Tipy na cyklovýlety

Cyklotrasy vo Vysokých Tatrách

O Vysokých Tatrách sa hovorí, že sú najmenšie veľhory na svete. Ako turisti to tak možno nepociťujeme, predsa len, aj v Tatrách je dostupných niekoľko stoviek značených chodníkov krížom-krážom cez doliny a priesmyky až po tie najvyššie končiare. Iné to však je vtedy, keď chceme Tatry spoznávať na bicykli: na výber máme len niekoľko oficiálnych cyklociest, ktoré často nedosahujú viac než 10 km. Našťastie sa dajú kombinovať s úsekmi vedúcimi po cestách, a tak si vieme naplánovať niekoľko výdatných cyklopotuliek so slušnými stúpaniami i nenáročnými rovinkami hoci aj v najmenších veľhorách sveta. A to vždy za prítomnosti hustých zmiešaných a ihličnatých lesov, žblnkotu horskej bystriny a hrejivého pocitu, že tie veľhory sú síce malé ale naše. Prečítajte si, aké cyklotrasy vo Vysokých Tatrách som vyskúšala počas krásnych slnečných dní tohtoročnej jesene.

Bicyklom na Popradské pleso
Bicyklom na Popradské pleso

CYKLOTRASA NA POPRADSKÉ PLESO

Začiatok: rázcestie Cesty Slobody pri Popradskom plese (1212 m)
Koniec: Chata pri Popradskom plese (1494 m)

Dĺžka: 2x 5,5 km (tam a späť)

Obťiažnosť: stredne náročná

Značenie: modrá C

Trvanie: približne 80 min. (cesta nahor)

Mapa cyklotrasy k Popradskému plesu
Mapa cyklotrasy k Popradskému plesu s vyznačeným začiatkom a koncom

Cyklotrasa k Popradskému plesu začína na parkovisku pri električkovej zastávke Popradské pleso, na ktorú sa dostanete buď z Cesty Slobody alebo zo Štrbského plesa. Spočiatku pôjdete takmer po rovinke, potom trasa naberie stúpajúcu tendenciu s občasnými dlhšími úsekmi na vydýchanie. Celá trasa vedie asfaltovou cestou dobrej kvality, ktorá je však zároveň aj chodníkom pre peších. Striedajú sa na nej úseky, kedy ste uprostred hlbokého lesa s otvorenými priestranstvami a odkrytými výhľadmi na tatranské štíty. Na relatívne krátkom úseku prekonáte cez 300 výškových metrov, trasa tak nepatrí medzi tie najnáročnejšie, no zďaleka ani medzi najjednoduchšie. Je taká akurát na načretie do vysokotatranského bicyklovania a v prípade e-bikov na pretrávenie hotelových raňajok 🙂

Cyklochodník na Popradské pleso
Cestou na Popradské pleso prekonáte cez 300 výškových metrov na vzdialenosti 5,5 km

Cyklotrasu k Popradskému plesu zvládnete podľa kondície za cca 80 minút, v jej cieli si môžete oddýchnuť na Majláthovej chate alebo horskom hoteli vedľa Popradského plesa. Povinnou jazdou je samozrejme aj prechádzka popri plese a návšteva Symbolického cintorína, ktorý sa nachádza 15 minút chôdze od plesa. Z Popradského plesa, žiaľ, nepokračuje žiadna cyklotrasa, vrátiť sa musíte tou istou cestou ako ste prišli. Ešte jedno upozornenie: keď sa na túto trasu vyberiete za pekného počasia, je vysoko pravdepodobné, že tak urobili stovky ďalších, prechádzka na Popradské pleso totiž patrí medzi tie najobľúbenejšie. Nenechajte sa tým však odradiť, vyšliapať si Popradské pleso na bicykli má svoju pridanú hodnotu, srdce vám rozbúši hneď niekoľkokrát: pri namáhavom výstupe, pocitu bezprostrednej blízkosti štítov a parádnom zjazde cestou späť 🙂

Cesta na Popradské pleso
Na ceste k Popradskému plesu sa striedajú lesné a otvorené úseky s výhľadom na tatranské končiare

CYKLOMAGISTRÁLA DO OBCE PODBANSKÉ

Začiatok: rázcestie Cesty Slobody pri Popradskom plese (1212 m)
Koniec: osada Podbanské v obci Pribylina (940 m)

Dĺžka: 2x 18 km (tam a späť)

Obťiažnosť: ľahká 

Značenie: červená C

Trvanie: približne 70 min. 

