Cestovanie,  Mestské bicyklovanie

Cestovanie do Tel Avivu, mesta energie a radosti zo života

Izrael je očarujúca krajina. Má Negevskú púšť, nádherne zelené banánové polia, najnižšie položený bod na svete, niekoľko morí, je kolískou troch svetových náboženstiev, má Múr nárekov, Nazaret a rieku Jordán. Všetko okúzľujúce miesta, ktoré vás dostanú do emočného tranzu a celé vaše vnútro nasmerujú na prapočiatok všetkého. A potom má mesto Tel Aviv. Mesto nikdy nekončiacich párty, mesto, ktoré nespí, ktoré usporadúva jedno z najväčších dúhových pride na svete, mesto plné odhalených, opálených a vyšportovaných tiel, mesto oslavy slobody a života, ktoré je v absolútnom rozpore s autentickými prejavmi religiozity v ostatných častiach krajiny. Čo obnáša cestovanie do Tel Avivu, ako sa naň pripraviť a čo od neho očakávať? Prečítajte si praktický návod, ako zvládnuť energický Tel Aviv. 

Pláže a panoráma Tel Avivu
Vďaka plážam a panoráme sa Tel Aviv označuje aj ako Miami Blízkeho východu

Do Tel Avivu (letisko Bena Guriona) lieta viacero medzinárodných liniek, medzi nimi aj nízkonákladovky Ryanair či Wizz air zo Schwechatu. Let trvá 3h20, ceny leteniek sa rôznia, tie najvýhodnejšie začínajú pri sume 90 eur, no cena sa odvíja od toho, kedy letíte (kresťanské či židovské sviatky, bežné dni). Špeciálnu pozornosť venujte dňu v týždni, na ktorý pripadá váš let. Ak totiž letíte v piatok podvečer či v sobotu, čaká vás špeciálny režim, ktorý priblížim v kapitole o doprave. 

Pri plánovaní dovolenky v Tel Avive musíte brať do úvahy ešte jednu vec: Chystáte sa do metropoly, ktorá je podľa aktuálneho rebríčka najdrahších miest sveta na prvom mieste. V porovnaní cien bývania a nákladov na život predbehol aj Paríž a Singapur, ktoré si aktuálne delia druhú priečku najdrahších metropol sveta. Drahé služby robia vrásky na čele hlavne ľuďom trvale žijúcim v Tel Avive, no nevyhnú sa im ani turisti. Pri ceste do Tel Avivu teda rátajte s tým, že všetko vás vyjde približne 3x toľko, čo u nás. Nenechajte sa však odradiť, pri dobrom plánovaní jeho návšteva nemusí hneď znamenať zruinovanie vášho rozpočtu.

Tel Aviv po celej jeho dĺžke lemujú pláže so zlatistým pieskom a hotely s výhľadom na more
Tel Aviv po celej dĺžke lemujú pláže so zlatistým pieskom a hotely s výhľadom na more

Pred vstupom na izraelské územie

Pred odletom do Izraela odporúčam venovať čas dobrej príprave. Mentálne sa nastavte tak, že letíte do krajiny, ktorá je iná ako väčšina ostatných, ale letíte tam dobrovoľne, chcete ju vidieť, zažiť a idete tam z vlastného rozhodnutia. S týmto nastavením ľahšie zvládnete formality potrebné na vstup (absolvovanie PCR testu max 72 hod. pred odletom, ďalší PCR test hneď po prílete, povinná karanténa do výsledku PCR testu, povinné covid poistenie, vstupný formulár, izraelský green pass) ako aj kontrolné procedúry a výsluch, ktorý preverí vašu trpezlivosť a duchaprítomnosť. 

