Ybbstalská cyklotrasa: po bývalej železnici k alpskému jazeru Lunzer See
Ak vyhľadávate nenáročné cyklotrasy s minimálnym prevýšením v peknom prostredí s možnosťou oddychu pri vode či rôznymi zaujímavosťami po trase, mám pre vás dobrý tip: 2,5 hodiny autom od Bratislavy sa nachádza Ybbstalská cyklotrasa, ktorá má zaujímavý priebeh aj históriu. Nenáročná trasa s dĺžkou 60 km totiž kopíruje trasu bývalej Ybbstalskej železnice a kvalitným asfaltovým povrchom prechádza krásnymi historickými viaduktami, romantickými mostami a bývalou železničnou infraštruktúrou. Celkovú atmosféru tejto jedinečnej cyklotrasy dopĺňa malebné prírodné prostredie a priezračne čistá rieka Ybbs. Ybbstalská cyklotrasa je skvelý tip pre rekreačných cyklistov a rodiny s deťmi, keďže jej prevýšenie je minimálne. Naplánujte si ju niekedy a prečítajte si, čo všetko ponúka.
KDE SA NACHÁDzA YBBSTALSKÁ CYKLOTRASA
Ybbstalskú cyklotrasu (Ybbstalradweg) nájdete 230 km od Bratislavy v regióne Dolné Rakúsko. Jej oficiálny začiatok je v meste Ybbs an der Donau, no väčšina cyklistov ju začína približne 45 km južnejšie v mestečku Waidhofen an der Ybbs. Odtiaľ totiž cyklotrasa pokračuje už len po plne zrenovovanom 2,5 m širokom asfaltovom cyklochodníku mimo rušných ciest a premávky. Na trase dlhej 60 km si tak užijete nenáročné bicyklovanie údolím rieky Ybbs, po ktorom ešte donedávna premávala Ybbstalská železnica, inak nazývaná aj Schafkäs-Express (expres „ovčí syr“). A hoci oviec v okolí cyklotrasy uvidíte pomenej, relikvií niekdajšej železnice v podobe historických viaduktov, mostov, koľajníc či železničných podvalov je tu mnoho. V kombinácii s krásnou zelenou krajinou a pokojne tečúcou riekou vábiacou na osvieženie to znie celkom zaujímavo, čo poviete 🙂
História ybbstalskej železnice
Ybbstalská železnica bola úzkorozchodná trať silne napojená na priemysel a jeho potrebu rýchleho prevozu tovaru medzi mestom Waidhofen an der Ybbs a obchodným centrom Lunz am See. Obdobie najväčšieho rozkvetu zažila v rokoch 1896-1960, kedy sa využívala hlavne na prevoz dreva, železnej rudy, ocele, tovaru a ľudí medzi sídlami na povodí rieky Ybbs. S príchodom automobilovej dopravy v 70-tych rokoch začal význam Ybbstalskej železnice upadať, keď v rýchlosti a efektivite už nedokázala konkurovať osobným a nákladným autám. K zániku Ybbstalskej železnice prichádzalo postupne v niekoľkých etapách, prevádzku nákladnej prepravy tu definitívne ukončili v roku 1988. Minulosť tejto železnice si môžete pripomenúť aj priamo na Ybbstalskej cyklotrase v mestečku Hollenstein, kde stojí originál historického vozňa s minimúzeom vo vnútri. Určite sa tu zastavte a presuňte sa na chvíľu pomocou QR kódov, zvukových nahrávok a dobových fotografií o 100 rokov späť do čias obľúbeného Schafkäs-Expressu.
ZAujímajú vás cyklotrasy po bývalých železničných tratiach? Prečítajte si môj ĎALŠÍ TIP:
PaRAMETRE YBBSTALSKEJ CYKLOTRASY
Celková dĺžka Ybbstalskej cyklotrasy od mesta Ybbs an der Donau po Lunz am See je 107 km, ak trasu začnete v meste Waidhofen an der Ybbs jej dĺžku si skrátite na 60 km. Úsek od Ybbs an der Donau po Waidhofen an der Ybbs vedie po poľnohospodárskej ceste najprv rovinatou, potom mierne kopcovitou krajinou, od mesta Waidhofen po Lunz am See novovybudovanou (r. 2017) asfaltovou cyklocestou mimo dopravy po takmer úplnej rovine. Značenie trasy je výborné, buď šípkami a nápismi priamo na ceste alebo pomocou cykloznačiek a smerovníkov vedľa cyklocesty. Povrch cyklotrasy je výlučne asfalt, najvhodnejší bicykel je preto cestný alebo gravel či trekingový bicykel. Popri trase je viacero oddychovísk a cyklobufetov, v ktorých sa dá najesť a doplniť zásoby tekutín. Trasa po celý čas kopíruje rieku Ybbs, v ktorej pokojných vodách sa v letných mesiacoch dá bezpečne okúpať. Rovnako ako v alpskom jazere Lunzer See v samotnom cieli Ybbstalskej cyklotrasy.
