Cestovanie

Dauha – čo vidieť a zažiť v metropole Kataru

O katarskej Dauhe sa v poslednom čase hovorí predovšetkým v kontexte znovu oživeného konfliktu na Blízkom východe, v ktorom malý ale vplyvný Katar zohráva jednu z kľúčových úloh. Športový svet zas Dauhu vníma ako dejisko konania celosvetovo významných športových súťaží, ktoré sa v Katare striedajú ako na bežiacom páse. Dauha chce byť jednoducho in, chce udávať smer, byť v centre diania a v pozornosti médií. Do môjho hľadáčika sa dostala počas plánovania dovolenky v Kuvajte, keď som okrem neho chcela navštíviť ešte niektorú z ďalších blízkovýchodných krajín. A keďže má Kuvajt dobré letecké spojenie práve s Katarom, bolo rozhodnuté. Dovolenka v jeho metropole bol napokon výborný nápad, ktorý ponúkol skvelú kombináciu tradičnej kultúry a aktívneho oddychu. Dauha – čo vidieť a zažiť v meste, v ktorom sa väčšina ľudí ocitne počas tranzitu do Ázie? Oplatí sa v Dauhe ostať aj dlhšie? Dočítate sa v tomto článku. 

Dauha - čo vidieť a zažiť v metropole Kataru_West Bay
Pobrežná promenáda Corniche a moderná štvrť West Bay v pozadí

Katar je malý arabský štát, ktorý susedí iba s jednou krajinou, a to Saudskou Arábiou na juhu. Zvyšok územia obmýva Perzký záliv, ktorý je pre Katar zdrojom nebývalého bohatstva – pod morským dnom sa totiž nachádzajú obrovské zásoby ropy a zemného plynu, vďaka ktorým je jednou z najbohatších krajín sveta. Životnou úrovňou Katar pripomína vyspelé štáty západnej Európy a obrovské príjmy z ropy sa odzrkadľujú na mohutnej výstavbe mrakodrapov, pieskových pláží, umelých ostrovov, luxusných malov a atrakcií ponúkajúcich zážitky. V Dauhe sa ako turista cítite dobre, služby sú na vysokej úrovni a pomer ceny a kvality je prekvapivo priaznivý. Neveríte? Čítajte ďalej. 

Čo vidieť v Kuvajte_Veľká mešita

Prečítajte si tiež

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE O DOVOLENKE V DAUHE

Ja som do Dauhy priletela z Kuvajtu – leteckou spoločnosťou Qatar Airways (let Kuwait City – Dauha, 1hod 20 min). Do Dauhy sa samozrejme lieta aj z Viedne (Pegasus, Wizz Air), cena leteniek závisí od obdobia, kedy letíte. Najlacnejšie sú počas našej jari a leta, kedy je však v Katare 35-45°C, drahšie sú počas našich zimných mesiacov, kedy sú príjemné letné teploty 18-28°C. Cenové rozpätie leteniek je medzi 250-570 EUR, ak natrafíte na lacnejšie, overte si, či nie je ramadán alebo 47°C v tieni. Let z Viedne do Dauhy trvá 5 hod 20 min. 

Nie, Katar má bezvízový styk so 102 krajinami sveta, medzi nimi je aj Slovensko. Na vstup do krajiny potrebujete iba cestovný pas s platnosťou aspoň 6 mesiacov po návrate domov. 

V čase písania tohto článku (začiatok r. 2024) s výhliadkou najbližšieho obdobia určite áno. Pred odchodom do krajiny si však overte aktuálnu situáciu na webstránke Ministerstva zahraničných vecí SR. 

