Cestovanie

Dubaj – mesto luxusu a vysokých ambícií

Lákajú ma miesta, ktoré na prvé počutie v ľuďoch vyvolávajú emócie. Miesta, ktorých mediálny obraz je taký silný, že sa vám pri vyslovení ich názvu okamžite vyroja jasné predstavy, aké to tam je. Tak schválne, čo si predstavíte pri meste Dubaj? Mrakodrapy s posh reštauráciami, exkluzívne autá, VIP rezorty s usporiadanými ležadlami, bielym pieskom a tyrkysovo modrou oblohou? Astronomické ceny a luxus pre vyvolených, ktorý si bežný človek nemôže dovoliť? Šejk za volantom od piesku zašpineného džípu s bielym úsmevom a pokojom tibetského mnícha? Ale je to naozaj tak? Dubaj ako mesto luxusu rajcuje, je tajomný, láka a odpudzuje zároveň. Dostatok dôvodov na to, aby som Vianoce 2021 netrávila na gauči pozeraním rozprávkovej klasiky a znudene čakala, či nasneží. Emirát Dubaj sľuboval teplé slnečné počasie a nezabudnuteľnú atmosféru.

Dubaj, mesto luxusu a vysokých ambícií najlepšie vystihujú všadeprítomné mrakodrapy
Dubaj, mesto luxusu a vysokých ambícií najlepšie vystihujú všadeprítomné mrakodrapy

MESTO NA PÚŠTI A TEKUTOM ZLATE

Príbeh Dubaja je noazaj nezvyčajný. Ešte 50 rokov spätne tu boli len hlinené domy a pár stoviek obyvateľov. Jeho význam spočíval v polohe: na pobreží Perzského zálivu predstavoval významnú obchodnú križovatku spájajúcu Indiu a ďaleký východ so západom. Jeho obyvateľov živil rybolov a zber perál v mori. No prelom nastal objavením ložísk ropy v 60-tych rokoch minulého storočia. A rozhodnutie šejka stojacého na čele dubajského emirátu financie získané z predaja ropy investovať do rozvoja a infraštruktúry. Počas tridsiatich rokov tak vzniklo moderné mesto s vyše 3 miliónmi obyvateľov a tými najvyššími ambíciami. 

 

Dubaj sa pýši niekoľkými svetovými prvenstvami, je globálnym centrom obchodu, turizmu i finančníctva. No Dubaj má i svoju odvrátenú tvár. Za pozlátkom megalománskych projektov tkvie problém vykorisťovania robotníkov z Indie,  Bangladéša, Pakistanu, Filipín a ďalších krajín juhovýchodnej Ázie. Je to stret dvoch oproti sebe stojacich svetov. Dubaj vystavali ruky týchto robotníkov a tento fakt pripomína neutíchajúci zvuk udierajúcich kladív do základov ďalších a ďalších megalománskych projektov.

Umelé jazero na Dubai Mall Place
Umelé jazero na Dubai Mall Place

PRAKTICKÉ RADY PRED ODLETOM

Do Dubaja lietajú viaceré letecké spoločnosti z Bratislavy, Viedne i Budapešti. Spiatočná cena leteniek sa pohybuje od 320 eur z Bratislavy (Smart Wings), nô môžete však nájsť aj prepadákové ceny s odletom z Budapešti (Wizz Air, Flydubai). Z Viedne lieta Emirates či Qatar Airways, no ceny leteniek sú už výrazne drahšie. Do Dubaja nepotrebujete víza, no skontrolujte si platnosť vášho pasu. 6 mesiacov pred vypršaním jeho platnosti vás už do Spojených arabských emirátov nevpustia. 

 

Pred odletom musíte predložiť negatívny výsledok PCR-testu, nie staršieho ako 72 hodín, nezávisle od toho, či a koľkokrát ste očkovaní (podmienky vstupu do Emirátov sa môžu počas roka meniť, aktuálne platné opatrenia nájdete TU). Hneď po prílete vás čaká druhé PCR-testovanie, nemusíte mať však obavy, prebieha veľmi organizovane, pokojne, a to aj napriek enormnému množstvu turistov prilietajúcich z celého sveta. Testovanie prebieha v letiskovej hale, je zdarma a celý proces zaberie max. 30-40 minút. Výsledok testu príde vo forme sms na vami zadané telefónne číslo v priebehu 2-3 hodín.