YBBSTALSKÁ CYKLOTRASA V SKRATKE
ŠTART: Waidhofen an der Ybbs
CIEĽ: jazero Lunzer See
DĹŽKA A PREVÝŠENIE: 60 km, 276 m
NÁROČNOSŤ: ľahká, vhodná aj pre rodiny s deťmi
BICYKEL: cestný, gravelový, trekingový
ČO VIDIEŤ PO TRASE: zámok Rothschildovcov vo Waidhofen an der Ybbs, centrum Waidhofen an der Ybbs s meštianskymi domami z 19. storočia, roklina Ofenloch pred obcou Opponitz, Opponitzký cyklocestný tunel, originál pôvodného vláčika Schafkäs-Express v Hollensteine, prírodné pláže na rieke Ybbs, cyklodrezina Mostviertl Schienenradl v Lunz am See, jazero Lunzer See
GPX a MAPA: STRAVA (až po Lackenhof)
ZÁVER TRASY A NÁVRAT Z LUNZ AM SEE
Po príchode do ciela Ybbstalskej cyklotrasy v Lunz am See pokračujte 2 km ďalej k jazeru Lunzer See. Ide o veľmi pekné jazero alpského pôvodu s dĺžkou 1,7 km a šírkou 600 m s reštauráciou, plážovým kúpaliskom a požičovňou lodiek. Jedna strana jazera sa dá prejsť na bicykli, po druhej sa môžete prejsť iba peši. Mne sa žiaľ po príchode k jazeru zhoršilo počasie, za pekného počasia sa tu však dá kúpať a príjemne oddýchnuť. A čo s návratom? Ja som na tomto výlete bola s veľkou skupinou iných cyklistov a ubytovanie sme mali v lyžiarskej dedine Lackenhof 15 km za Lunzer See. Ak váš cyklovýlet v Lunz am See končí, na návrat do Waidhofen an der Ybbs máte niekoľko možností.
Návrat vlakom: pozdĺž celej Ybbstalskej cyklotrasy jazdia regionálne vlaky s možnosťou prepravy bicykla, viac informácií si pozrite TU.
Návrat cyklobusom: od začiatku mája do konca októbra jazdí počas víkendov a sviatkov na trase Waidhofen an der Ybbs – Lunz am See špeciálny cyklobus. Počas letných prázdnin jazdí dokonca denne. V aktuálnej sezóne 2O24 stojí lístok pre dospelého 10,40 EUR, pre dieťa 5,20 EUR, za bicykel zaplatíte 2 EUR. Viac informácií o zastávkach autobusu a časoch odchodu TU.
Návrat cyklotaxíkom: Medzi Waidhofen an der Ybbs a Lunz am See jazdí od začiatku mája do konca októbra aj špeciálny cyklotaxík, ktorý vás vyzdvihne kdekoľvek po cyklotrase do 2 hodín od zavolania. Taxík berie skupinky cyklistov od 4 osôb, ak vás je menej, skúste sa s ním dohodnúť. Cena je 100 EUR (za 4 osoby s bicyklami), každá osoba navyše platí 25 EUR. Taxík vás po dohode možno zavezie aj do iných miest. Viac info TU.
TIP NA ZÁVER
Ybbstalská cyklotrasa je potešenie pre malých aj veľkých. Odporúčam vám ju naplánovať ako celodenný výlet, samotnú trasu síce prejdete do 4 hodín, no s pauzami na miestach, ktoré spomínam v článku to pokojne vydá na jeden celý deň. A ak by vám zvýšil čas, pridám ešte jeden skvelý tip na záver: Skúšali ste už niekedy jazdu na cyklodrezine? V Lunz am See sa jedna taká nachádza, má dĺžku 10 km a vedie hneď vedľa Ybbstalskej cyklotrasy. Ja po tejto zábavke pokukujem už dlho, raz sa na ňu určite vyberiem! Táto Ybbstalská sa volá Mostviertler Schienenradl, celú trasu vraj prejdete za 2 hodiny a vraj to ide celkom ľahko. Ak by ste vyskúšali, podeľte sa o skúsenosť 🙂 Viac info o Ybbstalskej cyklodrezine TU. A pozrite si aj moje krátke videjko z Ybbstalskej cyklotrasy na tomto odkaze.
14 komentárov
Peter
Ahoj, náhodou to gpx nemas nejako poruke lebo cez stravu sa osobne neviem nejako k nemu pre klikať.. A spojenie s Viedňou je aké prosím ta?
