Tipy na cyklovýlety

Tipy na cyklotrasy v Južnom Tirolsku

Dolomity sú návykové. Len prednedávnom som dopísala článok o cyklotúrach v okolí Cortiny d’Ampezzo a okamžite sa ozvalo nutkavé volanie vrátiť sa a pokračovať v spoznávaní ďalších zákutí tohto svojrázneho regiónu. Sú Dolomity všade rovnaké, alebo sa od seba nejako líšia? Čo keby sme to teraz vzali z druhej strany a pokračovali tam, kde sme sa naposledy otáčali? Zvedavosť je zapeklitá vec, a keď sa k tomu pridá výhodná konštelácia voľných dní na konci augusta, nie je čo riešiť, ideme. Voľba padla na okolie Bolzana a Južného Tirolska, ktoré majú pre mňa osobitý význam: pred 15 rokmi som tu bola na brigáde a práca v kuchyni horského hotela vo mne okrem dôležitej životnej lekcie zanechala ešte jedno: túžbu raz sa sem vrátiť a zahmlené okno hotelovej kuchyne vymeniť za slobodné túlanie sa horami a dolinami tohto prenádherného kraja. Teraz som si to splnila a bicyklovala tam, kde sa šum ihličia snúbi s lahodnou vôňou vína a dozrievajúcich jabĺk. Toto sú moje tipy na cyklotrasy v Južnom Tirolsku. 

Cyklotrasy v Južnom Tirolsku: V krajine viniča a jabĺk
Južné Tirolsko má výborné klimatické podmienky na pestovanie hrozna a jabĺk

V KRAJI NEKONEČNÝCH VINÍC A JABLKOVÝCH SADOV

Južné Tirolsko je región v severnej časti Talianska, hraničiaci so Švajčiarskom a Rakúskom na severe a mestom Trento na juhu. Do roku 1919 bolo súčasťou Rakúsko-Uhorska, ktoré sa ho po porážke v prvej svetovej vojne muselo vzdať v prospech Talianska. Dnes je Južné Tirolsko najsevernejšou talianskou provinciou s oficiálnym názvom Provincia Autonoma di Bolzano – Alto Adige (nem. Autonome Provinz Bozen – Südtirol) a hlavným mestom Bolzano (106 tis. obyvateľov). Väčšina obyvateľov tu hovorí nemecky, taliančina sa objavuje až v južných častiach regiónu.

Južné Tirolsko nie je zaujímavé len svojou históriou či mixom rakúsko-talianskej kultúry, ale predovšetkým jedinečným charakterom krajiny, v ktorej na stretá neľútostný horský charakter Dolomitov so slnečnými a úrodnými rovinami juhu. Mierne zvlnená krajina terasovitého charakteru s príjemnými teplotami poskytuje výborné podmienky pre pestovanie viniča a rôznych druhov jabĺk. Práve táto rôznorodosť robí z Južného Tirolska veľmi zaujímavú destináciu ako stvorenú na športové aktivity a pobyt v prírode. 

Cyklotrasy v Južnom Tirolsku: Zeleň a hory Južného Tirolska sú ako stvorené pre krásne cyklotúry
Zeleň a hory Južného Tirolska sú ako stvorené pre krásne cyklotúry

CYKLOTRASA Č.1: OKRUH OKOLO POHORIA LATEMAR

Ako prvú cyklotrasu sme si zvolili trať, ktorú všetky informačné letáky prezentujú ako juhotirolskú klasiku, alebo miesto, where you have to go. Latemar Runde sľubovala stredne náročnú trasu s grandióznym výhľadom na horské masívy Latemar a Rosengarten ako aj na jazero Lago di Carezza. S krásou horkých jazier sme už mali svoju skúsenosť, Lago di Sorapiss, ktoré sme navštívili naposledy, bolo fakt také, ako ho opisovali webstránky. Nevedeli sme sa dočkať rána a nástupu na prvú cyklotrasu v Južnom Tirolsku. 

