Tipy na cyklovýlety

Tipy na cyklotrasy v Belianskych Tatrách

Vysoké Tatry som si, možno ako mnohí iní, až donedávna spájala výlučne s pešou turistikou alebo zimnými športami ako je bežkovanie či lyžovanie. Po objavení čara cykloturistiky v rakúskych Alpách či talianskych Dolomitoch však dozrel čas aj na spoznávanie slovenských hôr zo sedla bicykla. O cyklotrasách vo Vysokých Tatrách som veľa nevedela, krásne zábery spokojných cyklistov na sociálnych sieťach však vzbudzovali dojem, že to bude cykloparáda podobná tej v zahraničí. Za úvodnú kapitolu bicyklovania v Tatrách som si zvolila ich východnú časť blízko slovensko-poľského pohraničia, ktorú som si obľúbila ešte ako dieťa pri našich pravidelných výletoch do Poľska. Ak ste v Tatrách ešte nebicyklovali no radi by ste to niekedy skúsili, čítajte ďalej, dám vám niekoľko tipov na neopozerané a nenáročné cyklotrasy v Belianskych Tatrách. 

Cyklotrasy v Belianskych Tatrách_granitové kamene Bieleho potoka
Biele granitové okruhliaky na dne Bieleho potoka v Bielovodskej doline

BICYKLOVANIE V BELIANSKYCH TATRÁCH

Belianske Tatry sú geomorfologickým podcelkom Vysokých Tatier nachádzajúcim sa v ich najvýchodnejšej časti. Tiahnu sa od Tatranskej Javoriny na poľsko-slovenskom pohraničí po osadu Tatranská kotlina, kde plynule prechádzajú do východnej časti Vysokých Tatier. Belianske Tatry sú prírodne najbohatšou časťou Tatier, na zatrávnených kopcoch s výživnou vápenatou pôdou nájdeme vzácnu a rozmanitú flóru vrátane jej najtypickejšieho zástupcu plesnivca alpínskeho. Toto územie spadá pod vysoký stupeň ochrany, čo do značnej miery limituje prístup do dolín a končiarov tejto časti Tatier. Táto informácia sa zíde hlavne cyklistom, ktorí sa počas svojich cyklotúr radi dostanú k štítom až na dotyk: v Belianskych Tatrách to žiaľ nepôjde. Naopak, na svoje si tu prídu skôr tí, ktorí obľubujú dlhšie, rovinaté a upravené cyklochodníky v krásnom tatranskom podhorí.

Cyklotrasy vo Vysokých Tatrách_Bielovodská dolina
Cyklotrasy v Belianskych Tatrách končia v podhorí, k štítom sa bližšie nedostanete

NENÁROČNÁ CYKLOTRASA STARÝ SMOKOVEC - ŽDIAR

Ako prvú cyklotrasu v Tatrách sme si zvolili trasu z mestečka Starý Smokovec do rázovitej obce Ždiar (na mape od Tatranskej Lomnice). Trasa meria 23 km a vedie segregovaným obojsmerným chodníkom, v ktoromkoľvek mieste sa teda dá skrátiť alebo absolvovať tam a späť ako pekný 46 km cyklovýlet. Chodník zo Starého Smokovca po Tatranskú Lomnicu je spoločný pre chodcov aj cyklistov, v prípade potreby sa dá absolvovať aj po ceste pre autá, ktorá je tiež značená ako cyklocesta. Z Tatranskej Lomnice trasa pokračuje najprv asfaltovým, potom pekným šotolínovým cyklochodníkom do Tatranských Matliarov a Kežmarských žľabov. Tento úsek cyklocesty je úplne nový a z dôvodu ochrany prírody má namiesto asfaltu čisto prírodný povrch. V Kežmarkých žľaboch cyklocesta odbočí do lesa a tu ponúka aj niekoľko zaujímavých lesných pasáží či dokonca singletrailov. Tento úsek končí v osade Tatranská kotlina, odkiaľ pokračuje striedavým asfaltovým a novým šotolínovým chodníkom až do cieľovej obce Ždiar

Cyklotrasy v Belianskych Tatrách_mapa cyklotrasy Tatranská Lomnica - Ždiar
Mapa cyklotrasy (Starý Smokovec) - Tatranská Lomnica - Ždiar (kliknutím zväčšite)

Hoci táto nenáročná cyklotrasa meria len 23 km, previezť sa po nej bude pre vás určite zážitkom. Po celej svojej dĺžke je výborne značená, vždy teda presne viete, kde sa nachádzate a koľko km ostáva do najbližšej obce. Striedanie povrchov od novučičkého asfaltu cez jemnú šotolínu po lesnú cestu s kameňmi a drevenými mostíkmi ju robí zaujímavou a v žiadnom prípade neunaví monotónnosťou. Keďže pozostáva z niekoľkých na seba naväzujúcich cyklotrás, môžete ju absolvovať v celku alebo aj samostatne (ak bicyklujete s deťmi alebo ste len rekreačný cyklista). Trasa pozostáva z týchto úsekov:

