Cestovanie

Výlet na Machu Picchu: ako sa tam dostať a koľko to stojí?

Vitajte na blogu behomsvetom, ktorý inšpiruje k pohybu a objavovaniu. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Facebooku alebo Instagrame a hlavne, 

buďte aktívni 🙂

Machu Picchu je jedno z mála miest v Južnej Amerike, ktoré si pamätáme už od svojich školských čias. Kombinácia zvláštneho názvu a ikonickej fotografie kamenných útvarov a terás nejakým podivným spôsobom v našom mozgu vytvorila hlbokú pamäťovú stopu spojenú s nutkavou myšlienkou, že toto miesto raz chceme navštíviť a vidieť ho na vlastné oči. Mne sa to tento rok podarilo a keďže cesta naň nebola ani jednoduchá ani lacná, napísala som článok, ako sa dostať a s akým rozpočtom rátať pri výlete na Machu Picchu. Ak sa na toto unikátne miesto chystáte alebo sa raz chystať budete, budú pre vás nasledovné informácie užitočné. 

Pohľad na Machu Picchu

Machu Picchu patrí k najväčším turistickým atrakciám Južnej Ameriky a denne ho navštívia tri tisícky turistov. Nachádza sa v juhovýchodnej časti peruánskych Ánd, 70 km od mesta Cusco vo výške 2430 m.n.m. Mesto vybudovali Inkovia (príslušníci už vyhynutého indiánskeho kmeňa) približne v polovici 15. storočia v lokalite, ktorú vyberali naozaj dôkladne: postavili ho v nádhernom horskom prostredí v sedle medzi kopcom Machu Picchu a kopcom Huayna Picchu. Vysoké pohorie plnilo dvojakú funkciu: chránilo Machu Picchu pred nájazdmi Španielov, ako aj ničivou silou zemetrasení, ktoré sa v tejto časti Peru vyskytujú. Druhá funkcia bola o čosi vznešenejšia: vo výškach sa Inkovia cítili byť bližšie k svojim bohom.

O existencii Machu Picchu vedelo po dlhé stáročia len pár miestnych farmárov, ktorí si legendu o slávnom meste Inkov posúvali z generácie na generáciu. Svetoznámym sa stalo až po jeho objavení americkým profesorom Hiramom Binghamom v roku 1911 a jeho zapísaní do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO o desiatky rokov neskôr (1983). 

V čom spočíva sláva Machu Picchu?

Machu Picchu je najzachovalejšia pamiatka hospodárskeho centra Inkov, ktorí na jeho terasách pestovali kukuricu, zemiaky, koku a iné významné plodiny a zásobovali nimi Cusco a široké okolie. Machu Picchu však je i ukážkou fantastického staviteľského umu Inkov, ktorí pomocou dokonalého spracovania obrovských kameňov postavili nádherné chrámy a paláce, ktorých ruiny dnes chodí obdivovať celý svet. Machu Picchu malo obrovský náboženský význam, konali sa tu rôzne obety, ale aj oslavy či pohreby. A čo ten názov? Ten pochádza z kečuánštiny (jazyk Inkov) a v preklade znamená Starý vrch. Zaužívané je však i označenie Stratené mesto Inkov odkazujúce na hľadanie bájneho mesta Inkskej ríše, po ktorom stáročia bádalo mnoho amerických archeológov.

Machu Picchu
Sedlo Machu Picchu a nad ním kopec Huayna Picchu

Ako sa dostať na Machu Picchu

Keď sa reálne začnete zaoberať vyhľadávaním informácií o výlete na Machu Picchu, internet vám zobrazí stovky ponúk v širokom cenovom rozpätí, dĺžke dní, ktoré na mieste môžete tráviť, spôsobov, ako sa tam dopraviť a cestovných spoločností, ktoré vás tam dostanú. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že zorientovať sa v tejto spleti ponúk je celkom náročné a ubíjajúce, vy predsa chcete ísť len na Machu Picchu, neviete cez koho, neviete či takou cestou alebo onakou, neviete, ktorá cena je ešte primeraná a ktorá už nie. Uvedomte si však jednu vec: chystáte sa navštíviť miesto, za ktorým cestujú ľudia z celej planéty a ktoré je zdrojom príjmov pre všetky segmenty cestovného ruchu v širokom okolí. Ponuka je preto obrovská, boj o klienta enormný a možnosti na výber široké. Na začiatok je preto dôležité položiť si dve otázky, ktoré vám napomôžu pri výbere možností ako na Machu Picchu: 

Koľko času mám na absolvovanie výletu na Machu Picchu? 

