Cestovanie,  Tipy na cyklovýlety

Azory na bicykli alebo ako sa bicykluje v európskej džungli

Keď som kdesi na internete prvýkrát zahliadla obrázky exoticky vyzerajúcich palmových lesov, famóznych vodopádov, modrozelených jazier a prírodných geotermálnych kúpeľov, vedela som, že v tejto krajine raz chcem bicyklovať. A keďže od istého času svoje sny neodkladám na neurčito, ale si ich zapisujem a postupne plním, začala som plánovať. Neodradili ma ceny leteniek, ani informácie od známych, že Azory sú malé, kopcovité, neobvyklé na cyklistiku a poriadne upršané. No a čo, veď nie som z cukru, zvládnem dážď aj prevýšenia a na dobré letenky si počkám! Keď si niečo zaumiením, je ťažké ma od toho odradiť. Tento prístup ma síce občas dostane do poriadnej šlamastiky, no zároveň robí môj život naplneným a šťastným. Azory na bicykli boli koncentráciou poriadneho dobrodružstva, ale aj nevídanej prírodnej krásy a exotiky, v akej som doposiaľ ešte nebicyklovala. Prečítajte si celý článok!

Azory na bicykli_výhľad na Lagoa Verde a Lagoa Azul
Výhľad na jazerá Lagoa Azul a Lagoa Verde v kaldere sopky na západe ostrova

Kúsok Európy uprostred Atlantiku

Hoci sú Azorské ostrovy temer na polceste medzi Kanadou a Lisabonom, geopoliticky patria Portugalsku, sú súčasťou Európy a aj Európskej únie. Pri dovolenke na ne vám postačí OP, na dáta a hovory roaming a na platenie euro. Letieť na Azory môžete priamo z Prahy, alebo s jedným prestupom z Viedne (väčšinou cez Lisabon, Porto, prípadne Zürich). Azorských ostrovov je spolu 11 (obývaných je 9), no priletieť z Európy sa dá iba na najväčší a najznámejší ostrov Sao Miguel a pomerne neznámu Terceiru. Na ostatné ostrovy sa dostanete buď vnútroštátnymi preletmi (ostrovy sú od seba dosť vzdialené) alebo loďou, čo si však bude vyžadovať čas. Ja som letela z Viedne cez Lisabon na Sao Miguel, kde som bola takmer týždeň. Za spiatočnú letenku som zaplatila 300 EUR, čo nebolo málo, ale o mesiac neskôr už stáli 400 a viac. Azory sú európska exotika, ak uvidíte letenky za 250-300 EUR, neváhajte a berte. Pravdepodobne to bude mimo hlavnej sezóny, ale to vôbec nevadí…

 

KEDY SA VYBRAŤ na AZORY vs. Azorské počasie

Azorské ostrovy ležia v subtrópoch, charakteristické sú pre ne časté dažde, ktoré väčšinou netrvajú dlho, ale vyskytnú sa niekoľkokrát do dňa. Teploty sú na Azorách príjemné, počas zimy neklesnú pod 10°C (na horách ale môžu!) a v lete nevystúpia nad 25°C a rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami sú nepatrné. Väčšina turistov navštívi Azorské ostrovy medzi májom a septembrom, kedy tu kvitnú hortenzie a prší o trochu menej. Toto obdobie je pre Azory hlavnou turistickou sezónou, ktorá okrem veľkého záujmu turistov so sebou prináša aj výrazné zdraženie cien ubytovania a všetkých služieb. Mnoho turistov preto na Azory radšej prichádza v čase od októbra do apríla, kedy sú teploty stále príjemné, príroda aj vtedy nádherne zelená a ceny omnoho prijateľnejšie. Akurát toho dažda je viac, no ten je s Azormi spätý celoročne, úplne vyhnúť sa mu nedá. Bez neho by však lúky pre azorské kravičky neboli také bohaté, vodopády také veľkolepé a flóra taká rozmanitá!

