Na bicykli okolo jazera Lago Maggiore
Letnú dovolenku som sa tento rok rozhodla tráviť na bicykli – spoznávaním čarokrásnych jazier na taliansko-švajčiarskom pohraničí. Jazerá Lago di Como, Lago di Garda a Lago Maggiore odjakživa priťahovali pozornosť, pravidelne sem chodieval oddychovať Napoleon, Churchill, kráľovná Viktória, Charles a Diana, spisovatelia Hemingway, Stendhal a mnoho ďalších. Dôvodom ich záujmu bola neopakovateľná atmosféra jazier obklopených vysokými kopcami, hustými lesmi a honosnými vilami so záhradami, ktoré boli zdrojom pokoja a inšpirácie. Od týchto čias sa veľa zmenilo a túto lokalitu už nenavštevujú len vyššie vrstvy ale aj bežní turisti. Ja som sa ju rozhodla prebádať na bicykli a moje cyklopotulky začala najprv pri jazere Como, potom pri jazere Maggiore. Bicyklovanie na Komskom jazere bolo o zážitkoch – veľa tunelov, relatívne dosť cyklociest, to najromantickejšie prostredie. A aké bolo Lago Maggiore? Našla som nejaké rozdiely v prostredí, cenách či možnostiach pre cyklistov? Prečítajte si môj článok Na bicykli okolo jazera Lago Maggiore!
Lago Maggiore - na pomedzí Talianska a Švajčiarska
Lago Maggiore leží sčasti v talianskych regiónoch Piemont a Lombardia a sčasti vo švajčiarskom kantóne Ticino. Jazero sa tak rozprestiera medzi dvoma krajinami, pričom 80% rozlohy spadá do Talianska, zvyšných 20% je už na území Švajčiarska. Po Lago di Garda je jazero Maggiore druhé najväčšie v Taliansku a s maximálnou hĺbkou 372 m a nadmorskou výškou 193 m zároveň najhlbšie a najnižšie položené vo Švajčiarsku. Jazero má podlhovastý tvar a dĺžka jeho pobrežia je 170 km. Na severe ho ohraničujú svahy švajčiarskych Álp, na juhu talianska Pádska nížina. Jazero Maggiore vzniklo roztopením ľadovca, ktorý po sebe zanechal impozantné skaly v jeho severnej časti. Podstatne inak to vyzerá na juhu jazera, kopce výrazne ustúpia a krajina prechádza do úplnej roviny. Od Lago di Como je Lago Maggiore vzdialené 63 km, trasa prechádza popri ďalšom jazere (Lago di Lugano) cez územie Švajčiarska. My sme sa na Lago Maggiore presunuli autom, išli sme po cestách SS340 a SP69, ktoré nie sú spoplatnené. Túto trasu môžete v prípade potreby absolvovať aj bicyklom.
NA BIcykli okolo jazera Lago Maggiore
Môj cieľ bol rovnaký ako pri Lago di Como. Prejsť na bicykli okolo jazera Lago Maggiore, užívať si výhľady, navštíviť pekné mestečká, odviezť sa trajektom, ochutnať lokálne jedlá. Bonusom malo byť Švajčiarsko – z celkovej dĺžky pobrežia (170 km) viedlo približne 45 km cez región patriaci práve jemu. Okrem vypnutia dát na mobile to pre mňa znamenalo aj niekoľko otázok navyše: zmení sa krajina okolo jazera na švajčiarskom území ako mávnutím čarovného prútika? Bude všetko zrazu tak švajčiarsky upravené, čistučké, oku lahodiace? A čo ceny? Zmenia sa oproti tým talianskym? Otázok bolo veľa, poďme ich teda rozlúsknuť. V predvečer začiatku bicyklovania okolo Lago Maggiore sme sa presunuli do nášho hotela v dedinke Brezzo, ktorá sa ukázala ako strategicky dobré riešenie. Pár km od drahšieho pobrežia a stále na dohľad jazera. Ubytovanie vidieckeho charakteru s veľmi chutnou stravou a božským pokojom – vrele ho odporúčam.