Cyklochodník Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – 6,5 km asfaltový chodník spoločný pre chodcov i cyklistov

Cyklochodník Tatranská Lomnica – Kežmarské žľaby – 5 km nový chodník s prírodným povrchom

Cyklochodník Kežmarské žľaby – Tatranská kotlina – 5,2 km nespevnená lesná cesta 

Cyklochodník Tatranská kotlina – Ždiar – 6,7 km striedavo asfaltová a šotolínová cesta

Cyklotrasy v Belianskych Tatrách_cyklochodník medzi Tatranskou Lomnicou a Kežmarskými žľabmi
Nový cyklochodník medzi Tatranskou Lomnicou a Kežmarskými žľabmi
Cyklotrasy v Belianskych Tatrách_Starý Smokovec
Jesenná cyklotrasa Starý Smokovec - Tatranská Lomnica

STREDNE NÁROČNÁ CYKLOTRASA ŽDIAR - LYSÁ POĽANA

Cyklotrasa zo Starého Smokovca po Ždiar má svoje pokračovanie v podobe cyklomagistrály vedúcej až po obec Lysá Poľana na hranici s Poľskom. Trasa meria 15,1 km a je súčasťou Podtatranskej magistrály (Cesty slobody). Jej nevýhodou však je, že v celej svojej dĺžke vedie asfaltovou cestou, po ktorej jazdia aj autá (cesta č. 66). Cesta je síce dostatočne široká, no aj značne frekventovaná, keďže ide o hlavný ťah smerom na Nový Targ a Zakopané. O čosi pokojnejšia je v úseku od obce Podspády smerom na Tatranskú JavorinuLysú Poľanu, keď autá smerujúce do Poľska odbočia na cestu č. 49.

Cyklotrasy v Belianskych Tatrách
Mapa cyklotrasy Ždiar - Lysá Poľana (kliknutím zväčšite)

Hoci je trasa zo Ždiaru po Lysú Poľanu významnou cyklomagistrálou (červené značenie), cyklistov sme tu stretli len minimum. Rýchlo uháňajúce autá, zastreté výhľady či výmole na cestách nie je práve to, čo by ich sem lákalo. Situácia sa však zmení pár metrov pred hraničným prechodom Lysá Poľana pri odbočke do Bielovodskej doliny, najdlhšej a údajne najkrajšej doline celých Tatier. Už vstup do nej vás prekvapí tichom, pokojom a priamym výhľadom na okolité tatranské štíty ostro kontrastujúcim s dopravným ruchom a hustými zmiešanými lesmi v okolí cyklomagistrály. Bielovodská dolina má dĺžku 10 km, a samozrejme, autám prístupná nie je. Čo je však veľká škoda, obmedzený prístup do nej máme aj my cyklisti: cyklotrasa (modré značenie) vedie len po Horáreň a má dĺžku iba 3.2 km. Potom vám cestu zatarasí závora a vy sa musíte vrátiť. Zákaz pre cyklistov na krásnej, rovnej, širokej ceste zamrzí, hlavne keď peší alebo kočíkujúci turisti pokračovať môžu. 🙁

Zákazová značka pre cyklistov v Bielovodskej doline
Zákazová značka pre cyklistov v Bielovodskej doline

Po návrate z Bielovodskej doliny sa znova napojíte na hlavnú cestu č. 66 smerujúcej do Ždiaru. Cestou späť sa zastavte pri katolíckom drevenom kostole v Tatranskej Javorine stojacom blízko hlavnej cesty. Z Tatranskej Javoriny sa dá odbočiť aj do Javorovej doliny, no opäť iba v prípade, že nie ste na bicykli. Zákazová značka pre cyklistov začína už od hlavnej cesty, neprejdete po nej ani pár metrov. Rozumiem, že ide o územie s vyšším stupňom ochrany, ale žeby môj bicykel pôsobil tak devastačne na miesta, na ktorých sa veselo môžu pohybovať psíčkari, turisti a kočíkujúci? Veď nevstupujem na lúku plnú vzácnych kvetov ale na asfaltovú cestu obklopenú domami, tak v čom je problém? Ešte dlho mi to vŕta v hlave zatiaľ čo sklamane šliapem do tiahleho kopca smerom do Ždiarskej doliny. S tým som sa ani v Dolomitoch ani v Alpách nestretla, buď je územie chránené a zákaz vstupu majú všetci alebo nikto. Oči mi znechutene zavadia do zhužvaných sáčkov a postláčaných plechoviek lemujúcich krajnicu cesty č. 66. Je ich tu extrémne veľa. To však evidentne nikomu nevadí. 

