Čo vidieť v Kuvajte – cestovateľské tipy a rady
Podľahla som čaru Orientu. Nestalo sa tak v Dubaji ani na mojej nedávnej ceste do Abú Dhabí ale došlo k tomu už oveľa skôr, ešte za čias čítania povinnej literatúry a pravidelných návštev čajovní, kde ma bublanie vodnej fajky a upokojujúca lounge hudba prenášali do tajomného sveta bývalej Perzie. Krajiny Blízkeho východu však napriek svojmu názvu neboli blízko a správy o vojnových konfliktoch v Sýrii, Iraku a Afganistane naháňali strach paralyzujúci akékoľvek úvahy o ich návšteve. V posledných rokoch sa však na Arabskom polostrove veľa zmenilo a hoci je to stále tak trochu „horúca zem“, na čele viacerých krajín stojí vedenie naklonené mieru, prosperite, otváraniu spoločnosti a uvoľňovaniu prísnych konzervatívnych pravidiel. Medzi takéto krajiny patrí aj malý a bohatý Kuvajt, ktorý má našliapnuté byť na cestovateľskej mape bezpečných a turisticky atraktívnych krajín blízkovýchodného sveta. Čo vidieť v Kuvajte, aké pravidlá treba dodržiavať, čo smiete a za čo vám hrozí postih? Dočítate sa v tomto článku.
Kuvajt je v našich končinách dosť neznámy a často jediná informácia, ktorú o tejto krajine máme je, že Kuvajťania mimoriadne obľubujú kúpele v Piešťanoch, do ktorých každoročne prichádzajú vo veľkých skupinách. Sem tam sa objaví ešte nejaká správa o ťažbe ropy a zemného plynu, ktorého ložiská sú tu 6. najväčšie na svete, no viac sa o krajine rozlohou menšou ako Slovinsko nedozvedáme. Viac som o nej nevedela ani ja, no po vynikajúcej skúsenosti s návštevou Spojených arabských emirátov som sa rozhodla navštíviť aj ďalšie krajiny Arabského polostrova. O týchto krajinách máme totiž vo viacerých aspektoch skreslené predstavy, ktoré nám naháňajú obavy a bránia ich bližšiemu spoznávaniu. Ako je to v prípade Kuvajtu?
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE O DOVOLENKE V KUVAJTE
Do Kuvajtu sa môžete dostať priamym letom z Viedne (WizzAir) alebo s jedným prestupom v Istanbule (Pegasus). Ceny leteniek sa odvíjajú od obdobia, kedy letíte: najlacnejšie sú na jar a počas leta, kedy je však v Kuvajte nesmierne horúco (okolo 45-48 stupňov), drahšie sú naopak v zime, keď je v Kuvajte príjemných 23-25 stupňov. Spiatočné letenky do Kuvajtu sa štandardne hýbu v hladine od 150 do 300 EUR, počas sviatkov (moslimských i kresťanských) môžu byť drahšie. Z letiska sa do mesta dostanete autobusmi č. 13 a 101 (250 filov, čiže 1/4 KWD) alebo taxíkom (približne 8 KWD).
Áno, do Kuvajtu potrebujete vstupné víza. Ich vybavenie je však jednoduché, buď o ne požiadate elektronicky prostredníctvom tejto stránky alebo ich získate priamo na letisku – vypísaním potrebného formuláru a vystátím radu s ostatnými. Za víza sa platí poplatok 3 KWD, víza vám budú udelené na 1 mesiac pobytu v krajine. My sme si ich vybavili cez webstránku, na ktorej uvediete údaje o vašej osobe, pase, presnú adresu, kde budete bývať a termín, ako dlho sa v krajine zdržíte. Víza vám prídu na mail do 48h od podania. Okrem víz je podmienkou vstupu do krajiny aj pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po ukončení pobytu. V pase majte aspoň dve voľné stránky a dajte si pozor, aby v ňom nebola pečiatka z Izraela.