Po návrate z Popradského plesa sa môžete plynule napojiť na Cestu Slobody, ktorá je zároveň aj cyklocestou medzinárodného významu známou ako Podtatranská cyklomagistrála. Táto ďiaľková cyklocesta začína v osade Podbanské, pokračuje smerom na Štrbské pleso, Vyšné Hágy, Tatranskú Polianku, Starý Smokovec, ďalej na Tatranskú Lomnicu, Tatranskú Kotlinu, Ždiar, Tatranskú Javorinu a končí v Lysej Poľane na hranici s Poľskom. Cyklomagistrála meria 67 km a vedie popod celé Vysoké Tatry od západu na východ. Pri mojej poslednej návšteve Tatier som prešla úsek zo Starého Smokovca po hranicu slovenských Tatier v Lysej Poľane, ktorú som spolu s ostatnými trasami východných Tatier opísala v tomto článku:

Skúsenosť z cyklociest popod Belianske Tatry bola výborná, je tam viacero nových cyklochodníkov s asfaltovým alebo čisto prírodným povrchom, preto ma celkom zaujímalo, ako vyzerá cyklomagistrála smerom na západ. Nuž, neskúsiš, nezistíš. Od Štrbského plesa po Podbanské sa nachádza presne nula km cyklochodníkov. Celá trasa vedie výlučne po ceste č. 537, po ktorej jazdia autá smerujúce z/do Tatier. Našťastie, cesta je dostatočne široká, v niektorých úsekoch dokonca natiahli nový koberec, po ktorom to šliape ako po masle. V pláne je vraj rekonštrukcia viacerých úsekov Cesty Slobody vrátane opravy mostov a dobudovania odpočívadiel, budovanie cyklotrasy sa však, žiaľ, nespomína (pozri článok na Teraz.sk).

Tipy na cyklotrasy vo Vysokých Tatrách_tatranská cyklomagistrála
Tatranská cyklomagistrála vedúca popod Vysoké Tatry zo západu na východ

Cyklomagistrála od rázcestia na Popradské pleso po Podbanské meria približne 18 km a vedie niekoľkými tiahlymi klesaniami s občasnou obmenou stúpania do mierneho kopca. Trasa nie je skúpa na výhľady, na jednej strane míňate tatranské štíty, na druhej do ďiaľky sa tiahnuce tatranské podhorie. Celkovo by som ju však hodnotila ako nenáročnú a príjemnú, s výhľadmi, ktoré nikdy neomrzia. 

CYKLOTRASA PODBANSKÉ - TICHÁ A KÔPROVÁ DOLINA

Po príchode do osady Podbanské môžete skončiť v hoteli Permon alebo pokračovať do Tichej a Kôprovej doliny, dvoch krásnych údolí na západe Vysokých Tatier, v ktorých veterná smršť v novembri 2004 vyvrátila tisíce hektárov stromov. Dnes cez o doliny vedie značená cyklotrasa, ktorá pre milovníkov prírody ponúka fantastický zážitok: môžete tu sledovať návrat života do lesov a vidieť nové stromy tam, kde donedávna trčali len strašidelné vyschnuté hýle. Tichú a Kôprovú dolinu vyhľadávajú hlavne rekreační cyklisti a rodiny s deťmi, keďže obe doliny majú len veľmi mierny sklon a vjazd pre autá tu je zakázaný. Cyklotrasy do oboch dolín začínajú na rázcestí pri Horárni, presne 1,7 km od osady Podbanské. Tu sa cesta rozdvojí, smerom napravo sa nachádza Kôprová dolina, smerom naľavo začína Tichá dolina.
Vyvrátené stromy v Kôprovej doline
V roku 2004 víchrica zničila tisíce hektárov lesa v Tichej a Kôprovej doline
Z Podbanského do Tichej a Kôprovej doliny
Do Tichej a Kôprovej doliny vedie asfaltová cesta s najkrajším výhľadom na Kriváň

CYKLOCESTA DO KÔPROVEJ DOLINY

Začiatok: rázcestie pri Horárni (990 m)
Koniec: Kmeťov vodopád (1245 m)

Dĺžka: 2x 6,1 km (tam a späť)

Obťiažnosť: ľahká

Značenie: modrá C

Trvanie: približne 30 min. 

Cyklotrasa do Kôprovej doliny meria 6,1 km a má len mierny sklon, zvládnu ju preto aj menej zdatní cyklisti. Pomalým tempom ju prejdete za asi polhodinku, celou dolinou vedie asfaltový chodník, ktorý si už ale pamätá nejaký ten piatok. Dolina je však málo frekventovaná, veľa turistov vyjde len po rázcestie, odkiaľ sú veľmi pekné výhľady na Kriváň. Kôprová dolina je uzavretejšia, po oboch stranách ju obklopuje hustý les, kochať sa teda môžete hustou vegetáciou a farbou horského potoka Belá, ktorý však dolinu značne ochladzuje. Po 6 km cyklotrasa končí, pokračovať sa dá len peši ale pozor: od 1. novembra do 15. júna tu platí zimná uzávera, čiže na konci cyklotrasy musia až do novej sezóny skončiť všetci. Bez obmedzenia sa však prejdite ku Kmeťovmu vodopádu (3 min. chôdze), ktorý je najvyšším vodopádom v celých Vysokých Tatrách. 