Dauha má 1,5 milióna obyvateľov (celý Katar 2,7 mil.), možností na ubytovanie je veľmi veľa. My sme si ubytovanie našli cez booking (funguje tu aj Airbnb) a boli sme nadmieru spokojní. Pomer cena/kvalita bola vynikajúca, ak by ste chceli tip, odporúčam Hotel La Maison, nachádza sa 5 min. chôdze od metra, má bazén, posilňovňu, vynikajúce raňajky a veľmi ústretový personál. Vo všeobecnosti platí, že hotely bližšie pri mori sú drahšie, tie ďalej od mora sú cenovo výhodnejšie. 

Katar je moslimská krajina s veľmi ústretovým postojom k turistom. Tí môžu pokojne nosiť krátke nohavice a tričká, ženám sa ale odporúča vyhnúť sa tričku na ramienka (kraťasy štandardnej dĺžky sú ok). Pred vstupom do každej verejnej budovy, na pláž či do múzea je veľká infotabuľa s informáciami o odporúčanom oblečení, čo je však veľmi sympatické, ak ich nespĺňate, všade vám zadarmo požičajú šatku na prekrytie. Inak šatka je niečo, čo vám odporúčam stále nosiť so sebou, zíde sa vám v každom interiéri, kde je často pustená klíma na maximum. 

V Katare sa platí katarským rialom, 1 euro = 3,96 rialov (všetko teda delíte štyrmi). Všade sa dá platiť kartou, počas nášho pobytu sme hotovosť nepotrebovali ani raz. Dauha je oproti Kuvajtu, ale napríklad aj oproti takým hotelom v Rakúsku, prekvapivo lacná. 4-hviezdičkový hotel s extra bohatými raňajkami, bazénom a fitness nás vyšiel neuveriteľných 240 EUR (za 4 noci), za klasickú večeru v meste zaplatíte približne 8-10 EUR na osobu, vstup na verejnú pláž stojí 2.50 EUR, lístky do múzeí sa pohybujú medzi 6-12 EUR na osobu, celodenný lístok na metro 1.50 EUR. Dovolenka v Dauhe vás preto nemusí vôbec stáť viac ako dovolenka v akomkoľvek inom veľkom meste v západnej Európe.

Dauha má úplne nové moderné metro, ktoré vás odvezie do pešej blízkosti všetkých turisticky zaujímavých miest. Postavili ho kvôli Majstrovstvám sveta vo futbale (r. 2022), má 3 linky, z ktorých jedna priamo prepája centrum mesta s letiskom. Jednodňový lístok na metro stojí iba 1.50 EUR, môžete ním neobmedzene cestovať po celom intraviláne vrátane letiska (cena je rovnaká). Okrem 1-dňových sa dajú kúpiť aj týždňové lístky, oplatia sa keď budete v Dauhe viac ako 6 dní. Lístky si kúpite v automatoch, ktoré nájdete na každej stanici metra – presný postup si pozrite v mojich storkách z Kataru TU. Samotné metro a stanice sú veľmi moderné, čisté a bezpečné. Metro jazdí automaticky (nemá vodiča) a jeho vozne sú rozdelené do 3 sekcií: „Gold“ – extra komfortné sedenie pre tých, čo si priplatia, „Štandard“ – vozeň určený iba mužom a „Family“ – vozeň pre zmiešané páry, ženy a deti. 

Rovnako ako v Kuvajte, aj v Dauhe sme používali e-SIM kartu, v každej krajine však inú. Na trhu je viacero poskytovateľov, my sme si zakúpili balíček spoločnosti Nomad – 1 Giga za 5 dolárov na 7 dní. Super je, že sa internet dá zdieľat, len sa treba trochu pohrať s inštaláciou karty, ale potom to funguje bez problémov. Ak nechcete experimentovať, kdekoľvek v Dauhe si môžete kúpiť aj klasickú SIM-kartu, núkajú ich predajcovia všelikde na ulici, prípadne ich zoženiete v obchode s elektronikou. 

