Cestovanie

Čo vidieť v Kišiňove a Moldavsku

Madrid, Paríž, Rím či Londýn. Ak radi trávite predĺžené víkendy spoznávaním európskych metropol s originálnou architektúrou a veľkomestskou atmosférou, v dostupnosti 2-3 hodín lietadlom je čo navštíviť. Keď vás raz však tieto predražené a turistami preplnené západoeurópske destinácie omrzia, skúste sa zadívať na východ. O východnej Európe hovoríme málo a v kontexte kratšieho citybreaku za účelom spoznania východoeurópskych metropol takmer vôbec. A to je škoda, pretože Bukurešť, Sofia či Kišiňov majú čo ponúknuť a hoci sa nám môže javiť, že život v nich prebieha podľa iných pravidiel ako v Bruseli či Berlíne, aj oni prispievajú k farebnosti a rôznorodosti dnešnej Európy. Práve z týchto dôvodov som sa prednedávnom vybrala do Moldavska a musím povedať, že táto krajina má veľký a zatiaľ nevyužitý turistický potenciál. Prečo sa oplatí navštíviť Moldavsko a čo vidieť v Kišiňove a jeho okolí? 

Ćo vidieť v Moldavsku_Orheiul_Vechi
Na jednom z najnavštevovanejších miest v Moldavsku - Orheiul Vechi

AKO SA DOSTAŤ DO KIŠIŇOVA A KOĽKO TO STOJÍ

Moldavsko má jedno medzinárodné letisko nachádzajúce sa 13 km juhovýchodne od hlavného mesta Kišiňov (rum. Chisinau). Do Kišiňova sa najjednoduchšie dostanete priamou leteckou linkou z Viedne (Wizz Air, Austrian Airlines) alebo s jedným prestupom vo Varšave (LOT). V prípade nízkonákladovky Wizz Air vás spiatočná letenka vyjde na 60-70 EUR, Austrian a LOT sú o niečo drahšie. Pri lete do Moldavska si nemusíte vopred vybavovať víza a nepotrebujete ani pas, občanom EÚ postačí občiansky preukaz. Čo sa však zíde je trpezlivosť, pri vstupnej kontrole môžete natrafiť na colníkov, ktorým myšlienka pricestovania do ich krajiny za turistickým účelom príde tak nepravdepodobná, že sa budú veľa pýtať. Keď im však ukážete spiatočnú letenku, prípadne adresu ubytovania a stručne vysvetlíte, prečo ste do Moldavska prišli, bude to v poriadku. 

Do Kišiňova sa z letiska dostanete buď taxíkom alebo autobusom č. 30, ktorý jazdí každú polhodinu. Cesta trvá približne 25 minút, lístok si kúpite priamo v autobuse, v prepočte vás vyjde na 1 euro. Za taxík zaplatíte približne 5-6 EUR, cenu si dohodnite vopred. Čo sa týka peňazí, v Moldavsku sa používa mena Moldavský lei. Zmenáreň nájdete priamo na letisku, 1 lei sa rovná 0,052 EUR, alebo zjednodušene, za 1 euro dostanete 19,22 lei. Lepší kurz ako na letisku však nájdete v meste, nevymieňajte si preto na začiatok veľa. V Kišiňove sú zmenárne na každom rohu a pravdupovediac, ja som potrebovala hotovosť len minimálne, všade sa dalo platiť kartou. Keď však budete cestovať mimo hlavného mesta, majte so sebou pre istotu aj lei. 

Čo vidieť v Kišiňove_smerovníky v uliciach
Centrum Kišiňova tvorí široký bulvár pozdĺž ulice Strada Columna
Pred pravoslávnou Katedrálou Narodenia Pána v centre Kišiňova

KDE HĽADAŤ UBYTOVANIE

Ubytovanie v Kišiňove si hľadajte klasicky cez Booking alebo cez ponuku Airbnb. Hotel s raňajkami v štandardnej kvalite vás vyjde približne na 60-70 EUR, keď sa uskromníte, izbu nájdete aj za 50 EUR. Ak vám nevadí byť na izbe s cudzími ľuďmi, v ponuke sú aj viacposteľové izby za vyslovene pár eur. Ubytovanie odporúčam hľadať v okolí ulice Strada Eugen Doga (pešia zóna) alebo v okolí ulice Strada Columna, ktorá je akousi hlavnou tepnou či bulvárom celého Kišiňova. Na tejto ulici sa odohráva všetko podstatné, po stranách sa nachádzajú obchody, administratívne budovy a pamiatky, ktoré sa oplatí v Kišiňove navštíviť. Všetko budete mať poruke a v pešej dostupnosti, čo je vo väčších mestách samozrejme výhoda. 