Izrael som navštívila trikrát a zakaždým to bolo rovnaké. Cítite sa ako na psychotestoch a semestrálnej skúške zároveň: Áno, balila som sa sama, nie, nenechala som kufor nikde bez dozoru, áno, idem len ako turista, nie, nie ako terorista, turista! Nie, nikto ma tam nečaká, nie, nikoho tam nepoznám, nie, nemám v úmysle vyhodiť niektorý z vašich párty klubov do vzduchu, áno, naozaj len ako turista, pár dni a potom zas vypadnem. Šalom, it´s okey, že ste mi prekutrali všetky gaťky a nenašli nič podozrivé, chápem, cestujem do krajiny s vysokým bezpečnostným rizikom, radšej takto, ako … Treba povedať, že intenzita kontroly závisí od toho, akou leteckou spoločnosťou letíte. Najprísnejšiu som zažila pri lete izraelskou spoločnosťou El Al, ostatné boli o trochu miernejšie.   

Jaffa
V najstaršej časti Tel Avivu v historickej Jaffe

Je izraelská pečiatka v pase problém?

Mnohí sa obávajú, že izraelská pečiatka v pase môže neskôr spôsobiť problémy pri cestovaní do moslimských a arabských krajín. Poteším vás, po prílete do Tel Avivu síce pečiatku dostanete, nie však do pasu ale na špeciálny modrý papierik, ktorý nesmiete stratiť do konca vášho pobytu v Izraeli. A naopak? Môžete mať pri vstupe na izraelské územie pečiatky z arabských krajín? Ja som do Izraela pricestovala s pečiatkou z Arabských spojených emirátov a z Jordánska a žiaden problém som nemala. No problém by ste mohli mať s pečiatkami krajín, s ktorými má Izrael napäté vzťahy. Medzi ne patrí Libanon, Sýria, Irak, Irán, Alžírsko, Afganistan či Pakistan. 

Bezpečnosť v Izraeli

Pri ceste do Izraela si treba uvedomiť, že táto krajina je vo vojnovom konflikte s obyvateľmi územia pod palestínskou správou. Obdobia relatívneho pokoja sa tu striedajú s raketovými náletmi či útokmi v uliciach väčších miest ako je Jeruzalem, Tel Aviv, Beer Ševa, Eilat a ďalšie. V čase mojej návštevy došlo k ozbrojenému útoku pri Múre nárekov v Jeruzaleme, niekoľko dní pred mojím pobytom v Tel Avive došlo k streľbe s tragickými následkami na Dizengoffovej ulici, ktorú som míňala každý deň cestou na pláž. Je to zvláštny pocit, kdesi v podvedomí to človek má, ale radosť zo života, ktorá z ľudí v Tel Avive vyžaruje, otupí strach a ostražitosť európskeho turistu. 

Pred kúpou letenky však jednoznačne zvažujte momentálnu situáciu v krajine, tá sa mení a určite ju netreba podceňovať. Napokon, hroziace nebezpečenstvo vám pripomenú časté kontroly na rôznych checkpointoch v mestách, ako aj prítomnosť samopalmi ozbrojených dievčat a chlapcov vo výkone vojenskej služby, ktorá je v Izraeli, až na pár výnimiek, povinná. 

Panoraráma Tel Avivu
Moderné mrakodrapy i učupené tehlové domy, zlatistý piesok i bujná zeleň, taký je Tel Aviv

Ceny v reštauráciách alias s chválou opatrne

Ak máte strach z výšok, poviem to na rovinu: do Tel Avivu radšej nechoďte. Ceny tu totiž dosahujú hladinu, z ktorej sa vám môže častejšie zakrútiť hlava. V Izraeli je celkovo všetko drahšie ako u nás, ale ceny v Tel Avive prevýšili aj to, čo zaplatíte v Dubaji či Monaku. Áno, najdrahšia metropola sveta. Cena ľadovej kávy vás v prepočte vyjde na 12 eur, šopský šalát strednej veľkosti okolo 20 eur, veľké pivo od 9 eur, pollitrová minerálka 6 eur, hlavné jedlo najmenej 35 eur. V cene nie je zarátaná obsluha, tú si čašníci automaticky prirátajú extra, akurát sa vás opýtajú, ako ste boli spokojní so servisom. Ak to nebolo nič moc, tak si prihodia 10%, ak ste boli spokojní, tak 15% a ak ste výnimočne spokojní, tak 20% z celkovej sumy. Čiže rada pre všetkých, obsluhu chváľte s mierou 🙂 

