Cestovanie,  Mestské bicyklovanie

Abú Dhabí – čo vidieť a zažiť v hlavnom meste Emirátov

Vitajte na blogu behomsvetom, ktorý inšpiruje k pohybu a objavovaniu. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Facebooku alebo Instagrame a hlavne, buďte aktívni 🙂

Môj prvý kontakt so Spojenými arabskými emirátmi bola návšteva Dubaja predvlani a dojmy, ktoré vo mne zanechal u mňa rezonovali ešte dlho. Horizont plný futuristických mrakodrapov bol síce ohromujúci, no paradoxne nebol tým, čo ma oslovilo najviac. Tým bola čistota a usporiadanosť, nové a voňavé metro, nablýskané podchody, ale hlavne pocit úplného bezpečia a priateľského a úctivého prijatia. Zmiatlo ma to, prekvapilo, chvíľu som s tým bojovala, v zemi, ktorej synonymom je luxus a bohatstvo, som to jednoducho nečakala. Pred pár dňami som sa vrátila z Abú Dhabí a moje pocity sú navlas rovnaké: rozprávkovo krásne kultúrne pamiatky, skvelé jedlo, lacné služby!, nádherné more a nad tým všetkým sa vznáša niečo, čo označujeme pojmami slušnosť, úcta, tolerancia. Prečítajte si čo vidieť a zažiť v Abú Dhabí. 

Abú Dhabí - čo vidieť a zažiť_Nádvorie Veľkej mešity v Abú Dhabí
Na nádvorí jednej z najkrajších mešít na svete Veľkej mešity šejka Zayeda

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE K DOVOLENKE V ABÚ DHABÍ

Do Abú Dhabí môžete letieť z Viedne alebo Budapešti, let trvá 5 hod. 20. min. Nepotrebujete žiadne víza, iba cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po ukončení pobytu v krajine. Časový posun sú 2 hodiny dopredu (v zime 3 h). Cena letenky závisí s kým a kedy letíte, ak chcete letieť ozaj lacno, sledujte ponuku WizzAir. Píšem o tom aj v článku nižšie.

V Spojených arabských emirátoch sa platí emirátskym dirhamom, skratka AED. V prepočte sú 4 dirhamy približne 1 euro. V taxíkoch, reštauráciách, hoteloch, kultúrnych pamiatkach môžete platiť kartou, vždy plaťte v lokálnej mene, teda v dirhamoch (lepší kurz). Hotovosť však budete potrebovať na kúpu a nabitie karty Hafilat, s ktorou budete cestovať autobusmi. Zmenáreň nájdete priamo na letisku, minimálny obnos, ktorý vyžadujú pri výmene peňazí je 40 EUR (163 AED). Mne sa osvedčilo aj používanie karty Revolut. 

Pred príletom do Spojených arabských emirátov si vypnite mobilné dáta. Hneď v letiskovej hale si kúpte lokálnu SIM kartu, predávajú ju v stánkoch po pasovej kontrole. Ceny sa pohybujú od 40 AED (750 MB dát) po 177 AED za 14 GB dát a 100 minút lokálneho volania. My sme si kúpili 7 GB za 125 AED a za 6 dní sme ju využili len asi do polovice. Verejná wifi funguje iba vo veľkých malloch a občas v autobusoch, ale nie je spoľahlivá, kúpiť SIM vám určite odporúčam.

Áno, úplne. V Abú Dhabí aj v Dubaji som sa ako turistka aj ako žena cítila absolútne bezpečne, muži mi dokonca prejavovali úctu, ktorá sa z našej kultúry už vytráca. Moslimská viera káže vážiť si ženy a starších ľudí, a to sa striktne dodržiava: všade vám ponúknu miesto, dávajú vám prednosť – či už pri nástupe do mhd, na prechode pre chodcov, keď čakáte v rade a pod. Úcta je nevtieravá a slušná, vždy s rešpektom. Je to veľmi priateľská a bezpečná krajina. 

Na pláži samozrejme plavky, všade sú však úctivé prosby, aby ste pri odchode z pláže rešpektovali miestne pravidlá: aj keď je veľmi horúco, muži nesmú chodiť bez trička, rovnako ženy nesmú behať či bicyklovať len v športovej podprsenke. Tričká bez rukávov, tielka, krátke šortky či sukne sú úplne v poriadku. Prísnejšie pravidlá platia pri návšteve mešít a kultúrnych pamiatok, niekde musia mať ženy zahalené aj vlasy (Veľká mešita), inde stačí mať dlhé rukávy a oblečenie aspoň po kolená. 