Veľmi dôležitá otázka, na ktorú existuje jednoduchá odpoveď: Áno, Kuvajt je v súčasnosti úplne bezpečný a spolu s Katarom a Spojenými arabskými emirátmi patrí medzi najbezpečnejšie krajiny Arabského polostrova. Hrozba terorizmu je malá (naposledy v r. 2015 výbuch v mešite), no kvôli zhoršenému stavu v Izraeli a Libanone treba sledovať aktuálne informácie. Kriminalita v Kuvajte takmer neexistuje, o peniaze a cennosti sa tu nemusíte báť, nachádzate sa v jednej z najbohatších krajín sveta, váš mobil, kreditky či strieborná retiazka tu naozaj nikoho nezaujímajú 🙂 Upokojila som vás? A to som s vyvracaním mýtov ešte len na začiatku 🙂
Kuvajt má takmer 2,5 milióna obyvateľov a možností, kde sa ubytovať je nepreberné množstvo. Ak chcete byť blízko pobrežia, za ubytovanie si poriadne priplatíte, ak vám stačí byť kdekoľvek v centre, na bookingu nájdete viacero lacnejších hotelov v dobrej kvalite. Tie vás vyjdu na 70-80 EUR/ za noc s raňajkami, za drahšie zaplatíte od 150 EUR do štvorciferných súm za noc. A či môžu byť nezosobášené páry spolu na izbe? Samozrejme môžu, aj tento mýtus je už dávno prekonaný. Problém však môžu mať homosexuálne páry, homosexualita sa v tejto krajine neakceptuje. V tom prípade by som ale napísala do konkrétneho hotela, za opýtanie nič nedáte.
Téma obliekania bola pred príchodom do tejto krajiny jednou z mojich najväčších otázok. V knižných sprievodcoch a internetových článkoch sa všade spomína pravidlo konzervatívneho obliekania zahaľujúceho lakte a kolená. V praxi sa ukázalo, že nič z toho neplatí, po meste môžete pokojne chodiť v šortkách a krátkom tričku, a to bez toho, aby ste sa vystavovali riziku zazerania či verejného pobúrenia. Predstava od hlavy po päty zahalených turistiek je v Kuvajte zažehnaná, avšak s krátkosťou šortiek a obtiahnutých tričiek na ramienkach to nepreháňajte. Domáce ženy stále väčšinou uvidíte v dlhých tradičných abájach alebo čiernych voľnejších nohaviciach, blúzke a šatkou na hlave. Muži rovnako nosia buď tradičné voľné šaty po zem alebo klasické nohavice s košelou. Obliekanie turistov však plne akceptujú, pokiaľ nie je provokujúce či vyzývavé. Dodržte to a domáci sa vám odmenia úctivým a veľmi priateľským správaním.
V centre Kuvajtu sa nachádza 11 km pekných pieskových pláží, na ktorých sa, samozrejme, smie kúpať. Ja som navštívila Kuvajt v zime, kedy bolo more chladnejšie, voda mala okolo 18 stupňov, vonku bolo 23-25 stupňov. Pre nás príjemné letné teploty, pre domácich však ideálne počasie akurát tak pre piknik na pláži. V mori sme sa kúpali jediní, moje jednodielne plavky nevzbudzovali žiadnu pozornosť ani pobúrenie. Všeobecne sa však neodporúča, aby ženy mali bikiny a muži tzv. speedos, teda slipové plavky (ženy voľte radšej jednodielne plavky a muži dlhšie šortkové). Na pláži je zakázané fajčiť sishu a prejavovať si prílišnú náklonnosť, treba sa jednoducho správať slušne a nevýstredne. Čo sa týka homosexuálnych párov, homosexualita nie je v Kuvajte tolerovaná a na verejnosti je neakceptovateľná. Heterosexuálne páry sa na verejnosti môžu držať za ruky, videla som niekoľko takýchto párov aj spomedzi domácich.
V Kuvajte sa používa Kuvajtský dinár, ktorý je dlhodobo najhodnotejšou menou na svete. Aktuálny kurz je približne 1 KWD – 3 EUR, všetky ceny tak násobíte tromi a áno, Kuvajt patrí medzi drahšie destinácie. Za malú balenú vodu v reštaurácii zaplatíte 1 KWD, za klasický street food 3-6 KWD, za večeru v reštaurácii 7 – 9 KWD, za džúsy a nápoje 1-2 KWD, za jazdu službou Careem od 1,3 do 3 KWD, za bežný taxík 5 KWD, za vstupy do múzeí 3-8 KWD. V reštauráciách, obchodoch a múzeách sa dá platiť kartou, na jazdu taxíkmi a Careemom potrebujete hotovosť. Zmenárne nájdete všade tam, kde sú obchody a reštaurácie a na tradičných soukoch (trhy), tam ich je neúrekom. Kurz je všade odlišný, urobte si najprv malý prehľad, kto vám za eurá koľko ponúka.
