Tipy na cyklovýlety

Traisentalská cyklotrasa: na bicykli romantickou dolinou Traisental

Približne 205 km od našich západných hraníc leží mesto Mariazell, ktoré si väčšina z nás spája s náboženským turizmom. No vedeli ste, že sa do Mariazellu neoplatí vybrať len za púťou, ale aj za krásnou cyklistikou? Toto malé rakúske mestečko totiž z každej strany obklopujú husté lesy, stredne vysoké kopce a úžasne zelené zvlnené údolia, v ktorých sa ukrýva mnoho turistických chodníkov a pekných cyklotrás. Jednou z nich je aj Traisentalská cyklotrasa vedúca údolím rieky Traisen medzi mestami Mariazell a Traismauer pri Dunaji. Jej celková dĺžka je 111 km, náročnosť ľahká až stredne ťažká a v smere, ako vám ju opíšem, ju zvládnu aj rekreační cyklisti či rodiny s deťmi. Navyše, Traisentalskú cyklotrasu môžete veľmi pekne skombinovať s neďalekou Ybbstalskou cyklotrasou, ktorá končí blízko Mariazellu a vedie po bývalej železnici. Ako na to a čo od Traisentalskej cyklotrasy očakávať si prečítajte v tomto článku. 

Traisentalská cyklotrasa

TRAISENTALSKÁ CYKLOTRASA - V KTOROM SMERE ÍSŤ

Traisentalská cyklotrasa je pomerne dlhá, od počiatočného bodu v Traismauer do cieľa v Mariazelli má 111 km. V tomto smere je aj náročnejšia, zdoláte na nej niekoľko strmých stúpaní navyše po cestách s dopravou, preto ju v tomto smere odporúčam absolvovať skôr ambicióznejším cyklistom s dobrou kondíciou. Ja som trasu začínala v Mariazelli a ak sa sem vyberiete s deťmi alebo si chcete užiť pohodovú cyklistiku s niekoľkými zjazdami a mierne zvlneným terénom, vyberte sa na Traisentalskú cyklotrasu takto. Značená je obojstranne, a keď už sme pri tom, značenie je časté a jednoznačné, na zelených tabuľkách s nápisom Traisentalradweg 4. Ak je 111 km pre vás veľa, trasu si môžete rozdeliť, prípadne prejsť len časť z nej. Podobne ako ja: z časových dôvodov som ju prešla z dvoch tretín, posledných 40 km doklepnem niekedy nabudúce. O dôvod viac sa do tohto krásneho regiónu ešte niekedy vrátiť 🙂

ÚSEK MARIAZELL - WILHELMSBURG (70 KM)

Trasu začínam v pútnickom mestečku Mariazell, ktorého náboženský esprit cítiť na každom kroku. Všade vidím veľa smerovníkov vedúcich buď z mesta do hôr alebo k ústrednému bodu mesta – Mariazellskej bazilike na hlavnom námestí. To je prekvapujúco veľmi rušné, moce sa tu veľa turistov, všade sú kaviarne, cukrárne, obchodíky so suvenírmi. Je nedeľné ráno a po krátkej prehliadke centra za výdatného vyzváňania zvonov vyrážame na cyklovýlet Traisentalskou dolinou. Som tu spolu s väčšou skupinou cyklistov a priznám sa, túto cyklotrasu som predtým nepoznala, nemám preto žiadne očakávania. No súdiac podľa malebného prostredia všade naokolo to môže byť ozaj pekné. Nechám sa prekvapiť. 

Mariazellská katedrála
Trasu začíname v najznámejšom rakúskom pútnickom meste Mariazell

Po vyrazení z Mariazellu sa napájame na cestu B21 a hneď na to nasleduje prvý strmý zjazd točivými zákrutami po ceste spoločnej s autami. S deťmi tu choďte opatrne, no bez obáv, po tomto zjazde nasleduje odbočka na vedľajšiu cestu a Traisentalskú cyklotrasu. Odtiaľ už pôjdete po pokojnej asfaltovej ceste stále popri potoku Walser smer dedinka Rechensgraben a ďalej k veľmi peknému jazeru Hubertussee. Po trase uvidíte niekoľko pekných mostov a lávok, príroda tu miestami pripomína skalný kaňon a mne osobne aj miesta, ktoré som už kedysi videla. Ten pocit sa znásobí pri krásnom jazere Hubertus See a potom už prichádza známy ahá efekt. Už viem, bicyklujem na miestach, kde som v zime bola bežkovať, spoznávam lokálnu reštauráciu aj romantické odbočky do lesov. Skvelé, v zime to tu bolo pekné, no takto v júni tu je hotová nádhera! 

Most v Traisentalskom údolí
Jeden z krásnych historických mostov, ktoré vidieť z Traisentalskej cyklotrasy
Traisentalská cyklotrasa
Traisentalská cyklotrasa vedie romantickým údolím rieky Traisen a jej prítokov

Z Hubertus See stále pokračujeme veľmi pekným prostredím popri potoku Walser, užívame si krásnu pokojnú cyklotrasu s dobrým asfaltovým povrchom. Na nadchádzajúcej križovatke sa dostávame na cestu L101 a potom na známu B21, od ktorej sa o chvíľu odpojíme na vedľajší cyklochodník. Ten nás zakrátko zavedie do lesa a nasleduje vskutku parádny v poradí tretí dlhý zjazd serpentínami uprostred lesa. Aj tu vedie asfaltový cyklochodník a vy neviete, čo skôr: či si užívať rýchlosť, alebo všímať okolie, kontrolovať mapu či sa len tak nechať viezť. Našťastie, zjazd trvá naozaj dlho a vy máte čas na všetko z toho :). Veď napokon, pozrite si toto videjko: 