Spojené arabské emiráty sú pokroková a moderná krajina s veľmi tolerantnou verziou moslimskej viery. Neakceptujú sa žiadne radikálne či fundamentalistické prejavy islamu. V meste sa nachádza niekoľko desiatok mešít, z ktorých 5-krát do dňa zaznie spev meuzína zvolávajúceho na modlitby. Ja som bola v Abú Dhabí počas ramadánu, kedy pre celú krajinu platia špeciálne podmienky. Turistov sa to však nejako zvláštne nedotkne (vo veľkých malloch sú reštaurácie otvorené, otváracie hodiny niektorých pamiatok sú mierne upravené). Počas ramadánu by ste však nemali konzumovať jedlo na verejnosti, iba vo vnútri. 

V Abú Dhabí nie je metro, autobusy však chodia veľmi často a spoľahlivo. Sú veľmi lacné, vždy klimatizované (vrátane zástavok mhd), ženy sedia v prednej časti autobusu, muži v zadnej. Po nástupe do autobusu prikladáte k strojčeku čipovú kartičku, ktorú si kúpite v automate na letisku. Presný postup ukazujem vo videu na mojom Instagrame – výber z príbehov Abú Dhabí. Po meste sa môžete presúvať aj taxíkmi, sú doslova všade a sú lacnejšie ako u nás. Aj o nich viac v článku.  

Alternatívou k autobusom či taxíkom sú zdieľané bicykle, poslúžia vám však iba pri presune medzi plážami po nábreží Corniche. Vedie tu približne 14 km bezpečný cyklochodník oddelený od áut kvetinovým záhonom. Na požičanie bicyklov potrebujete internet a keďže som pri ich vrátení viackrát musela volať na support, odporúčam sa trošku obrniť trpezlivosťou. Zdieľané bicykle sú moja srdcovka, ale žiaľ, v Abú Dhabí má táto služba veľa nedostatkov. Cyklostaníc je dosť málo, k hlavným pamiatkam sa nimi nedostanete, problematické je aj vrátenie bicykla, systém ho často nezaznamená a ráta vám čas aj po vrátení. Služba sa volá Careem, všetky potrebné informácie nájdete na ich webstránke. Konkurenčná firma sa volá Byky, s tou však skúsenosť nemám.

Abú Dhabí - čo vidieť a zažiť__Palace Qasr al Watan
Výhľad na Etihad Towers zo záhrad paláca Qasr al Watan

ČO VIDIEŤ V ABÚ DHABÍ

PALÁC QASR AL WATAN

Abú Dhabí je prímorské mesto s rozľahlými piesočnatými plážami, modernými mrakodrapmi ale aj nádhernými pamiatkami s typickou orientálnou architektúrou. Takou je aj PALÁC QASR AL WATAN, teda Prezidentský palác, ktorý turisti aj domáci mohli až do roku 2019 obdivovať iba zvonku. Pre obrovský záujem sa však vedenie UAE rozhodlo časť tohto paláca sprístupniť a dnes ho možno navštíviť za poplatok 65 AED. Stavba celým svojim zjavom demonštruje moc a bohatstvo tejto krajiny. Po zaplatení vstupného vás autobusom odvezú priamo pred brány paláca, ten môžete prechádzať individuálne alebo s výkladom sprievodcu. Návšteva tohto miesta vám zaberie 2-3 hodiny a ja vám ju rozhodne odporúčam, oplatí sa. 

SHEIKH ZAYED GRAND MOSQUE

Ďalšiu pamiatku, ktorú v Abú Dhabí nemôžete vynechať je SHEIKH ZAYED GRAND MOSQUE. Postavená je na vyvýšenom mieste, je skutočne rozľahlá (3. najväčšia na svete) a v noci krásne vysvietená. Hoci ju vidieť už zďaleka, nachádza sa na okraji mesta, na jej návštevu si teda určite vyhraďte aspoň 3-4 hodiny. Vstup je zadarmo, no potrebná je registrácia (na mieste alebo cez internet), bezpečnostná kontrola a dosť zdĺhavý presun k mešite – najprv dlhým chodníkom popri ceste, potom obchodným centrom v podzemí. 

Abú Dhabí - čo vidieť a zažiť_Sheikh Zayed Grand Mosque in Abu Dhabi
Veľká mešita šejka Zayeda je jednou z top atrakcií Abú Dhabí
Abú Dhabí - čo vidieť a zažiť__Grand Mosque
Upratovacia čata zotiera nádvorie Veľkej mešity niekoľkokrát denne

Pri návšteve mešity platia prísne pravidlá, pohybovať sa môžete len po vyznačených cestičkách, fotiť na vyznačených hotspotoch, zakázané sú akékoľvek gestá, rozpažené ruky a pod. Dbať treba na vhodné oblečenie, ženy môžu mať odhalenú iba tvár (zahalené musia byť nohy, ruky aj vlasy), mužom stačia dlhé nohavice a košeľa po lakte. V obchodnom centre si dokonca môžete kúpiť aj tradičné oblečenie. Mešitu nechal postaviť šejk Zayed s cieľom predstaviť islamskú vieru ako náboženstvo mieru, tolerancie a rozmanitosti. Je skutočne nádherná a jednoznačne si ju zaraďte do svojho itinerára. Malú ochutnávku ako vyzerá naživo nájdete na mojom Instagrame v storkách k Abú Dhabí. 

