Cyklodovolenka na Tenerife: tipy na trasy, cyklopožičovne, lokality
Po Malorke a Ibize je Tenerife tretí španielsky ostrov, ktorý som sa rozhodla spoznať po vlastnej osi – na bicykli. Takýto spôsob objavovania nových destinácií ma totiž neuveriteľne baví, vďaka blízkosti mora a celkovej atmosfére mám stále pocit, že som na dovolenke, no zároveň trávim čas veľmi aktívne: miesta, kam sa iní pohodlne vyvezú autom spoznávam omnoho autentickejšie a nesústredím sa len na cieľ, ale rovnako intenzívne aj na cestu, ktorá k nemu vedie. Keď sa totiž na nejaké pekné miesto dostanete bicyklom, v pamäti vám nezostane len ono samotné, ale aj všetky tie kopce, nebezpečne točivé zákruty či epické zjazdy, ktoré ste cestou k nemu museli prekonať. Cyklodovolenka na Tenerife vám ponúkne všetky tieto emócie plným priehrštím, sopečný ostrov so siedmymi mikroklímami poteší všetkých, čo milujú neustálu zmenu, veľké prevýšenia a dobrý mix čulého turizmu a prírodných oáz pokoja. Ako fungujú cyklopožičovne, na aké trasy sa vybrať a aké miesta na Tenerife navštíviť? Prečítajte si moje skúsenosti a odporúčania s bicyklovaním na Tenerife.
Tenerife je najväčší zo skupiny siedmych Kanárskych ostrovov ležiacich v Atlantickom oceáne. Napriek tomu, že sa geograficky nachádza blízko Afriky (od pobrežia Maroka je vzdialený len 250 km), územne a politicky patrí Španielsku, čo má pre nás hneď niekoľko výhod: aj vo vzdialenosti 3600 km môžete platiť eurom, využívať roaming, dáta, európske poistenie a pod. Po relatívne dlhom lete (5h 20m z Viedne) sa tak dostanete do vskutku exotického prostredia a pritom ste stále v Európe, čo pôsobí veľmi upokojujúco. Tenerife má 2 letiská, medzinárodné letisko Tenerife South na juhu ostrova a letisko Tenerife North, ktoré prijíma lety predovšetkým z kontinentálneho Španielska. A hoci sa veľkosťou dá Tenerife porovnávať s rozlohou Bratislavského kraja (okolo 2000 km2), na jeho malej ploche zažijete až 7 mikroklimatických pásiem: v najvyšších polohách celoročný sneh, na severe krásnu zelenú krajinu pripomínajúcu džungľu, na juhu zas suchú krajinu s minimom zrážok.
CYKLODOVOLENKA NA TENERIFE - CYKLORAJ BEZ CYKLOCIEST
Vďaka zaujímavému prírodnému prostrediu a rôznorodosti klimatických podmienok je Tenerife vyhľadávanou turistickou destináciou počas celého roka. V jeho severnej časti vládne nepretržitá jar, častejšie tam prší a teploty sa celoročne držia v hladine 18 – 28 stupňov. Juh ostrova je oproti tomu oveľa suchší, prší tu len výnimočne a aj teploty sú o pár stupňov vyššie. Na malom území tak nájdete skvelé podmienky na turistiku, oddych pri mori, hranie golfu na početných greenoch, surfovanie na vlnách Atlantiku a špeciálne na cyklistiku s veľkou ponukou stredne až veľmi náročných cyklovýletov do výšok 2500 m nad morom. Cyklodovolenka na Tenerife je skvelá skúsenosť, no spája sa aj s jednou nečakanou výzvou: hoci má tento kanársky ostrov povesť cykloraja, nenájdete na ňom ani kúsok cyklocesty a jazdiť budete po cestách spoločných s autami. Cykloraj bez cyklociest? Na prvé počutie to možno nedáva zmysel, no vysvetlenie je jednoduché: Cyklista tu totiž požíva veľký honor a na ceste ho v žiadnom prípade nesmie nikto ohroziť.
Na tenerifských cestách často natrafíte na tabule upozorňujúce vodičov na správne predbiehanie s dodržiavaním minimálne 1,5 m odstupu. Predbiehať vás smú až vtedy, keď sú si istí, že vás tým neohrozia a pri predbiehaní môžu prejsť cez stredovú čiaru a vojsť do protismeru. Nesmú na vás trúbiť, aby vás nevystrašili a rovnako majú jazdiť za vami s dostatočným odstupom. Za nedodržiavanie týchto pravidiel sa vodičom rozdávajú mastné pokuty a strhávajú body, za ktoré hrozí strata vodičského preukazu. A ako to vyzerá v praxi? Absolútna väčšina vodičov to dodržiava, napriek tomu, že sú cesty (hlavne pri pobreží) silno frekventované, ako cyklistka som sa cítila naozaj bezpečne. Navyše, cesty sú široké, majú kvalitný asfalt a často sa dá jazdiť po krajnici (žiadne výmole, štrk či rozkrušený asfalt).