Príroda na Azorách
Vľavo náhodný azorský les, vpravo vodopád Salto do Cobrito

Väčšina turistov prilieta a aj ostane na hlavnom ostrove Sao Miguel, o ktorom sa hovorí, že je výber toho najlepšieho zo všetkých ostatných ostrovov. Nádhernú prírodu majú aj ostrovy Flores a Corvo, najviac slnečných dní zas ostrov Santa Maria. Sao Miguel je však akousi vstupnou bránou do Azor a pokiaľ máte na dovolenku vyhradený týždeň, ostaňte iba na tomto ostrove a prejdite si ho celý. Ako? Dá sa to aj autobusmi, ale tie medzi mestami nejazdia často, zvyčajne len 2x za deň. Preto kroky takmer všetkých turistov na ostrove hneď smerujú do autopožičovní, ktorých je na Sao Miguel veľa a ich ceny nie sú vysoké (počas hlavnej sezóny ale výrazne stúpnu). Noa potom je tu ešte možnosť, ktorá je zo všetkých najkrajšia: spoznávať Azory na bicykli! Je síce o čosi dobrodružnejšia a nie najľahšia, ale za tie zážitky a bezprostredný kontakt s famóznou prírodou to stojí 🙂 Preklikajte si nasledujúce fotografie: 

kde si požičať bicykel a s čím pri bicyklovaní na azorách rátať

K príprave mojich cyklodovoleniek v zahraničí už tradične patrí googlenie miestnych cyklopožičovní. Brať vlastný bicykel, keď idem sama a ešte k tomu s prestupom na iné lietadlo, je dosť nepraktické a aj z finančného hľadiska sa to oplatí až pri bicyklovaní počas 5 a viac dní (letenka za bicykel stojí 120 EUR a viac). Doma jazdím na graveli, tento typ bicykla mi veľmi vyhovuje a tak ho vyhľadávam aj v zahraničí. Nie všade a nie všetky cyklopožičovne ho majú, no Biciclataria Azores v hlavnom meste Ponta Delgada áno! Za požičanie na 5 dní som zaplatila 5×35 EUR, čo je štandardná cena (Tenerife, Lanzarote, Malta, Sardínia – všade som platila medzi 30-40 EUR). Siahnuť na Azorách po graveli bolo veľmi dobré rozhodnutie, cesty boli takmer vždy mokré a často rozbité, cesťák by bol v tomto smere nebezpečný a horský zas pomalý a ťažký. Ak aj vy zvažujete objavovať Azory na bicykli, určite odporúčam požičať si gravel! 

Azory na bicykli_gravelová cesta pri jazere Furnas
Nádherný gravelový chodník v džungli na brehoch jazera Furnas na východe ostrova

A s čím teda pri bicyklovaní na Azorách rátať? V prvom rade, ak chcete objavovať Azory na bicykli, dá sa to, ja som síce na cestách stretla len minimum cyklistov, no vraj sa tu cyklistika rozmáha (zrejme najmä v lete). V každom prípade sa musíte pripraviť na nasledovné: 

  • Celý čas budete jazdiť po cestách spoločných s autami, pričom cesty sú dosť úzke, často poplátané a bez krajníc a šoféri na nich jazdia rýchlo. Cyklopruhy na Azorách nenájdete, výnimkou sú krátke úseky vo väčších mestách, v ktorých sa však, predpokladám, dlho zdržiavať nebudete, Azory lákajú hlavne prírodou mimo miest
  • Azory sú kopcovité a pri bicyklovaní budete prekonávať veľké prevýšenia. Keď som si plánovala trasy, vychádzalo mi to na 1700 výškových každý deň (pri 70-80 km). To bolo pre mňa veľa, musela som teda moje trasy buď skrátiť, alebo si vypomôcť autobusom. Dalo sa! Bicykel mi bez problémov vzali do batožinového priestoru, väčší problém bol však vtesnať sa do odchodov busov, keďže chodia naozaj len sporadicky
  • Azorské počasie sa mení z minúty na minútu a niekoľkokrát do dňa. Chvíľu svieti slnko, chvíľu padá jemný dážd, potom príde lejak, pridá sa vietor a stále dookola. Ako to zvládnuť? Musíte prijať, že párkrát zmoknete, pri troche šťastia sa vám podarí nájsť nejaký úkryt, prípadne poprosíte iných turistov, aby vás prichýlili do auta. 🙂
azory na bicykli - AKO SI Rozplánovať ubytovanie a trasy