Streetfood v Tel Avive
Izraelský streetfood: hummus s tradičným pečivom, falafel a vynikajúci zeleninový šalát
Na plážach sa športuje
Na Telavivských plážach to žije športom a hlasnou hudbou

Ceny ubytovania

Čo sa týka ubytovania, aj tu musíte rátať s vyššími cenami, ako je bežné v iných svetových metropolách. Pokiaľ sa nechcete o izbu deliť s turistami z celého sveta a z lowcostových riešení hostelového typu ste už vyrástli, rátajte s cenovkou od 90 eur za noc v jednoduchom ubytovaní. Ak sa vám to zdá veľa, booking ponúka aj lacnejšie verzie v 6-a viaclôžkových či dokonca kapsulových izbách, ktoré vyzerajú, ako keby ste spali v práčovni 😀 Nie, nevyskúšala som, ale pri hľadaní ubytovania som sa poriadne natrápila… Vzhľadom k cenám odporúčam ubytovanie s raňajkami, vyjde vás to lacnejšie ako nákupy v potravinách. 

Historická časť Jaffa
V historickej štvrti Jaffa

Doprava a na čo si dávať pozor

Izrael má dobrú a pomerne husto vybudovanú sieť autobusovej a vlakovej dopravy. Ceny lístkov nie sú vysoké, pokiaľ nepriletíte počas šabatu, ktorý začína v piatok večer a trvá do sobotného večera. Vtedy sa celá krajina prepne do spánkového režimu a neuveriteľným spôsobom zmĺkne. Ono to môže pôsobiť celkom relaxačne, pokiaľ práve počas piatkového večera nepriletíte a nepotrebujete sa premiestniť z bodu A do bodu B. Počas šábesu totiž nepremáva verejná doprava, zatvoria sa obchody, reštaurácie, rolety stiahnu všetky služby v krajine. Nešťastnému turistovi túžiacemu sa dostať z letiska do hotela neostáva nič iné, len postaviť sa do radu stovky ďalších turistov čakajúcich na jedinú možnosť dopravy – predražené taxíky.

Predtým si nezabudnite vymeniť peniaze, platiť treba v hotovosti. A pri výbere z bankomatu netrochárte, 18 km cesta z letiska do Tel Avivu vás vyjde v prepočte na približne 60 eur, cesta do 60 km vzdialeného Jeruzalema okolo 200 eur. Preto rada nad zlato: necestujte do Izraela počas šabatu, ušetríte si nervy a nemálo peňazí. Pre porovnanie: tá istá cesta vás vlakom vyjde 3,5 eur, pričom vlak stojí rovno pred budovou letiska. Časy odchodov a viac info o vlakoch z a na letisko nájdete TU

Najlepší spôsob dopravy v Tel Avive sú zdieľané bicykle

Tel Aviv je počtom obyvateľov približne veľký ako Bratislava (v aglomerácii okolo však žijú až 4 milióny obyvateľov), mestskú dopravu zabezpečujú autobusy, električky ani metro Tel Aviv nemá. Kvôli zápcham a častému meškaniu autobusov sú však najrýchlejším a najobľúbenejším dopravným prostriedkom bicykle a kolobežky. Tel Aviv má dobre vybudovanú sieť cyklociest v celkovej dĺžke až 140 km, ktorú chcú do konca roka 2025 dokonca zdvojnásobiť. Cyklocesty vedú pozdĺž celého pobrežia a prepájajú všetky dôležité miesta v Tel Avive.