ČO VIDIEŤ V KIŠIŇOVE

Kišiňov má približne 600 tisíc obyvateľov, je najväčším a ekonomicky najrozvinutejším mestom Moldavska. Prívlastok najrozvinutejší však treba brať s rezervou, žiadne hipsterské podniky či presklené budovy s modernými office priestormi tu nečakajte. Kišiňov je v prvom rade prehliadka sovietskej minulosti a klasických betónových stavieb z druhej polovice minulého storočia. Nedá sa však povedať, že by to bol len akýsi skanzen sovietskej architektúry, v meste najmä v posledných rokoch pribúdajú moderné stavby pre mladých ľudí, umelcov a nezávislú kultúrnu scénu. Príkladom je Centrum kreatívneho priemyslu Artcor Creative Hub, kde sa konajú koncerty, swapy oblečenia, workshopy, výstavy a pod. Modernizačným prvkom je aj renovácia mestských parkov, budovanie chodníkov, či dokonca sem-tam sa objavujúce cyklochodníky (zatiaľ však s minimom cyklistov). 

Čo vidieť v Kišiňove_Arcul de Triumf
Víťazný oblúk z roku 1840 pripomínajúci víťazstvo v rusko-tureckej vojne
Park_Valea_Morilor
Kaskádovitá fontána v parku Valea Morilor

Ktoré pamiatky v Kišiňove teda navštíviť? Toto je výber tých najznámejších. Všetky sa nachádzajú v centre mesta, výnimkou je iba budova Štátneho cirkusu, ktorá je na periférii. Po celom meste však jazdia lacné trolejbusy, prípadne „maršrutky“teda tradičné minibusy, ktoré jazdia v nepravidelných časoch na určitých trasách.

Jedna z hlavných dominánt Kišiňova. Veľmi pekný katedrálny chrám moldavskej pravoslávnej cirkvi postavený v roku 1836 v klasicistickom štýle. Chrámový komplex (kostol a zvonica) sa nachádzajú v Centrálnom parku v strede mesta, vstup je voľný. Katedrála bola počas druhej svetovej vojny vystavená bombardovaniu, zvonicu v roku 1962 zničili komunisti. Súčasná zvonica pochádza z roku 1997. 

Hlavný mestský park je zároveň najstarším parkom v Moldavsku. Má plochu 7 hektárov, je rozľahlý ale večer pekne vysvietený, bezpečný. Často ponúka zázemie pre rôzne výstavy, koncerty, je miestom, kde si ľudia dohadujú stretnutia. Na lavičkách často posedávajú zamilované páry, vďaka čomu park prezývajú aj parkom zamilovaných. 

V porovnaní s Víťazným oblúkom v Paríži je oveľa menší, napriek tomu však veľmi pekný. Uvidíte ho hneď vedľa Centrálneho parku na námestí Veľkého národného zhromaždenia medzi budovou moldavskej vlády a katedrálou. Ide o 13 m vysoký pomník z bieleho kameňa s hodinami postavený v r. 1840 – 1841 na pamiatku víťazstva Ruského impéria nad Osmanskou ríšou v rusko-tureckej vojne. 

Otvorené je každý deň okrem piatku od 10 do 18h. Nájdete v ňom stálu expozíciu k dejinám moldavského národa, zbierku archeologických predmetov, zbraní, mincí a pod. Za pozornosť určite stoja dočasné výstavy, v čase mojej návštevy prebiehala zaujímavá výstava na tému žien žijúcich v Moldavsku. Informácie k aktuálnym výstavám Národného múzea si pozrite TU

Budova atypického tvaru v štýle socialistického realizmu. Peniaze potrebné na výstavbu boli vyčlenené z rozpočtu ZSSR ako dar na oslavy 545 rokov od prvej zmienky o meste Kišiňov. Cirkus bol oficiálne otvorený v roku 1981 a na svoju dobu spĺňal tie najmodernejšie kritériá. Mal kapacitu 1900 miest, výborné technické vybavenie a konali sa tu koncerty a vystúpenia domácich a zahraničných umelcov až do roku 2004. V súčasnosti si technický stav budovy vyžaduje renováciu. Must see pre všetkých milovníkov socialistickej architektúry!