Ostrov Sao Miguel má 62,5 km na dĺžku a 8 až 15 km na šírku. Hoci sa všade dočítate, že je malý, rozlohou sa dá prirovnať k Lanzarote alebo Malte a z vlastnej skúsenosti viem, že prejdenie takýchto ostrovov s pauzami na kúpanie a sightseeing trvá 4-6 bicyklodní. Samozrejme, každý ostrov je špecifický a pri plánovaní bicyklovania na Sao Miguel treba brať do úvahy pauzy na prečkanie dažďa, veľké prevýšenia, kratšie denné svetlo na jar a pod. Rovnako poučená z minulosti už viem, že ak chcem z ostrova vidieť čo najviac, je dobré rozvrhnúť si ubytovanie aspoň na 2 miestach v rôznych častiach ostrova. Moje prvé ubytovanie som teda naplánovala v Ponta Delgada (hlavné mesto), odkiaľ som vyrážala do západnej časti ostrova a druhé v meste Furnas, odkiaľ som vyrážala smer stred a sever. Takýmto spôsobom sa mi podarilo vidieť takmer všetky miesta, ktoré som chcela, okrem východného pobrežia, na ktoré mi chýbal ešte 1 deň. Prikladám interaktívnu mapku, ktorú si môžete priblížiť: 

ITINERÁR NA Bicyklovanie po hlavnom azorskom ostrove Sao Miguel na 5 - 7 dní

DEŇ 0: Let z Viedne do Lisabonu trvá 3 hodiny a z Lisabonu do Ponta Delgady ďalšie 2,5. V Lisabone som mala 7-hodinový prestup, tak som si nechala batožinu v úschovni na letisku a metrom odskočila do mesta. Prílet do Ponta Delgady som mala až o polnoci, taxíkom som sa presunula do hostela. Taxi ma vyšiel 14 EUR, ubytovanie v hosteli 38 EUR za noc s raňajkami. Hostel bol super, na izbe som bola sama, v prípade záujmu o jednoduchšie ale moderné bývanie určite odporúčam Hostel AzorAzul.

DEŇ 1: Po raňajkách som sa ponáhľala do cyklopožičovne Bicicletaria Azores, kde som si prevzala pripravený gravel a vyrazila na svoj prvý azorský cyklovýlet. Naplánovaných som mala 73 km s 1300 m prevýšením v západnej časti ostrova s týmito highlightmi po trase: MIRADOR VISTA DEL REY – ruina luxusného 5-hviezdičkového hotela s nádherným výhľadom na jazerá Lagoa Verde a Lagoa Azul. Vstup do schátraného hotela je síce oficiálne zakázaný, no nikto to nekontroluje a turisti tam chodia bežne. Lákadlom sú hlavne výhľady na jazerá a strmé zelené svahy v ich okolí. SETE CIDADES – mestečko medzi jazerami Lagoa Verde a Lagoa Azul, ako stvorené na krásne prechádzky po brehoch jazier. Dostala som sa sem krásnym dlhým zjazdom a odtiaľ zas náročným stúpaním smerom k severnému pobrežiu. MOSTEIROS – veľmi pekné mesto obklopené krásnym zeleným prostredím a skvelými výhľadmi na oceán. Chodí sa tu pozorovať západ slnka, no aj počas dňa je čo obdivovať. 