Tipy na cyklotrasy v Južnom Tirolsku:Cyk:lotrasy v Južnom Tirolsku: Pohľad na Lago di Carezza
Pohľad na Lago di Carezza a pohorie Latemar, okolo ktorého vedie trasa Latemar Tour

Trasa okolo pohoria Latemar začína trošku netradične, lanovkou v meste Predazzo (1058 m). Kto chce, priesmyk Passo Feudo (2200 m) si môže aj vyšliapať, no na vzdialenosti necelých 5 km prekoná vyše 1000 výškových metrov, čo môže byť poriadna rozbíjačka hneď v úvode. Cesta lanovkou trvá asi 25 minút, najprv sa veziete kabínkovou, potom sedačkovou lanovkou. Cena pre 1 osobu je 19 eur plus 5 eur bicykel (najprv sa povezie s vami v kabínke a potom sám na sedačkovej lanovke). Viac info o cenách, časoch, kedy premáva lanovka LATEMAR nájdete TU.). Po úvodnom rozhliadnutí sa z najvyššieho bodu trasy (Passo Feudo) si na smerovníku nájdite trasu č. 930 značenú aj ako Latemar Ronda a vydajte sa na pomerne strmý zjazd hrboľatými a kamenistými chodníkmi, ktoré preveria vaše brzdy i schopnosti udržať bicykel v rovnováhe. Vtipná je však kulisa hlasne bijúcich zvonov kráv, ktoré aj v týchto nadmorských výškach spásajú okolité lúky. Tie sa prvým snehom a poklesom teplôt zmenia na špičkové lyžiarske svahy známe pod značkou Ski center Latemar – Obereggen.

Zjazdovky po ktorých vedie cyklotrasa Latemar Tour
Cyklotrasa Latemar Tour vedie po zjazdovkách, ktoré v lete spása stádo kráv
Zásobárne vody na trase Latemar Tour
Zásobárne vody na trase Latemar Tour

Po výdatnom klesaní sa terén konečne vyrovná a pokračuje peknou lesnou cestou až k najväčšiemu highlightu Lago di Carreza (1519 m). Jazero s krištáľovo čistou vodou je turistickým lákadlom číslo jeden, preto tu hlavne počas víkendov treba rátať s množstvom turistov. Po povinnej fotoprestávke cyklotrasa pokračuje prejazdom cez visutý kovový most smerom na sedlo Passo di Costalunga (1745 m), kde vás čaká prvé náročnejšie stúpanie (4 km). Z Passo di Costalunga nasleduje klesanie až po odbočku do dedinky Tamion, tu si treba naštudovať mapku, v týchto miestach je totiž dlhodobá lesná uzávera a odporúča sa prejsť práve cez Tamion. A ja zas odporúčam neodbočiť na Tamion, ale pokračovať do mestečka Vigo di Fassa. Nadídete si síce pár kilometrov, ale vyhnete sa strmému kopcu nadol, ktorý je aj tak na niektorých miestach nezjazdný (bicyklel treba tlačiť). Z Tamionu (respektíve z Vigo di Fassa) pokračujte cez Soragu do mestečka Moena a potom už ľahkou asfaltovou cestou späť k lanovke v Predazzo

Mapa trasy Latemar Tour
Mapa trasy Latemar Tour (kliknutím zväčšite)
Výškový profil cyklotrasy Latemar Tour
Výškový profil cyklotrasy Latemar Tour (kliknutím zväčšite)

LATEMAR TOUR V SKRATKE

ZAČIATOK A KONIEC TRASY: mesto Predazzo, parkovisko lanovky Latemar
DĹŽKA A CELKOVÉ STÚPANIE: 43 km, 1552 m
NAJVYŠŠÍ/ NAJNIŽŠÍ BOD TRASY: Δ 2170 m/ ∇ 1041 m
NÁROČNOSŤ: stredná, ak sa vyveziete lanovkou - ľahká
TYP TRASY: okruh
PROFIL TRATE: kopcovitý, strmé stúpania, strmé zjazdy, viacero technicky náročnejších úsekov
POVRCH: asfalt (13,2 km), šotolína (17,1 km), lesná cesta (14,7 km), chodník (4 km)
TRVANIE: 4:30 h, v prípade e-bikov kratšie
VHODNÁ PRE: mtb-bike, gravel, e-bike (možnosť vypožičania v meste Predazzo)
BONUSY: možnosť občerstvenia po trase (Rifugio Passo Feudo, Mayer Alm, Malga Roncac), panoramatické výhľady, úseky pre milovníkov horského zjazdu
EXTRA TIPY: pri kúpe lístku na lanovku by vám mali automaticky dať mapu, ak sa tak nestane, vypýtajte si ju, je tam presne vyznačené miesto, kde je lesná uzávera a ako ju treba obísť. A pozor i na obdobie, kedy jazdí lanovka: v letných mesiacoch je to od polovice júna do polovice septembra.

CYKLOTRASA Č.2: KARERSEE RUNDE / ROSENGARTEN TOUR

Trasa, ktorú som si pracovne nazvala prechádzka Ružovou záhradou je krásna cyklotúra, ktorá ponúka všetko, čo od MTB-trasy v Dolomitoch očakávam: nádherné panoramatické výhľady, steny Dolomitov až na dotyk, náročné stúpania, pokojné lesné úseky, možnosť na občerstvenie. Táto trasa je jedna nádhera, keď sa vyberiete na bajkovačku do Dolomitov, naozaj ju veľmi odporúčam!  