Cyklotrasy v Belianskych Tatrách_Tatranská Javorina
Cyklotrasa zo Ždiaru do Lysej Poľany vedie cez malebnú obec Tatranská Javorina
Drevený kostol sv. Anny v Tatranskej Javorine
Drevený kostol sv. Anny v Tatranskej Javorine

Sklamanie z uzáver a obmedzenia nášho dnešného cyklovýletu len na hlavnú cestu spoločnú s autami vylepší prejazd Monkovou dolinou, do ktorej odbočíme pri návrate do obce Ždiar. Dolina je veľmi príjemná, spočiatku vedie po asfaltovej, potom po peknej lesnej ceste na niekoľkých miestach prerušenej horským potokom. Znova to ticho, pokoj, krása tatranskej prírody, o ktorú sa delíte s hŕstkou ostatných jesenných turistov či cyklistov. Len škoda, že je dolina taká krátka, po 5 km končí na svahoch lyžiarskeho strediska Strednica.  

Podobne ako pri trase z Tatranskej kotliny do Ždiaru aj trasu zo Ždiaru po Lysú Poľanu je možné rozdeliť na niekoľko samostatných úsekov:

Cyklochodník Monková dolina – 5 km, najprv asfalt, potom lesná cesta pre peších i cyklistov

Cyklochodník Bielovodská dolina – 3.1 km, široká lesná cesta pre peších i cyklistov

Cyklomagistrála Ždiar – Lysá Poľana – 15.1 km, asfaltová cesta spoločná pre autá i cyklistov

Bicyklovanie v Monkovej doline
Bicyklovanie v Monkovej doline
Cyklotrasy v Belianskych Tatrách_Monkova dolina
Cyklotrasa v Monkovej doline vedie príjemnou lesnou cestou občas prerušovanú horským potokom a mostíkmi
ĽAHKÁ CYKLOTRASA SPIŠSKÁ BELÁ - TATRANSKÁ KOTLINA

Ak hľadáte tip na nenáročnú kvalitnú cyklotrasu s pekným výhľadom na Tatry, tak sa vyberte do mestečka Spišská Belá. Odtiaľ začína ukážkový obojsmerný cyklochodník plne segregovaný od hlavnej cesty s nepretržitým krásnym výhľadom na hrebeň Vysokých a Belianskych Tatier. Trasa meria 10 km a končí v Tatranskej Kotline, odkiaľ v prípade záujmu môžete pokračovať podľa môjho popisu vyššie buď smerom na Tatranskú Lomnicu alebo Ždiar. Cyklotrasa medzi Spišskou Belou a Tatranskou kotlinou má mierne pravidelné stúpanie, ktoré pohodlne zvládnu aj deti či seniori. Spĺňa všetky štandardy kvalitnej cyklocesty s altánkami na oddych či mapami a infotabuľami o zaujímavostiach v okolí. Rodiny s deťmi, rekreační cyklisti ale aj všetci ostatní, prebicyklujte si túto cyklotrasu, je jedna z najlepších v širokom okolí 🙂

Cyklotrasy v Belianskych Tatrách_Cyklotrasa Spišská Belá - Tatranská kotlina
Cyklotrasa Spišská Belá - Tatranská kotlina je jedna z najkrajších vo Vysokých Tatrách
Nástup na cyklotrasu zo Spišskej Belej do Tatranskej kotliny
Nástup na cyklotrasu zo Spišskej Belej do Tatranskej kotliny
TIP NA NEZVYČAJNÝ ŽÁŽITOK: LESNÁ SAUNA S VÝHĽADOM NA TATRY

Kvalitné športové výkony si vyžadujú rovnako kvalitnú regeneráciu. Neviem ako vy, ale ja si svoju únavu najradšej vyležím v saune, po nej sa cítim ako znovuzrodená. A ak je tá sauna založená na výnimočnom koncepte, zážitok je dokonalý. Nepochybne zaujímavý koncept prinášajú lesné sauny, ktoré sú zasadené do prírodného prostredia tak, aby ho čo najmenej narúšali. Lesné sauny sa nachádzajú skryté v lese či na lúke, ďalej od civilizácie, s výhľadom na prírodu a ochladzovaním v prírodnom potoku. Ak vás tento koncept zaujal, navštívte Škandinávske domčeky v Spišskom Bystrom, kvalitný oddych spojený s pekným zážitkom zaručený 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.