Preprava športovej batožiny v lietadle
Vitajte na blogu behomsvetom, ktorý inšpiruje k pohybu a objavovaniu. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Facebooku alebo Instagrame a hlavne, buďte aktívni 🙂
V komentároch k mojim článkom o bicyklovaní a bežkovaní v zahraničí často dostávam otázku, či si bežky a bicykel brávam so sebou, či sa to oplatí a ako vlastne funguje preprava športovej batožiny v lietadle. Keďže je odpoveď na tieto otázky trošku komplexnejšia a závisí od viacerých faktorov, rozhodla som sa o tejto téme napísať samostatný článok. Nájdete v ňom prehľad všetkých dôležitých informácií a niekoľko užitočných rád, ako prepravovať bicykel, bežky, lyže a ďalší športový výstroj v lietadle. Tak sa poďme na to pozrieť.
BRAŤ ČI NEBRAŤ ŠPORTOVÚ BATOŽINU DO LIETADLA
Pri cestovaní do vzdialenejších destinácií za účelom športového vyžitia (v mojom prípade bežkovania alebo bicyklovania) stojíme pred otázkou, či si svoju športovú výbavu vezmeme do podpalubia lietadla alebo si ju vypožičiame priamo na mieste. Obidve verzie majú svoje výhody aj nevýhody a naše rozhodovanie ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov:
- výška poplatkov leteckej spoločnosti za prepravu športovej batožiny
- ceny v požičovniach v cieľovej destinácii
- dĺžka pobytu
- výška budgetu vs. miera diskomfortu
POPLATKY ZA PREPRAVU ŠPORTOVEJ BATOŽINY
Preprava športovej batožiny v lietadle je služba, za ktorú sa platí špeciálny príplatok. Jeho cena sa v prípade jednotlivých leteckých spoločností líši, odlišné môžu byť aj max. rozmery či váha športovej batožiny. Presné informácie si preto radšej vždy overte na webe leteckej spoločnosti, ktorou letíte (nájdete pod položkou baggage). Tu je prehľad poplatkov 5 nízkonákladoviek, ktoré lietajú z okolitých letísk:
Ceny sú uvedené za let v jednom smere, výsledná suma bude teda dvojnásobná. Prvá cena je suma pri kúpe vopred (kúpte hneď s letenkou alebo dodatočne pri online check-ine), tú druhú vyššiu zaplatíte v prípade, že prepravu športovej batožiny riešite až na letisku. To vám však určite neodporúčam, okrem vyššej sumy totiž riskujete aj odmietnutie prepravy vašej batožiny z dôvodu vyčerpaných kapacít (priestoru na detské kočíky, športový výstroj a pod).
Iná situácia je pri veľkých leteckých spoločnostiach, kde je celkom bežné, že prepravu nadrozmernej či športovej batožiny máte už v cene letenky. Na svoju cestu do Južnej Ameriky si tak napríklad môžete pokojne pribaliť aj váš bajk. Dobré nie? Vždy si však túto informáciu overte na stránke leteckej spoločnosti, ktorou letíte.
CENY V POŽIČOVNIACH V CIEĽOVEJ DESTINÁCII VS. DĹŽKA POBYTU
Z prehľadu poplatkov vyplýva, že v prípade prepravy bežiek musíme rátať so sumou približne 90 EUR, v prípade bicykla približne 120 EUR. Čo sa týka cien v požičovniach, tie sú samozrejme rôzne, ale pre názornosť uvediem príklad z bežkovania vo Švédsku a bicyklovania na Malorke. Vypožičanie bežkárskeho výstroja na 1 deň vás vo Švédsku vyjde na 50 EUR, vo Fínsku a Nórsku je to podobné. Stačí teda, aby ste v Škandinávii bežkovali 2 a viac dní a už je preprava vlastných bežiek ekonomickejšia. Kvalitný bicykel si na Malorke požičiate za približne 30 EUR na deň, preprava vlastného sa vám oplatí vtedy, keď budete bicyklovať aspoň 5 dní. Vždy sa preto vopred informujte, aké sú ceny v požičovniach a premyslite si, koľko dní budete športovať.
BUDGET VS. DISKOMFORT
Spoznávať novú krajinu či nové strediská na našom vlastnom bicykli či bežkách je síce super, no treba rátať s tým, že ich preprava lietadlom sa do istej miery spája s istou dávkou nepohodlia či malými výzvami. Predsa len, vašu športovú výbavu musíte nejako dostať na letisko a potom z neho cestovať ďalej, či už mhd, vlakom, taxíkom.. Pri týchto presunoch je dôležité, aby sa vám vaša športová batožina nosila dobre, bola pevná a kompaktná. Po tom, čo sme si teda zodpovedali otázku ČI, poďme sa bližšie pozrieť na AKO.