DUBAJSKÉ METRO


Po vybavení všetkých formalít na letisku ste voľní, do obdŕžania výsledku testu by ste sa mali zdržiavať iba na mieste pobytu, no kontrolované to nie je. A presuny v Dubaji niečo trvajú. Z letiska sa do mesta síce pohodlne dostanete metrom, no Dubaj je rozľahlý a vzdialenosti v ňom dosť veľké. Lístok na verejnú dopravu odporúčam riešiť hneď po vybavení formalít na letisku. 

 

Na výber máte viacero možností v závislosti od dĺžky vášho pobytu a zón, v ktorých budete jazdiť. Ja som bola v Dubaji týždeň a presúvala sa krížom-krážom, zakúpila som si teda 7-dňový lístok (nol-card) za 137 dirhamov, čo je okolo 33 eur. Výborná cena, karta platí na autobusy, električky, obe linky metra (červená a zelená, okrem monorailu na Palmu, kde je potrebné zakúpiť iný lístok) a dokonca i na vodné taxíky v Dubai Marina či motorizované tradičné drevené lode abry, ktoré jazdia v časti Dubai Creek. Ak ste v Dubaji kratšie, odporúčam 1-dňové lístky alebo lístky s dobíjacím kreditom (výber možností lístkov na verejnú dopravu nájdete TU). 

Turisti pred luxusným nákupným centrom Dubaj Mall
Turisti pred luxusným nákupným centrom Dubaj Mall

LUXUS CESTOVANIA

Okrem dĺžky platnosti lístku si môžete vybrať aj štandard cestovaniasilver class je bežný, s kartou gold class nastupujete do špeciálnych vozňov s kobercom, koženými sedadlami a pohodlím, ktoré oceníte hlavne v špičke. V čase presunov do a z práce býva metro naozaj preplnené. No nemusíte sa obávať, aj bežná trieda je na naše pomery ultračistá a komfortná. A cestujúci sú až neuveriteľne galantní. 

 

Ženy a deti majú vyhradené osobitné časti metra, do ktorých muži vstúpiť nemôžu. Ženy však môžu cestovať pokojne aj v zmiešaných vozňoch. A to naozaj bez toho, že by sa v ňom cítili menej bezpečne či nepríjemne. Naopak, Dubaj je jedným z najbezpečnejších miest na svete. Verejnú dopravu som denne využívala aj desaťkrát a vždy to bol zážitok. Druhým cenovo najvýhodnejším spôsobom dopravy je objednávanie si odvozu cez appku Careem, čo je dubajská obdoba Uberu, no nevýhodou sú nepríjemné zápchy, ktorými stratíte veľa času. A čas v Dubaji plynie naozaj rýchlo 🙂

KDE SA UBYTOVAŤ

Môže sa zdať, že otázka ubytovania v Dubaji je hlavne otázkou peňazí. No nemusí to tak byť. Ponuka je tu taká veľká, že viete nájsť naozaj dobré ubytko v najmodernejšej časti Dubaja za veľmi priaznivú cenu. Airbnb ale aj Booking ponúka noc za 60-70 eur v moderných mrakodrapoch s panoramatickým výhľadom, dokonca s bazénom či posilňovňou. Problémom však môže byť veľkosť izby, kvalita bývania či súkromie. Rovnako problematické môže byť aj stravovanie: s luxusnou adresou pribúdajú aj luxusné reštaurácie, kde si za jedlo naozaj priplatíte. 

 

Pokiaľ teda nie ste rezortný typ, ktorý spí, je a oddychuje na jednom mieste, odporúčam voliť mestský hotel v širšom centre Dubaja napríklad v štvrti Deira či v historických častiach Al FahidiBur. Sú to rušné štvrte plné života, mešít, trhovísk, pouličných reštaurácií, kaviarní, obchodov a podmanivej arabskej atmosféry. Pri výbere ubytovania si všímajte vzdialenosť od metra, pri veľkosti Dubaja to naozaj oceníte. Ja som bývala v časti Deira, 3 minúty od metra, s množstvom reštaurácií s medzinárodnou kuchyňou a za naozaj priaznivé ceny. 