CYKLOPOŽIČOVNE NA TENERIFE
Popularite cyklistiky na Tenerife zodpovedá aj množstvo cyklopožičovní s kvalitnou ponukou všetkých typov bicyklov. Počas mojej cyklodovolenky na Tenerife som vyskúšala dve, Teide Bike a Bike4You, obe sa nachádzali v blízkosti môjho ubytovania na juhu ostrova v mestečku Costa Adeje. Keď budete ubytovaní poblízku, určite vám ich odporúčam, no rovnako môžete siahnuť po desiatkach ďalších, ktoré sa nachádzajú na celom Tenerife. Ceny zapožičania bicyklov sú približne všade rovnaké a odvíjajú sa od toho, na ako dlho si bicykel požičiate (vypožičanie na viac dní je lacnejšie ako iba na jeden deň). V priemere však treba rátať 30-35 EUR na deň, pričom bicykel si určite objednajte pár dní vopred a nie až priamo na mieste. Niektoré cyklopožičovne majú webstránky iba v španielčine, no v ponuke nájdete mnoho takých, ktoré komunikujú komplet v angličtine.
Samotný proces vypožičania bicykla je veľmi jednoduchý, na webstránke si vyberiete typ (horský, cestný, mestský, e-bike) a model bicykla, upresníte veľkosť (väčšinou S, M, L, XL), typ pedálov (klasické ploché, špeciálne na tretry), prípadne vyberiete extra doplnky – prilbu, prídavné košíky na vodu a pod. Výhodou je, ak si doma zmeráte svoj vlastný bicykel alebo na stránke zadáte aspoň vašu výšku a váhu, aby vám bicykel pripravili presne na vás. Výberu bicykla sa oplatí venovať pozornosť, keď vám nebude sedieť (bude vám príliš malý/veľký), celodňové bicyklovanie môže bolieť a na cyklodovolenke predsa nechcete trpieť ale užívať si ju. Výpožičná doba bicykla sa pohybuje od 1 po väčšinou 14 dní vkuse. Na stránke upresníte termín prevzatia, vypíšete základné údaje o sebe, zaplatíte kartou vopred alebo na mieste. Za bicykel sa väčšinou platí aj kaucia, ktorú vám pri vrátení bicykla vrátia. Ak sa vám vypožičanie bicykla zdá drahé alebo neradi jazdíte na požičaných bicykloch, môžete si samozrejme priniesť aj svoj vlastný bicykel. Ako v tomto prípade postupovať, koľko stojí prevoz a kedy sa to oplatí píšem v tomto článku: Preprava športovej batožiny v lietadle.
TIPY NA TRASY NA TENERIFE
Na Tenerife som celkovo strávila 6 dní, z ktorých prvý deň som využila na aklimatizáciu, dospanie skorého ranného letu, nákup potravín a pod. Následne som bicyklovala druhý a tretí deň pobytu, štvrtý som šla na celodenný organizovaný výlet na vzdialenejšie miesta, kam by som sa bicyklom nedostala a piaty deň som znova bicyklovala. Šiesty deň bol môj odletový. Za 3 dni som stihla prebicyklovať komplet juh a juhozápad ostrova a ak by som na Tenerife ostala dlhšie, presunula by som sa na inú časť ostrova a odtiaľ vyrážala na ďalšie cyklotúry. Pokiaľ teda nechcete obísť ostrov dookola (dá sa to, trasa má okolo 205 km), odporúčam vám ostať na jednom mieste 2-3 dni, a potom sa presunúť do inej časti. Toto sú moje tipy na cyklotúry a miesta, za ktorými sa oplatí vyraziť:
Trasa: Costa Adeje – Vilaflor – Granadilla de Abona – Playa de la Tejita – Costa Adeje
Dĺžka: 76 km
Celkové prevýšenie: 1921 m
Čistý čas jazdy: 6 hodín
Popis: Cyklotrasa na Vilaflor (s pokračovaním na El Teide) patrí k najťažším cyklotrasám na Tenerife. Jej náročnosť spočíva v konštantnom stúpaní v sklone od 6-10% prakticky od bodu 0 (keď ste ubytovaní pri mori) až do výšky 1500 m.n.m. a vyššie. Na túto trasu sa vyberte, ak chodíte bicyklovať pravidelne a ste v dobrej kondícii, v opačnom prípade by bola pre vás masaker. Iste, stále sa dá bicykel tlačiť, ale to by dlho nebavilo ani vás, ani autá, ktoré vás budú obiehať. Aby bolo jasné, ani ja nie som žiaden profesionál ale 3-hodinky stúpania boli pre mňa ešte zvládnuteľné. Navyše, dopredu vás ženie adrenalín, stúpate k najvyššie položenej dedinke na Tenerife, pod vami sa rozprestiera veľká časť ostrova, spoločnosť robia nadrozmerné sekulenty, vinice a z času na čas mihnúca sa skupinka iných cyklistov. Čím vyššie sa nachádzate, tým nižšia je teplota, na tento cyklovýlet určite odporúčam pribaliť si teplejšie oblečenie a vetruodolnú vetrovku.