Koľko peňazí som ochotný zaplatiť za tento výlet?

Kde leží Cusco a Machu Picchu
Kde leží Cusco a Machu Picchu

Začiatok cesty: Cusco

Nezávisle od odpovede na zmienené otázky vaša cesta na Machu Picchu s najväčšou pravdepodobnosťou začne v peruánskom meste Cusco. Cusco je nádherné bývalé hlavné mesto Inkskej ríše, ktoré je od hlavného mesta Peru – Limy vzdialené 1100 km. Túto vzdialenosť najrýchlejšie prekonáte vnútroštátnou leteckou linkou premávajúcou niekoľkokrát denne. Let z Limy do Cusca trvá 1h10, cena spiatočných leteniek kolíše medzi 110-160 eur. V prípade, že máte dostatok času, alternatívou je aj 20-hodinová cesta autobusom, vlakové spojenie z Limy do Cusca, žiaľ, neexistuje. 

Z Limy na pobreží Tichého oceánu sa v priebehu krátkeho letu dostanete do Cusca ležiaceho v nadmorskej výške 3600 m.n.m. Zvládanie tohto výškového rozdielu je u každého rozdielne, no najčastejšie sa prejavuje intenzívnou bolesťou hlavy a náhlou únavou, pridať sa môže dýchavičnosť už aj pri malej záťaži a krútenie hlavy. Všetky tieto symptómy výškovej choroby pominú po adaptácii organizmu, čo môže trvať od 1 do 3 dní. Každopádne, v deň príletu do Cusca si určite nič iné okrem ľahkej večere a oddychu už neplánujte 🙂

Mesto Cusco
Vysokohorské mesto Cusco nachádzajúce sa vo výške 3600 m.n.m.

Z Cusca na Machu Picchu za 3 až 5 dní

Možností, ako sa z Cusca dostať na Machu Picchu, je viacero. Najzdĺhavejšou ale aj najlacnejšou verziou je prejsť celú trasu peši (približne 80 km) po svetoznámej turistickej trase Inca trail alebo rovnako populárnej Salkantay trail (popis tejto trasy nájdete na webe Dobrodruh.sk v tomto článku). Trek trvá 3 až 5 dní, v závislosti od typu trasy, ktorú si zvolíte. Môžete ho absolvovať organizovane spolu so sprievodcom a vopred zabezpečeným ubytovaním a stravou alebo na vlastnú päsť, kde si všetko zabezpečíte sami. Pri tejto alternatíve však s organizáciou začnite s dostatočným predstihom (2-3 mesiace vopred), o miesta v hoteloch a ubytovniach je bitka. Alternatívu peši odporúčam v prípade, že sa v Peru zdržíte dlhšie a nikam sa neponáhľate. My sme, žiaľ, toľko času nemali, a preto sme volili síce drahšiu ale omnoho rýchlejšiu verziu kombinovanej cesty vlakom a autobusom, ktorú ponúka dopravca Peru rail. 

Z Cusca na Machu Picchu za 1 deň

Pri cestovaní Peru railom si zabezpečte lístky čo najskôr. Počas letnej sezóny (jún – sept.) ich treba zakúpiť aj s mesačným predstihom, v ostatných mesiacoch by malo postačovať niekoľko dní. My sme Machu Picchu navštívili v máji a lístky sme si zakúpili 3 dni vopred. Cesta s Peru rail je dosť zdĺhavá, preto odporúčam vycestovať skoro ráno. My sme zo stanice v Cuscu (Wanchaq bus station) vyrazili ranným autobusom o piatej a naspäť sme sa vrátili až niekedy okolo deviatej večer.

Prvý úsek cesty absolvujete autobusom a poväčšinou ho asi prespíteno sem tam sa ho oplatí sledovať, vedie síce mnohými ošuntelými mestečkami ale aj krásnou prírodou peruánskych Ánd. Autobus svoju jazdu končí v blízkosti železničnej stanice mesta Ollantaytambo, v ktorom si dajte malú prechádzku, je veľmi pekné. 