Most cez rieku Belá do Tichej a Kôprovej doliny
Most cez rieku Belá do Tichej a Kôprovej doliny
CYKLOTRASA DO TICHEJ DOLINY

Začiatok: rázcestie pri Horárni (990 m)
Koniec: turistický smerovník Liptovský košiar (1309 m)

Dĺžka: 2x 10,3 km (tam a späť)

Obťiažnosť: ľahká

Značenie: zelená C

Trvanie: približne 115 min. 

Cyklotrasa v Tichej doline je dlhšia, meria 10,3 km a má takmer minimálny sklon, zvládnu ju aj deti. Dvíhať sa začne až na posledných 2,5 km, približne na miestach, kde vás zastaví zimná uzávera. Ja som to ešte stihla a návštevu cyklotrasy v Tichej doline vrele odporúčam na budúcu sezónu. Čaká vás nenáročná, slnečná trasa s krásnymi výhľadmi na západné Tatry a kopce, v ktorých sa prebúdza život a rastie nový les. Po celej dĺžke trasy je natiahnutý hrubý zrnitý asfalt, treba však rátať s tým, že riekou Belá už pretieklo veľa vody odvtedy, čo ho tu robili. Opatrný treba byť hlavnej pri zjazde dole, niektoré výmole sú hlbšie, ako by ste čakali. 

Mapa cyklotrasy Podbanské-Tichá dolina
Mapa cyklotrasy Podbanské-Tichá dolina
Cyklotrasy vo Vysokých Tatrách - Tichá dolina
Bicyklom v Tichej doline

Tichá dolina má niekoľko superlatívov. Je najvýchodnejšou dolinou Vysokých Tatier, za ňou už začína horstvo Západných Tatier. Okrem toho je aj jednou z najdlhších dolín vo Vysokých Tatrách, a čo je naozaj výborné, v celej svojej dĺžke je prístupná cyklistom. V Tatrách to nie je samozrejmosť, do mnohých dolín môžete len bez bicykla, prípadne vám cyklocesta končí priamo uprostred asfaltového chodníka. Tu vám však nič také nehrozí, Tichá dolina je naozaj veľmi príjemné miesto s príznačným názvom, ktoré oceníte predovšetkým vtedy, keď sa všetci tlačia na Hrebienku či Sliezskom dome. Pokoj a ticho, ktoré tu nájdete, pôsobí ako balzam na dušu. Aj tú cyklistickú 🙂

BONUS NA ZÁVER: LESNÁ SAUNA V ILIAŠOVCIACH

Aby návrat z hôr do mesta nebol taký bolestivý, je celkom fajn predeliť to ešte nejakým silným zážitkom na hranici civilizácie a divokej prírody. Ako taký zážitok sa mi osvedčila návšteva lesnej sauny, ktorá je založená na krásnom koncepte saunovania v prírodnom prostredí s minimálnym zásahom človeka. Tentokrát som navštívila Lesnú saunu San Souci a poviem vám, tento zážitok si niekedy doprajte, je naozaj jedinečný. Ako presne táto lesná sauna funguje opisujem v nasledovnom IG príspevku:

8 komentárov

  • Jardo

    Dobrý deň, Tamarka, rád som si prečítal Vaše námety na cyklotúry vo VT. Pripomenuli mi naše cyklopotulky vo VT tento rok v júni, kedy sme našli ubytovanie v Tatr.Lieskovci a absolvovali tak Vami popísané trasy ešte pred letom.Niektorí z nás sa ešte vybrali na e-bajkoch z Tatr.Polianky na Sliezsky dom, je to už trochu náročnejšia trať, ale dá sa zvládnuť aj na analógu. My sme však hľadali inú alternatívu a našli sme ju smerom na NT: z Tatr.Štrby cez Štrbu na Lučivnú a potom Lopušovskou dolinou mierne stúpanie do Šuňavy a cez Štrbu nazad, bolo to okolo 25km – s prekrásnymi panoramatami VT. Celkovo NT sú viac popretkávané cyklotrasami, údolím rieky Poprad ide už takmer o rovinatý terén. Na opačnú (liptovskú) stranu cez Važec sa zase dá absolvovať výstup na nádrž na Čiernom Váhu, odtiaľ takisto je možností pre cykloturistiku habadej. Ak by sme sa snažili ostať v podhorí VT, ešte by som hľadal trasy nad Svitom a Popradom (Batizovce, Gerlachov. Nová a Stará Lesná) – možno nabudúce 😉 Snáď som Vám dal námet na ďalšie cyklotrasy v okolí VT, ktoré sú už síce mimo, ale dajú sa absolvovať aj odtiaľ a rozhodne prostredie tiež stojí za to.