Oficiálna rezidencia moldavského prezidenta (v súčasnosti prezidentky). Budova bola postavená v roku 1984 – 1987. Pôvodne to malo byť sídlo Najvyššieho sovietu Moldavskej SSR, po vzniku nezávislej Moldavskej republiky sa začala používať ako oficiálne sídlo prezidenta Moldavska. 

Budova národného divadla v neoklasickom štýle postavená v roku 1920. V roku 1931 sa v nej začali organizovať rôzne kultúrne aktivity, v priebehu rokov sa účel budovy a jej názov niekoľkokrát zmenili. V roku 1988 bolo divadlo pomenované na počesť rumunského básnika z Moldavska Mihaia Eminesca. V divadle sa konajú divadelné predstavenia a koncerty.

Tento park sa nachádza asi 25 minút kráčania od hlavného bulváru ale prechádzka doň stojí za to. Na rozlohe 34 hektárov sa nachádza veľké jazero s plážou, 2,5 km okruh pre bežcov a cyklistov, ďalšie divadlo, detské ihriská, kaviarne i miesta pre relax. Park bol vybudovaný z iniciatívy Leonida Brežneva v roku 1950 a pôvodne sa volal Centrálny park kultúry a oddychu leninského komsomolu. Vybehnite si aj po Potemkinových schodoch s peknou kaskádovitou fontánou Scala Cascaledor a vychutnajte si výhľady do širokého okolia. 

Tento malebný kláštor sa nachádza v blízkosti železničnej stanice a okrem  zaujímavému zjavu má zaujímavú aj históriu. V roku 1962 boli mnohé kostoly Moldavskej SSR zatvorené alebo sa zmenil ich účel. Rovnaký osud postihol aj hlavný kostol v Kišiňove, Katedrálu Narodenia Panny Márie, ktorú premenili na výstavnú budovu. Hlava moldavskej cirkvi sa tak musela presunúť do vtedajšieho kláštora Ciuflea, ktorý získal štatút katedrály a bol premenovaný podľa svojho mecenáša. V roku 2002, približne desať rokov po rozpade Sovietskeho zväzu, sa stal kláštorom.

Čo vidieť v Kišiňove_National Theater in Moldova
Budova Národného divadla v neoklasickom štýle postavená v roku 1920
Čo vidieť v Kišiňove_Kláštor Ciuflea
Pravoslávny kláštor Ciuflea nazývaný aj modrá katedrála sv. Teodora

Ako som už načrtla vyššie, osobitnou kapitolou sú pamiatky socialistickej architektúry, ktorých sú v Kišiňove desiatky. Ich kompletný zoznam a podrobnejšie informácie si môžete pozrieť na stránke SocialistModernism, ktorá mapuje budovy socialistického realizmu nie len v rámci Kišiňova a Moldavska ale vo všetkých štátoch bývalej ZSSR. Socialistický architektonický štýl nie je síce to, čo by som pri cestovaní špeciálne vyhľadávala, ale táto stránka upriamila moju pozornosť na objekty, ktoré by som kvôli ich ošuntilému stavu a nevábivej šedi pravdepodobne prehliadla. Skvelá iniciatíva!

ČO VIDIEŤ V OKOLÍ KIŠIŇOVA - ORHEIUL VECHI

Keď už budete v Moldavsku, neostaňte len v Kišiňove ale vyrazte na výlet do jeho okolia. Výborným protikladom k rušnému hlavnému mestu je mestečko či skôr dedinka Orheiul Vechi, o ktorej nájdete zmienku v každom jednom infomateriáli o Moldavsku. O to viac prekvapí ticho a stoický pokoj, ktorý vás tu čaká. A impozantná príroda, o ktorej by ste v centre hlavného mesta nemali ani tušenia. 