Vlak z Ollantaytambo do Machu Picchu Pueblo
Železničná stanica Ollantaytambo a vlak Peru rail

Z Ollantaytamba ďalej cesta pokračuje vlakom údolím rieky Urubamba (druhý úsek), známym aj pod názvom Posvätné údolie. Táto cesta je sama o sebe zážitkom, vlak v retro štýle so strešnými panoramatickými oknami ponúka takmer hodinu a pol trvajúcu jazdu meniacou sa prírodou. Keďže sa Machu Picchu nachádza o 1000 m nižšie ako Cusco, skalné útesy a vyprahnuté svahy vysokých kopcov sa postupne menia v zelenú krajinu a bujný prales v blízkosti cieľovej stanice Aguas CalientesAguas Calientes (nazývané aj Machu Picchu Pueblo) je takým peruánskym Štrbským plesom, príjemné mestečko plné turistov, reštaurácií, hotelíkov a stánkov so suvenírmi. Len miesto huňatých ovečiek tu nájdete huňaté alpaky a košele s tradičnou slovenskou výšivkou vystriedajú klasické peruánske pončá.

Mestečko Machu Picchu Pueblo
Cieľová stanica Peru railu, mestečko Aguas Calientes

Autobus na Machu Picchu

Posledný tretí úsek cesty na Machu Picchu môžete absolvovať autobusom (20 min) alebo peši strmým chodníkom nahor (1h40). My sme boli viazaní na odchody vlakov a autobusov späť do Cusca, preto sme, žiaľ, aj tento úsek cesty absolvovali autobusom. Ak však máte čas, určite je väčším zážitkom vyšliapať si tento úsek peši. Výhľady, ktoré sa vám stúpajúcou nadmorskou výškou odkryjú sú fenomenálne a tvoria dôležitú súčasť zážitku, ktorý si z tohto ikonického miesta odnesiete. 

Lístky na autobus odporúčam tiež kúpiť vopred, môžete tak urobiť cez internet alebo v akejkoľvek cestovnej kancelárii už v Cuscu. Kupujete si ich na konkrétny deň, nie na konkrétny čas. V praxi to znamená, že sa do radu na autobus postavíte asi hodinu pred časom vstupu do areálu Machu Picchu a spolu s množstvom ďalších turistov čakáte na voľný autobus, ktorý vás vyvezie pred brány Machu Picchu.  

Prírodná scenéria cestou na Machu Picchu
Stúpaním na Machu Picchu sa vám odkryjú výhľady na rieku Urubamba a okolitú scenériu

Typy vstupeniek na Machu Picchu

Hoci sa k samotným vstupenkám na Machu Picchu dostávam až teraz, chcem upozorniť, že prípravu výletu na Machu Picchu treba začať práve nimi. Najprv si teda zakúpite lístky na Machu Picchu a až potom riešite všetko ostatné. Prečo? Vstupenky na Machu Picchu sa viažu na konkrétny čas, ktorému potom prispôsobujete časy odchodov na všetky autobusy a vlak. 

Na výber máte 4 druhy vstupeniek podľa okruhov, ktoré na Machu Picchu chcete absolvovať:

1. Llaqta de Machupicchu (Circuito 1,2,3 ó 4) a lá 152 PEN/ 38 Eur

2. Circuito 4 + Montana Waynapicchu a lá 200 PEN/ 50 Eur

3. Montana Machupicchu + Circuito 3 a lá 200 PEN/ 50 Eur

4. Circuito 4 + Montana Huchuypicchu a lá 152 PEN/ 38 Eur

Veľa času sme trávili rozhodovaním a skúmaním, ktorá trasa je aká a aký je medzi nimi rozdiel. Ja vám ten čas ušetrím a prezradím niečo, čo by som rada vedela vopred: Je jedno aký okruh si vyberiete, sprievodca vás aj tak vezme na všetky 😀 Keď som sa ho na to opýtala, jemne žmurkol a povedal, že pred koronou existovala len jedna trasa a všetci šli po nej. Kvôli väčšiemu rozptýleniu turistov potom zaviedli 4 okruhy, no prečo za ne platíte rôzne sumy už ostane peruánskym tajomstvom 🙂

Popis Chrámového mesta Machu Picchu
Popis Chrámového mesta Machu Picchu
mapa s trasou nášho prechodu Machu Picchu
A takto sme Machu Picchu prešli my