Cyklotrasy v Južnom Tirolsku_Tamara na Rosengarten Tour
Príjemná šotolínová cesta s výhľadom na masív Rosengarten
Cyklotrasy v Južnom Tirolsku_Nástup na trasu Rosengarten Tour
Lúky a pasienky v úvode Rosengarten Tour

Rosengarten Tour začína v dedinke Obergummer priamo pri Gasthaus Lärchenwald (bezplatné parkovanie tu). Už samotný úvod je veľmi pekný, z parkoviska nastúpite na úzku asfaltovú cestu s celkom slušným stúpaním smerom na Wolfsgrube a Schillerhof. Po niekoľkých minútach stúpania necháte posledné domčeky za chrbtom a príjemnou lesnou cestou pôjdete asi polhodinku, kým sa pred vami neobjaví miesto s nádherným výhľadom na strmé steny masívu Rosengarten. Odtiaľ budete ďalej pokračovať po vrstevnici nenáročnou lesnou cestou v skutočne peknom prírodnom prostredí bez áut a davov turistov. Vaším najbližším cieľom bude sedlo Nigerpass, na ktoré vás navádzajú všetky značky po trase. Keď naň dôjdete, opustíte lesnú cestu a ďalej pokračujete po prevažne rovnej asfaltovej ceste, po ktorej však jazdia aj autá. Ďalším cieľom je už známe Lago di Carezza, áno, aj táto trasa vedie popri ňom, ale nenechajte sa odradiť tým, že ste ho už videli, spoločný úsek je krátky a to ostatné naozaj stojí za to. Úsek medzi Nigerpass a jazerom je jednou z výkladných skríň Dolomitov, panoráma, ktorá sa vám po celý čas rozprestiera po ľavej ruke je skutočne nádherná. 

Cyklotrasy v Južnom Tirolsku_Panoráma masívu Rosengarten
Panoráma masívu Rosengarten

Z Lago di Carezza krížom cez hlavnú cestu zíďte na šotolínovú cestu, ktorá najprv vedie popri hlavnej ceste a potom sa stáča do veľmi pekného lesa. Míňať budete ranč s koňmi, odkiaľ sú ďalšie parádne výhľady na masív Rosengarten. Potom sa prudkým dlhým klesaním dostanete do dedinky Welschnofen-Nova Levante a odtiaľ zas prudkým dlhým stúpaním najprv po asfaltovej, potom po lesnej ceste späť na miesto štartu – do Obergummer. Malé upozornenie pred týmto posledným úsekom – je dosť náročný, v niektorých častiach vedie po náročnej ceste plnej kamenia, potom zas po úzkom chodníku pre peších turistov. Nie je to nič odstrašujúce ale nechajte si síl na tento posledný úsek, kombinácia strmého stúpania, zlého terénu a celodennej únavy môže urobiť svoje. Viac foto z tejto trasy nájdete na mojom Instagrame

ROSENGARTEN TOUR V SKRATKE

ZAČIATOK A KONIEC TRASY: Gasthaus Lärchenwald
DĹŽKA A CELKOVÉ STÚPANIE: 37,8 km, 1278 m
NAJVYŠŠÍ/ NAJNIŽŠÍ BOD TRASY: Δ 1790 m/ ∇ 1111 m
NÁROČNOSŤ: stredná
TYP TRASY: okruh
PROFIL TRATE: zvlnený, mierne zjazdy, strmé stúpanie a technicky náročný záver
POVRCH: šotolína (60%), spoločná afaltová cesta s autami (30%), singletrails (10%)
TRVANIE: 4 hodiny, v prípade e-bikov kratšie
VHODNÁ PRE: mtb-bike, gravel, e-bike (možnosť vypožičania v Ponte Nova, Carezza)
BONUSY: možnosť občerstvenia po trase (Nigerpass, Malga Frommer Alm), panoramatické výhľady, úseky pre milovníkov horského terénu
EXTRA TIPY: ak by ste sa chceli v Lago di Carezza okúpať, sklamem vás, k jazeru je zakázane sa čo i len priblížiť, nie to ešte doň vojsť. Nie je to žiaľ ani vhodné miesto na piknik, je tam stále veľa turistov. Viacero oddychových miest však nájdete v lese smerom na Nova Levante, pokojných, v krásnej prírode. 