Na spoznávanie Tel Avivu jednoznačne odporúčam využívanie zdieľaných bicyklov, ich vypožičanie nie je zložité, v rámci tunajších cien únosné a hlavne veľmi praktické. Nehovoriac o tom, že premávať sa na biku je ekologické a je cool 🙂 Spolu s vami bicyklujú stovky ďalších, za zvuku pouličných koncertov a všade znejúcej hlasnej hudby míňate pláže i široké mestské bulváre, dýchate morský vzduch, tešíte sa zo slnečného počasia a jednoducho si užívate pulzujúcu atmosféru tohto energiou nabitého supermesta. 

Cyklochodník v Tel Avive
Cyklochodník vedie popri všetkých plážach Tel Avivu

Ako funguje bikesharing v Tel Avive

Na využívanie služby zdieľaných bicyklov v Tel Avive si potrebujete stiahnuť aplikáciu Tel-O-fun, ktorú nájdete TU. Po vyplnení kontaktných údajov a spárovaní appky s vašou kreditnou kartou môžete využívať mechanické i elektrické bicykle spôsobom, ktorý je podobný systému v iných mestách. Pri vypožičiavaní bicykla preskenujete čiarový kód z rámu bicykla, následne vám dokovacia stanica odblokuje vybraný bicykel a môžete ísť. 

Poplatok za využívanie zdieľaného bicykla sa skladá z dvoch súm: po prvé odomknutie bicykla (3 NIS) a po druhé čas, ako dlho ste na bicykli jazdili (0,20 NIS/min). Za polhodinku bicyklovania tak zaplatíte 3 NIS za vypožičanie bicykla a 6 NIS za 30 minút užívania, dohromady teda 9 NIS, čo je asi 2,60 eur. Denne som službu zdieľaného bicykla využívala v priemere 3-4 hodinky, čo ma vyšlo približne na 10 eur. Pred pár týždňami som zdieľané bicykle vyskúšala aj v Paríži, koľko to stálo a ako funguje bikesharing tam si môžete prečítať v článku Paríž bicyklom a behom

Cyklochodník popri pláži
Okrem cyklochodníka pláže po celej dĺžke lemuje aj promenáda pre chodcov

Vrátenie bicykla je veľmi jednoduché, pozor si treba dať len na správne zapadnutie bicykla do dokovacej stanice. O vypožičaní ako aj vrátení bicykla vás informuje notifikácia v stiahnutej aplikácii. Aplikácia vám poslúži aj na vyhľadanie najbližšej dokovacej stanice a poskytne informácie o počte voľných bicyklov či miest na vrátenie. Jediným problémom môže byť vypadávajúci internet, ktorý potrebujete pri vypožičaní bicykla (vrátenie bicykla je možné bez internetu). Problém môžete vyriešiť kúpou SIM-karty s dátami, odporúčam pozrieť túto ponuku SIM-iek pre turistov. Alebo sa budete pripájať na verejnú wifi, nefunguje všade, ale s dávkou trpezlivosti to dáte 🙂

Pláže v Tel Avive

Tel Aviv leží na pobreží Stredozemného mora, má 300 slnečných dní v roku a leto trvajúce od apríla do októbra. Tieto fakty dokázalo mesto dokonale využiť a vybudovalo nádherné pláže, ktoré tvoria 14 km dlhú hranicu medzi morom a mestským prostredím. Pláže sú udržiavané, všetky disponujú sprchami, toaletami, prezliekarňami a sú prístupné úplne zdarma.

Neprekvapuje, že tu majú vlastné pláže psíčkari, LGBTI komunita, surferi, dokonca tu nájdete segregovanú pláž, ktorá je v nedele, utorky a štvrtky prístupná len mužom, pondelky, stredy a piatky zas iba ženám. Pláž je segregovaná z religióznych dôvodov, všetky ostatné však fungujú zmiešane. Tel Aviv je veľmi liberálne a všímavé mesto voči rôznym menšinám, preto sa teší takej veľkej obľube mladých a slobodomyseľných ľudí z celého sveta. 