Kuvajt je 6. najväčší exportér ropy na svete, liter benzínu tu v prepočte stojí do 50 centov za liter, čo znamená, že všetci vlastnia autá a verejnú dopravu nepotrebujú. Tá žiaľ v Kuvajte takmer ani nefunguje, hoci má mesto 2,4 milíona obyvateľov, nejazdí tu žiadne metro ani električky. Verejnú dopravu obsluhujú autobusy, ktoré sú síce veľmi lacné (250 filov, čiže asi 75 centov za jazdu), no aj veľmi nespoľahlivé. Slúžia skôr na prepravu robotníkov k stavbám, prípadne jazdia po hlavných tepnách mesta a na letisko. Veľmi rozšírené sú taxíky a služba Careem (obdoba Uberu), ktorý vás rýchlo a spoľahlivo odvezie, kam chcete. Na ich objednanie potrebujete mať stiahnutú aplikáciu, prístup na internet a hotovosť v domácej mene. Šoféri sú veľmi slušní, väčšinou migranti z Indie, Egypta, Filipín či Pakistanu. Hovoria lámanou angličtinou, ale sú veľmi milí, netreba sa absolútne ničoho báť.
Bez vlastného internetu sa v Kuvajte nezaobídete, free Wifi ponúkajú iba hotely a niektoré reštaurácie či kaviarne. Ja som prvýkrát vyskúšala e-SIM kartu a túto službu môžem len odporúčať. Na trhu je viacero poskytovateľov, my sme použili službu Holafly s neobmedzeným internetom na 5 dní za 19 EUR (pozri ponuku TU). Možno nájdete aj lacnejšie ponuky, no pre Kuvajt veľa možností neexistuje. Okrem e-SIM sú dostupné aj lokálne SIM-karty, kúpite ich v obchodíkoch s mobilmi a elektronikou, ktoré sú na každom rohu.
Od roku 2005 môžu voliť a kandidovať do parlamentu aj ženy. Rovnako môžu aj šoférovať či pracovať. Kuvajťania však nikdy nepracujú manuálne, zamestnaní sú buď v štátnej službe alebo nepracujú vôbec. Zaujímavé je, že pôvodné (kuvajtské) obyvateľstvo tvorí len 30 % z celkového počtu obyvateľov, ostatní sú prisťahovalci najmä z Indie, Egypta, Filipín, Bangladéša či Pakistanu. Migranti pracujú ako služobníctvo, šoféri, robotníci v stavebných firmách či ropných spoločnostiach. Vzniká tak kritizovaná dvojtriedna spoločnosť, ktorá sa delí na bohatú vrstvu domácich Kuvajťanov voziacich sa v drahých obrovských autách a chudobných robotníkov pracujúcich za nízku mzdu v často zlých podmienkach.
Kuvajt je tzv. „suchý štát“, čo znamená, že pitie alkoholu je prísne zakázané. Nesnažte si ho ani nijako priniesť so sebou, hrozia vám za to prísne tresty. Voda tečúca z kohútika je pitná, ale vzniká odsoľovaním tej morskej a chutí zvláštne. Pite radšej balenú vodu, my sme ju dostávali na hoteli každý deň vo veľkých fľašiach zadarmo. Piatok a sobota sú v Kuvajte dni pracovného voľna, otváracie hodiny múzeí a rôznych pamiatok bývajú vtedy obmedzené. Nikdy nikomu nič nepodávajte ľavou rukou, tá je považovaná za nečistú a určenú iba na osobnú hygienu. A nezabudnite si pribaliť niečo na krk, v Kuvajte milujú klímu a púšťajú ju takmer všade (hotelové izby, obchody, reštaurácie, autá a autobusy, múzeá, všetky interiéry). A ešte niečo: Napriek tomu, že sa mi Kuvajt naozaj páčil, pripravte sa, že v uliciach, na pláži a dokonca i v mori uvidíte veľa plastov. Verím, že si s tým Kuvajťania čo najskôr poradia, inak celá ich snaha o vybudovanie peknej krajiny príťažlivej pre turistov vyjde nazmar.