Čo vidieť v Kišiňove_Orheiul Vechi
Hodinku a pol od hlavného mesta nájdete ikonické miesto Orheiul Vechi
Čo vidieť v Moldavsku_Orheiul Vechi
Orheiul Vechi je najhistorickejšie miesto Moldavska s chrámom vytesaným do skaly

Orheiu Vechi sa nachádza 60 km severovýchodne od Kišiňova a dostať sa sem môžete buď pravidelnou autobusovou linkou alebo organizovaným výletom, ktorý ponúka viacero agentúr v Kišiňove. Drahšou alternatívou je výlet cez stránku GetYourGuide, ale v cene je aj návšteva svetoznámej vinice Cricova, o ktorej bude reč o chvíľu 🙂 A čo v Orheiu Vechi vlastne je? Ide o dlhý prírodný kaňon tiahnuci sa popri rieke Raut so skutočne krásnymi výhľadmi a príľahlým historickým a archeologickým komplexom. V ňom nájdete kláštor Orheiul Vechi, ktorý je vytesaný do skál a pochádza z 13. storočia a jaskynný systém, v ktorom ľudia žili až do 18. storočia. Prechádzky po kláštornom komplexe a čarovnej prírode odporúčam ukončiť v rustikálnej reštaurácii Ecoresort Butuceni, kde môžete skúsiť fantastickú moldavskú kuchyňu s tradičnými jedlami a pochúťkami rovno z dvora. 

Čo vidieť v Kišiňove_prehliadka vinných pivníc Cricova
Moldavsko je exportérom jedných z najlepších vín na svete

MOLDAVSKÝ UNIKÁT - VÍNNE PIVNICE CRICOVA

Ďalším miestom, ktoré by ste pri návšteve Moldavska nemali vynechať je mesto Cricova ležiace len 13 km od Kišiňova. Cricova je výnimočný turistický cieľ, pretože sa nachádza 60 m pod zemským povrchom na miestach, kde sa kedysi ťažil vápenec. Po ťažbe zostali vyhĺbené tunely, ktoré sa neskôr začali využívať na uskladňovanie vína. Pivnice v Cricove majú totiž výnimočné klimatické podmienky a konštantnú teplotu 10-13 stupňov a sú tak ideálnym miestom pre dozrievanie vína. A koľko tých pivníc je? Sú obrovské, dohromady majú 120 km! a keďže je nemožné prejsť ich peši, pri prehliadke vás po nich vozia vláčikom. Cricova je teda ozajstné mesto v podzemí s ulicami, ktoré nesú názvy jednotlivých vín: ulica Šampanská, ulica Chardonnay, ulica Rízlingová atď. Hoci je všetko pekne označené, stratiť by ste sa tam asi nechceli. Či? Kozmonautovi Jurajovi Gagarinovi sa to podarilo, dva dni ho vraj hľadali… 😀

Prehliadku Cricovy môžete samozrejme spojiť s degustáciou, v podzemí sa okrem kilometrových chodieb na zrenie vína a obrovských pivníc na jeho uskladnenie nachádza aj niekoľko salónikov, kde sa prijímajú medzinárodné delegácie, štátne návštevy, rôzni VIPs ale aj bežní turistickí návštevníci. Víno z Cricovy má svetovú kvalitu a je exportným artiklom Moldavska číslo jeden. Cenník prehliadok je odstupňovaný podľa sekcií, ktorými vás prevedú a od toho, či a koľko budete degustovať. Tie s degustáciou začínajú pri sume 35 EUR a končia pri 150 EUR na osobu (9 druhov vína, niekoľkochodová večera). Prehľad cien a všetky ostatné informácie si môžete pozrieť TU. Ak váhate, neváhajte, prechádzka nádhernými vinicami a skúmanie podzemných katakombov plných vína je skvelý zážitok. Krátky zostrih toho ako to v Cricove vyzerá si môžete pozieť v tomto videjku: 