Opustený hotel_urban exploring na Azorských ostrovoch
Kedysi luxusný hotel s nádherným výhľadom na sopečnú kalderu, dnes spot pre urban explorerov. Turisti sem ale stále chodia kvôli výhľadom

PONTA DA FERRARIA – výnimočné miesto na Azorách, kde horúca geotermálna voda vyviera priamo do oceánu a mieša sa s chladnou morskou vodou. Je tu vytvorený prírodný bazén, v ktorom sa smie kúpať iba počas odlivu – aj vtedy sú vlny ešte stále poriadne silné a treba si dávať veľký pozor (hlavne na kamene pod vodou). Do „bazéna“ sa vchádza po kamenných schodíkoch a stále sa treba držať lana, aby vás vlny nezmietli do oceánu. Voda je príjemne teplá, ale to je to posledné, na čo vtedy myslíte 😀 Mňa tam teda poriadne povymetalo – pozrite v mojich STORKÁCH na IG. Prvý deň bol vcelku náročný, ale žiaľ jediný, kedy sa mi podarilo splniť všetko podľa plánu, keďže mi ani raz nepršalo. Celú trasu nájdete na mojej STRAVE

Azory na bicykli_Termálny prameň v mori Ponta da Ferraria
Svetový unikát, kde voda s teplotou 65°C vyviera priamo do mora a mieša sa s chladným oceánom. Miesto je bezpečné iba počas odlivu!

DEŇ 2: Keď vám ráno na Azorách začne zemetrasením, predpokladáte, že už nič dobrodružnejšie v ten deň nezažijete. A stalo sa! Zemetrasenie s magnitúdou 6.1 som cítila, chvela sa podou mnou posteľ a dvere zo skrine lietali. No trvalo to len pár sekúnd a našťastie sa nikomu nič nestalo. Horšie to už ale bolo o pár hodín neskôr, keď som v stále zhoršujúcom sa počasí a hustej hmle znova stúpala k sopečným kalderám na západe ostrova. Miesto okolo jazier Lagoa Azul a Lagoa Verde je totiž posiate viacerými vyhliadkami a krásnymi prírodnými zákutiami, preto som si bicyklovanie v tejto časti ostrova naplánovala na 2 dni. V prvý deň mi počasie vyšlo na jednotku, no teraz prichádzalo peklo. 

Azory na bicykli_Búrka na Miradouro da Grota do Inferno
Šliapanie na jednu z najkrajších vyhliadok na Azorách a búrka, ktorá ma uväznila hore na niekoľko hodín. Miesto je známe náhlymi zmenami počasia

V momente, keď som dorazila na miesto, kde som chcela zamknúť bicykel a kráčať 10 minút pešo k najikonickejšej vyhliadke ostrova sa spustil strašný lejak a veľmi silný vietor. Moja snaha skryť sa pod stromami nemala v tomto počasí šancu a tak mi neostávalo nič iné, len klopať na dvere áut turistov a prosiť o prichýlenie. To našťastie nebol vôbec problém, no úplne premočená a uzimená sedieť v cudzích autách tiež nemôžete donekonečna. Kanadskí a neskôr nemeckí turisti boli síce veľmi nápomocní, no tiež mali svoje plány a ikonickú vyhliadku Miraduoro da Grota do Inferno chceli napokon vzdať a vrátiť sa v iný deň. Ale čo so mnou? Inferno za oknami auta neustávalo, bicykel sme do auta nevopchali (autá z požičovne sú strašne malé). Napokon som musela urobiť niečo, čo sa mi doposiaľ ešte nestalo – vytočila som číslo cyklopožičovne a núdzovo poprosila o záchranu. Z nešťastia ma vykúpila baba s veľkým pickupom, ktorej za to patrí veľká vďaka. Síce ma to stálo 25 EUR navyše, no pokračovať na bicykli v tomto počasí bolo príliš nebezpečné. 