Keďže píšem blog o športe a cestovaní, v cudzích krajinách si vždy rada idem zabehať, požičiam si bicykel alebo si odskočím do fitka. Okrem toho, že sa stále potrebujem hýbať ma nesmierne baví pozorovať dianie okolo seba a zisťiť, ako sú na tom so športom ľudia v krajine, ktorú práve spoznávam. Kuvajt bol v tomto zmysle zaujímavý o to viac, že ide o moslimskú krajinu s tradičnými hodnotami a konzervatívnejším spôsobom života. Chodia domáci behať alebo cvičiť? Ak áno, zahodia pri tom abáje, porušia pravidlo a odhalia svoje lakte a kolená? Ako fungujú fitness centrá, cvičia tu moslimské ženy a moslimskí muži spolu, hoci modliť sa musia oddelene? A hrá im pritom moderná arabská hudba? 😀
Moje zistenia boli nasledujúce: Kuvajťania športujú málo (podľa štatistík viac ako jedna tretina obyvateľov trpí obezitou). Za celý môj čas strávený v Kuvajte som videla len zlomok ľudí behať, narátať by sa dali na prstoch dvoch rúk. Väčšina z nich behala v parku Al Shaheed, kde sú na to dobré podmienky – špeciálne upravený chodník a pekné zelené prostredie. Bicyklovanie tu je ešte v plienkach, zdieľané bicykle tu nie sú, iba niekoľko komerčných požičovní, sú však predražené, za hodinu bicyklovania zaplatíte 5 KWD (15 EUR). Verím však, že po dokončení cyklotrás na pobreží Corniche bude tento šport dostupnejší. Väčšina fitnes centier v meste funguje oddelene, buď sú pre ženy alebo pre mužov, zmiešaných je minimum. Pri cvičení a rovnako pri behaní sú ženy oblečené v športovom, väčšinou v dlhých legínach a krátkom tričku. Vo fitness centre hrá hlasná medzinárodná a arabská hudba, výber strojov je bohatý a pestrý. Rozdiel je však v zázemí posilňovne – sprchy a šatne vyzerajú ako v luxusnom hoteli :). A môj tip na fitko? Flare Fitness, stiahnite si ich aplikáciu a prvú (nevadí, že jedinú) návštevu máte zadarmo! Prečo? Lebo Kuvajt :).
Viac informácií o fitku aj o všetkých spomínaných bodoch nájdete v storkách ku Kuvajtu na mojom Instagrame.
KEĎ KRAJINA PLÁVA NA ROPE
Kuvajt je malý štát s počtom obyvateľov 4,2 milióna a rozlohou 17 800 km2. Leží na severozápadnom brehu Perzského zálivu medzi Irakom a Saudskou Arábiou a jeho hlavné mesto je Kuwait City (2,4 milióna obyvateľov). Do 40.-tych rokov 20. storočia bol Kuvajt malou, chudobnou krajinou, ktorej obyvatelia sa živili lovom rýb a perál z Arabského mora. Nepredstaviteľný zvrat v histórii krajiny znamenalo objavenie obrovských ložísk ropy (r.1936), ktoré tvoria 6% z celkových zásob na celom svete. Ťažba a vývoz ropy priniesli Kuvajtu obrovské príjmy a pôvodné malé beduínske dediny sa začali meniť na bohatú metropolu s čulým obchodom a modernými výškovými budovami. Zlom v rozvoji a budovaní krajiny spôsobila nečakaná a ničivá invázia irackých vojsk v roku 1990, keď iracký vodca Saddám Hussajn obsadil Kuvajt a chcel ho pričleniť k Iraku. Po vojenskej intervencii zahraničných vojsk (hlavne amerických a britských) sa Kuvajt ubránil, no zničené mestá a infraštruktúra pribrzdili rozvoj a budovanie krajiny. Ak by nedošlo k útoku, Kuvajťania sú presvedčení, že by ich zem dnes dosahovala úroveň Kataru či SAE.
AKO VYZERÁ KUVAJT DNES
Dnes je Kuvajt prosperujúci mestský štát, ktorého ekonomika sa rúti dopredu rýchlejšie, ako na ňu krajina dokáže reagovať. Jeho panorámu zdobí niekoľko desiatok moderných mrakodrapov, ku ktorým vedú vyšliapané chodníky v piesku. Pobrežná štvrť Corniche pripomína obrovské stavenisko s veľkolepými plánmi: onedlho tu budú viesť cyklocesty, chodníky pre bežcov, korčuliarov a chodcov, na pieskových plážach vzniknú detské ihriská a outdoorové športoviská. Vzdialená hudba budúcnosti? Vôbec nie, už dnes mnoho z týchto vecí stojí, všade sa to hmýri stavebnými strojmi a skupinami robotníkov, chodníky sú obsypané balmi nových dlaždíc, ktoré onedlho prepoja obrovskú promenádu na nábreží. Chýbať budú už len turisti, ktorých je zatiaľ v Kuvajte veľmi málo. No táto krajina ich veľmi chce, cítiť to z každej jednej situácie, ktorú som v nej zažila. Ľudia tu boli nesmierne milí a priateľskí, nezištne vám pomôžu v akejkoľvek situácii a ubezpečia, že sa ich krajiny nemusíte báť a že ste tu vítaní. Bravó!