Najlepší čas na dovolenku v Dauhe je obdobie od októbra do apríla, kedy prevládajú príjemné letné teploty (do 30°C), more má okolo 22°C. Najchladnejšie mesiace sú december a január, kedy sa teplota vzduchu hýbe medzi 21-27°C. Návšteve Kataru sa vyhnite v období jún – september, kedy teplota vzduchu dosahuje nad 45°C. 

ČO VIDIEŤ V MESTE DAUHA

CORNICHE

Na získanie prvého dojmu z Dauhy odporúčam prechádzku po pobrežnej časti mesta, ktorá začína vo West Bay a končí pri Múzeu islamského umenia. Široká promenáda (Corniche) pozdĺž celého zálivu ponúka krásne výhľady na panorámu Dauhy, pričom najzaujímavejšia je na svojich oboch koncoch: v okolí West Bay, kde stoja všetky mrakodrapy a v okolí Islamic Museum, odkiaľ je vidieť mesto v celej šírke. Na prechádzke 7 km dlhým Corniche natrafíte na rôzne vonkajšie výstavy, audiovizuálne inštalácie, fontánu s veľkou perlou (obľúbený fotopoint) či polostrov s veľkým nápisom FIFA a ikonickými presýpacími hodinami pripomínajúcimi MS vo futbale v Katare. Najkrajšou časťou Corniche je Starý prístav, kde kotvia stovky drevených plachetníc voziacich turistov na okružné plavby.

SOUK WAQIF

Ďalšie miesto v Dauhe, ktoré sa oplatí vidieť je trh Souk Waqif. Waqif nie je len obyčajný tradičný trh s klasickou vôňou korenín, voňaviek či arabských sladkostí, je to naozaj krásne, čisté a moderné trhovisko, ktoré sa považuje za spoločenské srdce Dauhy. Na souku Waqif sa obchodovalo už v 19. storočí a svoju klientelu začal strácať až koncom minulého storočia, keď nedokázal konkurovať klimatizovaným nákupným centrám. Poslednou kvapkou mohol byť veľký požiar v roku 2003, ktorý zničil značnú časť souku, no katarskí obyvatelia prinútili svoju vládu investovať do jeho obnovy, a tá mu prinavrátila život a popularitu. Dnes priamo pred ním stojí metro, budovy zrenovované podľa pôvodného štýlu žijú obchodom, v uliciach je čulý ruch a v reštauráciach znova vysedávajú domáci aj turisti pochutnávajúci si na lokálnych jedlách. Pozrite si moje storky z Dauhy, na ktorom uvidíte Souk Waqif a mnoho ďalšieho.

QATAR NATIONAL MUSEUM

Katarské národné múzeum sídli v novootvorenej (r. 2019) nádhernej a impozantnej budove v tvare púštnej ruže. Tvar múzea navrhol francúzsky architekt Jean Nouvel, ktorý sa inšpiroval púštnym ružovým krištáľom voľne sa vyskytujúcim v púštnych častiach Kataru. Múzeum sa venuje histórii Kataru od jeho vzniku až po súčasnosť: prehliadka začína výstavami o prírodnej histórii púšte a Perzského zálivu, pokračuje artefaktmi z beduínskej kultúry, históriou kmeňových vojen, založením Kataru a končí objavením ropy. Vstup do múzea stojí 50 rialov (12,70 EUR), ak pôjdete aj do Múzea islamského umenia, oplatí sa kúpiť zdvojenú vstupenku za 90 rialov (samostatne to vyjde 100 rialov). 