THE FOUNDERS MEMORIAL

Ďalšou pamiatkou, ktorú sa v Abú Dhabí oplatí vidieť je THE FOUNDERS MEMORIAL (Pamätník zakladateľa), ktorý vzdáva úctu zakladateľovi Spojených arabských emirátov šejkovi Zayedovi. Pamätník je najkrajší večer, rozsvietená inštalácia Súhvezdie s vyše 1000 geometrickými tvarmi visiacimi na 30 m vysokej kocke vytvára siluetu tváre prezidenta. Pamätník obklopuje záhrada s pôvodnými stromami a rastlinami Spojených arabských emirátov a zaujímavé sú aj výhľady na mrakodrapy Etihad Towers či záhrady najluxusnejšieho hotela v Abú Dhabí – Emirates Palace. 

Pamätník zakladateľa v Abú Dhabí
Vysvietený Pamätník zakladateľa a inštalácia znázorňujúca jeho tvár
Hotel Emirates Palace
Jeden z najluxusnejších hotelov v Emirátoch - Emirates Palace a krásne záhrady v okolí

LOUVRE

Ďalšia pamiatka, ktorá určite stojí za návštevu je arabská pobočka svetoznámeho múzea LOUVRE. Galéria svetového umenia má rozlohu 5 futbalových ihrísk a sídli v nádhernej budove v tvare sieťovaného palmového listu s prvkami orientálnej architektúry. Keďže stavbu obklopuje more, obdivovať ju môžete aj na kajakoch prostredníctvom vodných kanálov, ktorými je popretkávaná. No povedzte, kde inde môžete obdivovať umenie z posedu kajaku? 

Budova múzea Louvre v Abú Dhabí
Svetové umenie v arabskom Louvre môžete obdivovať aj z kajaku po morských kanáloch

ABRAHAMIC FAMILY HOUSE

Mojim posledným tipom na kultúrny zážitok je miesto, ktoré som, žiaľ, nestihla navštíviť a je mi to naozaj ľúto. To miesto sa volá ABRAHAMIC FAMILY HOUSE (Dom Abrahámovej rodiny) a ide o spoločný priestor troch svetových náboženstiev – judaizmu, kresťanstva a islamu. Vedľa seba tak stoja synagóga, kostol a mešita predstavujúce mosty medzi ľuďmi a náboženstvami. Táto pamiatka bola dokončená len nedávno v roku 2022, stojí blízko galérie Louvre a vraj sa jej návšteva naozaj oplatí. 

Abú Dhabí - čo vidieť a zažiť_Pláž Corniche v Abú Dhabí
Na pláži Corniche Beach

ČO ZAŽIŤ V ABÚ DHABÍ

NAJLEPŠIE PLÁŽE

Čas v Abú Dhabí netreba tráviť len v uzavretých klimatizovaných priestoroch, ale určite aj vonku. V porovnaní s Dubajom má Abú Dhabí oveľa viac parkov, sú starostlivo udržiavané a vďaka pravidelnému zavlažovaniu stále zelené. Ešte obľúbenejšou aktivitou ako prechádzky parkom je pre turistov návšteva pláží a kúpanie v mori. V tesnej blízkosti centra mesta sa nachádzajú dve veľké verejné pláže, CORNICHE BEACH a ABÚ DHABÍ BEACH. Obe sú veľmi dobre udržiavané, čisté, s výborným prístupom do vody, prezliekarňami, toaletami, sprchami a dávkovačmi pitnej vody. Každých niekoľko desiatok metrov majú svoje stanovištia plavčíci, ktorí dohliadajú na bezpečnosť a dodržiavanie pravidiel. Fungovať na pláži však môžete úplne slobodne vrátane hudby, konzumácie jedla, hier a pod. (s výnimkou ramadánu).