 

Mešita v blízkosti Dubaj Souk
Mešita v blízkosti Dubaj Souk
Výklad jedného z desiatok obchodov so zlatom na trhu Gold Souk
Výklad jedného z desiatok obchodov so zlatom na trhu Gold Souk

STRAVOVANIE V DUBAJI

Možností, kde sa najesť v Dubaji je nespočetné množstvo, od pouličných street foodov cez príjemné terasy až po reštaurácie pýšiace sa michelinskými hviezdičkami. Zastúpenie tu má kuchyňa z každého kúta sveta, od ázijskej, indickej, libanónskej, cez afganistankú, americkú, talianskú, kambodžskú, samozrejme domácu arabskú a akúkoľvek len chcete. 

 

Určite odporúčam aj výber limonád či smoothies, sú neuveriteľne chutné, pripravené z čerstvého ovocia priamo pred vašimi očami. V závislosti od veľkosti stoja 12-15 dirhamov/3-4 eurá. Čo sa týka alkoholu, ten nenájdete nikde, iba v špecializovaných obchodoch, na ktoré však potrebujete špeciálnu licenciu. Druhá možnosť je duty free shop na letisku, no asi najschodnejšia cesta sú hotely, kde si alkohol zakúpite bez väčších problémov. Len jedna maličkosť, pripravte si peňaženky, lacné to nebude. Za jedno čapované dáte aj 11 eur 🙂 

OCHUTNAJTE ĎATLE A ŤAVIE MLIEKO

Lokálnym produktom číslo jeden sú však ďatle a sú naozaj božské. Nájdete ich všade, v potravinách, reštauráciách, na trhoch, v rôznych veľkostiach, kombináciách s čokoládou, ako prílohu k jedlu či ako surovinu, z ktorej vám pripravia omáčku, upečú zákusok, ozdobia drink. Sú šťavnato sladké a zosobňujú chuť Arábie. 

 

Silnú konkurenciu však nachádzajú v ďalšom top produkte tohto regiónu, v ťavom mlieku. Možnosti jeho využitia sú naozaj obdivuhodné, od kávy s ťavým mliekom cez čokoládu, mydlo a rôznu telovú kozmetiku, až po syry či zmrzlinu. Navyše je vraj veľmi zdravé, obsahuje mnohonásobne viac minerálov a vitamínov ako kravské mlieko, posilňuje imunitu, je prevenciou voči cukrovke a dokonca je omnoho ekologickejšie, pretože ťava ani zďaleka nevylučuje toľko emisií ako krava. Pre miestnych je ťava niečo ako posvätné zviera, vzdávajú jej hold a vidia v nej symbol svojej zelenej budúcnosti. 

Tradičné arabské jedlo
Tradičné arabské jedlo hummus (pasta z cíceru), arabský chlieb, falafel a zeleninový šalát

DUBAJ JE MESTO MRAKODRAPOV

Dubaj je mesto mrakodrapov, ak ich vnímate len ako škaredú betónovú džungľu, mám pre vás dobrú správu: sú tam miesta, odkiaľ ich neuvidíte 😀 Napríklad zo štvrte Bur, čo je historická časť Dubaja. Lodičky, kanál, učupené hlinené domčeky, mešity, ukričaní trhovníci s korením, čajom, lokálnym street foodom, najväčším trhoviskom zlata na svete, špinavými ulicami a všadeprítomným zjednávaním. V Bure máte pocit, že zastal čas, alebo že sa minimálne posunul o niekoľko storočí späť. No tu vaše možnosti končia, mrakodrapom sa v Dubaji už nevyhnete. Sú roztrúsené po celom meste, väčšinou stoja v zhlukoch a tvoria tak jeho mohutný kolorit. 

 

Úchvatným dojmom pôsobí štvrť v okolí Dubai Mall, ktoré sa so svojimi 1200 obchodmi pýši prívlastkom najväčšie obchodné centrum na svete. Viac ako obzeranie luxusného tovaru však odporúčam príľahlý vonkajší areál so svetoznámou hrajúcou fontánou a najvyššou budovou sveta, Burj Khalifou (828 m). Vybrať by ste sa mali aj na vyhliadku z Burj Khalify zo 124./125. poschodia (At the top), na ktorú vás vyvezie najrýchlejší výťah na svete (s tými naj ešte len začíname :). Odtiaľ sa vám naskytnú krásne výhľady a okolité mrakodrapy budete mať ako na dlani. Lístky na vyhliadku odporúčam kúpiť vopred na oficiálnej stránke AT THE TOP, inak sa môže stať, že sa vám neujdú, počet ľudí na konkrétne časové sloty je obmedzený. 

