Recenzie,  Tipy na bežkárske trasy

Kurz bežkovania korčuliarskou technikou – skate

Bežkovaniu sa venujem už pár rokov a musím povedať, že si ma tento šport získal. Má množstvo zdravotných benefitov a pohyb na čerstvom vzduchu v peknej prírode zákonite vplýva aj na našu psychiku a duševnú pohodu. Až do tejto zimy som sa venovala výlučne klasickému bežkovaniu, ľahšie sa učí a keď už nevládzete behať, jednoducho môžete na bežkách kráčať. Túto sezónu som sa však rozhodla ku klasickému bežkovaniu pridať aj skate, teda bežkovanie korčuliarskou technikou. Tá si vyžaduje iné lyže, je rýchlejšia a vyzerá veľmi sexy – keď ju viete. Pokiaľ však skúšate na lyžiach korčuľovať intuitívne, váš pohyb pripomína slona, idete naširoko a rýchlo sa unavíte. Čo s tým? Kurz bežkovania, a to čo najskôr, aby ste nestihli nabrať zlé návyky a naučili sa korčuliarsku techniku správne. Čo presne sa na takom kurze naučíte a ako vlastne prebieha? Prečítajte si v tomto článku. 

Nacvičovanie rovnováhy a odrazu počas kurzu bežkovania korčuliarskou technikou

ČO BY STE MALI OVLÁDAŤ PRED PRIHLÁSENÍM NA KURZ

Predpokladom zvládnutia bežkovania korčuliarskou technikou je ovládanie klasického štýlu bežkovania. Ten vám dá dobré základy, naučí vás pracovať s paličkami, ťažiskom a vlastnou váhou, naučí vás vôbec stáť na lyžiach a „ustáť“ pohyb vpred, nehovoriac o brzdení, padaní či vstávaní. Ak na kurz bežkovania korčuliarskou technikou prídete už s touto výbavou, bude pre vás oveľa jednoduchšie naučiť sa na bežkách skatovať. Keď ste prirodzene talentovaní a na kurz sa chcete prihlásiť napriek tomu, že ste na bežkách nikdy predtým nestáli, môžete tak urobiť, ale úprimne, budete to mať oveľa ťažšie. Korčuliarska technika je náročnejšia ako klasický štýl a prirodzene je vždy lepšie začať tým jednoduchším a potom prejsť k zložitejšiemu, ako naopak. Ak ste o tomto nevedeli, alebo by ste si predsa radšej najprv zopakovali techniku klasického bežkovania, prečítajte si tento článok: 

KURZ BEŽKOVANIA KORČULIARSKOU TECHNIKOU - PRIEBEH

Kurzy bežkovania sa konajú v menšej skupinke do 15 ľudí, vekové ohraničenie nie je, ale pre deti do 14 rokov je možné zvážiť aj detský kurz. Pokiaľ však aj mladšie deti vediete k športu alebo už lyžujú, môžu sa kurzu samozrejme zúčastniť. Vo všeobecnosti kurz prebieha hravou a odľahčenou formou, kde inštruktori (sú minimálne dvaja) vždy najprv vysvetlia daný úkon, názorne ho predvedú a potom ho skupinovo nacvičujete. Hoci je vás v skupine viac, kurz poskytuje dostatok priestoru na to, aby si inštruktori odsledovali individuálne každého z vás a upozornili na chyby, ktoré pri jednotlivých úkonoch robíte. Z tohto pohľadu je učenie v skupinke veľmi nápomocné, aspoň vidíte, že chyby robia všetci a rovnako aj to, že keď niečo trpezlivo cvičíte, pokrok sa nevyhnutne dostaví 🙂