More je na obidvoch plážach pokojné (chránené poloostrovmi oproti) a po väčšinu roka veľmi teplé, v čase mojej návštevy v apríli malo 28 stupňov. Obe spomínané pláže sú veľmi fajn, ale ak túžite po niečom výnimočnom, navštívte SOUL BEACH. Je síce ďalej od mesta (v pešej dostupnosti od Louvre) a na rozdiel od ostatných pláží je spoplatnená (50 AED na deň), jej biely piesok a nádherné sfarbenie mora vás však úplne dostanú. Ak máte radi vlny, máte sa na čo tešiť aj v tomto smere 😀

BICYKLOVANIE V PÚŠTI ALEBO NA OKRUHU F1

Spojené arabské emiráty sú púštnou krajinou, púšť pokrýva až takmer 90 % jej rozlohy. Zvyšných 10 % zaberajú mestá Dubaj, Abú Dhabí a niekoľko väčších miest. Jednou z obľúbených atrakcií pre turistov sú teda púštne aktivity, či už je to jazda jeepmi na pieskových dunách, návšteva ťavej farmy, sandboarding, ochutnávka arabského jedla a pod. Ak ste však niečo také už absolvovali kdekoľvek inde na svete, možno budete chcieť vyskúšať niečo iné: 55 km od Abú Dhabí sa nachádza miesto Al Wahtba, kde nájdete niekoľko značených cyklookruhov. Uprostred púšte tak môžete nasadnúť na bicykel a po krásnej asfaltovej ceste absolvovať 8 km, 16 km, 22 km alebo 30 km okruh. 

Bicykel si požičiate priamo na štarte, hodinová taxa je 30 AED, no viac ako 2-3 hodinky vám ho netreba. Na prejdenie najdlhšieho okruhu (30 km) spolu s krátkymi pauzami na fotenie nám stačili presne 2 hodiny. Návštevu tohto miesta si naplánujte na neskoršie popoludnie, keď už nie je tak horúco a ak sa nezamračí, tešiť sa môžete na krásny západ slnka v púšti. A ak aj nie, už samotné bicyklovanie v tomto prostredí je výnimočným zážitkom 🙂

Abú Dhabí - čo vidieť a zažiť__Cyclo Track Al Wathba
Bicyklovanie v púšti Al Wahtba 55 km od Abú Dhabí

Ak sa vám nechce ísť do púšte, bicyklovať sa dá aj na inom špeciálnom mieste, ktoré je priamo v Abú Dhabí – na okruhu F1. Ja som to neskúsila, ale vraj v pondelky a stredy je YAS MARINA CIRCUIT prístupný pre cyklistov, ktorí môžu tento svetoznámy pretekársky okruh absolvovať na dvoch kolesách. To bude zrejme tiež celkom zaujímavá skúsenosť! 😀

Abú Dhabí - čo vidieť a zažiť_Cyklookruh Al Wathba
Na cyklookruhu Al Wathba, len piesok, cesta a vy

MANGROVE NATIONAL PARK

Mojim tretím tipom na to, čo zažiť v Abú Dhabí je návšteva Mangrovníkového národného parku, ktorú môžete absolvovať peši po vyvýšenom drevenom chodníku alebo po vode na kanoe. Mangrovníky sú veľmi zvláštne obojživelné stromy, ktoré rastú priamo z vody alebo z močaristého bahna. Majú veľmi dobre vyvinutý spletitý koreňový systém, ktorý je schopný rýchleho rozmnožovania, a tak môže z jedného jediného stromu narásť aj celý les. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že rastie v morskej (slanej vode), poskytuje útočisko množstvu jedinečných živočíchov (plameniaky, kraby, volavky, rôzne druhy morských živočíchov) a dokonca tvorí významnú prirodzenú ochranu pred tsunami (rozbíja vlny a koreňmi spevňuje pôdu ako cement). 

Mangrovníkové lesy sú veľmi vzácne, nachádzajú sa na niektorých miestach Južnej Ameriky, v Indonézii a pár km od centra Abú Dhabí 🙂 Keď si chcete dopriať oddych od ruchu veľkomesta a zahĺbiť sa do zvuku a farieb tohto výnimočného ekosystému, Mangrovníkový les navštívte. Lístok na walking tour stojí 15 dirhamov, prechádzka lesom vám zaberie 60-90 minút (2 km). Túra na kanoe začína na sume 100 dirhamov, môžete ju absolvovať individuálne alebo s rangerom. Viac informácií nájdete na tejto webovej stránke.

Mangrovníkový Národný park
2 km prechádzka chodníkom jedinečného ekosystému Mangrovníkového lesa

Miesta a vecí, ktoré by ste mali v Abú Dhabí vidieť a zažiť je neskonalé množstvo. Iný program si samozrejme zvolíte, keď ste mladá rodina s deťmi, iný keď obľubujete kultúru a návštevu múzeí a iný zas keď ste radi von, radi sa hýbete a spoznávate krajinu prostredníctvom športového zážitku. Ja som si zvolila niečo medzi, každý deň nejaká pamiatka, pár hodín kúpania v mori a potom beh alebo bicykel (o zdieľaných bicykloch píšem v úvode článku). Každopádne, Abú Dhabí je vynikajúce miesto na dovolenku, na ktorú si vyhraďte minimálne 5-6 dní. No pokojne aj 10, nudiť sa zaiste nebudete!