Samotné Vilaflor je pokojná dedinka s pár reštauráciami, kostolíkmi a motkajúcimi sa turistami, ktorých tu väčšinou vyviezli autobusy. Ak by ste mali chuť, dá sa odtiaľ pokračovať do národného parku El Teide a údolia pod sopkou El Teide. V tom prípade vás čaká ďalších 25 km do kopcov s minimálne 1000 metrovým prevýšením. Mne bohate stačil výšľap na Vilaflor a s veľkou eufóriou som sa pustila do približne hodinového zjazdu smerom do mestečka Granadilla de Abona a potom ďalej až k hore Montaňa de Roja. Túto fázu cyklovýletu si poriadne užijete, okrem radosti zo zjazdu je zaujímavé sledovať meniacu sa vegetáciu a celkový vzhľad krajiny. Fascinujúci je aj výhľad na horu de Montaňa, ktorá sa týči nad morom a ponúka zátišia peknej pieskovej pláži de la Tejita, kde sa oplatí okúpať a načerpať síl na návrat. Cyklovýlet na Vilaflor a k hore Montaňa de Roja hodnotím v superlatívoch, trasa preverí vašu vytrvalosť a kondíciu, ukáže rozmanitosť tenerifskej prírody a vycvičí aj vašu schopnosť ísť podľa navigácie – úseky z pobrežia do vnútrozemia často vedú krkolomnými kruhovými objazdami, určite majte online navigáciu.
Trasa: Costa Adeje – Adeje – Tamiamo – Los Gigantes – La Arena – Costa Adeje
Dĺžka: 74 km
Celkové stúpanie: 1473 m
Čistý čas jazdy: 5 hod. 30 min
Popis: Cieľom môjho druhého cyklovýletu bolo ďalšie turisticky atraktívne miesto na Tenerife – 800 m vysoké skalné útesy týčiace sa nad morom s príznačným názvom – Los Gigantes. Trasu som si naplánovala ako okruh, smerom tam viac po vnútrozemí, naspäť cestou bližšie k moru. Pôvodne som si myslela, že na trase nebudú takmer žiadne kopce, no mýlila som sa, na Tenerife jednoducho niet súvislejšieho terénu, kde by ste buď nestúpali, alebo neklesali. Treba však povedať, že sklon stúpania je v porovnaní s cestou na Vilaflor omnoho miernejší, zvládnu ho aj cyklisti s priemernou kondíciou. Navyše, v smere mojej jazdy stúpate len prvých 25 km, zvyšných 50 km vás čakajú buď krásne zjazdy alebo mierne zvlnená krajina popri banánových plantážach a občasnými výhľadmi na more. Najkrajšia časť tejto cyklotrasy začína za mestom Chío, odkiaľ nastúpite na prekrásny zjazd do mestečka Tamiamo a potom k samotným kopcom Los Gigantes. Zjazdy sú na Tenerife naozaj brutálne, bývajú dlhé a dajte si na nich pozor, spätne v mojich štatistikách vidím, že som šla rýchlejšie, ako predpísaných 50 km/h 😀 Niežeby vás namerali policajti, ale pri takejto rýchlosti nesmiete na bicykli urobiť žiadnu chybu.