Priebeh kurzu bežkovania korčuliarskou technikou

  • kurz začnete krátkou teóriou o bežkách vhodných na skate, ich dĺžke a vlastnostiach
  • nasleduje krátka rozcvička na rozohriatie svalstva
  • následne prejdete k nácviku základného bežkárskeho postoja dôležitého vo všetkých fázach bežkovania
  • potom sa budete venovať sérii cvičení na precvičovanie rovnováhy, práce s vlastnou váhou a prenášanie ťažiska
  • budete trénovať rovnováhu a udržanie sa na jednej lyži a cvičiť kĺzavý pohyb
  • vysvetlíte si techniku odrazu a dobre si ju nacvičíte na sucho i s bežkami 
  • zapojíte prácu paličiek, vysvetlíte si ich správne zapichávanie a vypúšťanie za telom
  • natrénujete si súpaž a prácu tela pri odrážaní
  • precvičíte si techniku korčuľovania komplexne so zapojením palíc
  • natrénujete si brzdenie, obiehanie, stúpanie a zjazd dole kopcom

Pre názornú ukážku som pripravila aj krátke video:

ČO SOM SA NA KURZE BEŽKOVANIA NAUČILA JA

Na tento kurz bežkovania som šla s veľkými očakávaniami, predsa len, bežkovanie korčuliarskym štýlom je pre mňa nové a vždy bolo pre mňa záhadou, prečo to tak ľahko vyzerá, ale ťažko sa napodobňuje. Môj najväčší problém bolo zbytočné dvíhanie kolien pri odrážaní, nepoužívanie hrán a neúplné vrátenie lyže na pôvodné miesto. K tomu sa pridružil nie vždy správny postoj v predklone, nedostatočné prenášanie váhy z jednej lyže na druhú a prílišné ponáhľanie sa bez využitia efektu kĺzania. Že je toho akosi priveľa? To teda je, ale v tom presne tkvie zložitosť korčuliarskeho štýlu, ide o komplexnú prácu tela, nôh a rúk a kontrolované prenášania ťažiska zo strany na stranu. 

Na kurze som pochopila, že za ladným pohybom skatovania je skrytých niekoľko úkonov súčasne, ktoré sme rozdrobili na drobné a opakovane precvičovali, kým sme si osvojili ich správnu techniku. A či teraz už skejtovať viem? Nuž 3,5 hodinový kurz je skvelý na vybudovanie akéhosi základu, na ktorom môžete stavať ďalej. Získate na ňom know how, ktoré ale treba ďalej cvičiť a rozvíjať, aby sa vám dostalo do krvi. Trénovanie a opakovanie je jednoducho tá časť učiaceho procesu, ktorú už musíme urobiť sami, neodmaká to nikto za nás 🙂 A tak neostáva už nič iné, len si priať, aby tohtoročná bežkárska sezóna kvôli nedostatku snehu neskončila predčasne a aby sme sa z tohto krásneho zimného športu mohli tešiť ešte niekoľko týždňov!

Kurz bežkovania korčuliarskou technikou_Štrbské pleso
Kurz bežkovania korčuliarskou technikou na Štrbskom plese
MIESTA KONANIA A PRAKTICKÉ INFO O KURZE

Ja som kurz bežkovania korčuliarskou technikou absolvovala cez Školu bežkovania Oravec a túto školu vám môžem iba odporúčať. Výhodou je, že kurzy robia na 6 miestach na Slovensku, a tak si môžete vybrať, ktoré miesto je pre vás najbližšie, alebo naopak, kde ste ešte nebežkovali a kurz bude príležitosť spoznať novú lokalitu. Ja som v tejto škole absolvovala oba kurzy, klasický štýl na Skalke, korčuliarsky na Štrbskom plese. Obe lokality sú veľmi pekné a okrem vhodného zázemia so skúšobnými traťami pre začiatočníkov poskytujú naozaj čarovné prírodné prostredie, ktoré radosť z bežkovania ešte viac umocnia. Cena kurzu je 50 EUR a informácie o najbližších termínoch kurzov si pozrite na tejto stránke. Kurz trvá 3 a pol hodiny a prebieha štýlom učenie hrou, čo znamená, že sa na ňom príjemne zabavíte a veľa naučíte. Vyskúšajte niekedy 🙂 

Mapa konania kurzov bežeckého lyžovania
Mapa, kde všade môžete absolvovať kurz bežkovania

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.