Eufória z krásneho prírodného a potom dobrodružnejšieho rýchleho úseku doznieva kľučkovaním v meste Kernhof, kde treba zelené značenie Traisentalskej cyklotrasy sledovať trošku pozornejšie. Cyklochodník ďalej striedavo pokračuje mestkým a lesným prostredím, raz blízko hlavnej cesty, inokedy ďaleko od nej. Míňame mestá St. Aegyd am Neuwalde, Hohenberg, Lilienfeld a Traisen, cyklotrasa tu síce už nevedie tak pokojným prostredím ako v úsekoch vyššie, no autá iba vidíme, cyklisti si stále idú po dobrom asfaltovom cyklochodníku s minimálnym prevýšením. Finišujeme popri poliach rovinkou v meste Wilhelmsburg, kde nás čaká autobus a odchod domov. Cieľ Traisentalskej cyklotrasy je síce až o 40 km ďalej, no pokračovať budem až nabudúce. 

TRAISENTALSKÁ CYKLOTRASA V SKRATKE

ŠTART: Mariazell
CIEĽ: Traismauer
DĹŽKA A PREVÝŠENIE: 111 km, 959 výškových metrov
NÁROČNOSŤ: stredne ťažká

BICYKEL: gravelový, cestný, trekingový

ČO VIDIEŤ PO TRASE

  • centrum mesta Mariazell a Mariazellská bazilika
  • krásne jazero Hubertussee, v ktorom je síce zakázané kúpať, no je tu pekný náučný chodník
  • 9 km dlhá tunelová trasa po bývalej železničnej trati. Treba na ňu odbočiť z mestečka Freiland pred Lilienfeldom
  • prehliadka opátstva Stift Lilienfeld
  • Mariazellská železnica mezi mestami St. Pölten a Mariazell
  • prehliadka opátstva v meste Herzogenburg

GPX A MAPASTRAVA

Mapa Traisentalskej cyklotrasy. Kliknutím zväčšite. Zdroj: traisentalradweg.at

AKO PO TRAISENTALSKej CYKLOTRASE ĎALEJ A MOŽNOSTI NÁVRATU

Z Wilhelmsburgu Traisentalská cyklotrasa pokračuje smer mesto St. Pölten, v ktorom som už niekedy bola, má veľmi pekné barokové centrum, oplatí sa v ňom poprechádzať a dať si pauzu. Zo St. Pölten je to do Traismauer už len 21 km, trasa by mala viesť rovinatým terénom peknou vinohradníckou krajinou. V Traismauer Traisentalská cyklotrasa končí, no keďže mesto leží pri Dunaji, športovo naladeným cyklistom sa núka možnosť pokračovať ďalej po známej Dunajskej cyklotrase až do Viedne. Ostatní majú pre svoj návrat tieto možnosti: 

Vlak Mariazellerbahn: Medzi St. Pölten a Mariazellom premáva vlak Mariazellerbahn, ktorý je sám o sebe zážitkom. Môžete si doň vziať bicykel, môžete si vybrať, akým typom vlakovej súpravy chcete cestovať. Pre deti je špeciálnym zážitkom tzv. Otscher-bär, pre dospelých zas moderný vlak Himmelstreppe. Mariazellskou železnicou som cestovala na turistike vlani, viac si o nej môžete prečítať v tomto mojom článku: Tip na rodinný výlet: Horské zážitkové vlaky v Dolnom Rakúsku. Mariazeller Bahn s obľubou využívajú aj cyklisti po Traisentalskej cyklotrase, viac o cenách a čase odchodov nájdete TU. Poznámka: Mariazeller Bahn sa dá pekne skombinovať s bežnými vlakmi jazdiacimi medzi Viedňou a St. Pölten. 

Mariazellská železnica_Panoramatický vozeň
Pohľad zvnútra i zvonku v kabrioletovom vozni zážitkového vlaku Ötscherbär

Cyklobus Radtramper: počas víkendov a sviatkov v období 1. máj – 27. október môžu cyklisti využiť špeciálny cyklobus jazdiaci pozdĺž celej Traisentalskej cyklotrasy. Počas letných prázdnin (29. jún-1.sept.) autobus dokonca jazdí každý deň. Lístok pre dospelého v sezóne 2024 stojí 14,40 EUR, pre dieťa 7,20 EUR, bicykel stojí 2 prípadne 1 EUR. (dospelý/detský). Viac o zastávkach a cenách TU

Cyklotaxi: v prípade defektu, únavy, alebo potreby rýchleho presunu môžete na Traisentalskej cyklotrase využiť aj služby špeciálneho cyklotaxíka. Kontakt a viac info nájdete TU

TIP NA ZÁVER

Ak ste sa na Traisentalskú cyklotrasu doviezli autom a máte čas, odporúčam vám v tomto regióne ešte ostať a prejsť si aj Ybbstalskú cyklotrasu, ktorú môžete začať pri jazere Lunz am See 30 km od Mariazellu. Je to veľmi pekná, nenáročná cyklotrasa po trase niekdajšej Ybbstalskej železnice, ktorá premávala v 19. a 20. storočí. Viac o Ybbstalskej cyklotrase si prečítajte vo vyššie priloženom článku a pozrite si aj prudko motivačné videjko na mojom Instagrame či Facebooku:D

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.