Souk Waqif v katarskej Dauhe
Zrenovovaný trh Souk Waqif sa považuje za spoločenské srdce Dauhy
Dauha - čo vidieť a zažiť v metropole Kataru
Tvar budovy Národného múzea pripomína púštnu ružu vyskytujúcu sa aj v katarskej púšti

KATARA CULTURAL VILLAGE

Katara Cultural Village je kreatívne centrum venované kultúre a umeniu, nájdete tu budovu opery, desiatky minigalérií, reštaurácie, obchodíky so suvenírmy, lounge kaviarne a pod. Je to skvelé miesto na prechádzku, zvyknú sa tu konať rôzne koncerty, diskusie či výstavy. Katara Cultural Village je hneď pri mori (pár minút od Katara Beach) a nachádza sa v nej aj veľký vonkajší amfiteáter, kde sa hrávajú veľké divadelné predstavenia. V jednej z budov nájdete aj Múzeum lodí dhaws, kde si môžete pozrieť modely tradičných plachetníc, ktoré pôvodní Katarčania využívali na lov perál a moreplavbu. Oplatí sa vidieť.

ISLAMIC MUSEUM

Múzem islamského umenia sa nachádza v ďalšej nádhernej budove na vlastnom umelom ostrove, ku ktorému vedie krásny palmový háj. Autorom budovy je architekt sklenenej pyramídy v parížskom Louvri I.M. Pei a má tvar pevnosti, ktorú obkolesuje more (aby nič nebránilo výhľadu na toto múzeum). V múzeu uvidíte najväčšiu zbierku islamského umenia na svete – ukážky keramiky, vzácnych látok, šiat, šperkov, kobercov, príkladov arabskej kaligrafie, miniatúr a pod. Zbierka má nevyčísliteľnú hodnotu a zahŕňa predmety staré viac než 1300 rokov. Z terasy múzea je krásny výhľad na more s panorámou Dauhy v pozadí. 

Dauha - čo vidieť a zažiť - Islamic Museum
Promenáda pred Islamským múzeom je obľúbený hotpost na fotenie panorámy Dauhy
Islamic Museum Dauha
Impozantné Islamské národné múzeum stojí na samostatnom polostrove

MIA PARK A AL BIDDA PARK

Posledným tipom, čo vidieť v Dauhe sú dva mestské parky – Mia Park a Al Bidda Park. Prvý sa nachádza hneď vedľa Múzea islamskej kultúry, druhý približne v polovici pobrežnej promenády Corniche. Obidva parky sú dosť rozľahlé s krásnou úpravou kvetinovej výzdoby a zelene, nachádzajú sa v nich cyklochodníky, bežecké trasy, outdoorové posilňovacie stroje, ako aj miesta na piknik a voľné posedávanie. Z Mia parku sú krásne výhľady na západ slnka, v Al Bidda Parku zas útulné kaviarne či tenisové, basketbalové ihriská a pod. Al Bidda Park slúžil počas MS vo futbale aj ako obrovská fanzóna.  

ČO ZAŽIŤ V DAUHE

PLAVBA PLACHETNICOU DHAW

Dhaws sú drevené plachetnice pôvodne využívané na lov perál, rybolov a prevoz tovaru po mori. Dnes si ich prenajímajú migranti pracujúci v Katare (prevažne Indovia a Bangladéšania) a prevážajú nimi turistov z jedného konca Dauhy na druhý. Výhliadkové plavby väčšinou trvajú od 2 do 4 hodín a ich najväčšou pridanou hodnotou sú výhľady na celé pobrežie Dauhy od mora. Nastúpiť na dhaw môžete na rôznych miestach Dauhy – na jej severnom konci pri Katara Beach alebo na južnej strane Corniche v Starom prístave. Zaujímavé je, že ich cena sa poriadne líši (na Katara Beach sú oveľa drahšie!) a vždy ju treba zjednávať, takto ju viete skresať aj na polovicu. Nám sa to podarilo na 25 EUR a stojí to za ten zážitok!