Môj zmarený plán prejsť severozápad ostrova čiastočne zachránilo veterné ale slnečné počasie v Ponta Delgada a tak som zvyšok dňa využila na prebicyklovanie okolia hlavného mesta. Ponta Delgada má 30 000 obyvateľov, veľmi pekné námestie, množstvo obchodíkov a reštaurácií a významný námorný prístav. Na okraji mesta sa nachádza ananásová skleníková plantáž, kde si môžete pozrieť pestovanie ananásov a ochutnať množstvo skvelých výrobkov (likéry, koláče, čaj z ananásu). Ako náhradný program fajn, ale zmarenej šance vidieť Miraduoro da Grota do Inferno mi bude ešte dlho ľúto. Hlavne keď som polovicu dňa šliapala nahor a pár minút od cieľa sa počasie úplne zbláznilo. Ale také sú Azory. Trasy z tohto dňa nájdete na STRAVE

Azory na bicykli_Ponta Delgada_hlavné mesto ostrova Sao Miguel
Hlavné námestie a ananásová plantáž v hlavnom meste Ponta Delgada

DEŇ 3: odchod zo západnej časti ostrova do centrálnej. Z Ponta Delgady som ráno vyrazila do mestečka Ribeira Grande, kde je známa surferská pláž a odtiaľ začala stúpať k obľúbeným geotermálnym kúpeľom CALDEIRA VELHA. V prvej polovici dňa mi počasie vyšlo na jednotku a kúpanie uprostred džungle pod obrovskými papraďmi, palmami a nádhernou zeleňou v kaskádovitých kúpeľoch s teplou až horúcou vodou bolo po náročnom stúpaní nádhernou odmenou. Do kúpeľov si lístok treba kúpiť vopred cez túto stránku na konkrétnu hodinu. Trochu som tŕpla, či to stihnem, na Azorách nie je ľahké odhadnúť čas, keďže vás počas bicyklovania môže niekoľkokrát chytiť dážď, no došla som na minútu presne. V kúpeľoch môžete ostať hodinu a pol, lístok spolu s jednoduchou skrinkou na uzamknutie vecí stojí 12 EUR. Slabinou je chaotické prezliekanie, keďže všetci začínajú a končia v rovnakých 90-minútových turnusoch, no inak je to miesto magické a určite stojí za návštevu. 

Po kúpaní v Caldeira Velha som stála pred veľkou dilemou. Ubytovanie som mala objednané v ďalšom kúpeľnom mestečku Furnas vo východnej časti ostrova. Od Furnasu ma delili 3 hodiny šliapania, no čo bolo horšie, niekoľko krátkych úsekov aj po ďiaľnici a nad hlavou hrozivé čierne mračná. Toľko rizikových faktorov zaváňalo ďalším prúserom a na záchrannú akciu č. 2 som už nemala chuť. Zvolila som ústup, cestou späť pozrela krásny vodopád Salto do Cabrito a ponáhľala sa do mesta Ribeira Grande, kde som si ráno overila možnosť prevozu bicykla autobusom. Len čo som vstúpila do čakárne spustil sa silný lejak a ja som ďakovala nebesám za správne rozhodnutie. Na ďiaľnicu by som fakt nešla, ale v hre bola ešte jedna lesná cesta naprieč pohorím: keď som sa ale neskôr dozvedela, že je to miesto, kde sa v rámci Azorov stráca najviac turistov, ďakovala som mojej intuícii stonásobne. Po hodine cesty autobusom ma Furnas privítal pokojným počasím a nádherne zeleným prostredím. Od tohto miesta som mala veľké očakávania. Trasu z prvej polovice dňa nájdete tu na STRAVE

Azory na bicykli_Mestský park a gerjzíry v meste Furnas
Mestský park a gejzíry so žeravou vodnou parou (fumaroly) v meste Furnas

DEŇ 4: Zobudila som sa do upršaného rána, ktoré sa po raňajkách jedným švihom zmenilo na krásny slnečný deň. Plná optimizmu som vyrazila k vodopádu Cascata da Ribeira Quente asi 6km za mestom. Cestou k nemu som stihla 2x zmoknúť, no vodopád bol ozaj majestátny, oplatilo sa 😀 (nájdete ho medzi mojimi storkami TU) Furnas je na Azorách vychytená destinácia, sú tu dva veľké kúpele, z ktorých oba, žiaľ, aktuálne rekonštruujú. No ak sem pôjdete, checkujte Terra Nostra a Beija Poca da Dona Beija, snáď budete mať viac šťastia. 

