Recenzie

Skladací bicykel Coast Hightide 03 8S – sila ukrytá v jednoduchosti

V uplynulých dňoch som testovala mestský skladací bicykel Coast Hightide 03 8S. Najprv som sa zdráhala, v bicykloch sa veľmi nevyznám, technické údaje o nich sú pre mňa totálna španielska dedina. Zadanie však znelo inak: viac ako technické parametre vnímať jeho jazdné vlastnosti, vyskúšať ho v rôznych situáciách a opísať, ako sa mi na ňom jazdilo. Súhlasila som a dva týždne bicyklovala krížom-krážom v Bratislave aj vo Viedni, spoznávala možnosti a hľadala limity tohto bicykla. Prečítajte si moje hodnotenie skladačky Coast Hightide No. 03 8S. 

Skladací bicykel Coast Hightide 03 8S v uliciach Viedne
Nečakaná zábava na skladačke Coast Hightide model 03 8S

COAST HIGHTIDE A JEHO SKRYTÁ SILA

Mám rada veci, ktoré nielen dobre fungujú, ale aj dobre vyzerajú. Úprimne priznávam, s bicyklom Coast Hightide to nebola láska na prvý pohľad. Zvyknutá na elegantný dizajn gravelu či cestného bicykla mi vizuál tohto bicykla pripadal trochu smiešny, proporčne asymetrický, v dolnej časti malý, v hornej zas privysoký. No ako sa hovorí, prvý dojem je dôležitý, nie však rozhodujúci. 

Moje vnímanie tohto bicykla sa totiž zmenilo v momente prekonania úvodných pár kilometrov po bratislavských uliciach. Prekvapila ma miera pohodlia a ľahkosti, ako obratne sa správal a s akým prehľadom zvládol prudké výpady, náhle odbočenia a nástrahy šmykľavej cyklocesty v sychravom novembrovom počasí. Napriek malým kolesám a žiadnym skúsenostiam s jazdou na skladačke som sa od prvého záberu pedálmi cítila na nej isto a bezpečne. Bicykel držal pevne, vyzýval na preradenie ťažšieho prevodu a dával dôvod na plnohodnotné užívanie si radosti z bicyklovania. Kto by to bol naň povedal, potvora jedna. 

Skladací bicykel Coast Hightide 03 8S na cykloceste v Bratislave
Skladací bicykel Coast Hightide drží pevne aj na mokrom a šmykľavom podklade

KOMFORT JAZDY NA BICYKLI COAST HIGHTIDE 03 8S

Definitívny povel na korigovanie prvého dojmu však dalo až to, čo pre mňa dlho bývalo nočnou morou každej bicyklovačky – sedlo. Bez akéhokoľvek hľadania kompromisu medzi vhodným oblečením, tvaru, veľkosti či tvrdosti som naň proste vysadla a cítila pohodlie ako v kresle pred televízorom. Všetci to poznáme, boľavý zadok vie jazdu na bicykli poriadne znepríjemniť, no sedlo tohto skladacieho bicykla (sedlo zn. Selle Royal) vás v momente nechá zabudnúť, že na ňom sedíte, a že takéto problémy vôbec existujú. A to sa ráta. 

Keď už som pri zraniteľných miestach, pri bicyklovaní nimi bývajú aj chrbát či kríže. Nič proti ikonickým favoritom alebo cestným bicyklom, ale povedzme si pravdu, človek na nich vyzerá akoby ich chcel priľahnúť. A táto skladačka? Sedíte na nej takmer vzpriamene, nikde sa nekrčíte, vzdialenosť medzi sedlom a riadidlami je navrhnutá tak, aby vám pri presune na pracovné stretnutie či obchodné rokovanie nepraskli nohavice a nedokrkval kabát. Naopak, Coast Hightide je bicykel do urbánneho prostredia a dámy v kostýme či páni v obleku mu svedčia lepšie ako čokoľvek iné. Či už do officu alebo večer do divadla, na tomto bicykli by som sa odviezla na akúkoľvek serióznu spoločenskú udalosť. 