1. DeŇ: sever jazerA - 97 KM aj CEZ ŠVAJČIARSKO
Okružnú jazdu okolo Lago Maggiore sme začali v meste Luino na východnom brehu jazera. Pedálovalo sa ľahko, stále po rovnej asfaltovej ceste hneď vedľa jazera. Pozor sme si dávali iba na dopravu, cesta bola spoločná pre autá aj cyklistov a striehla som aj na značenie – blížili sme sa k švajčiarskym hraniciam, kde som urýchlene prepínala mobil do letového režimu. Účet za využívanie dát mimo EÚ by mohol nemilo prekvapiť :/ Hranicu sme prešli bez povšimnutia, rozumej, nikto neriešil doklady ani nepožadoval zastaviť. V svižnom tempe sme teda pokračovali až na severný cíp jazera, kde už bolo dôvodov na pauzu viac: pribudli krajšie výhľady na Alpy ale aj potreba otvoriť mapu, kedže sa zrazu vyrojilo viac cyklochodníkov súčasne, každý však iným smerom. Švajčiari evidentne využili potenciál jazera a vybudovali pri ňom širšiu sieť cyklotrás. Až ma mrzelo, že som si musela vybrať iba jednu!
V podobnom duchu trasa pokračovala ďalej, pred každým mestom stáli veľké červené tabule s možnosťami rôznych cyklotrás. Držali sme sa jazera a tešili na obednú pauzu v Locarne, najväčšom meste na švajčiarskej strane. Preventívny pohľad na cenník jedál v centre Locarna však predstavy o chutnom obede rýchlo zmenil, ceny boli oproti tým v Taliansku dvojnásobné. Do Talianska nám však chýbalo len 13 km, pokračovali sme teda ďalej. Pekný cyklochodník viedol najprv do príjemného lesoparku, potom do Ascony, Brissaga a priamo na hranicu. Obed v prvom talianskom, mimochodom veľmi peknom historickom meste Cannobio chutil aj s vedomím ušetrených peňazí vynikajúco.
Prečítajte si tiež
Za Cannobiom trasa pokračovala pekným prostredím po brehu jazera, čoraz viac sa objavovali krásne upravené vily a záhrady pripomínajúce tie na jazere Como. Trasu sme ukončili v meste Intra a trajektom sa vrátili späť na východnú stranu do mesta Laveno. Posledných 19 km do Luina sme dali už tak na rezervu, horúce letné počasie a blížiaca sa stovečka km v nohách už bola cítiť. Pozrite si trasu z prvého dňa tu: STRAVA.
2. DEŇ: Juh jazera - 77 KM nostalgie za horami s bonusom na záver
Aby sme nešli tú istú trasu dvakrát, na druhý deň sme sa autom presunuli do mesta Laveno a odtiaľ už bicyklami pokračovali na juh cez mestá Cerro, Reno, Cellino, Lisanza až po Sesto Calende na južnom cípe jazera. Trasa neustále viedla po husto frekventovanej ceste SP69, nebol tu žiaden cyklochodník, dokonca ani výhľad na jazero. Navigácia nás totiž viedla po trase, ktorá obchádza jazero zoširoka, inú alternatívu som žiaľ nenašla a keďže sme po ceste stretávali veľa cyklistov, pravdepodobne sa inak ísť ani nedá. Treba to nejako vydržať, profil trasy bol rovinatý, no v porovnaní so severom poriadne nudný. Zmena nastala pri návrate k jazeru v meste Sesto Calende, kde však trasa prechádza ďalšími frekventovanými cestami a priemyselnými zónami. Úľavu v podobe pokojnejšej cesty nachádzame až pred mestom Arona, odkiaľ naopak, začína zrejme najkrajší úsek Lago Maggiore cez mestá Lesa, Stresa, pobrežie Boromejského zálivu až do mesta Verbania. To najkrajšie prišlo teda až na samotný koniec cyklovýletu.