Furnas je vyhasnutý stratovulkán, má skutočne nádherné parky, liečebné domy,  dovolenkové vily a unikátne gejzíry, z ktorých vyviera horúca liečivá voda a do ovzdušia unikajú siričitanové plyny (fumaroly). Po prehliadke Furnasu som ďalším superprutkým stúpaním zamierila k jazeru Furnas, ktoré je obklopené nádhernou prírodou. Okolo celého jazera vedie 6 km chodník, určite sa po ňom vydajte, je tu jedna z najkrajších gravelových trás na Azorách. Čerešničkou na torte je národný park Grená, na ktorý si pokojne vyhraďte aj 4 hodiny. Prechádzka džungľou s famóznou zeleňou, stromami, vodopádmi a na záver kúpeľom v kadiach s horúcou vodou boli pre mňa jedným z najsilnejších azorských zážitkov. O čosi menším už bolo tradičné jedlo Cozido das Furnas, ktoré chutilo síce výborne, no určite ho nejedzte večer, tú mega dávku mäsa a zeleniny uvarenej v geotermálnych jamách budete tráviť ešte 2 dni 😀 Trasa na STRAVE

Azory na bicykli_Furnas
V okolí Furnasu určite navštívte Národný park Grená a na záver sa okúpte v kadiach s horúcou vodou uprostred džungle

DEŇ 5: V posledný deň môjho azorského dobrodružstva na bicykli som chcela z Furnasu vyraziť k jazeru Lagoa do Fogo a odtiaľ južnou stranou pokračovať do Ponta Delgady. Znova to malo byť cez 70 km a okolo 1400 výškových metrov, pričom najneskôr o 18h som mala po 5 dňoch vraciať bicykel. Vzhľadom k predpovedi počasia a ďalším krátkym ďialničným úsekom som ale napokon znova menila plán: autobusom som sa vrátila do Ribeira Grande a odtiaľ pokračovala na bicykli do ďalších geotermálnych kúpeľov Termas das Caldeiras da Ribeira Grande. Veď ako sa rozlúčiť so sopečným ostrovom plného kúpeľov, ak nie krochnením v ďalšom z nich? 😀 Tieto termas boli síce oproti ostatným jednoduchšie (sú tu len dva malé bazéniky), no voda je horúca a liečivá, tak prečo nevyskúšať 🙂

Síce mi znova popŕchalo, na Azory na bicykli som mala posledné popoludnie, a tak som si to zamierila na chýbajúce severné pobrežie. To ma prekvapilo krásnymi vysokými útesmi nad oceánom a neštandardne rovnými cestami bez extrémnych prevýšení. V posledný deň bicyklovania na Azorách som teda predsa len objavila aj pár roviniek 😀 Výdatný dážď som prečkala na obede vo veľmi príjemnom a peknom meste Capelas a potom sa pustila znova do kopcov na druhú stranu ostrova do Ponta Delgady. Nemôžem si pomôcť, ale tá zelená azorská krajina je fakt unikát. Vkuse vás núti zastaviť a len sa tak pozerať. Len pozor na kravy, na Azorách ich je údajne 2x viac ako ľudí! 😀 Trasu si môžete pozrieť tu na STRAVE

Azory na bicykli_termálne kúpele a azorské jedlo cozido
Termas das Caldeiras a národné jedlo cozido z rôznych druhov mäsa a zeleniny

DEŇ 6: Ranný let z Ponta Delgada do Lisabonu a následne ďalší let do Viedne. Či vám lety naväzujú hneď, alebo máte medzi nimi väčšie prestroje, cestovaním na Azory zabijete takmer celý deň. A nezabudnite na zmenu času, na Azorách je o 2 hod. menej. 