Niekoľko rád pre samotné Machu Picchu

  • okrem vstupenky potrebujete pre vstup do areálu Machu Picchu aj cestovný pas, majte ho so sebou
  • ani po prekročení vstupnej brány neprestanete stúpať, od pohľadu na vytúžené bájne miesto vás delí ešte pár výškových metrov. Majte pevnú obuv, dostatok vody, opaľovací krém a repelent proti hmyzu
  • zaplaťte si služby sprievodcu, upozorní vás na veľa zaujímavých detailov a rozpovie veľa zaujímavých faktov. A bedeker vás neodfotí, guide áno :D. Ak si ho nestihnete vybaviť vopred, môžete tak urobiť aj priamo v Agues Calientes
  • na fotku s pivkom pri Machu Picchu zabudnite, alkohol je v celom areáli zakázaný. Ak by ste to skúsili, v momente sú pri vás kontrolóri a fotku budete musieť pred ich očami vymazať
  • na prezretie Machu Picchu potrebujete 2-3 hodinky, tomu prispôsobte časy odchodov vašich spojov
  • najmenej turistov je na Machu Picchu skoro ráno okolo 8 alebo okolo 5 večer pri západe slnka, ak vám to časové možnosti povolia, vyberte sa sem vtedy. Ani v iných časoch sa však na Machu Picchu nebudete tlačiť, je to veľký areál, v ktorom sa turisti rozptýlia
  • Machu Picchu si užite. Nájdite si moment, kedy len ostanete ticho stáť, zatvorte oči a nerušene vnímajte energiu tohto miesta. Potom oči otvorte a na obraz pred vami nezabudnete do konca života 🙂
Odborný výklad guida na Machu Picchu
Odborný výklad sprievodcu na Machu Picchu, v pozadí kopec Huayna Picchu

Koľko stojí výlet na Machu Picchu

Výlet na Machu Picchu nie je lacný, jeho cena sa odvíja hlavne od toho, akým spôsobom sa na Machu Picchu chcete dostať. Toto je približný rozpočet, s ktorým treba rátať:

  • spiatočná letenka z Limy do Cusca približne 140 eur
  • ubytovanie v Cuscu približne 120 eur/3 noci
  • spiatočný lístok na autobus a vlak z Cusca cez Ollantaytambo do Aguas Calientes 150 eur (link na kúpu lístkov TU)
  • spiatočný lístok na autobus z Aguas Calientes na Machu Picchu 20 eur
  • vstup na Machu Picchu 50 eur (link na kúpu lístkov TU)
  • sprievodca 55 eur na osobu, keď je vás viac, každý platí 55 eur

Výlet na Machu Picchu s ubytovaním v Cuscu vás teda v priemere vyjde na 535 eur. Cena je však orientačná, vypadnúť môže letenka z Limy, ak cestujete iným smerom, prípadne iným spôsobom. Rovnako je variabilná položka za dopravu z Cusca, niektoré časti trasy alebo aj celú trasu môžete absolvovať peši. Ani vtedy to nebude zadarmo, ale niečo na tom ušetríte. Uvedenú sumu berte skôr ako horný strop pre tých, ktorí na Machu Picchu majú 1 deň a chcú sa tam odviezť vlakom. 

Lama prechádzajúca sa po Machu Picchu
Lama ako prirodzený strážca Machu Picchu

Oplatí sa ísť na výlet Machu Picchu?

Výlet na Machu Picchu je životným zážitkom. Či vás už osloví história a spôsob myslenia Inkov, architektúra obydlí a dômyselnosť terás, okolitá prírodná scenéria, kontrast hlbokých údolí a vysokánskeho pohoria, to miesto má niečo do seba a zaručene si vás získa. Je krásne, fotogenické, vzrušujúce a má svoje tajomstvá. Moja odpoveď je teda: rozhodne áno. 

Keď sa vám článok páčil alebo sa chcete na čokoľvek opýtať, budem veľmi vďačná za jeho komentovanie v poli nižšie. Vďaka vášmu komentáru článok ľahšie nájdu aj iní ľudia hľadajúci informácie o Machu Picchu cez vyhľadávač Google. Ďakujem 🙂

18 komentárov

        • Laura

          Dobrý deň, článok je veľmi zrozumiteľný a vďaka vám mám ešte väčšiu túžbu sem ísť. Ale mám jednu otázku. Akým jazykom ste sa dorozumievali s Peruáncami? Po španielsky, anglicky…., neviem veru, ale zážitok vám zo srdca závidím a toto miesto chcem raz určite navštíviť.