ČO VIDIEŤ V KUVAJTE
V článkoch od iných travelblogerov som sa viackrát stretla s konštatovaním, že v Kuvajte nie je čo vidieť a že sa tam neoplatí ostať viac ako 1 deň. Ja s týmto názorom vôbec nesúhlasím, v tejto krajine som sa zdržala 5 dní a stále mi ostalo pár vecí, kvôli ktorým sa tam ešte niekedy vrátim. Či už cez Kuvajt budete tranzitovať, alebo bude vašou cieľovou destináciou, toto sú pamiatky a zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť: (na mojom Instagrame nájdete aj videjká z menovaných miest)
Kuvajtské veže (Kuwait Towers) sú pozoruhodnou stavbou, ktorá je symbolom celého Kuvajtu. Ide o tri vysoké vodojemy ozdobené modrozelenými flitrami, ktoré ihneď upútajú vašu pozornosť. Veže uviedli do prevádzky v roku 1979, najvyššia z nich dosahuje výšku 187 m. Na ďalšej veži sa nachádza panoramatická vyhliadka (vo výške 120 m), obchod so suvenýrmi a medzinárodná reštaurácia. Cena vstupného na vyhliadku sú 3 KWD, ktoré vám v prípade konzumácie v reštaurácii odrátajú z účtu. Kuvajtské veže odporúčam navštíviť hneď na začiatku vášho pobytu, výhľadom do ďiaľky získate pekný prehľad o meste a lepšie sa v ňom budete orientovať.
Veľká mešita (Grand Mosque) je najväčšia z ôsmich stoviek mešít v rámci celého Kuvajtu. Ide o nádhernú modlitebňu, ktorá je prístupná turistom zdarma. 2-krát denne (10h, 17h) sa konajú komentované prehliadky, mimo tohto času si ju môžete prezrieť individuálne. Postavená bola v roku 1986 a našťastie úplne unikla ničeniu počas irackej invázie. Pred vstupom do mešity sa musíte vyzuť, ženy si musia obliecť abáju (róba až po zem), muži môžu ostať v dlhých nohaviciach a tričku. Ak prídete v šortkách, nevadí, oblečenie vám požičajú zadarmo pred vstupom do mešity. Pozrite si interér mešity v mojich storkách ku Kuvajtu na Instagrame.
Súk Mubarakiya sa nachádza blízko Veľkej mešity a je to najväčšie trhovisko v Kuvajte. Pred objavením ropy bol tento starý súk strediskom obchodu a svoje kúzlo rušného a rozľahlého trhoviska si zachoval dodnes. K jeho pôvodnej podobe pribudli moderné budovy a ďalšie menšie trhy, ktoré tak vytvorili celú štvrť nazývanú Súk Al Hareem. Poprechádzajte sa uličkami pestrofarebných stánkov s tradičným kuvajtským oblečením, voňavými koreninami, voňavkami, tradičnými arabskými sladkosťami, ovocím a ďatlami, navštívte Gold Súk a určite ochutnajte lokálny street food. My sme na tomto súku boli takmer každý večer, bola tam ohromná atmosféra a reštaurácie s jedlami, ktoré na arabskej kuchyni milujem: hummus, veľký výber šalátov, kvalitné ovocné džúsy a milkshaky, lokálny seafood a mnoho ďalšieho. Všade sa dá platiť kartou, ak by náhodou nie, na súku je jedna veľká ulica s desiatkami zmenární.
Vedecké múzeum v tvare lodnej plachty sa nachádza na konci promenády Corniche a nájdete v ňom jedno z najväčších akvárií na Blízkom východe. Múzeum ponúka prehliadku živočíchov žijúcich v Arabskom mori a Arabskej púšti, v obrovských akváriách môžete okrem iného sledovať žralokov, morské korytnačky, raje či svetielkujúce medúzy, z púštnych živočíchov najviac zaujmú šelmy, leguány a jedovaté hady. V múzeu sa nachádza aj IMAX kino, kde si pozriete filmy s 3D okuliarmi a interaktívna sekcia, kde si vyskúšate rôzne vedecké experimenty. Kombinované vstupné za všetky tri časti múzea stojí 7,50 KWD.