TRASA Č.3: TRAMÍN TOUR / ETSCHTAL TOUR

Táto trasa je veľmi príjemná oddychovka vhodná po predchádzajúcich náročnejších cyklotúrach prípadne pre tých, čo majú radi rovné cyklocesty v údolí s minimálnym prevýšením ale super výhľadmi. Rovnako si ju užijú rodiny s deťmi, keďže je možné ísť len po segregovanej cykloceste mimo akéhokoľvek stretu s autami a dopravou. A tí, ktorým predsa len bude chýbať nejaký kopec, môžu vyšliapať strminu z mesta Salurn do obce Buchenwald. Kopec je náročný, stúpanie nepríjemné, no výhľad z neho na údolie Etsch veľmi pekný. 

Tramín Tour lemujú vinohrady a jablkové sady
Tramín Tour lemujú vinohrady a jablkové sady

Trasa začína v obci s príznačným názvom Tramín (tip na bezplatné parkovanie). Je súčasťou veľkého okruhu Bolzano – Trento, ktorý má dĺžku 66 km, a ktorý je možné absolvovať na bicykli kompletne alebo len v jednom smere a vrátiť sa vlakom. My sme sa rozhodli pre 50 km okruh vedúci po málo frekventovaných cestách a potom po peknom cyklochodníku popri rieke Etsch. Z Tramínu sme zamierili smerom do Trenta cez dedinky Kurtatsch an der WeinstrasseMargreidRoverre della LunaMezzocorona, ktoré vedú krásnou krajinou vinohradov a sadov jabĺk kam len vaše oko dovidí. Po pravej a ľavej ruke zas máte strmé steny južných Dolomitov miestami obrastených hustým lesom. Či už malé námestíčka historických miest alebo malebná príroda, na tejto cyklotrase sa budete mať za čím obzerať. A na svoje si prídu i vaše čuchové a chuťové poháriky, ak máte radi vôňu zrejúceho ovocia, poteší vás viacero rodinných fabrík na ich spracovanie. 

 

Cyklochodník Tramín Tour
Tramín Tour je súčasťou cyklotrate medzi mestami Bolzano - Trento
Cyklotrasy v Južnom Tirolsku
Cyklotrasa medzi mestami Bolzano a Trento
TRAMIN TOUR V SKRATKE

ZAČIATOK A KONIEC TRASY: Tramín neďaleko Neumarktu
DĹŽKA A CELKOVÉ STÚPANIE: 50 km, 209 m
NAJVYŠŠÍ/ NAJNIŽŠÍ BOD TRASY: Δ 340 m/ ∇ 250 m
NÁROČNOSŤ: ľahká, vhodná aj pre rodiny s deťmi
TYP TRASY: okruh
PROFIL TRATE: mierne zvlnený, rovinatý
POVRCH: asfalt
TRVANIE: 3:30h, v prípade e-bikov kratšie
VHODNÁ PRE: cesťák, gravel, e-bike (možnosť vypožičania v Bolzano)
BONUSY: možnosť občerstvenia po trase (Mezzocorona, Salurn), panoramatické výhľady, vhodná trasa pre milovníkov rovín a údolí
EXTRA TIPY: po trase budete míňať viaceré vinárničky, zastavte sa v niektorej 🙂 V tomto regióne pôsobí viac než 7000 pestovateľov jabĺk, niektorí dokonca ponúkajú prehliadky sadov s odborným výkladom a ochutnávkou. Môžu byť zaujímavé, zúčastnite sa, keď budete mať čas 🙂

Mapa cyklotrasy Tramín Tour
Mapa cyklotrasy Tramín Tour (s odbočkou do Buchenwaldu z mesta Salurn)
Výškový profil trasy Etschtalrunde
Výškový profil trasy Tramín Tour (kliknutím zväčšite)

CYKLOTRASY V JUŽNOM TIROLSKU

Bicyklovanie v severnej časti Talianska odporúčam všetkými desiatimi. Či sa už vyberiete do impozantných kopcov Dolomitov alebo do rovinatejšieho Južného Tirolska, v oboch nájdete nádherné scenérie, ktoré vás vtiahnu do magického sveta prírody a nechajú zabudnúť na všetko ostatné. Vaša myseľ sa prepne do oddychového režimu a vy si začnete užívať radosť z pohybu a vôbec, radosť z bytia. A to je to, o čo nám pri bicyklovaní ide, no nie? Bicyklujte 🙂

ZANECHAJTE MI VÁŠ KOMENTÁR

Keď sa vám článok páčil alebo sa chcete čokoľvek opýtať, budem veľmi vďačná za jeho komentovanie v poli nižšie. Vďaka vášmu komentáru článok ľahšie nájdu aj iní ľudia zaujímajúci sa o cyklovýlety v Južnom Tirolsku.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.