Pláž plná slnečníkov
Telavivské pláže sú plné ľudí už v apríli

Dávať tipy na najlepšie pláže v Tel Avive nemá veľký zmysel, všetky sú rovnako dobré, rozdiel je len v tom, akú panorámu máte za chrbtom 🙂 Jednotlivé pláže na seba nadväzujú, pri pohľade na mapu zistíte, že ide o súvislý pás pobrežia tiahnuci sa zo severu na juh, pričom tie najrušnejšie a najobľúbenejšie sú v centrálnej časti (Bugrashov Beach, Tel Aviv Beach, Jeruzalem Beach). Pláže v Tel Avive majú jednu zvláštnosť, a to, že sa na nich neuveriteľne veľa športuje. Ak by som mala definovať zvuk Telavivskej pláže, tak by to bola zmes modernej hudby a zabávajúcich sa skupiniek pri kopaní lopty, hraní plážového volejbalu a matkotu, ktorý je typickou izraelskou špecialitou. Hrá sa s dvoma raketami a loptičkou a podobá sa to pingpongu, len je trochu hlučnejší 🙂

Beh Tel Avivom

Čo sa týka možností behu, Tel Aviv ponúka to, čo nazývam ideálnou dovolenkovou kombináciou: širokú a desiatky kilometrov dlhú promenádu a veľké mesto s dostatočným množstvom zaujímavých cieľov, ktoré možno objavovať bežeckými topánkami. Najobľúbenejšou trasou na beh v Tel Avive je samozrejme promenáda popri všetkých plážach (prvý obrázok zľava). Viete si tu zabehnúť cez 30 km, dýchate morský vzduch, vytešujete sa z pohľadu na palmy, morské vlny a športujúcich súputníkov, jedinou nevýhodu však je, že takých, ako ste vy, tu sú stovky. Na promenáde pri mori chce jednoducho behať každý, a tak si tu pokoj veľmi neužijete. 

Ten však nájdete vo veľmi príjemnej časti na severe Tel Avivu (mapka vpravo), ktorá začína pri Telavivskom prístave a pokračuje pozdĺž rieky Yarkon smerom do mesta. Je tu niekoľko značených bežeckých trás naprieč krásnou zeleňou a oddychovými zónami, ktoré sú na rozdiel od promenády poloprázdne, a preto vhodné na pokojný výklus a osviežujúci beh v tieni pálm a workoutových športovísk.

Beh v Tel Avive
Beh po promenáde na pobreží a v parku popri rieke Yarkon

Jaffa

Jaffa je historická štvrť nachádzajúca sa v južnej časti Tel Avivu. Zatiaľ čo samotný Tel Aviv nemá viac ako 100 rokov, počiatky Jaffy siahajú na začiatok nášho letopočtu. V Jaffe nájdete nádherné historické uličky s obchodíkmi, reštauráciami, galériami, pubmi, pouličnými koncertmi a všetkým, čo k historickému jadru starodávnych miest patrí. Jaffa je synonymom útulnej, pohodovej atmosféry so znamenitým streetfoodom, sishou a príjemne znejúcou jazzovou hudbou. Dovolím si povedať, že je to to najkrajšie, čo Tel Aviv má, ale pokojne to môže byť aj tak, že to očarenie vzniká práve protikladom, ktorý je pre Tel Aviv charakteristický: spája modernitu veľkomesta so starobylou architektúrou siahajúcou až do biblických čias. Nech už to je akokoľvek, Jaffa je miesto, ktoré pri návšteve Tel Avivu rozhodne nemôžete vynechať. 