Tamara
Ahoj Peter, stravu som overila, mne to ukazuje správne. Ale každopádne, gpx si môžeš stiahnuť aj odtiaľ https://www.bergfex.sk/sommer/niederoesterreich/touren/fernradweg/56095,ybbstal-cycle-route/ A s napojením na Viedeň, myslíš bikom či ako? Ak bajkom, po Donauradweg a v Ybbse sa odpojíš na Ybbstalradweg, ak vlakom, určite chodí Wien – Ybbs an der Donau, prípadne Waidhofen an der Ybbs. Snáď som pomohla, teším sa, že ťa článok inšpiroval! Tamara
karol
Najviac ma zaujali informácie o cykloceste po bývalej železnici v predošlých tvojich blogoch i v tomto. Je to tak lákavo popísané, že to určite použijem. Vďaka
Tamara
To ma teší, Karol a úplne súhlasím, vybrať koľajnice a urobiť kvalitnú cyklotrasu je fenomén, ktorý vyhľadávam aj ja 😀 Super, tak krásny cyklovýlet potom, keď sa tam vyberiete! Tamara
Kornélia
Ybbstalskú cyklotrasu sme absolvovali minulý týždeň (prvý júlový) s deťmi rozdelenú na štyri etapy, aby všetci stíhali. Od mesta Ybbs po Waidhofen vedie miestami po celkom frekventovaných cestách, čo je pre dospelých bez problémov, ale pre deti vhodné len v prípade, že sú dostatočne disciplinované a nejazdia nepredvídateľne (tie naše, našťastie, v pohode). Išli sme v pracovné dni a k bufetom musím doplniť informáciu, že NIČ nebolo otvorené. Bufetov sme videli minimum, gasthofy v dedinách sú, ale ak sú vôbec otvorené, varia len do 14:00 (čo sme my nikdy nevychytili), cez deň nebola otvorená ani žiadna lokálna pekáreň či potraviny. Jedine reštaurácia v Lunz am See je otvorená celý deň bez ohľadu na počasie (nebolo úplne teplo, čo bol asi tiež dôvod, prečo bufety neboli otvorené). Takže jedlo a pitie si treba dobre naplánovať, my sme občas boli aj hladní 🙂 Ale inak je tam nádherne.
V regióne sme absolvovali aj rafting na rieke Salza, čo je úpná pecka a vrelo odporúčam.
Alexandra
Vďaka za skvelý článok. Inšpirovalo máš to vyskúšať.
Tamara
Tak to ma veľmi teší, milá Alexandra, verím, že sa trasa páčila a že ste si ju užili naplno! 🙂
Tamara
Ďakujem milá Kornélia za doplňujúce info, ja som na Ybbstalskej cyklotrase bicyklovala počas víkendu a vtedy boli všetky podniky otvorené, ale trochu ma prekvapuje, že počas prázdnin nemajú otvorené každý deň, možno to závisí od počasia.. Každopádne, teší ma, že sa vám cyklotrasa páčila a inak, klobúk dole, že ste ju dali s deťmi už od Ybbsu! Srdečne pozdravujem, Tamara . PS: Salza je prekrásna rieka, míňala som ju viackrát na rôznych cyklovýletoch, rafting na nej musel byť naozaj skvelý!
Roman
Ďakujem Tamara za typ a informácie…bol som cez víkend od Waidhofen po Lunz am See a späť.
No je ťa škoda.
Roman
Tamara
Ďakujem Roman, tak verím, že sa páčilo! Nuž ale, veď ja ešte žijem, či ako si to myslel, že ma škoda 😀
Roman
Ze ta je skoda …to som myslel ze je to taká dilema „to bike or write“…nevyužitý žurnalisticky potenciál…tvoje „cestopisy“ maju level umeleckej, publicistickej a dokumentárnej literatúry. Robíš to dobre.
Tamara
Ó, ďakujem Roman, to je pekná pochvala 😀 U mňa sa ale bike a write vôbce nevylučujú, vyštudovala som slovenský jazyk v kombinácii s nemčinou, čiže vzťah k slovu, textu mám vžitý, noa zase šport – ten je mojou súčasťou od malička, v každej životnej fáze síce trochu iný, ale je prítomný vždy 😀 Tak tak nejako, som rada, že som to dokázala pekne spojiť a že sa moje texty čítajú dobre. Pozdravujem, Tamara 🙂
Roman
To vidieť, ze žiješ …iba ze na tvojom miesto by som mal takú profesnu dilemu “ to bike or write“ nakoľko tvoj cestopis je už literárne dielo opisujúce dojmy a je tam citit sklon k umelecko-dokumentárnej literatúry. Takze asi obidva „bike&write“. Dobrá práca.
Tamara
Si ma predbehol s odpoveďou, ale ešte raz vďaka, ešte dodám, že sa snažím tú umeleckú zložku 😀 potláčať a byť viac vecná, chcem, aby boli moje blogy čo najviac informatívne a dávali ľuďom hodnotu, nech presne vedia, ako sa na opisované miesto dostanú, aké sú možnosti trás, tipy čo vidieť, gps a pod. Tak verím, že sa budeš inšpirovať aj ostatnými článkami, práve pozerám, že ich tu už mám 50 🙂 je z čoho vyberať 😀