Pohodlná jazda na skladacom bicykli Coast Hightide
Na bicykli Coast Hightide sa nekrčíte, jazdí sa na ňom veľmi pohodlne
Skladací bicykel Coast Hightide pred budovou divadla
Všestranné využitie: na tomto bicykli sa odveziete do práce aj do divadla

SKLADACÍ MECHANIZMUS BICYKLA COAST HIGHTIDE 03 8S

Coast Hightide patrí do kategórie mestských bicyklov, ktoré sú určené na presuny na krátke vzdialenosti. Sú výborným pomocníkom v situáciách, keď sa do práce alebo školy presúvate z iného mesta vlakom, autom alebo iným dopravným prostriedkom. Vtedy si bicykel jednoducho zložíte a zmenšíte jeho veľkosť na polovicu. Takto ho perfektne môžete prepravovať v aute, električke či vo vlaku, a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Za prevoz bicyklov vo vlaku sa síce platí, ale len v prípade, ak merajú viac ako 100 cm. Dĺžka zloženého Coast Hightide je 75 cm. 

A ako sa tento bicykel skladá? Veľmi jednoducho, na začiatku si treba zvyknúť, ktorú páčku či poistku kam otočiť, no stačí pár opakovaní a potom to už ide automaticky. Ako dôkaz som nahrala malý videonávod: 

SKLÁPACIE ČASTI BICYKLA COAST HIGHTIDE 03 8S

 1. sedlo – páčkou ho prispôsobíte svojej výške alebo ho znížite úplne nadol
 2. pedále – stlačením poistky ich sklopíte
 3. riadidlá – páčkou ich znížite na minimum
 4. predná vidlica – páčkou ju prispôsobíte svojej výške alebo sklopíte úplne nadol
 5. rám – potiahnutím páčky zložíte rám bicykla na polovicu
Zložený skladací bicykel Coast Hightide
Čo všetko viete sklopiť na Coast Hightide
Skladačka Coast Hightide v kufre auta
Bicykel Coast Hightide bez problémov vojde do kufra vášho auta

COAST HIGHTIDE 03 8S A JEHO ĎALŠIE VYUŽITIE

Skladačku Coast Hightide viete využiť nie len na presun do školy či práce, ale môžete si ho vziať aj na svoje cesty kamkoľvek pôjdete. Naložte si ho do vlaku, auta, minivanu, čohokoľvek a ušetríte si kopec času a starostí kvôli presunu na nových miestach. Ja som si ho vzala do Viedne a previezla sa na Donauinsel, odbehla do Národnej knižnice, dala kávu v obľúbenom Museumquartier a vianočný punč na trhu pred radnicou. Čas strávený v metre či električke som vymenila za rýchlu, pohodlnú a bezpečnú jazdu po viedenských cyklocestách na bicykli, ktorý to na začiatku so mnou vôbec nemal isté. 

PRE KOHO JE SKLADACÍ BICYKEL COAST HIGHTIDE URČENÝ

 • pre pendlerov
 • pre ľudí, ktorí sa presúvajú v rámci mesta
 • pre cestovateľov, ktorí radi bicyklujú aj počas dovolenky
 • pre tých, ktorí chcú staviť na nemeckú kvalitu a ekologický spôsob cestovania 
 • pre ľudí s max. váhou 105 kg a výškou 1,85 cm
Skladací bicykel vám dobre poslúži aj na dovolenke či výlete
Skladacím bicyklom Coast Hightide na vianočný trh do Viedne
Na vianočnom trhu pred Wiener Rathaus
HODNOTENIE SKLADACIEHO BICYKLA COAST HIGHTIDE 03 8S

