Tipy na cyklovýlety

Dunajská cyklocesta z Passau do Viedne – rakúska časť

Vitajte na blogu behomsvetom, ktorý inšpiruje k pohybu a objavovaniu. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Facebooku alebo Instagrame a hlavne, užívajte si pohyb v akejkoľvek podobe🙂

Po troch týždňoch od prebicyklovania nemeckej časti Donauradweg som sa vybrala na jej pokračovanie do Rakúska. Časť rakúskej Dunajskej cyklocesty som prešla už dávnejšie, no nikdy nie celú, na to predtým chýbal čas aj motivácia. Všetko sa však zmenilo mojou návštevou prameňa Dunaja v Donaueschingen, kde má Dunajská cyklocesta svoj bod nula. To miesto na mňa zapôsobilo a prebudilo zvedavosť: Ako sa budú meniť krajiny, ktorou cyklocesta prechádza? Bude všade kvalitný povrch, dobré značenie, rovnaká náročnosť? Po ukončení nemeckej časti v Passau mi bolo jasné, že sa na Donauradweg čoskoro vrátim a postupne si ju prejdem celú. No keďže si v práci nemôžem vziať 3 týždne voľna naraz, musím Donauradweg prechádzať postupne, po jednotlivých krajinách. K nemeckej časti (600 km) som teraz teda pridala tú rakúsku od Passau po Viedeň (340 km). Ako sa zmenila, v čom sa odlišuje od tej nemeckej a ako si ju naplánovať? 

ETAPY DUNAJSKEJ CYKLOCESTY V RAKÚSKU

Rovnako ako v Nemecku, aj v Rakúsku môžete Dunajskú cyklocestu prechádzať po etapách. Rozdiel je však v tom, že zatiaľ čo nemecká Donauradweg ide po celej svojej dĺžke iba po jednom brehu, v Rakúsku sa môžete rozhodnúť pre ľavú stranu Dunaja (severný breh) alebo pravú stranu (južný breh). To, akou stranou pôjdete bude mať dopad na viacero vecí: Etapy na pravom a ľavom brehu nie sú rovnako dlhé a často ani neprechádzajú cez rovnaké mestá. Možnosť prechádzať z jednej strany na druhú existuje, ale nie tak často, ako by si človek myslel. Mosty, samozrejme, nestoja všade a podobne je to aj s Fähre, loďkami, ktoré jazdia po svojich trasách. Preto keď si budete objednávať ubytovanie, je dobré myslieť na to a v priebehu dňa sa dostať na správnu stranu Dunaja.

ETAPA 1: Passau – Schlögen, severný breh 41 km, južný breh 42 km

ETAPA 2Schlögen – Linz, severný breh 56 km, južný breh 53 km

ETAPA 3: Linz – Grein/ Ardagger, severný breh 61 km, južný breh 60 km

ETAPA 4: Grein – Emmersdorf, severný breh 45 km / Ardagger – Melk, južný breh 54 km

ETAPA 5: Emmersdorf – Krems, severný breh 34 km / Melk – Mautern 33 km

ETAPA 6: Krems – Tulln, sever. breh 42 km Mautern – Klosterneuburg, južný breh 69 km

ETAPA 7: Tulln – Wien, sever. breh 35 km / Klosterneuburg – Petronell južný breh 59 km

Mapa mostov a Fähre cez Dunaj v Rakúsku
Mapa mostov a Fähre cez Dunaj v Rakúsku (kliknutím zväčšite)

AKO NA ZAČIATOK DUNAJSKEJ CYKLOCESTY A UBYTOVANIE

Rakúska Donauradweg začína ešte na nemeckom území v meste Passau, do ktorého sa môžete dostať vlakom alebo autobusom. Cesta vlakom aj autobusom trvá približne 4 hodiny, no vlak je drahší a musíte 2-3x prestupovať. A hlavne zohnať lístok pre bicykel, ktorý býva často týždne vopred vypredaný. Rozhodla som sa preto vyskúšať autobus: Do Passau pravidelne jazdí spoločnosť FlixBus a niektoré spoje vám zvezú aj bicykel. Cena je viac než dobrá a postup jednoduchý: Na ich stránke som zadala odkiaľ kam pôjdem, v políčku „Cestujúci“ pridala bicykel a za 34 EUR sa pohodlným autobusom odviezla do Passau. Bicykel sa spolu s ešte s niekoľkými ostatnými viezol zavesený na špeciálnom stojane v zadnej časti autobusu. Lacné a bezproblémové, odporúčam niekedy vyskúšať 🙂

Čo sa týka ubytovania, na rakúskej Donauradweg sa nachádza veľa pekných kempingov, ich výber a ponuku si môžete pozrieť TU. Okrem toho si na oficiálnej stránke rakúskej Donauradweg môžete pozrieť výber odporúčaných hotelov a penziónov, ktoré sa nachádzajú hneď pri cyklotrase, majú garáž na uskladnenie bicyklov, požičovne náradia a pod. A potom je tu možnosť ubytovania cez Booking či Airbnb, kde tiež nájdete viacero hotelov a penziónov, ktoré rátajú s cyklistami. Možností je viacero, ja som vyberala cez booking, hlavne podľa ceny a polohy.