S príchodom do mesta Stresa sa zrazu všetko zmení, celé okolie tu pôsobí veľmi noblesne, po ceste míňate jeden luxusný hotel za druhým, všade sú veľké zhluky turistov. Stresa je jedna z top destinácií na Lago Maggiore, práve v tunajších hoteloch bývali osobnosti, ktoré som spomínala v úvode. Stresa je aj východzie miesto pre ďalšie dva turistické magnety – vedie odtiaľ lanovka na známy kopec Mottarone (1492 m.n.m) s krásnym výhľadom na celé jazero a zo Stresy štartujú aj trajekty na štyri Boromejské ostrovy. V 16. storočí tieto ostrovy patrili šľachtickému rodu Borromeo, ktorý na nich postupne vybudoval nádherné paláce, letné sídla a terasovité záhrady. V súčasnosti tu turisti navštevujú luxusné reštaurácie, hotely, úžasné botanické záhrady a obdivujú panorámu jazera Maggiore. Keď budete mať čas, odstavte bicykle, nastúpte na loď a choďte sa tam pozrieť, my sme žiaľ museli pokračovať ďalej. Trasu druhého dňa, mapu a gpx si môžete pozrieť tu: STRAVA
JAZERo MAGGIORE - ZHRNUTIE NA ZÁVER
Hoci je Lago Maggiore rovnako obľúbenou destináciou ako Lago Como, musím priznať, že sa mi páčilo o máličko menej. Lago di Como bola čistá eufória, takmer všetko pôsobilo veľmi idylicky, kdekoľvek ste sa pozreli, bolo tam niečo pekné – tunely v skalách, starostlivo upravené záhrady, cyklochodníky popri vode, kúpeľné letné sídla, historické mestečká. Na Lago Maggiore je toho tiež, ale oveľa menej, kráse a rozvinutosti severu a západu trošku škodí od hôr vzdialený juh, kde navyše bicyklujete buď ďaleko od jazera alebo potom cez frekventovanú priemyselnú zónu. No aspoň vás to pripraví na úplne najkrajšiu časť v okolí Stresy, Verbanie a celého Boromejského zálivu, ktorý je naozaj veľmi úhľadný a pekný.
Prejsť na bicykli okolo jazera Lago Maggiore nám trvalo 2 celé dni, tempo sme mali pohodové, nikam sme sa neponáhľali. Je však pravda, že sme sa ani nikde veľmi nezdržali, čo mi je trochu ľúto, terasovité záhrady na ostrove Isola Bella a Isole Borromee a botanická záhrada v meste Verbania učite stoja za návštevu. A ešte kopec Mottarone nad mestom Stresa s vyhliadkou na celé okolie. Čiže – ak si chcete Lago Maggiore pozrieť poriadne, odporúčala by som vám na ňom ostať 3-4 dni. Ak bude vaším cieľom iba bicyklovať, v závislosti od vašej kondície na to potrebujete 1,5 -3 dni.
Ja bicyklovanie na Lago Maggiore bezpečné? Áno, hoci sa cyklocesty okrem severu pri jazere nachádzajú len výnimočne, jazda po cestách s autami je bezpečná, šoféri sú na cyklistov zvyknutí a jazdia tolerantne.
Dajú sa prípadne bicykle požičať aj na mieste? Áno, dokonca sa mi zdalo, že som na pobreží Lago Maggiore videla viac cyklopožičovní ako na Lago Como. Ceny za bicykel sú veľmi fajn – okolo 30 EUR na deň za cesťák, elektrobicykle neviem, ale iste sa to dá vygoogliť.
Aký typ bicykla odporúčam? Pokiaľ ostanete iba pri jazere, určite vám stačí ľahký cestný, trekingový alebo gravel, ak chcete ísť aj od jazera do hôr, vezmite mtb.
Aké sú ceny na Lago Maggiore? Rovnaké ako na jazere Como, pozrite v článku. Švajčiarska strana – sever jazera je dosť drahší, a to citeľne. V prípade núdze sú ale po ceste potraviny, kde sú ceny podobné ako v Taliansku.
Kde sa odporúčam na Lago Maggiore ubytovať? Závisí od vášho budgetu, vo všeobecnosti platí, že východný breh jazera je lacnejší ako ten západný. Ja som ubytko našla cez booking, 3 noci na jednom mieste.
Na čo nezabudnúť? Na vypnutie dát pred hranicou so Švajčiarskom (alebo aktiváciu balíčka pre krajiny mimo EÚ). Mapu môžete používať aj offline alebo si zabezpečte papierovú – vypýtajte si ich v infocentrách alebo cyklopožičovniach pri jazere.
Pre reálnu predstavu o tom, ako Lago Maggiore vyzerá si pozrite aj moje krátke videjko na Facebooku alebo Instagrame 🙂