KOĽKO VÁS VYJDE DOVOLENKA V ABÚ DHABÍ

Ak si myslíte, že návšteva Abú Dhabí či Dubaja musí stáť majland, tak vás nasledovné čísla zrejme prekvapia: Letenka z Viedne do Abú Dhabí a späť ma vyšla na 260 EUR, ubytovanie (6 nocí) v 4-hviezdičkovom hoteli s bohatými raňajkami, bazénom a veľkorysou izbou stálo 412 EUR pre 2 osoby, čiže rovných 206 eur na jedného (za 6 nocí!). Cesta autobusom z letiska do mesta stojí 5 dirhamov, čiže niečo cez 1 euro. Cesta autobusom po meste (metro v Abú Dhabí nie je), stojí 2 dirhamy, čiže 0,50 EUR. Ceny taxíkov sú približne tretinové v porovnaní s tými našimi (1 km stojí 0,50 EUR). 

Tradičné arabské jedlo
Falafel, humus, arabský chlieb, zeleninový šalát a bezkonkurenčný mangový džús

Za bohatú, chutnú večeru s nápojom v bežnej arabskej reštaurácii zaplatíte 7-13 EUR (večera na fotke stála 7 EUR). Samozrejme, že môžete jesť aj za 250 EUR, ale pokiaľ nemusíte večerať v skybare či luxusnom podniku, za jedlo veľa neutratíte. Emiráty sú krajina obrovských možností a všetko, ale naozaj všetko závisí od toho, koľko ste ochotní za niečo zaplatiť. Môžete sa ubytovať v ultraluxusnom paláci za 1500 EUR na 1 noc, alebo za 250 EUR na celý týždeň (stále veľmi dobrá kvalita). Za malú fľašu obyčajnej pitnej vody môžete zaplatiť 7 EUR (s obsluhou na pláži), alebo 0,70 EUR v automate pár krokov od pláže. Škála cien v Abú Dhabí (a celých Spojených arabských emirátoch) je široká a závisí len na vás, aký luxus si doprajete. A ja oceňujem, že tá možnosť voľby tu je. 

Abú Dhabí - čo vidieť a zažiť_Západ slnka v Abú Dhabí
Západ slnka v Abú Dhabí
DUBAJ ALEBO ABÚ DHABÍ

Abú Dhabí je hlavné mesto Spojených arabských emirátov, má 1,5 milióna obyvateľov a sídlia v ňom všetky dôležité administratívne budovy, vrátane federálnej vlády, prezidenta, kongresu šejkov a pod. Dubaj je 2x väčší, má 3,1 milióna obyvateľov, v gigantických budovách najrôznejších tvarov sídlia medzinárodné spoločnosti, banky a firmy z celého sveta. Obe mestá ležia pri mori (Perzský záliv), majú krásne piesočnaté pláže a ponúkajú neskonalé množstvo atrakcií. Napriek istým podobnostiam však ide o značne odlišné metropoly s úplne inou emóciou. Zatiaľ čo v Dubaji cítiť biznis, v Abú Dhabí zacítite skôr vôňu korenia, zatiaľ čo v Dubaji spev muezína zvolávajúceho na modlitby prehluší motor nadupaného bentley, v Abú Dhabí to pokojne môže byť spev vtákov či šum palmových listov. O tom, ako hodnotím Dubaj, si môžete prečítať v tomto článku: 

Odpoveď či viac odporúčam Dubaj alebo Abú Dhabí je teda skôr na vás, ak máte radi moderné veľkomestá, choďte do Dubaja, ak vás viac zaujímajú paláce a tradičné moslimské pamiatky, choďte do Abú Dhabí. A či sa dajú navštíviť obe mestá naraz? Dajú, medzi Dubajom a Abú Dhabí premáva veľa autobusových liniek, lístok stojí medzi 25-35 AED a cesta trvá približne 1 hod. 15 min. Návštevu oboch miest v rámci jedného pobytu vám však odporúčam len vtedy, keď v emirátoch ostanete aspoň 10 dní, ideálne 12. Obe mestá sú totiž také veľké a ponúkajú tak veľa, že ak by ste si do jedného odskočili na 1-2 dni, mrzelo by vás, koľko ste toho v ňom nestihli a chceli by ste sa vrátiť 🙂 

Na záver už len hodnotenie, ak máte radi slnko, more, pieskové pláže, spoznávanie novej kultúry a výborné jedlo, Spojené arabské emiráty sú jednoducho dobrý nápad. A ako ukazujem v tomto článku, ceny sú často omnoho lacnejšie, ako si často myslíme – vplyvom reklám či propagácie na soc. sieťach, ktoré nám tento obraz podsúvajú. Skutočnosť je pritom omnoho pestrejšia a farebnejšia.