Dubaj - mesto luxusu a vysokých ambícíi-Burj Khalifa
Luxus a naozaj vysoké ambície zhmotňuje mrakodrap Burj Khalifa s výškou 828 m

Cena lístkov na Burj Khalifu je rôzna v závislosti od času vstupu. Najväčší záujem je o tie v čase západe slnka alebo v noci kvôli úžasným výhľadom na vysvietený Dubaj a hrajúcu fontánu z vtáčej perspektívy. Lístky do zotmenia sú lacnejšie (od 146 AED/35 eur), no prinášajú so sebou aj riziko horšieho nasvietenia dubajskej panorámy či horšej viditeľnosti vzdialenejších častí mesta. Ak nemáte hlboko do vrecka, vyhliadku môžete absolvovať aj zo 148. poschodia (od 379 AED/ 91 eur), no na šik instagramové fotky úplne stačí aj tých 456 metrov výšky zo 124. poschodia 😛

Výhľad zo 124. poschodia na okolité mrakodrapy

AMBÍCIÓZNE STAVBY V SRDCI DUBAJA

Námestie pred Dubai Mall navštívte aj večer, hrajúca fontána sa roztancuje každú polhodinu ale tých 5 minút dunivo vyskakujúcej vody do výšky 140 m na melódiu klasickej, arabskej alebo svetovej hudby v obklopení majestátnych mrakodrapov naozaj stojí za to. Ďalším silným miestom je promenáda v štvrti Dubai Marina, kde sa obraz zaparkovaných jácht, mrakodprapov a lounge barov snúbi s romantickými zákutiami, lávkami a miestami na šport či relax. Nezabudnuteľným zážitkom môže byť aj zipline, osobnú skúsenosť z tejto adrenalínovej zábavky však nemám. No prelet medzi strechami výškových budov sľubuje značnú dávku dobrodružstva. 

 

Posledným odporúčaním je zaujímavá stavba Dubai Frame, rám oddeľujúci starú, historickú časť od moderného Dubaja. Nachádza sa v mestskom parku Zabeel, v ktorom sa určite poprechádzajte, je pekne upravený a fotogenický 🙂 Dubai Frame bol otvorený len v roku 2018, dosahuje výšku 150 m, má tvar kosoštvorca a jeho povrch je pozlátený. Po zaplatení vstupného (50 AED) si v jeho dolnej časti prezrite galériu približujúcu históriu Dubaja, následne sa vyvezte na vyhliadkovú plošinu v jeho najvyššej časti. Naskytnú sa vám úžasné panoramatické výhľady na historickú časť mesta na jednej strane a na tú novodobú modernú na strane druhej. 

Dubaj - mesto luxusu a vysokých ambícií: Dubai Marína
Prechádzka štvťou Dubai Marina
Dubai - mesto luxusu a vysokých ambícií - Dubai Fontaine
Tancujúca fontána pri Dubai Mall
Dubaj - mesto luxusu a vysokých ambícií-Dubai Frame
Dubajský rám alebo The Dubai Frame

DUBAJSKÉ SKLAMANIA

Dubaj je veľký a na to, aby ste si ho prezreli celý potrebujete minimálne 7 dní. No ani potom nebude núdza o miesta, ktoré by ste ešte mohli navštíviť. Toto sú tri lokality, na ktorých som pocítila asi najväčší rozpor medzi mojimi očakávaniami a realitou. Od ich návštevy však nebudem odrádzať, veď ide o pravdepodobne najväčšie ikony Dubaja. 

 

Umelý ostrov Palma – zaujímavý je zrejme iba zhora, inak je to pomerne veľká a husto zastavaná plocha. Okrem luxusných hotelov, víl, obchodov a súkromných pláží tam nič iné nie je. Tento umelo vystavaný ostrov je obrovskou ekologickou záťažou a vyvoláva mnoho negatívnych ohlasov.