          • Tamara

            Dobrý deň, Laura, ďakujem, verím, že aj Vám sa to niekedy podarí, sny si treba plniť predsa! 🙂 Čo sa týka jazyka, ľudia pracujúci v turizme ovládajú aspoň základy angličtiny, takže v turistických agentúrach, hromadnej doprave, ubytovniach, všade tam by ste sa mali dohovoriť po anglicky. Ja som sa počas letu do Peru naučila 30 španielskych slov + čísla a keď bolo zle, skúsila som to takto…a fungovalo to 😀 nejako sme sa vždy dohodli. Čiže, angličtina plus aspoň trošičku po španielsky…

  • Maria

    Zdravim, rozmyšlame nad týmto výletom, teraz je tam síce nie velmi priazniva situácia.
    Článok je napísaný velmi dobre. Ešte ten výstup hore – je veľmi náročný ?
    A cas na návštevu Peru, co sa týka počasia? Ktoré mesiace by bolo najlepsie?
    Ďakujem pekne za odpoveď.

    • Tamara

      Dobrý deň, Mária, ďakujem, som rada, že je pre Vás článok prínosný a skvelé, že nad návštevou Machu Picchu uvažujete, treba ísť, je to zážitok na celý život 🙂 Momentálne tam je tzv. obdobie dažďa, potrvá ešte do marca/apríla a potom od mája nastupuje stabilnejšie suché a slnečné počasie. Ja som Machu Micchu navštívila v druhej polovici mája a ako vidieť na foto, bolo už príjemne teplo, na tričko a ľahšie oblečenie. Potom v letných mesiacoch sa tam nahrnie veľa turistov, čiže za mňa máj, jún sú ideálne mesiace. A či je výstup náročný, ako píšem v článku, posledný úsek môžete absolvovať autobusom alebo pešo, je to strmšie stúpanie ale stúpate pozvoľna, zvládnu to aj menej zdatní turisti. A na samotnom MP sa už ide prechádzkovým tempom, je to všetko v kopci, ale žiadna veľká turistika to nie je. Dúfam, že som odpovedala na Vaše otázky, pokojne sa opýtajte, ak Vás ešte niečo zaujíma 🙂 Tamara

  • Zuzana

    Vyborne napisane. Jasne zrozumitelne. Prave tam mame kamaratov a ti sa rozhodli pre 5 dnovy vyslap. Mali casovy priestor tak ho vyuzili. Mali nosicov. Chvalili si – velky a krasny zazitok.

  • Dušan

    Pekne a prehľadne popísané, ja som bol v Peru a aj na Machu Picchu v roku 2013, cez cestovku, brat o dva roky individuálne. Obaja máme úžasné zážitky. Odporúčam ísť s niekým, kto sa dohovorí španielsky.

    • Tamara

      Ďakujem Dušan, to áno, pred cestou do Južnej Ameriky každému odporúčam naučiť sa aspoň pár základných fráz v španielčine, číslovky a pod. Angličtinu ovládajú iba ľudia pracujúci v cestovnom ruchu, ale ani na to sa nedá spoliehať. A áno, Peru sa určite dá aj individuálne, dobre tam funguje autobusová doprava, dá sa ju využívať na presuny v noci, ale netreba voliť tú najlacnejšiu… o Peru by sa ešte dalo 🙂

  • Boris

    Veľmi pekný článok, dobre napísané. Ja som tam bol v r. 1996, čiže už dávno. Vidím, že veľa vecí sa zmenilo, hlavne ceny. My sme prišli do Cusca z mesta Puno pri jazere Titicaca. Išli sme v noci miestnym terénnym autobusom. Kto má rád dobrodružné cestovanie, odporúčam. Ale je možné, že odvtedy sa to zmenilo.

    • Tamara

      Ďakujem a nuž áno, za 20 rokov stúpli ceny všade, veľa zmien spôsobil aj Covid..A ako píšete, na MP sa dá dostať z rôznych smerov a rôznymi spôsobmi, zážitkom sú ale zrejme všetky! 😀 Pekne pozdravujem, do cestovania! :))

  • Dominik

    Ahoj, dakujem za clanok. Chcem sa spytat ake su moznosti ak sa tam chcem dostat autom, kde najblizsie sa nim viem dostat, su nejake obmedzenia?

  • Tamara

    Zdravím Dominik, fíha, nuž s autom sa podľa mojich informácií viete dostať len po Ollantaytambo, do Agues Calientes sa dostanete iba vlakom alebo autobusom, ale radšej si to ešte overte, nie som is istá. Tamara

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.