Etnografické múzeum, ktoré vzniklo zo súkromnej zbierky islamského umenia kuvajtského ministra Tarequa Rajaba a jeho britskej manželky. V podzemnom múzeu vily na predmestí Kuvajtu, ktorá zamaskovaním vchodu unikla rabovaniu irackých vojsk uvidíte arabské hudobné nástroje, ománske strieborné a saudské zlaté šperky, odevy princezien aj pastierov kôz, smaltované výrobky a perly z Bahrajnu. O pár ulíc ďalej sa nachádza druhá budova múzea so vzácnymi arabskými rukopismi a kaligrafiou.
Corniche alebo Kuvajtské nábrežie je takmer 11 km dlhý pobrežný pás, na ktorom sa nachádzajú pieskové pláže, športoviská, promenáda pre peších a cestičky pre cyklistov. Na jeho severnom konci sa týčia Kuvajtské veže, južný koniec ohraničuje Scientific Museum. Aktuálne je Corniche hotové asi do polovice, v úseku smerom ku Kuvajtským vežiam prebiehajú čulé stavebné práce, rozširovanie chodníkov a výstavba cyklopruhov. Jednou z najobľúbenejších pláží na Corniche je Marina Beach s pekným výhľadom na panorámu mesta a viacerými reštauráciami. Vstup na pláž je zdarma, ženy sa smú kúpať v jednodielnych plavkách, muži v dlhších kraťasoch.
V Námornom múzeu (Maritime Museum) nahliadnete do histórie kuvajtskej moreplavby, ktorá vysvetľuje spôsob dovážania pitnej vody z kanálu Shatt al Arab predtým, než ju Kuvajťania začali získavať z odsoľovacích zariadení. Sekcia o love perál rekapituluje kuvajtskú históriu získavania perál z morského dna a ich predaja do celého sveta. Zaujímavá je aj vonkajšia expozícia – na dvore múzea stoja tri majestátne nákladné lode dhau, na ktorých sa plavili kuvajtskí moreplavci. Vstup do múzea je zdarma.
Al Shaheed Park je krásny upravený mestský park s 2 km cestičiek, po ktorých si môžete zabehať alebo sa len tak prechádzať a obdivovať palmový háj a krásne upravenú zeleň. V parku sa nachádza jazierko, viacero veľmi príjemných kaviarní, v jeho centrálnej časti dokonca veľké fitnes (iba pre ženy), dve malé múzeá a výstava miniatúr, kde sa môžete poprechádzať medzi zmenšenými pamiatkami nového a starého pôvodného Kuvajtu. Vstup do parku je zdarma a jeho návštevu vrele odporúčam.
Dojemný pamätník Kuvajťanov, v ktorom sa ukrývala bunka vojenského odporu pred irackými vojakmi počas invázie v roku 1990-1991. Dom Iračania ostreľovali automatickými puškami, granátmi a tankom, deviatich vlastencov umučili a zabili, štyrom sa podarilo prežiť v úkryte pod strechou. Dom je ponechaný v stave po útoku, pripomína skôr zrúcaninu (podopierajú ho drevené trámy), na jeho vonkajších stenách vidieť stopy po guľkách. K múzeu sa dostanete aj autobusom č. 101, stojí na zastávke 10 min. peši od múzea. Vstup je zdarma.
A čo som v Kuvajte nestihla navštíviť? V prvom rade Kuvajtské národné múzeum, v ktorom si treba urobiť rezerváciu aspoň deň vopred, o čom som žiaľ nevedela a keďže som sa doň vybrala v posledný deň môjho pobytu, už som to nestihla. Ďalej to je Mirror house, čo je dom pokrytý zrkadlom a vraj tam zažijete takmer halucinačné zážitky :D. Ďalším tipom na zaujímavý program je exkurzia do jednej z ropných spoločností pár km za Kuwait City, kde vám ukážu vrtné veže a celý proces ťažby ropy. A keď už na výlet mimo hlavného mesta, tak potom aj do rezortu Al Khiran blízko hranice so Saudskou Arábiou, kde je vraj nádherná tyrkysová voda a skvelé pláže. A napokon, aj výlet do kuvajtskej púšte znie dostatočne akčne a dobrodružne 🙂
OPLATÍ SA TEDA NAVŠTÍVIŤ KUVAJT?