 

Burj al Arab – ikonický hotel, bez ktorého by sa nezaobišiel žiaden propagačný materiál o Dubaji. Prvý a jediný 7*hotel, sám o sebe nie je až taký škaredý, no prístup k nemu znechutia rozostavané hotely či ohradené rezorty, do ktorých sa len tak ľahko nedostanete. 

 

Souk – tradičný trh, na ktorom som takmer kúpila sáčok čaju za 300 eur! Vizuálne a chuťovo veľmi atraktívny, no bez vysokej školy handlovania a prepočtov si poriadne držte klobúky, lebo vám v peňaženke miestni trhovníci urobia poriadny prievan. Tvoria ho tri časti, textilný souk, souk zo zlatom a souk s koreninami a čajom. 

NAJLEPŠIE PLÁŽE V DUBAJI

Ako som spomenula, Dubaj je veľký a presuny v teple vedia poriadne vyčerpať. Našťastie, more je poblízku a výber pláží bohatý. Objavovanie mesta preto odporúčam kombinovať s pobytom na pláži, všetky sú veľmi čisté, pieskové, mnohé sú verejné a prístupné zdarma. Teploty v zimných mesiacoch sú ideálne, vzduch okolo 27°C, voda 24°C, v lete je však úplný hic, ortuť atakuje 50 stupňov, voda dosahuje teplotu tela. Toto sú moje odporúčania na najlepšie pláže:

 

JBR Beach – pláž v blízkosti Dubai Marina, s bielym pieskom a bezprostrednou blízkosťou mrakodrapov za chrbtom. Voda je mierne kalná v dôsledku pieskových vlnolamov, prístupná aj pre deti. Je to jedna z najobľúbenejších a najrušnejších pláží s plnou vybavenosťou (prezliekárne, sprchy, toalety, kaviarne a reštaurácie)

 

Sufouh Beach – obľúbená pláž odkiaľ dobre odfotíte ikonický hotel Burj Al Arab v tvare plachetnice :). Biely piesok ale žiadna vybavenosť

 

Kite and Surf Beach – najdlhšia pláž tiahnúca sa niekoľko km, biely piesok, výborná vybavenosť, možnosť športového vyžitia a rôznych vodných atrakcií

 

Jumeirah Beach – najpokojnejšia pláž s najčistejšou vodou. Žiadna vybavenosť ale božský pokoj a úžasná farba vody 🙂

Biely piesok a dubajská panoráma na JBR Beach
Biely piesok a dubajská panoráma na JBR Beach
Dubaj - mesto luxusu a vysokých ambícií - Burj al Arab
Pláž Soukouh a v pozadí hotel Burj al Arab

KDE V DUBAJI SI DOBRE ZABEHÁTE

Dubaj je rušné mesto a moja obľúbená disciplína behu od jednej pamiatky k druhej tu žiaľ nie je veľmi možná. Technicky by to samozrejme šlo, ale beh popri osemprúdovke asi nie je to, po čom bežecké srdce túži. Adrenalín by vám tu skôr stúpol z hluku uháňajúceho metra (ktoré ide väčšinou po povrchu) a neustále trúbiacich áut ako z radosti objavovania veľkomesta behom. Bežci v dubajských uliciach sú skôr ojedinelou záležitosťou turistov, ktorí sa okrem dopravy musia popasovať aj s úzkymi chodníkmi, častými križovatkami a samozrejme horúčavou. No Dubaj by nebol Dubajom, keby nevybudoval vhodné podmienky aj pre nadšencov rekreačného behu. Toto sú moje 2 tipy na pekný beh v Dubaji:

 

Jumeirah beach running track – novučký bežecký chodník pozdĺž Jumeirah beach s kvalitným povrchom a dĺžkou 7/14 km. Chodník lemujú palmy, je určený výlučne pre bežcov, cyklisti a chodci majú vedľa svoj vlastný. Morský vzduch, západ slnka, palmy a ďaleké výhľady na šíre more, pre mňa ideálna kombinácia pre parádny bežecký zážitok

 