1. DEŇ: PASSAU - LINZ, 100 KM (ETAPA 1 + ETAPA 2)

Rakúska Dunajská cyklocesta začína na nemecko-rakúskom pohraničí v meste Passau. Passau je veľmi zaujímavé, leží na sútoku troch riek (Ilz, Inn a Dunaj), má pekné nábrežie, historické centrum a veľa kostolov (najznámejšia je katedrála Sv. Štefana). My sme si Passau pozreli ešte minule, preto sme sa teraz nezdržiavali a ráno vyrazili na prvé dve etapy. Cieľ bol 100 km vzdialený Linz, do ktorého som chcela dôjsť do piatej večer, kým sa neochladí a nebude stmievať. Predsa, bol už pokročilý október, hoci s ukážkovým počasím. Akosi intuitívne sme nastúpili na ľavý, teda severný breh Dunaja. Asi aj tuším prečo: svietilo na ňho príjemné ranné slnko a bol o kilometer kratší, ako ten druhý 🙂

Prvá etapa viedla po dobrom asfaltovom chodníku s minimálnym prevýšením. Dunaj tu je stále po ruke, o pekné výhľady nie je núdza. Po 25 km dôjdete k mestečku Engelhartzszell, kde môžete nastúpiť na Fähre a odviezť sa na druhú stranu. Druhú možnosť budete mať o pár km ďalej v mestečku Au, kde však nastúpiť musíte, ďalej totiž cyklotrasa po severnej strane nepokračuje – nachádza sa tu Donauschlinge (slučka Dunaja), ktorá sa musí takto obísť. Fähre jazdí pravidelne z jednej strany na druhú, plavba trvá do 5 minút a pre 1 osobu s bicyklom stojí 3 EUR. 

Dunajská cyklocesta - Námestie v Linzi
Prvý deň rakúskej Dunajskej cyklocesty sme ukončili na krásnom námestí v meste Linz

Po vystúpení na pravom brehu Dunaja sa môžete vybrať na výhliadku (8 minút peši) alebo pokračovať ďalej po trase smer Linz. Na ľavý breh Dunaja sa môžete vrátiť ďalšou Fähre o pár km ďalej, alebo mostom v meste Aschach o 25 km ďalej. V týchto úsekoch je po jednej i druhej strane Dunajská cyklocesta mimoriadne pekná, Dunaj si tu razí cestu medzi kopcami a vy pedálujete po rovnej nenáročnej cykloceste uprostred prekrásnych scenérii. Tie fakticky skončia až pár km pred finišom druhej etapy – v krásnom a príjemnom meste Linz. 

2. DEŇ LINZ - MELK, 117 KM, (ETAPA 3 + ETAPA 4)

Na druhý deň sme vyrazili z Linzu za chladného ale slnečného rána. Opäť sme si zvolili severný breh s prvou väčšou pauzou na konci tretej etapy v meste Grein. Prvých približne 20 km viedlo po peknej asfaltovej cykloceste popri Dunaji, potom nasledovalo asi 10 km cez rakúsky vidiek a potom znova návrat na hrádzu k Dunaju. V neprospech južného brehu hovorila jeho dĺžka – bol o 10 km dlhší ako severný. V ten deň nás čakalo 117 km, nechcela som preto zachádzať nič navyše. No bola to chyba: tretiu a určite aj štvrtú etapu choďte po pravej strane Dunaja (južnom brehu). Prečo? Jednoducho sú krajšie (na pravej strane je nádherné biskupské mesto Ybbs) a aj bezpečnejšie – na severnej strane vedie od mesta Grein cyklochodník popri hlavnej ceste s rýchlo jazdiacimi autami, južná strana je pokojnejšia.

Vyvrcholením štvrtej etapy je mesto Melk so svojim krásnym, dokonale fotogenickým benekditínskym opátstvom z konca 11. storočia. Po bohatej celodňovej nádielke skoro 120 km na sedle určite oceníte prechádzku po kláštornom areáli a centre mesta Melku. Ak máte čas, opátstvo sa oplatí navštíviť aj zvnútra, má vraj nadhernú historickú knižnicu a krásne zdobené interiéry. My sme do Melku prišli krátko pred zotmením, návštevu kláštora sme preložili na inokedy. V Melku sa mimochodom nachádza viacero mostov, ak sa budete chcieť na druhú stranu Dunaja, budete tu mať viacero možností. 