17 komentárov

  • Ladislav

    Ahoj Tamarka, sledujem už davnejšie Tvoj blog a oceňujem najmä exaktné odpovede a presne tie info, na ktoré vždy dávajú otázky budúci cestovatelia.
    Skvelá práca.
    laco

    • Tamara

      ďakujem veľmi pekne, milý Laco, teší ma, že čítate moje články a že info, ktoré píšem, je užitočné! Presne o to sa snažím, ponúknuť mojim čitateľom praktické informácie, ktoré si nebudú musieť dodatočne vyhľadávať všelikde inde, tu ich nájdu na jedno mieste. Nech sa darí, Tamara.

      • Jozef

        Ceny, ktoré uvádzate (mám na mysli jedlo), 7-13 € za obed. Naša prvá cesta do Emirátov bola v roku 2007, kedy jediná možnosť cestovania bola z Frankfurtu a Mníchova. Pivo (0,33 l) stálo 13 €. A to nebolo žiadne mimoriadne pivo – len Heineken.
        O cene jedla radšej nehovorím.
        Raňajky stáli (vtedy) 500 dirhamov (cca 100€).
        Takže cenu jedla, ktorú uvádzate, si neviem predstaviť ani pod mostom a nie v slušnom hoteli na pláži (rovnako v Abu Dhabi či v Dubaji).
        Teploty vzduchu v tieni 43-47 °C koncom augusta a začiatkom septembra, každý raz pri našej návšteve.
        Takže Vaše informácie sú dosť ťažko uveriteľné.

        • Tamara

          Dobry den Jozef, vdaka za vas komentar, ale za tym, co som napisala, si stojim. V clanku pisem o cenach jedla v arabskych restauraciach, ktorych je v meste stovky. Ak si date jedlo v restauracii v hoteli na plazi, suma samozrejme rastie astronomicky, o velkych rozpätiach cien predsa pisem, rovnako ako o volbe, ktoru ako turisti mame. Co sa tyka teplot, v lete tam ja samozrejme uplny hitz, ale ja som predsa v abu dhabi bola na Velku noc a pisem o aprilovych teplotach, v lete by som tam naozaj neposielala nikoho. Vsetko dobre, Tamara

          • Ján

            Zdravím Jozef, my sme boli minulý rok v Dubaji a pod 5* hotelom v susedstve bol taký indický fastfood, kde sme si za 45 dirhamov, čo je asi 11-12 eur kúpili misu, z ktorej sme sa najedli piati a ešte aj zostalo…. takže súhlasím s Tamarou, že sa najesť dá hocijako. ďalší večer sme boli v reštike, akých je u nás kopec a piati sme sa najedli za 60 eur, a to sme mali aj dva chody…výber je široký…v 2007 to možno bolo podstatne drahšie. piatok letíme opäť, tentokrát 5 nocí v Dubaji a 4 v Abu Dhabí, tak sa už tešíme.
            pekný deň.
            Janči

    • Roman

      Ahoj Tami,
      Tvoj blog mi veľmi napomohol pri plánovaní výletu do Abu Dhabi s mojimi pubertalnymi deckami. Let Budapest-Abu Dhabi, Wizz – pred odletom dôkladne kontorolovali veľkosť príručnej batožiny, takže pozor na to. Po pristátí sme si zobrali taxík do centra. Tu nefunguje Careem. Napriek tomu cena je cca 0,5€/km fixná. Len z letiska je štartovací príplatok 5€, inak sa neplatí. Taxíky sú všade, preprava je jednoduchá. Prvý deň sme navštívili SHEIKH ZAYED GRAND MOSQUE. Boli sme tam presne o deviatej keď otvárajú . Okrem nás možno 20 ďalších ľudí. Keďže neboli davy, tak sme si urobili parádne fotky bez ľudí a celu mešitu sme prešli za cca 2 hodiny. Pri odchode tam už boli tisíce ľudí. Oplatilo sa privstať. Potom sme sa vybrali do Ferrari word. Super pre tých čo majú radi adrenalín. Otvárajú o dvanástej, ale pol dňa úplne stačí. Prísne sa tu kontroluje voda a jedlo, v batožine-je zakázaná.
      Druhý deň poučený davmi sme skoro ráno navštívili Louvre. Krásne miesto. Najväčší paradox je, že výstavba neuveriteľnej mešity celej z mramoru stála cca 600 miliónov a v Louvri vystavujú obraz od Leonarda Da Vinciho za 450 miliónov🤦. A to je len jeden zo stovák vystavených artefaktov. Potom sme navštívili kráľovsky palác. Inšpirovaný tvojimi fotkami sme našli najlepšie spory na fotenie za zadnou fontánou🙏.
      Poobede presun do Dubaja autobusom z centra mesta. Do Dubaja ide linka 20(cca 2 hod, ale ide až do centra- tu čakalo strašne veľa ľudí, tak s tým treba rátať aby ste sa dostali do busu) a linka 21 ktorá ide len na začiatok Dubaja a tam hneď presadnete na metro( tu bolo len zopár ľudí a aj my). Na stanici sme si museli kúpiť NOI kartu, s ktorou sa potom platilo v buse. Žiaľ toto bolo jediné miesto, kde nebrali karty a museli sme vybrať hotovosť z bankomatu, ktorý našťastie na stanici bol. Do odchodu busu sme mali čas na obed, tak sme skočili do obchoďaku, ktorý je hneď vedľa stanice. Sú tam desiatky fastfoodov za super ceny.
      Odporúčam všetky vstupy objednať vopred cez appku/stránku Headout. Ceny sú tu najnižšie. Ponúkajú aj kombo lístky na rôzne atrakcie vo východnom balíku. Navyše z každej platby vrátia nejaké percento späť na konto na další nákup. Ešte jeden typ. Po kupé prvého vstupu appka ponúkne zľavu 10% na další nakup. Takže najprv kúpiť lacnú vstupenku a tú druhú so zľavou. Stalo sa, že kupón neprišiel hneď, ale dalo sa s nimi komunikovať online a riešili problémy na počkanie. Zároveň sme sa tu inšpirovali aktivitami.