AKO ZABALIŤ A PREPRAVIŤ BEŽKY V LIETADLE
V prípade bežiek či lyží je balenie jednoduché, lyžiarskymi pásmi spojte bežky a palice dohromady a vložte do špeciálneho látkového športového obalu, ktorý sa dá kúpiť v každom lepšom športovom obchode. Na trhu sú rôzne typy obalov, nekupujte si najlacnejší, aby sa vám pri manipulácii na letisku hneď nepretrhol. Môj hack: kúpte si obal na dva páry bežiek, je logicky väčší a okrem 4 lyží a palíc vám v ňom stále ostane trochu voľného miesta na zvyšnú bežeckú výbavu (topánky, vetrovka a pod.)
AKO ZABALIŤ A PREPRAVIŤ BICYKEL V LIETADLE
S prepravou bicykla to už bude trochu väčšia výzva. Rozšíreným spôsobom je preprava v obyčajnej kartónovej krabici, ktorú zoženiete v cyklistických obchodoch. Ku krabici by ste sa mali vedieť dostať zadarmo, obchody v nich dostávajú zabalené nové bicykle a takých krabíc majú zväčša desiatky. Nevýhodou tohto riešenia je, že v krabici váš bicykel nebude dostatočne chránený a pri nakladaní a vykladaní z lietadla môže dôjsť k jeho poškodeniu. A žiaľ, k poškodeniu (minimálne krabice, ale aj bicykla) dochádza pomerne často. Druhou nevýhodou prepravy bicykla v krabici je náročná manipulácia, nemáte ju veľmi za čo chytiť, ťažko sa dvíha a ešte horšie presúva.
Alternatívou ku preprave bicykla v krabici je preprava v špeciálnej taške, ktorá je na tento účel presne určená. Rám bicykla uchytíte do pevného stojana, ktorý je integrovaný priamo v taške, kolesá umiestnite po stranách do špeciálnych prepážok, volant aj sedlo ostávajú na svojom mieste. Na miestach, kde by mohlo dôjst k poškodeniu je taška chránená pevnými ochrannými štítmi a zosilneným materiálom. A čo oceňujem najviac, s taškou sa manipuluje úplne ľahko, vďaka jej celkovej stavbe a 360-stupňovým kolieskam sa drží vzpriamene, a tak ju stačí len držať za úchytku a ťahať ako bežný kufor.
Jedinou nevýhodou takejto tašky je jej cena, ktorá dosahuje aj 500-600 EUR (nejde o bežný transportný vak na bicykel ale o špeciálny do lietadla). Problém môže byť aj vtedy, keď jazdíte na viac ako jednom bicykli, iná taška je na cestný bicykel a iná na horský. Keď bicykel chcete prepraviť lietadlom len raz za čas, najmúdrejším riešením je si ju požičať. Za 7 dní zaplatíte iba 45 EUR, čo je fakt výborná cena hodná komfortu a ochrany, ktorá sa spája s prepravou bicykla v lietadle. Kde si takúto tašku požičať? Pozrite si túto stránku, nájdete tam info o prepravných taškách, cenník aj kontakt. Pokojne sa na mňa odvolajte, reagujú veľmi ochotne a rýchle, odporúčam 🙂
Či už budete bicykel prepravovať v krabici alebo špeciálnom bike bagu, zamyslite sa aj nad tým, ako sa so svojou športovou batožinou dostanete na letisko, prípadne na autobusovú stanicu. V prípade bežiek môže byť výzva jedine prevoz v aute (taxík, uber, bolt) – prepravný obal ma približne 1,90 m. V autobuse som s bežkami problém nemala žiaden, ani v mhd ani v žiadnej zo spoločností, ktoré jazdia na letisko Schwechat. Prevoz bicykla v taške či krabici je však už väčšia výzva, ak pôjdete autom, objednajte si väčšie, ak mhd, dajte si pozor na čas, v ktorom cestujete. V Bratislave je prevoz bicykla povolený v pracovných dňoch od 9-13h a od 18-06h, počas voľných dní celodenne. Stále sa však slušne opýtajte šoféra, či môžete nastúpiť s bicyklom, majte však aj plán B, keby vám to náhodou odmietol.
Posledným krokom pri preprave športovej batožiny lietadlom je jej podanie pri odlete a následné prebratie po prílete do cieľovej destinácie. V zásade platí, že si nadrozmernú batožinu musíte nechať zacheckovať, a to aj v prípade, že ste si vy pre vás check-in urobili online. Po vystátí rady (nechajte si časovú rezervu aspoň 30 minút) preukážete svoju letenku, pracovník (-čka) leteckej spoločnosti vašu batožinu označí a pošle vás ju odovzdať na miesto s nadrozmernou batožinou. Tam batožinu odvážia, preskenujú a prevezmú. Najbližšie ju uvidíte až po prílete, nevyložia ju na batožinový pás spolu s kuframi ale na špeciálny pás pre nadrozmernú batožinu (info vždy nájdete na obrazovke pri batožinových pásoch). Prevoz do hotela riešte podľa možností autobusom alebo taxíkom a potom si už naplno užívajte kvalitné športové zážitky, za ktorými ste vycestovali. Šťastné kilometre!