3. DEŇ EMMERSDORF - VIEDEŇ, 125 KM, (ETAPY 5 +6+7)

Tretí deň rakúskej Dunajskej cyklocesty sme vyrazili skoro ráno po severnej strane Dunaja smer Krems. A tentokrát bola severná strana výborná voľba – fakticky od prvých kilometrov za Emmersdorfom začína nádherné Wachauské údolie charakteristické krásnou zvlnenou krajinou, uprostred ktorej vedie cyklocesta pomedzi marhuľové a ovocné sady a hektáre viníc. Wachau je jednou z výkladných skríň Rakúska a dá sa povedať, že aj najkrajšou časťou Dunajskej cyklocesty v Rakúsku (mimochodom zapísané aj do svetového dedičstva UNESCO). Nenáročná cyklocesta popri sadoch a viniciach sa tu strieda s pomalším prejazdom cez dedinky, ktoré hlavne v letných mesiacoch ožijú turizmom a očarujúcou atmosférou vínnych pivníc, marhuľových slávností a turistov vychutnávajúcich si dobroty z marhúľ na milión spôsobov. Piata etapa a s ňou aj táto čarovná dolina končí po 34 km v meste Krems.

Na severnej strane Dunaja sa oplatí ostať aj za mestom Krems, po krátkom úseku priemyselnou zónou pokračuje šiesta etapa peknou prírodou po hrádzi vedľa Dunaja. Na 23 km tejto etapy vás cyklocesta vedie na most na južný breh, pokračovvať po severnej strane sa ďalej nedá (iba väčšou obchádzkou). Aj v týchto úsekoch vedie Dunajská cyklotrasa kvalitným asfaltovým chodníkom, po rovine s označením cyklocesty ako R1 alebo Donauradweg smer Tulln. Do Tullnu sme dorazili okolo štvrtej popoludní, v nohách sme mali 90 km a do cieľa vo Viedni nám chýbalo ešte 35 km.

Dunajská cyklocesta_údolie Wachau
5. a 6. etapa rakúskej Dunajskej cyklocesty vedie cez vinice a ovocné sady údolia Wachau
Dunajská cyklocesta_rakúska časť
Dunajskú cyklocestu v Rakúsku som prešla na graveli, no postačí vám aj cesťák

Záverečná siedma etapa bola náročná, radikálne sa nám zmenilo počasie, ochladilo sa, fúkal silný bočný vietor, začalo popŕchať. Finiš, aký si po 300 km v nohách určite neprajete, ale čo sa dalo robiť. Cítila som sa podobne ako v lete na cyklotrase Alpe Adria krátko pred Gradom. Kilometre ubiehajú tak hrozne pomaly a vám sa už tak hrozne nechce, pedálmi krútite už len zo zotrvačnosti. Príchod do Viedne po južnom brehu Dunaja bol oslobudzujúci, hoci som si ho takto nepredstavovala. V daždi, so zimnicou, únavou a jediným želaním: nastúpiť na vlak a ísť domov. Krajšie by bolo síce dôjsť na bicykli až do Bratislavy, ale mala som teplotu, v tomto stave to neprichádzalo do úvahy. Úsek Viedeň – Bratislava som už však prešla viackrát, takže ľúto mi to až tak nebolo. 

PRAKTICKÉ RADY NA ZÁVER

  • Dunajská cyklocesta je pekná, nenáročná cyklotrasa pre všetkých, ktorí sa radi bicyklujú v blízkosti rieky po kvalitnej a bezpečnej cykloceste s možnosťou kúpania, osvieženia v Biergarten, kempovania a pod. O čosi lepšiu výpovednú hodnotu ako fotky majú videá, pozrite si výber storiek z rakúskej a z nemeckej Donauradweg na mojom Instagrame
  • Najvhodnejší čas na absolvovanie Dunajskej cyklocesty sú mesiace máj, jún, júl alebo september. Ja som trasu prešla v októbri, sfarbenie prírody bolo síce prekrásne, ale ráno a večer už bolo chladno a dni sú samozrejme oproti letu kratšie. 
  • Na rakúsku Dunajskú cyklocestu si vyhradťe 3-4 dni, denne aj menej zdatní cyklisti zvládnu prejsť 70-80 km. 
  • Po trase je viacero zaujímavostí, či už výhliadky, pekné mestečká, jaskyne a pod. – informácie o nich nájdete na oficiálnej stránke rakúskej Donauradweg TU. Na stránke si môžete popozerať aj aktuálne obcházdky, mapky nabíjacích staníc pre elektrobicykle, cenníky a itinerár Fähre, odporúčam si stránku trošku naštudovať, aby ste vedeli, kde sa oplatí trochu zdržať, ako si trasu rozplánovať a pod. 
  • V prípade, že by ste na Dunajskú cyklocestu nešli vlastným bicyklom, existuje aj možnosť vypožičania si bicykla priamo na trase, viac info o tom TU
  • O rakúskej Dunajskej cykloceste existuje veľa prospektov a katalógov, ktoré si môžete zadarmo objednať alebo stiahnuť TU

2 komentáre

    • Tamara

      Zdravím Karol, hahá, vďaka za otázku, nuž, neviem či až k Čiernemu moru ale minimálne po Budapešť určite 🙂 a potom sa uvidí, ďalej sa vraj ide veľa po cestách s autami, prípadne poĺných cestách bez asfaltu… uvidíme, kam dôjdem 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.