    • Tamara

      Dobrý deň Jardo, skvelé, ďakujem krásne za tipy!! V okolí Starej Lesnej to už trochu poznám, aj celé Belianske Tatry potom, ale tie južnejšie časti už v Nízkych Tatrách si zapisujem a prebádam budúci rok 🙂 Ešte mi ostal Sliezky dom a Chata pri Zelenom plese, potom však možem začať s objavovaním Liptova na bicykli…plánov habadej a dobre je tak! Aspoň sa máme načo tešiť 🙂

      • Jardo

        Ešte ma napadlo … na väčšinu týchto trás by postačoval cross alebo aj gravel bajk, teraz som si všimol, že ste použili MTB. Ale nabudúce na Brnčalku určite bude treba MTB, sú tam na trase väčšie kamene a na užších plášťoch by to mohlo byť nestabilné, aj rám by mal byť masívnejší. Netvrdím, že by to nešlo aj na treku, ale predsa výlet by mal byť pohodový aj pri zjazde 🙂

        • Tamara

          Jasné, vďaka za upozornenie, do Tatier určite na horskom, na graveli by ma poriadne vytriaslo 😀 Ak môžem, opýtala by som sa Vás na tú Brnčalku: dá sa tam vôbec ísť na bicykli? Je to oficiálna cyklotrasa? Ak aj áno, tak asi si to vyžaduje ale už dobrú zdatnosť na bicykli, či nie je to také náročné? Ďakujem! Tamara

          • Jardo

            Na Brnčalke som už nebol dobrých 15 rokov, navyše nie na bicykli, vtedy tam neviedla ani cyklotrasa (č.2860). ale už vtedy som mal dojem, že by to šlo ;). Tento rok sme to mali ako alternatívu, ale nikto z nás nemal MTB, preto sme vymysleli iný program. V munulom komentári som síce tvrdil, že asi by šiel použiť aj nejaký trek, ale určite by to nebola plynulá a pohodová jazda, asi bolo by treba častokrát zosadať a veľmi kamenisté úseky zdolať pešo. Takže neviem Vám zodpovedne poradiť, ostatní ju radia medzi ťažké, ale vzhľadom na Vaše skúsenosti s bajkovaním nielen na Slovensku si myslím, že na MTB to bude pre Vás hravá zábava a potešenie 😉

            Ešte neskôr ma napadlo, že vo Vysokých Tatrách ešte existuje aj značená cyklotrasa Bielovodskou dolinou (zozadu z Lysej Poľany), trocha je nevýhodou jej dĺžka a poloha (že je taká trocha osamotená a ťažko ju skombinovať s nejakou ďalšou, pritom dostať sa tam tiež vyžaduje istý čas). No a takisto som zabudol na poľskú stranu, tam je vraj niekoľko pekných cyklotrás v okolí Zakopaneho, hlavne Chocholowskou dolinou a aj nejaké okruhy (škoda, že na Morskie oko to nie je dovolené na bicykli). Neviem ale viac podrobností, možno si nájdete skôr čas Vy a poreferujete potom nám ostatným na Vašom blogu 🙂

            Ešte jeden námet na domáce štúdium v googlových hlbinách internetu: zadať hľadaný výraz napr. „cyklotrasy tatry“, alebo skúsiť priamo nazrieť na https://regiontatry.sk/cyklistika/cyklotrasy/ alebo jednoducho sa túlať na https://sk.mapy.cz/turisticka?x=20.1181166&y=49.2016195&z=12 (kedysi som to robil s prstom po papieri, teraz to ide myškou). Pekné túlanie, či už virtuálne, alebo ešte lepšie naozajstné 🙂

          • Tamara

            wau, ďakujem veľmi za všetky tipy a odporúčania a hlavne ochotu, podeliť sa o ne so mnou a ostatnými! 🙂 Poľská stranu Tatier mám už v hľadáčiku, snáď sa budúci rok podarí… a Bielovodskú dolinu poznám, píšem o nej v článku o cyklotrasách v Belianskych Tatrách: https://behomsvetom.sk/tipy-na-cyklotrasy-v-belianskych-tatrach/. Je skutočne krásna, ale žiaľ, prikrátka :/ Tak bicyklovaniu zdar a všetko dobré 🙂

  • Oskar

    Tamarka, zaujímavé trasy sú z Bielej vody, alebo ešte predtým kúsok za T. Lomnicou, smerom na Levoču alebo Spišská Belá.
    Cez les. Nie cez tú novú sotolinovu cyklotrasu.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.