Ako teda hodnotím tento bicykel po 14 dňoch testovania? Coast Hightide si ma získal. Od naozaj pohodlného sedenia, cez kvalitné prevedenie, 8 prevodov, ktoré mi dovolili ísť rýchlo po rovine a ľahko keď trebalo šliapať, až po istotu pri jeho ovládaní, keď som prudko zabrzdila, či prirýchle odbočila. Nehovoriac o jeho hlavnej výhode zložiť ho a odviezť si ho kam treba. Ako jeho slabinu vnímam jeho hmotnosť. Zvyčajne jazdím na graveli, ktorý váži necelých 11 kg, a všetko, čo je o kúsok ťažšie vnímam ako príťaž, ktorá mi vadí. Coast Hightide váži 14,4 kg, čo sa dá ešte zvládnuť, ale obľúbenú dvíhačku nad hlavu by som zrejme nezvládla. Negatívom je aj pomerne vysoká cena, v letmom porovnaní s inými skladacími bicyklami na slovenskom trhu patrí medzi tie s vyššou cenovkou. Darmo, za kvalitu sa platí. 

VÝHODY

 • jednoduché zloženie a opätovné poskladanie
 • kvalitné prevedenie, pevný rám
 • veľmi pohodlné sedenie
 • spoľahlivé brzdy, 8 prevodov
 • všestranné využitie na každodenný presun do práce i na rekreačné bicyklovanie na výlete
 • unisex, bicykel je vhodný pre mužov i ženy
 • príslušenstvo: zvonček, predné a zadné svetlá, blatníky, zadný nosič, stojan

NEVÝHODY

 • váha, skladací bicykel Coast Hightide váži 14.40 kg, ktoré pocítite hlavne pri nakladaní do vlaku či kufra auta
 • cena, bicykel Coast Hightide 03 8S patrí medzi tie drahšie spomedzi iných skladacích bicyklov

ŠPECIFIKÁCIA

Výrobca: Coast
Model: Hightide 03 8S, r. 2022
Farba: modrá
Prevodové stupne: 8
Prehadzovačka: Shimano
Veľkosť kolies: 20 palcov

Šírka plášťov: 50 mm

Rám: skladací z hliníka
Vidlica: tuhá, typ Hi-Ten
Riadidlá: hliníkové, šírka 560 mm

Rukoväte: 130/ 130 mm, čierne
Sedlo: Selle Royal

Sedlovka: hliníková, priemer 33,9 mm Rozmer v zloženom stave: D 68 cm x V 78 cm x Š 34

Váha: 14.4 kg
Brzdy vpredu/ vzadu: V-Brake, Tektro
Brzdové páky: Tektro, 4-prstové

Blatníky: PVC
Nosič: hliníkový, MIK System

Vo viedenskom Museumquartier
Vo viedenskom Museumquartier
Detail skladacieho bicykla Coast Hightide
Detail skladacieho bicykla Coast Hightide

Skladací bicykel Coast Hightide 03 8S mi na testovanie zapožičala predajňa PRO CYCLING v Bratislave. 

10 komentárov

 • Ondrej

  Skladačka je do mesta super bicykel.Ale zvládne aj kopčeky. Ja som na klasike skladačka ESKA s jedným prevodom vyšiel z LM až do Jasnej pod Chopok. V minulosti si ľudia doma prerabali skladačky jednoprevodové na viac prevodové. V článku ste ju tak opísali, že je proste dokonalá😊. Testovaná skladačka vyzerá pekne, elegantné a cena je primeraná k tomu. Nie som taká bohatá aby som mohla kupovať lacné veci-hovorievala stará mamka.