Historické budovy v Jaffe
Jaffa je krásna a fotogenická historická časť Tel Avivu
V uliciach nočnej Jaffy
V uliciach nočnej Jaffy
Uličky historickej Jaffy
V uličkách historickej Jaffy

Rothschild Boulevard a Carmel Market

Putovanie Tel Avivom zakončíme na dvoch miestach, ktoré sa nachádzajú v jeho centrálnej časti a sú, ako inak, pre Tel Aviv ikonické a navzájom úplne protikladné 🙂 Prvým je dlhý, jadrom mesta sa tiahnuci Rothschildov bulvár, lemovaný luxusnými butikmi, drahými reštauráciami, veľvyslanectvami, krásnymi vilami v štýle Bauhaus, vonkajšími terasami s modernou klubovou hudbou a hlasne sa baviacimi Telavivčanmi. Rothschildov bulvár spolu s Dizengoffovou ulicou možno nazvať výkladnou skriňou Tel Avivu, ktorú obklopujú do výšok sa tiahnuce mrakodrapy a presklené administratívne budovy.

Úplne opačným dojmom pôsobí druhé ikonické miesto, najväčšie trhovisko Carmel Market. Len pár stoviek metrov od Rotschildovho bulváru sa ocitnete v úplne inom vesmíre arabského sveta, ktorý ponúka všetko, čo na trh najvyššieho rangu patrí. Nechýbajú tričká s potlačou, zbierky starožitností, vtipného spodného prádla, kabeliek a topánok z umelej kože, kozmetika z Mŕtveho mora, bižutéria, hodinky a všeličo iné. Autenticitu trhoviska podčiarkujú cenovky vykrikujúci trhovníci, ľudská mela ale hlavne, neodolateľné farby a vône čerstvých ovocných štiav, olív, korenín, čajov, exotického a sušeného ovocia, lokálnej zeleniny, ďatlí, fíg či medových koláčikov. Asi netreba zdôrazňovať, že všetko, čo tam nájdete, chutí úplne fantasticky. Špeciálne čerstvé šťavy z granátového jablka alebo mäty, medovky a zázvoru. Mňam!

Na Carmel Markete ale aj všelikde inde na ulici nájdete obľúbené šťavy z čerstvého ovocia
Na Carmel Markete ale aj všelikde inde na ulici nájdete obľúbené šťavy z čerstvého ovocia

Záver

Tel Aviv je mesto, ktoré, žiaľ, väčšina turistov z našich končín zvykne obchádzať. Vysoké ceny a blízkosť absolútne famózneho Jeruzalemu a ďalších miest spojených s vznikom kresťanstva a židovského náboženstva nechávajú Tel Aviv mimo ich cestovateľského záujmu. Počas mojich troch návštev som Izrael precestovala križom-krážom a môžem len zopakovať, že je to krajina historických pamiatok a prírodných krás, ktoré vo vás zanechajú hlbokú emočnú stopu. Tel Aviv je iný, ale o nič menej zaujímavý. Prirovnala by som ho k lahodnému, ľahkému zákusku po výdatnej niekoľkochodovej hostine. Sám o sebe nemusí stačiť, ale v spojení s iným vykúzli absolútnu spokojnosť 🙂

Ekologická záťaž môjho letu do Tel Avivu

Keďže lietanie spôsobuje značnú uhlíkovú stopu, rozhodla som sa emisie spôsobené mojimi letmi kompenzovať vyzbieraním rovnakého množstva odpadkov z prírody vo svojom okolí. Na výpočet emisií používam nástroj Atmosfair, viac o metóde výpočtu uhlíkovej stopy píšem na stránke O blogu v časti o ekologickej zodpovednosti. Let do Tel Avivu spôsobil 870 kg emisií CO₂ na osobu, čo znamenalo poriadnu jarnú brigádičku v našej prírode. S kamarátmi sme nakúpili vrecia, natiahli si rukavice a pustili sa do práce. 

vrecia odpadu
Plné vrecia odpadu vo Vlčom hrdle v Bratislave

Páčil sa vám tento článok, máte nejaké doplňujúce otázky, info, ktoré by mohlo zaujímať aj ostatných? Neváhajte zanechať komentár v políčku nižšie, poteším sa! 🙂

6 komentárov

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.