Dubai Marina running track – 6,5 km dlhý bežecký chodník vhodný pre ranný beh, keď sa Dubaj ešte len prebúdza (to inak trvá až do obeda). Chodník je zároveň promenádou kopirujúcou prístav, je spoločný pre chodcov i cyklistov. Pozor, riziko neštandardnej polohy hlavy z dôvodu obdivovania všadeprítomných mrakodrapov 😛

KAŽDÝ LUXUS NIEČO STOJÍ alias EKOLOGICKÁ ZÁŤAŽ môjho LETU DO DUBAJA

Spiatočný let do Dubaja spôsobil značnú uhlíkovú stopu. Je to pre mňa citlivá informácia a nie som voči nej ľahostajná. 1148 kg emisií (vyrátané podľa portálu ATMOSFAIR) je veľa a vykompenzovať ich nie je ľahké. Osobnú záľubu cestovať a spoznávať však nechcem povýšiť nad zodpovednosť za budúcnosť planéty. Preto som sa rozhodla let do Dubaja neutralizovať vyzberaním rovnakého množstva odpadkov. Myslím to vážne, vyzbierať tonu odpadkov zo slovenskej prírody nie je až také ťažké, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Stačí sa poobhliadať, nájsť najbližšiu čiernu skládku v okolí a pustiť sa do práce. Trvá to síce násobne dlhšie ako pár hodín v lietadle, hovoríme skôr o niekoľkých víkendoch. No s partiou kamarátov sa to podarilo.

Čierna skládka Vlčie hrdlo Bratislava
Čistenie čiernej skládky vo Vlčom hrdle, 135 vriec zahodeného šatstva, elektroniky, fliaš, obalov a i.

Páčil sa vám tento článok, máte nejaké doplňujúce otázky, info, ktoré by mohlo zaujímať aj ostatných? Neváhajte zanechať komentár v políčku nižšie, poteším sa! 🙂

4 komentáre

 • Katka

  Dubaj je obrovské mesto, na ktoré si treba nájsť určite viac času (boli sme tu päť dní) a nestihli sme z ďaleka všetko, čo sme mali v pláne.
  Informácie z tohto blogu nám boli veľmi nápomocné a uľahčili v mnohom plánovanie cesty a aj pobyt v Dubaji.
  V čase keď sme cestovali my (začiatok marca), nebol potrebný PCR test pred odletom a dokonca sme neboli testovaní ani po prílete do Dubaja. Je naozaj potrebné sledovať aktuálne platné opatrenia, ako je odporúčané v článku.
  JBR beach sa oplatí navštíviť. Tradičný trh Gold Souk sme vynechali. Neobľubujeme to tradičné handlovanie a vynukovanie produktov, o ktoré nemáte záujem počas prechádzania pomedzi obchodíky. Zvolili sme pokojnejší trh – Souk Madinat Jumeirah, v blízkosti hotela Burj al Arab.
  Dubaj nesklamal, prevýšil naše očakávania. Určite sa tam ešte vrátime.

  • Tamara

   Ďakujem Katka, som rada, že info v článku boli nápomocné! A mám to rovnako, do Dubaja ale aj celkovo do Spojených arabských emirátov sa ešte určite vyberiem, ten svet niečím naozaj fascinuje 🙂 Veľa radosti z cestovania a všetkého, čo táto fantastická činnosť prináša 😀