Ak radi cestujete do krajín, v ktorých nebudete neustále vrážať do davu turistov, určite je Kuvajt dobrá voľba. Zažijete tu autentickú atmosféru arabskej kultúry v podobe živých a veľmi obľúbených súkov, uvidíte množstvo mešít s pieskovými fasádami a zdobenými interiérmi, pocítite pestrosť vôní vždy pekne upravených arabských mužov a žien, začujete dunivé ozveny muezínov zvolávajúcich na ranné či večerné modlitby a uvidíte ich pokojné posedávanie pri fajčení sishy a šálke sladkého čierneho čaju. Zároveň však uvidíte tých istých, tradične oblečených ľudí vchádzať do moderných, plne klimatizovaných mrakodrapov, aby si po skončení pracovnej doby odbehli zacvičiť do fitka, odviezli sa vo svojich luxusných autách do modernej reštaurácie na stretnutie s priateľmi alebo piknikovali v kruhu svojej veľke rodiny. Uvidíte ľudí, ktorí sú pokojní a nikam sa neponáhľajú, pri stretnutí sa pekne usmievajú a ochotne so všetkým pomôžu. Vyberte sa niekedy do Kuvajtu a napíšte mi, ako ste sa tam cítili. Verím, že budete rovnako spokojní, ako ja 🙂
6 komentárov
Karol
Určite prekvapujúce informácie pre mnohých, aj ja som si myslel, že rozdiely medzi jednotlivými krajinami na Arabskom polostrove sú vďaka rope minimálne. Ďakujem za cenné informácie.
Tamara
Ďakujem Karol, nuž, nie je to celkom tak, niektoré sú rozvinutejšie viac, iné menej, to isté sa dá povedať o prísnosti dodržiavania pravidiel pri obliekaní, samozrejme bežpečnosti a pod. Kuvajt je vo všetkých týchto ohľadoch veľmi prívetivý 🙂 Pozdravujem, Tamara
Ladislav
Velmi užitočné info o Kuvajte. Kuvajt je asi stále v tieni Emiratov. Som prekvapený, že ceny sú podstatne vyššie ako v Emiratoch. Tradičný turista sa díva aj na aspekt cien cieľovej destinácie. Asi by ich reprezentácie v Europe mali dostať podnet,napr. aj od Teba že konkurencieschopnosť je predovšetkým v cenovej politike.
Možno budu uvajtský zastupcovia CR na jarnom veľtrhu „FERIEN“ CR vo Viedni, a treba ,aby dostali takúto info z prvej ruky. Čo Ty nato? AK chcú zabojovať o klientov , tak to je téma č. 1.
Pozdravujem a želám veľa zaujimavých článkov. Doporučujem zobrať si na mušku OMAN.
laco
Tamara
Ďakujem veľmi pekne, milý Laco a hmm, popremýšľam, čo sa s tým dá robiť 😀 Možno sa tento článok dostane aj niekomu zo zástupcov Kuvajtu, budem len rada 🙂 Áno, vyššie ceny a ešte ten plast v mori, ak na tom popracujú, myslím, že sa tam turistom zo Slovenska aj inej časti Európy bude páčiť. A ďakujem za tip na Omán, áno, chystám sa niekedy aj tam 🙂 Všetko dobré, Tamara
Peter
Pekne popisane, ale napr. ja by som pre nakupuchtivych cestovatelov urcite spomenul Hawally, alebo zaujimavost pre Europana moze byt aj Friday Market. V Kuwait towers mauj vyborne ranajky, a Marina beach je celkom draha a preplnena sranda, radsej Shaab Beach Club. A urcite ochutnat Machboose Laham!
Tamara
Ďakujem Peter za komentár a doplnenie, jasné, každý čerpáme zo svojich skúseností, hotel som mala s raňajkami, čiže o tých v meste žiaľ veľa neviem a rovnako pláže – bola som na nich počas vianočných sviatkov, čiže v lete môžu vyzerať úplne inak. Ale v článku som sa snažila popísať hlavne praktické tipy a rady, ktoré platia všeobecne, nezávisle od obdobia, kedy človek do Kuvajtu cestuje. Pozdravujem, Tamara