Počas schádzania do dedinky Los Gigantes sa zastavte na vyhliadke Los Gigantes, neprehliadnete ju, v jej okolí stojí veľa áut a moce sa tu veľa turistov. Výhľad na mohutný skalný masív je odtiaľ asi najkrajší, zo samotného mestečka Los Gigantes ho uvidíte už trochu z iného uhla. V Los Gigantes je pekný prístav a hneď vedľa pláž s čiernym, sopečným pieskom, v okolí veľa reštaurácií a obchodíkov, oplatí sa tu stráviť nejaký čas. Návrat do Costa Adeje prebieha klasicky po dosť vyťažených cestách, banánových plantážach a golfových ihriskách, ktoré sú na Tenerife obľúbené rovnako ako cyklistika či výlety do národného parku El Teide. Celkový dojem z tejto cyklocesty mi trochu pokazil asi hodinový dážd pri návrate domov, no Los Gigantes určite odporúčam, je to vhodný cieľ cyklotrasy z akejkoľvek strany budete vyrážať.
Trasa: Costa Adeje – Los Cristianos – Playa de Montaňa Amarilla – Playa del Médano – Costa Adéje
Dĺžka: 68 km
Celkové stúpanie: 780 m
Čistý čas jazdy: 4:50 h
Popis: Môj tretí deň bicyklovania na Tenerife som sa rozhodla poňať trochu viac dovolenkovo a obišla všetky okolité pláže na južnej strane ostrova. Dobrá cyklodovolenka na Tenerife sa predsa nemôže obísť bez cyklovýletu ako je tento, ale priznávam, po cyklovýlete na Vilaflor a Montaňa de Roja a potom k Los Gigantes som fakticky mala prebicyklovaný celý juhozápad ostrova a na to, aby som nešla po rovnakých trasách, bolo potrebné sa presunúť na iné miesto (napríklad sever) a odtiaľ plánovať ďalšie cyklovýlety. Na to mi však už neostával čas, preto som zvolila pohodovejšiu cyklotrasu s viacerými pauzami na plážach turistických rezortov na juhozápadnom pobreží Tenerife
PRAKTICKÉ RADY OHĽADOM CYKLODOVOLENKY NA TENERIFE
- Inšpirácie na ďalšie cyklotúry na Tenerife a Kanárskych ostrovoch si môžete pozrieť TU:
- Na Tenerife často fúka silný vietor, určite si na tento ostrov pribaľte neprefúkavú bundu, zíde sa pri zjazdoch ale aj kedykoľvek počas dňa
- Tenerife má celoročne pekné slnečné počasie, celkovo som ho navštívila už 2-krát, raz v decembri a raz v marci – opaľovací krém je povinná výbava kedykoľvek tam budete
- slnko vychádza ale aj zapadá neskôr, čo znamená, že môžete bicyklovať dlhšie do večera
- juh ostrova je silno zastavaný, na svojich cyklopotulkách nepotrebujete veľké zásoby jedla, budete mať veľa možností jesť v reštaurácii alebo navštíviť potraviny
- pitná voda na Tenerife nie je samozrejmosťou, získavajú ju odsoľovaním alebo zachytávaním dažďov v horách. Nepite ju z vodovodu, kupujte si radšej balenú vodu
- ceny v reštauráciách sú trochu vyššie ako u nás, oplatí sa využívať ponuku denného menu, ktoré stojí od 8 – 12 EUR
- mnoho podnikov (hlavne mimo pobrežia) má v čase medzi 13-16h siestu a sú zatvorené
- nedeľa je deň pracovného pokoja, zatvorené sú vtedy potraviny aj väčšina cyklopožičovní, myslite na to pri plánovaní prevzatia príp. vrátenia bicykla.
TIPY NA ĎALŠIE MIESTA, KTORÉ SA OPLATÍ VIDIEŤ
Ako som viackrát spomínala, Tenerife je veľmi hornatý ostrov a pokiaľ nemáte chuť každý deň lámať cyklistické rekordy, oplatí sa na niektoré miesta ísť inak ako na bicykli. Jednak sa dosť často nachádzajú vo veľkých nadmorských výškach alebo sú jednoducho príliš ďaleko od vášho ubytovania, no zároveň by bola veľká škoda ich na Tenerife nevidieť. Zároveň však platí, že na všetky tieto miesta vedú dobré asfaltové cesty, ak teda máte ubytovanie v ich blízkosti alebo si na ne trúfate, môžu byť pokojne aj cieľom vašich ďalších cyklovýletov. Toto sú moje odporúčania na ďalšie miesta na Tenerife, ktoré sa oplatí vidieť:
- Národný park El Teide – patrí medzi najnavštevovanejšie miesta nielen v rámci Tenerife ale v rámci celého Španielska. Park sa nachádza vo výške 1500 – 3700 m.n.m., v jeho centrálnej časti je sopka El Teide, ktorá je zároveň najvyšším bodom Španielska a treťou najväčšou sopkou na svete. Do národného parku sa môžete dostať prostredníctvom organizovaného výletu alebo individuálne (požičaným autom, bicyklom). Čakajú vás fascinujúce skalné útvary, lávové údolia, vysokohorské podmienky a fascinujúca krajina, kde sa natáčalo mnoho filmov (Planéta opíc a pod.) Za mňa úžasný zážitok, must see na Tenerife.