UŽITOČNÉ rady a LINKY
  • Hoci je na Azorách veľmi ťažké predpovedať počasie, aspoň približne to vedela odhadnúť automatická appka počasia na iPhone a táto webová stránka 
  • kúpanie v oceáne je kvôli veľkým vlnám a silným spätným prúdom nebezpečné. No v lete pri ustálenom počasí sa dá kúpať napríklad na pláži Santa Bárbara a v prírodných bazénoch piscinas naturales, ktoré sú chránené pred otvoreným oceánom
  • Kúpanie v prírodnom bazéne s geotermálnou vodou Ponta Ferraria si naplánujte podľa času odlivu, ten si sledujte na tejto webovej stránke
  • Mapky a základné informácie o odporúčaných cyklotrasách pre rôzne typy bicyklov na všetkých Azorských ostrovoch nájdete TU
  • keď pôjdete do kúpeľov, vezmite si tmavé plavky, v žiadnom prípade biele, voda obsahuje veľa síry a zafarbí vám ich nahnedo! Inak je ale liečivá, nemusíte sa báť
  • voda na ostrove je pitná, nemusíte si kupovať balenú
  • na Azorách sa bez problémov dohovoríte po anglicky, je to turistická destinácia a základnú angličtinu ovládali aj šoféri autobusov, taxi, čašníci a pod. 
  • majte pri sebe hotovosť, kartou nezaplatíte ani v niektorých obchodoch, reštauráciách či v autobuse. Vo veľkých potravinách si niekde musíte vziať lístok a postaviť sa do radu, sledujte, čo robia iní, môže to tam fungovať inak ako ste zvyknutí
  • Azory si hlavne užite, aj keď vám bude pršať, fúkať silný vietor, keď budete šípiť problém, neostýchajte sa pýtať či požiadať o pomoc, Azorčania sú na turistov zvyknutí a radi vám pomôžu. Sú na svoju krajinu hrdí a chcú, aby ste sa tam cítili v bezpečí a nezabudnuteľne! 

6 komentárov

  • Danica

    Ahoj Tamarka,

    dalsi velmi pragmaticky clanok o ostrove, ktory planujeme s muzom navstivit, najradsej bez cestovky.

    Dakujeme !

    Dana a Milan

    • Tamara

      To ma teším, milá Dana, som rada, že článok zodpovedal dôležité otázky 🙂 Keby ste mali ďalšie, pokojne napíšte. A super, že sa chystáte Azory navštíviť, sú prekrásne, užite si ich naplno! Srdečne, Tamara

  • Ladislav

    Ahoj Tamara, ďakujeme za perfektne spracovaný návod a info o Azorách. A čo takto nová cyklotrasa z Poltara do Rimavskej Soboty po byvalom železničnom zvršku. Potešila by si mnohých Slovákov, ktorí nemajú ani potuchy,čo robia šikovní ľudia na VUC BB. Nech sa Ti darí v tvojej užitočnej práci, pozdravujeme Ťa všetci zo Stredného Slovenska.
    Laco

    • Tamara

      Zdravím Laco, vďaka za prečítanie a pochvalný koment! A jasné, do Poltára určte prídem čoskoro, takú už medzičasom slávnu cyklotrasu nemôžem predsa vynechať! 😀 Tak pozdravujem na Stredné Slovensko a ďakujem za pravidelné čítanie, sledovanie!

  • Karol

    Ťažko niečo komentovať, keď je to naozaj systematicky pekne opísané vrátane pomôcok, ako si to tam zorganizovať aj s dôležitými varovaniami. Tie ma trochu prekvapili, lebo som si to až také dobrodružné naozaj nepredstavoval. Ale keďže si to zvládla ty, tak je to povzbudzujúce a určite to nikoho neodradí, lebo vďaka tebe sa na to krásne dobrodužstvo dá primerane pripraviť a užiť niečo, čo by bola veľká škoda nezažiť. V´daka, veľmi ma to nabudilo.

    • Tamara

      Ďakujem milý Karol, to ma naozaj teší, že článok inšpiruje a zbavuje obáv, že by to niekto nezvládol 😀 Áno, bicyklovanie na Azorách je iste z tých dobrodružnejších, ale stále úplne v poriadku, je to hlavne úplne bezpečná krajina. Vďaka za prečítanie a koment, ak vás to nabudilo, tak do toho, vyskúšajte niekedy! 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.