ODPORÚČANIA NA ZÁVER

Ak radi navštevujete miesta, ktoré si ešte stále zachovali svoju autentickosť a nie sú preplnené turistami, Moldavsko je ten správny tip. V krajine ležiacej medzi Rumunskom a Ukrajinou uvidíte pozostatky sovietskej architektúry, množstvo ortodoxných kostolíkov a malebnú prírodu, ktorá je živnou pôdou pre krátke prechádzky a pestovanie hrozna jedinečnej kvality. A hoci za hranicami tejto krajiny zúri vojna, v Moldavsku sa budete cítiť bezpečne. Do veľkej miery to tak bude kvôli ľuďom, ktorí sú veľmi skromní a srdeční a ktorým veľmi záleží na tom, aby ste sa v ich krajine cítili dobre. Asi najviac to pocítite pri stolovaní, ak budete mať príležitosť, zájdite na večeru s domácimi a budú vám prikladať stôl, aby sa pred vás zmestilo všetko, čím vás chcú ponúknuť 🙂

A ako sa v Moldavsku dohovoríte? Angličtinu ovláda len hŕstka ľudí, skôr tu pochodíte s ruštinou, prípadne výrazne artikulovanou slovenčinou. V Moldavsku totiž takmer každý okrem moldavčiny (ktorá je takmer totožná s rumunčinou) hovorí aj rusky. Inak, pred príchodom do Moldavska si nezabudnite vypnúť dátový roaming, Moldavsko nie je členom EÚ, hoci od júna 2022 má štatút kandidátskej krajiny. A hoci si väčšina Moldavcov (hlavne po začatí vojenského konfliktu na Ukrajine) veľmi želá vstup do Európskej únie, krajina má pred sebou ešte niekoľko dôležitých reforiem a vyriešenie otázky ohľadom Podnesterka (medzinárodne neuznananého, samostatného štátu na východnej hranici Moldavska). Ako turista však aktuálne žiadne napätie z týchto geopolitických otázok nepocítite, užite si túto krajinu preto v celej svojej autentickosti, ktorá sa pomaly stane vzácnou. 

6 komentárov

  • Karol

    Pre mňa zaujímavé informácie o krajine, o ktorej temer nic u nás nevieme, hoci geograficky čo by kamenom dohodil v porovnani s inymi, napr. Portugalskom. Vďaka za to.

    • Tamara

      Vďaka Karol za komentár, som rada, že článok priniesol zaujímavé informácie. A je to tak, ja som tiež o Moldavsku predtým vedela len málo, tuším len to, že majú, tak ako my, prezidentku ako hlavu štátu 🙂 Zahraničný cestovný ruch majú slabší, ale práve preto sú možno fajn takéto osobné odporúčania cestovateľov, ktorí sa podelia o svoje skúsenosti a opíšu tú-ktorú krajinu tak, ako ju zažili oni. 🙂

  • Ladislav

    Ahoj Tamara, čo si myslíš dalo by sa Moldavsko absolvovať , ako roadtrip?? aka je úroveň a kvalita ciest 1. triedy? mala si skusenosti aj s lokalkami_? dik za odpoved.
    laco

    • Tamara

      Ahoj Laco, nuž ja som šla len po M2 Kišiňov – Orphei a potom do Cricovy v okolí Kišiňova a tieto cesty boli úplne v poriadku, bez problémov. Horšiu kvalitu už mala lokálna cesta do Orphei Vechi, miestami tuším ani asfalt nebol, čo bolo dosť zvláštne, keďže to je jedno z najnavštevovanejších miest v Moldavsku vôbec. Čiže, hlavné ťahy dobre, lokálky môžu byť horšie, ale stále zjazdné 😀 Roadtrip v Moldavsku je podľa mňa výborný nápad 😀

  • Peťo

    Ďakujem za fajn tipy čo vidieť, chystám sa Moldavsko čoskoro navštíviť. Bohužiaľ priame letecké spojenie, ktoré spomínte už neexistuje. Musím letieť cez Bukurešť do Kišinova. Odtiaľ plánujem ešte do Podnesterska.

    • Tamara

      Zdravím Peťo, ďakujem, som rada, že je článok nápomocný 🙂 Hmm, je možné, že spomínané letecké spojenie znova obnovia počas sezóny na jar, možno v zime majú iný letový režim. Každopádne si MOldavsko užite a v Podnestersku si dajte pozor. Pozdravujem, Tamara

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.