 • Roman

  Ahoj Tami
  Vďaka za inšpiráciu pri plánovaní tripu s puberťakmi do Dubaja. V Dubaji sme ponavštevovali všetko, čo si odporúčala a aj niečo naviac. Využívali sme appku/web HEADOUT. Dajú sa tu kúpiť vstupy na všetky atrakcie v najlepších cenách. Najlepšie sú kombo vstupenky, ktoré boli ešte výhodnejšie. Ďalšie typy ako ušetriť som už písal v komentári pod tvojim článkom Abu Dhabi. Čo však isto odporúčam, je poldenné safari v púšti( ranné alebo večerné. My sme mali večerné a bolo super). Dokonca sme vychytali akciu za polovicu ceny. Treba len poriadne hľadať na tej stránke. V hoteli nás vyzdvihol šofér a odviezol nás hodinku cesty za Dubaj. Najprv na miesto, kde sme si mohli vyskúšať jazdu na štvorkolkách v púšti(išlo o oplotený areál cca 1x1km, kde jazdili desiatky štvorkoliek). Zážitok super. Šofér, čo nás sem priviezol sa nám celú dobu venoval a následne nás vzal na šialenú jazdu v SUV v dunách. Zasa paráda. Keďže sme mali večerné safari, tak sme zaparkovali na vrchu duny a čakali na západ slnka. Čas sme si kratili surfovaním na dunách, ktoré bolo tiež v cene. Medzitým nám vodič urobil perfektné rodinné fotky pri západe slnka. Následne nás odviezli do púštnej osady, kde nás čakala jazda na ťavách, tetovanie henou, barbeque večera a program s ukážkou arabských tancov. V noci nás šofér znova odniesol priamo na hotel. Odporúčam to vyskúšať každému.
  Celkom dobrý zážitok pre mladých bola jazda na rýchlostných člnoch. 90 minútová adrenalínová plavba okolo palmového ostrova s fotozastávkami pri najkrajších pobrežných dominantách Dubaja. Pre tých menej akčných ponúkali aj poldenné plavby na krásnych jachtách, zhruba rovnaká trasa s možnosťou občerstvenia.
  Pre všetky ženy a deti odporúčam pól dňa v Mirracle Garden. Neuveriteľný kvetinový park. Predstavte si najväčší Boeing obrastený kvietkami, 30 metrové kvetinové slony, kvetinový palác s ako bonus šmolkovú osadu. Neuveriteľné!
  Decká nám naplánovali aj návštevu ZOO. Najlepšie hneď ráno, keď sú zvieratá ešte aktívne. Je neuveriteľná. Rozdelená do pavilónov podľa kontinentov. Treba si kúpiť kombo lístok s prepravou a safari. V cene potom máte super safari busom pomedzi divé zvery. Všade hraje jemná hudba a navodzuje atmosféru pralesa. Dá sa tu stráviť cely deň a fakt stojí za návštevu s deťmi akéhokoľvek veku.
  Každý deň o štvrtej sa otvárajú brany Global Village. Je to obrovske mestečko, kde majú jednotlivé štáty svoje pavilóny. Každý pavilón má trhovisko s miestnymi produktmi, typické reštaurácie a prezentuje na javisku svoju kultúru. Každý večer toto miesto navštevujú tisíce ľudí. Turisti, ale aj miestny, ktorý sem chodia ako do supermarketu s obrovskými košíkmi na nákupy potravín. Na centrálnom pódiu každú hodinu vystupujú umelci s rôznych krajín. Samozrejme, len tí najlepší.
  Dubaj je veľmi rozľahlý. Z Dubaj Marína do centra treba využívať metro-je najrýchlejšie a vyhnete sa zápcham. Všade inde je to už komplikované a vééééľmi zdĺhavé. Oplatí sa využívať Hala taxi cez appku Careem. Po meste sa dajú potom nájsť rôzne zľavové kódy do appky(my sme našli v metre). Napr. 25% na 2 jazdy-MOTF25. Treba googlit, akcie sa stále menia, ale kupóny sú aj online.
  A ešte posledný typ. My sme leteli naspäť z Abu Dhabi. Letisko má priamy expres bus do Dubaja. Volá sa Abu Dhabi AirPort express a stojí len 35 AUE. Jazdí každú hodinu. Odporúčam rezervovať lístky cez Headout deň – dva vopred. Keďže online sa nedá rezervovať lístok na konkrétny čas, treba prísť na stanicu 20 minút vopred, aby ste isto dostali miesto. Ak prídete ešte skôr, tak choďte do ich kancelárie po časenky a potom sa môžte ísť kľudne najesť, pripadne dokúpiť prezenty do obchoďáku, čo je hneď vedľa.

 • Tamara

  Ahoj Roman, veľká vďaka za tvoj obšírnejší a praktickými radami nabitý komentár, zdá sa, že ste si Abú Dhabi aj Dubaj naozaj užili! Som rada, že môj blog k tomu napomohol, to je skvelé! Tvoje odporúčania určite pomôžu aj ďalším, napísal si skvelé veci, mohol by z nich byť samostatný článok! 😀 Vďaka a verím, že na mojom blogu nájdeš aj ďalšie zaujímavosti, ktoré ťa inšpirujú na výlety po svete! 🙂 Tamara

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.