Drevené plachetnice dhaws ponúkajú plavbu pozdĺž celého pobrežia Dauhy

PLÁŽE – KATARA BEACH, WBB BEACH, B12 BEACH

Dauha je prímorské mesto a priamo v jej centre máte na výber hneď niekoľko pláží, na ktorých sa môžete okúpať. Ale pozor, podmienky na nich sa dosť líšia, čítajte ako. Najobľúbenejšou verejnou plážou v Katare je Katara Beach (hneď vedľa Katara Cultural Village). Ide o 1.5 km dlhú peknú pieskovú pláž so slnečníkmi, krásnou čistou vodou, dobrým prístupom do mora, detským ihriskom a vodnými atrakciami. Vstup na pláž stojí 10 rialov (2,50 EUR), deti do 15 rokov majú vstup zdarma. Jedinou nevýhodou tejto pláže sú prísne pravidlá, v akom oblečení sa máte kúpať. Ženy smú ísť do vody len buď úplne zahalené alebo v špeciálnych plavkách zahaľujúcich ramená a stehná. Muži musia mať bermudové kraťasy, slipové (tzv. speedos) sú zakázané. S našimi plavkami tam teda veru nepochodíte, no dá sa to vyriešiť. 

Ako? Tak, že si ich tradičné plavky necháte ušiť. Myslím to vážne, na hoteli mi totiž poradili obchod o pár metrov ďalej, kde mi do 24 hodín ušijú plavky spĺňajúce kritériá kúpania na katarskej pláži. A bolo to presne tak, v malom obchodíku s látkami ma šikovný moslimský krajčír pomeral a na druhý deň večer víťazoslávne odovzdal moje fungel nové plavky ušité na mieru. Možno mi na zvyšok života budú nanič, ale nechať si ušiť plavky v Katare – to predsa musíte zažiť! 😀 

Dauhá - čo vidieť a zažiť v Dauhe
Na najznámejšej pláži v Dauhe sa môžete kúpať iba zahalené alebo v takýchto plavkách

Ak nechcete pri kúpaní v mori podstupovať takéto caviky, veľmi sa mi páčila WBB pláž, ktorá je ešte bližšie k centru a povolené sú na nej klasické plavky, dokonca aj dvojdielne, čo nie je v arabských krajinách úplne samozrejmé. WBB Beach má krásny zlatistý piesok, slnečník a lehátka v cene, dobrý prístup do mora, fungel nové prezliekarne, sprchy, plážové ihrisko, stánky s občerstvením, hrá tu hudba a celkovo má táto pláž veľmi dobrý vibe. Pláž sa nachádza presne oproti mrakodrapom West Bay a vstup na ňu stojí 30 rialov (7,50 EUR). Posledný tip na pláž je hneď vedľa a volá sa B12 Beach. Táto pláž je z tejto trojice najluxusnejšia, má súkromné lehatkové launch zóny, free wifi, luxusnejšiu ponuku reštaurácií a aj luxusnejšie ceny – 75 rialov na osobu/deň (19 EUR). 

Dauha - čo vidieť a zažiť
Keď sa chcete kúpať v našich tradičných plavkách, za vstup na pláž si priplatíte

DAUHA NA ZÁVER

Miest a vecí, ktoré sa dajú v Dauhe vidieť a zažiť sa len ťažko dá vtesnať do jedného článku. Iný program si samozrejme zvolíte, keď ste mladá rodina s deťmi, iný keď obľubujete kultúru a návštevu múzeí a iný zas keď ste radi von, radi sa hýbete a spoznávate krajinu aj prostredníctvom športového zážitku. Ja som si zvolila niečo medzi, každý deň nejaká pamiatka, pár hodín kúpania v mori a potom beh alebo cvičenie vo vonkajšom fitku. Každopádne, keď sa raz rozhodnete vycestovať do Dauhy, myslím, že sa vám bude páčiť, viete predsa, že tam budú mrakodrapy, viete, že tam bude teplo a rovnako viete, že okolo Kataru sa točí veľa politiky. Ak sa napriek tomu rozhodnete do Kataru ísť, tento článok vám bude nápomocný. A či sa v ňom ocitnete tranzitne na pár hodín, alebo bude Dauha vašou cieľovou destináciou, pobyt v nej si poriadne užite, toto mesto má určite čo ponúknuť. 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.