- Dedina Masca – ďalšie dokonale magické miesto na Tenerife, prezývané aj európske Machu Picchu. Keďže som bola aj na tom originálnom peruánskom, môžem porovnať a súhlasím, istá podobnosť tam je 🙂 Podobne ako Macchu Picchu, aj Masca sa nachádza ukrytá hlbko v horách v prekrásnom zelenom prostredí obklopená vysokými kopcami a úrodnou pôdou. Do Mascy sa dostanete veľmi náročnou kľukatou cestou stúpajúcou od mora, jazda akýmkoľvek dopravným prostriedkom je už sama o sebe zážitkom. Ak cítite nevoľnosť z výšok, kinedryl je dobrý nápad. Ale prísť si pozrieť Mascu ešte lepší!
- Prírodné bazény v meste Garachico – mesto Garachico leží na severnom pobreží Tenerife a v roku 1700 jeho veľkú časť zničila láva chrliaca zo sopky Trevejo. Dnes je Garachico vyhľadávanou turistickou destináciou hlavne kvôli prírodným vulkanickým bazénom, ktoré vznikli prúdením lávy do mora. Bazény sa využívajú ako prírodné kúpaliská priamo v Atlantickom oceáne. Najznámejší z nich je bazén El Caletón s čírou pokojnou vodou vhodnou na plávanie či skákanie zo skál.
Tenerife je naozaj krásny kus zeme, na ktorej sa iste nudiť nebudete. Ako však vychádza finančne, s akým rozpočtom treba približne rátať? Toto sú moje náklady za 6-dňový pobyt.
- letenky tam a späť (Ryanair, Viedeň – Tenerife Sur) – 180 EUR
- ubytovanie 5 nocí (Airbnb) – 280 EUR
- požičanie bicykla s helmou za 3 dni – 115 EUR
- celodenný autobusový fakultatívny výlet do El Teide, Mascy, Garachica – 44 EUR
- strava, nákup potravín, iné – 130 EUR
Ceny na Tenerife samozrejme súvisia aj s obdobím, kedy naň vycestujete. Za ubytovanie a služby si priplatíte v čase letných dovoleniek, rovnako v letných mesiacoch stúpne aj cena leteniek. Okrem vyšších cien je v lete na Tenerife veľmi teplo a všade je veľa turistov, čiže ideálny čas na návštevu tohto kanárskeho ostrova je obdobie našej zimy a jar. Vtedy sa dajú nájsť aj lacnejšie letenky ako bola tá moja, všetko závisí od vašej flexibility vycestovať kedykoľvek. Cyklodovolenka na Tenerife sa však určite oplatí, skúste niekedy a dajte vedieť, ako sa vám páčilo!
4 komentáre
Karol
Už tradične výborný blog s perfektnými informáciami a predsa, stále lepší štýl. Gratulujem. A dúfam, že tie lákavé typy v dostupnej dobe budem môct využiť. Vďaka.
Tamara
Ďakujem veľmi pekne milý Karol! Som rada, že sa článok páči, pokojne sa inšpiruj, Tenerife určite nesklame! 🙂 Tamara
Laco
Ahoj Tamara, velmi dobrý blog, mohla by si pridať viac info na temu miestnej gastronomie,byciklisti majú stale hlad, ako to je s miestnym streetfoodom? a lokalnymi fajnotami,je to asi ine ako v Španielsku? pozdravujem a prajem nadšenie na ďaľšie cesty laco
Tamara
Ahoj Laco, ďakujem za pochvalu! A k tvojej otázke, ten juh ostrova je veľmi turisticky vybudovaný, je tam veľa mestečiek vedľa seba a samozrejme, všade veľa reštaurácií. Čo sa týka výberu – je tam veľa amerických streetfoodov, tie ja ale vôbec nenavštevujem..našťastie ale aj veľa dobrých iných reštaurácií, hlavne talianske pizzerie a španielske reštiky s tapasom, paelou aj typickými kanárskymi jedlami. Neboj sa, žiaden cyklista tam učite neostane hladný, jedlo je výborne, aj keď trochu drahšie ako u nás… pozdravujem, Tamara