 1 ťažká

NAJVYŠŠÍ BOD TRASY: 1389 m

PREVÝŠENIE: 123 m

POPIS: 4 bežkárske trasy rôznej náročnosti s kvalitnou úpravou, rovinatý charakter
ZNAČENIE: výrazné farebné tabule s názvom a dĺžkou trate, sú dostatačne často

POPLATOK: parkovanie aj vstup na trate zdarma!

OBČERSTVENIE PO TRASEWirtshaus Gnadenalm

DOPLNKOVÉ SLUŽBYškola bežkovania, biatlonová strelnica, požičovňa bežkárskeho výstroja
VIAC INFO
webstránka strediska Gnadenalm

Okrem biatlonového centra Gnadenalm sa v Unteralm nachádza ešte jedna bežkárska trať, 12 km dlhá ľahká až stredne náročná Taurachloipe. Tá vedie z Unteralm do mestečka Radstadt a upravená je pre klasiku aj skating. Trasa sa dá ísť v jednom smere alebo ako okruh, no dohromady to vydá na pekných 24 km 🙂

BEŽKÁRSKE TRASY V TWENGU

Necelých 9 km od Obertauern sa nachádza tretie bežkárske stredisko – Tweng. V čase mojej jarnej návštevy už trasy v Twengu nefungovali, no uvádzam ho tu ako ďalšiu alternatívu, kde sa dá v tejto oblasti bežkovať. Tieto tri strediská sú blízko seba a aj oficiálne vystupujú pod jednou značkou – bežkárske centrum Gnadenalm-Obertauern-Tweng. 

V Twengu nájdete 23 km bežkárskych trás ľahkej a strednej náročnosti. Trasy sa nachádzajú v nadmorskej výške 1230-1260 m.n.m a vedú lúčnym a lesným terénom. Podľa údajov na webstránke prepája najdlhšia 12 km bežkárska trasa obce Tweng a Mauterndorf (trasa Twenger Au) a 11 km Lantschfeldloipe je zas okružná trasa z obce Mauterndorf. Tieto trate budú teda zrejme jednoduchšie ako trasy v Ober- a Untertauern, ale ak vám zvýši čas, možno sa ich oplatí navštíviť. 

Stredisko Obertauern_aktivity v lete
Obertauern sa určite oplatí navštíviť počas všetkých ročných období
STREDISKO OBERTAUERN VŠETKÝMI DESIATIMI

Na záver sa vrátim k môjmu hodnoteniu strediska Obertauern ako jednej z najkrajších lokalít na bežkovanie v Rakúsku. Spoznávaniu bežkárskych centier sa venujem druhú sezónu, všímam si výber bežkárskych trás, kvalitu úpravy tratí, úroveň značenia, výšku poplatkov a samozrejme prostredie, v ktorom bežkujete. Z doteraz navštívených stredísk (ich prehľad si môžete pozrieť TU) už vzišlo niekoľko favoritov, medzi ktoré jednoznačne zapisujem aj stredisko Obertauern. 🙂

Prírodné kulisy bežkárskych trás sú skutočne fascinujúce, výber trás taký, že aj 3 dni vám bude málo a poteší aj parkovanie a vstup na všetky trasy úplne zadarmo (v Rakúsku skôr rarita). Bežkovanie v stredisku Obertauern teda učite odporúčam, sneh tu býva do konca mája, tak je ešte chvíľu čas. 🙂 A keby aj nie, krásne tu bude aj v lete, zahliadla som viacero značiek pre peších aj cyklistov. To znamená jediné, do Obertauern sa určite vrátim!

6 komentárov

 • Pepe

  Pozdravujem, velke dakujem za clanok… len som sa chcel opytat, ze toto stredisko bude asi najblizsie od nas, kde je este garancia snehu pre bezkovanie na velku noc… nic porovnatelne som zatial nenasiel…

 • Michal Chudjak

  Zdravim
  Aj vdaka Vasmu clanku sme sa po dlhom rozhodovani rozhodli ist do tychto spominanych stredisk a musim povedat ze Vase instrukcie sme vyuzili naplno! Dakujeme. A ako odmenu 😉 Vam poradim fakt super stredisko/strediska kt. by ste ako mihli tiez takto pekne spracovat. Je to za mna to naj co som zatial ohladom bezki ania zazil- Jauzyce(PL) a ihned na druhej strane -Jizerska Magistrala(CZ)

  Este raz vdaka

  • Tamara

   Zdravím Michal, tak to ma veľmi teší, že ste sa tam na základe môjho odporúčania vybrali a že ste spokojní! Vďaka za správu a za ďalšie tipy, Jizersku magistrálu poznám z počutia, tak snáď budúci rok sa podarí 🙂 Do bežkovania 😀

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.