  • Tamara

   Dobrý deň, Ondrej, ďakujem za komentár. A klobúk dole pred výkonom vyjsť eskou na Jasnú! Ja som tam bola prednedávnom na graveli a bolo to také akurát… 😀 a k skladačke, k dokonalosti jej chýba ešte krôčik, no s vašim konštatovaním súhlasím, kvalita si pýta peniaze, ale človek sa potom môže na ňu spoľahnúť. Kopce som zatiaľ so skladačkou neskúšala, ale preverím na bratislavskej Kolibe najbližšie 🙂

 • Jardo

  Dobrý deň, Tamarka, celkovo je to veľmi pekná recenzia, je vidno, že tento typ bicykla Vás nadchol 😉 Ešte ste síce na ňom absolvovali len „pár“ kilometrov, ale veľmi pekne ste vystihli jeho pozitíva a je potešiteľné, že sa ho chystáte ešte ďalej prevetrávať. Terajšiu cenu považujem za primeranú, dokonca s ohľadom na ponúkanú výbavu ju nepovažujem za privysokú. Hmotnosť je priamo úmerná výbave, je tam zrejme aj dynamo v prednom náboji, takisto nosič, blatníky, stojan, širšie plášte aj rám vyzerá dosť pevne … to všetko niečo váži. Navyše tomu odpovedá aj užitočná hmotnosť, teda čo je schopný odviezť. Týmito vetami som asi poprel Vaše negatíva, ale predsa len ja tam vidím jedno ďalšie … bicykel sa asi dodáva iba v jednej veľkosti a zo snímok sa zdá, že nemá nastaviteľný sklon riadidiel, preto pre vyšších, príp. nižších jazdcov, než je priemer, môže byť pri vyššom kilometrovom výkone už menej pohodlný. To ale pri využití v meste alebo na krátkom výlete (~50km al. ~3hod.) nie je žiadnou nevýhodou a aspoň to neobmedzuje jeho skladnosť.
  Na trhu je síce veľa ďalších výrobcov podobných typov skladačiek, ale Vaše skúsenosti sú aspoň pre mňa určite cenné a tento bicykel ste tak zaradili k mojim Favoritom na kúpu (čo je mimochodom tiež bicykel, na ktorý veľmi rád spomínam, aj keď nebol skladací) 🙂

  • Tamara

   Jej, ďakujem krásne, som rada, že vám recenzia priniesla hodnotné info! Áno, tento bicykel ma fakt baví a keď je niečo fajn, treba to pochváliť 😀 A vďaka za doplnenie, áno, vpredu je dynamo a je to tak, každá pridaná vecička na bajku znamená aj váhu navyše, hoci aj akákoľvek praktická. Veľa sťastných kilometrov! 🙂

 • Mário

  Ahoj Tamara, pred pár mesiacmi som riešil kúpu skladačky. Kúpil som dve, ktoré som vrátil, nakoniec som bol spokojný až s treťou. Je to skvelá vec, do vlaku napr. aj keď pre dievča asi trochu ťažká, keď to musíš nosiť po staničných schodoch a vykladať po schodíkoch do vozňa. Ale v meste je to obratné a zdarma. Pekný článok, ďakujem.

  • Tamara

   Ahoj Mário, ďakujem, som rada, že sa článok páči 🙂 Áno, výrobcovia by mohli brať argument o váhe do úvahy a vymyslieť odľahčenú verziu pre ženy.. 😀 len potom tým asi utrpí tá kvalita prevedenia, či? alebo cenovka prinajmenšom… kým tak urobia, zatiaľ budeme musieť pracovať s týmto. Ale dá sa to zvládnuť, kedysi boli všetky bicykle také ťažké…

   • Mario

    Ja som nakoniec zohnal 12,4 kg-ový. Domomtoval som zadný nosič, tak teraz môžem byť okolo 13,4 kg. Pozeral som aj drahe dahon-y a tern-y a neboli veľmi ľahšie. Bromptony s maličkými kolieskami majú možno o kilo menej, ale malé kolieska sú na úkor komfortu po nerovnostiach. A cena samozrejme galaktická. Nevadí, nosením takto aspoň zostaneme v kondícii s hornou časťou tela.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.