      • Tamara

        Ahoj Roman, veľká vďaka za tvoj obšírnejší a praktickými radami nabitý komentár, zdá sa, že ste si Abú Dhabi aj Dubaj naozaj užili! Som rada, že môj blog k tomu napomohol, to je skvelé! Tvoje odporúčania určite pomôžu aj ďalším, tipy na rannú návštevu najznámejších pamiatok je zrejme naozaj dobrý a rovnako appka Headout, či cestovanie busom Abu Dhabi-Dubaj. Vďaka a verím, že na mojom blogu nájdeš aj ďalšie zaujímavosti, ktoré ťa inšpirujú na výlety po svete! 🙂 Tamara

  • Jaroslav

    Dobrý deň, odporúčate návštevu Abú Dhabí aj v noci? Strávime tam medzi dvomi letmi 18:00-6:00, máme isť do hotela spať alebo sa vydať do mesta pozrieť aspoň apalác a mešitu?

    • Tamara

      Dobrý deň, čo sa týka bezpečnosti, určite áno, Abú Dhabí je úplne bezpečné mesto. Do oboch pamiatok sa platí vstup, pozrite si otváracie hodiny, v noci sa tam pravdepodobne nedostanete. Veľká mešita sa dá obdivovať aj zvonku, môžete si ju celú obísť, večer je krásne vysvietená, to vám určite odporúčam. Palác zvonku žiaľ nevidieť, je obklopený záhradami a múrmi, no môžete sa určite poprechádzať po celom nábreží Corniche a obdivovať panorámu mesta. Zvážte teda, nočné Abú Dhabí môže byť z môjho pohľadu veľmi fajn 🙂

  • Miriam

    Viete mi odporučiť nejaký konkrétny hotel na 6-dňový pobyt v októbri v Abu Dhabi? Nie veľmi drahý. 🙂 Do 100 EUR s raňajkami pre 2 osoby. V ktorom ste bývali vy?

  • Kosťo

    Ahoj Tamarka

    Dovoľ mi týmto vysloviť pochvalu za veľmi dobre spracované skúsenosti a informácie, ku ktorým som sa dostal vďaka Tvojej stránke. Chystáme sa s polovičnou do Abú Dhabí ( vlani sme boli v Dubaji) a tvoj web bol presne to čo som potreboval k naplánovaniu návštev pamiatok a atrakcií v tomto meste. Samozrejme, skúšal som aj iné stránky, ale tá Tvoja zaujala na „prvý pohľad“ ( možno preto, že preferujem vlasné plánovanie pred skupinovou organizáciou) Tiež si rád preštudujem aj ostatné Tvoje cestovateľské zážitky a rád sa nechám inšpirovať.
    Prajem všetko dobré, veľa vydarených ciest a ďaľšie zaujímavé typy pre nás všetkých ostatných 🙂

    S pozdravom
    Marian alias Kosťo

    • Tamara

      Milý Marián, veľmi pekne ďakujem za pochvalné slová, som rada, že sa článok páčil a že si v ňom našiel to, čo Ťa zaujímalo! Prajem teda krásne zážitky v Abú Dhabí a pozývam Ťa sledovať aj môj facebook alebo instagram, kde zverejňujem aj videjká z navštívených lokalít. Vo výbere storiek nájdeš aj videjká z Abú Dhabí, pozri 🙂
      Ahoj, Tamara

  • Martin

    Ahoj chcel by som sa spýtať ako sa spýtať ako sa dostanem do autobusu ktorý ide do Al Watanu ? Stačí ak mám lístok online alebo ho treba kúpiť na mieste ? Čo sa týka peňazí dá sa všade platiť kartou ? Ak nie kolko asi treba mat hotovosti ? Dá sa sledovať kolko kreditu je na Halifat Card ? Pri cestovani treba vždy priložiť kartu aj pri vystupovaní alebo stačí pri vstupe ? Čo sa týka elektrických zásuviek fungujú nase klasické nabíjačky ale o je potreba adaptér ? Ďakujem

    • Tamara

      Ahoj Martin, dobré otázky, vďaka. Čo sa týka autobusu do Al Watan, ten čaká hneď po kontrole vstupných lístkov do areálu, nepotrebuješ nikam chodiť ani ho špeciálne hľadať, zamestnanci ťa nasmerujú, a je jedno, či lísotk máš kúpený vopred alebo priamo na mieste. Lístok na bus nepotrebuješ, ten je v rámci ceny vstupného. Platenie kartou – áno, dá sa všade, aj v taxíku. Akurát karta Halifat sa tuším dobíjala cashom, kartou to akosi nešlo. A áno, kartu prikladáš aj pri vstupe, aj pri vystúpení z autobusu. Keď sa zabudneš odkliknúť, tuš=im ti to vezme pár centov viac, ale žiadne horibilné sumy, cestovanie tam je veľmi lacné. Nabíjačky – závisí od hotela, niektoré majú automaticky prípojky aj pre turistov, ale pre istotu si zober, neviem, aké ubytko budeš mať.. tak hádam toľko, užite Abú Dhabí naplno! 🙂

  • Kristína

    Dobry den prajem,
    v prvom rade by som chcela podakovat za uzitocne informacie, aj vdaka vam sme sa rozhodli pre navstevu Abu Dhabi. Mam vsak par asi typickych otazok, preistotu 🙂
    Prva sa tyka oblecenia, muzi su predpokladam ok s kratkym rukavom a kratkymi nohavicami, ale co zeny? Docitala som sa, ze tielka, kratase nie su moc povolene (nebavime sa teraz o navsteve mesit- tam su mi pravidla jasne)… skor bezne potulovanie sa po meste, promenade, restauracia… Je to tam naozaj tak prisne ako strasia v niektorych clankoch? Plavky pocas kupania su predpokladam OK podla fotiek:)
    Dalej by ma zaujimala mozno trochu vtipnejsia otazka- bozk na verejnosti 😀 s priatelom nie sme manzelia, a vsade citam ze to je nepripustne…
    A posledna otazka, viete dat tip na nejaku spominanu beznu arabsku restauraciu v centre? Dakujem velmi pekne za odpovede:)

    s pozdravom Kristina

  • Tamara

    MIlá Kristína, ďakujem krásne, teší ma, že som vám skúsenosti z Abú Dhabí sprostredkovala tak, že vás to motivovalo vybrať sa tam tiež! 🙂 Čo sa týka vašich otázok, rada odpoviem: Chápem tú opatrnosť, ale Spojené arabské emiráty sú naozaj veľmi benevolentná krajina voči turistom, čiže ženy na verejnosti môžu mať pokojne kraťasy nad kolená, podobne, ako to mám na foto ja, a tričko či dokonca tielko je tiež úplne ok. Na pláži samozrejme plavky, akurát mimo nej sa už treba priobliecť, teda nechodiť po ulici iba v športovej podprsenke, krátkom tope s holým bruchom a pod. K bozku na verejnosti, myslím, že ak to bude len letmý bozk kvôli fotke, tak to bude v poriadku, ale nie pred nejakou budovou náboženského charakteru, prípadne prezidentkým palácom. Na pláži, ulici, v meste áno. Pri každej väčšej pamiatke sú inak infotabule s prosbami a zákazmi, čo sa smie a čo nie. A ešte je tam aj stále strážnik, ktorý vás v prípade porušenia upozorní. Ale milo, slušne. A k reštaurácii – uff, ťažko radiť konkrétmu reštiku v 1,5 miliónovom meste, ale my sme často jedli na ulici Hamdan Bin Mohamed Street alebo Qualat Arat Street. Ale o jedlo sa nebojte, takých ulíc je veľa, luxusné sa striedajú s bežnými streetfoodmi s dobrými cenami a chutným jedlom. Tak prajem krásnu dovču, užite si to! Tamara

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.