Tipy na lyžiarske strediská

Lyžovačka v Rakúsku – tip na 4 strediská v regióne Murau

Lyžovanie je šport, ktorý chytí za srdce zrejme každého, kto ho vyskúša. Oproti bežkovaniu je dynamickejší, pri zjazde svahom do žíl vyplaví adrenalín a telo nasýti eufóriou. Počas lyžovania zvádzame viacero bojov súčasne, za pochodu vymýšľame stratégiu zdolania šikmého priestoru pred nami, obávame sa nečakanej situácie, sme opatrní a vzápätí bezhlavo prepadáme nadšeniu. Posledné roky trávim zimné víkendy takmer výlučne na bežkách, pomocou nich sa udržiavam v kondícii, cestujem do nových stredísk a spoznávam ich okolie. Teraz však prišla ponuka vymeniť bežky za lyže, pripojiť sa k skupinke slovenských novinárov a spoznať štyri najkvalitnejšie lyžiarske strediská v rakúskom regióne Murau. Po krátkom váhaní som povedala áno a po rokoch tak znova pocítila eufóriu z nedokonalých oblúkov na nádherne vysnežených svahoch rakúskych dvojtisícoviek. Aké strediská som spoznala a čo sú moje odporúčania pre vašu najbližšiu lyžovačku v Rakúsku? Odpovede nájdete v článku.

Lyžovačka v Rakúsku_Kreischberg
Po 10 rokoch opäť na lyžiach v stredisku Kreischberg, ktoré má vynikajúcu ponuku širokých trás s miernym sklonom v 2000 m výškach

LYŽOVANIE V RAKÚSKOM REGIÓNE MURAU

Región Murau sa nachádza v Štajersku na juhovýchode Rakúska uprostred nádherných hôr Južné Taury. Je ľahko dostupný zo Slovenska – z Bratislavy sem autom dôjdete za 3,5 až 4 hodiny. Na rozlohe veľkej ako okres Poprad nájdete až 150 km kvalitne upravených tratí s vysokou garanciou snehu počas celej zimnej sezóny, ktorá tu zvyčajne trvá od konca novembra po začiatok apríla/mája. Lyžiarske strediská v Murau sa nachádzajú vo výške 1000 m-2200 m.n.m., v porovnaní s tými v Tirolsku na západe Rakúska majú miernejší sklon a sú vhodné aj pre začínajúcich a stredne dobrých lyžiarov uprednostňujúcich najmä modré a červené zjazdovky. Všetky strediská v regióne sa profilujú ako rodinné – ponúkajú množstvo atrakcií pre rodiny s deťmi, prispôsobujú tomu svoju cenotvorbu, majú vyčlenené zjazdovky pre deti, organizujú detské kurzy a pod.  Počas mojej návštevy Murau som lyžovala v štyroch strediskách regiónu, do ktorých som každý deň vyrážala z idylického mestečka Murau. Ubytovaná som bola v hoteli Lercher s vynikajúcou (priam zážitkovou) kuchyňou, wellness a veľmi príjemným personálom. 

1. STREDISKO KREISCHBERG - LYŽOVAČKA NA ŠIROKÝCH ZJAZDOVKÁCH V 2000 M VÝŠKACH

Stredisko Kreischberg sa nachádza 7 km od mesta Murau a 327 km od Bratislavy (3.30 h autom). Celkovo 42 km zjazdoviek vo výške 868 m-2118 m ponúka krásne panoramatické výhľady na okolité Gurktalské Alpy a má jednu zaujímavosť – trate v hornej polovici (2118 m Rosenkranzhöhe – 1441 m Mittelstation) sú oveľa širšie a rovnejšie ako trate pod nimi. Znamená to, že lyžovačku na samotnom vrchole s kvalitne upravenými zjazdovkami a prírodným snehom si vychutnajú aj priemerní či menej zdatní lyžiari, zatiaľ čo tí náročnejší obľubujúci rýchly a ťažký terén brázdia čierne zjazdovky v nižších polohách. Široká ponuka atrakcií pre deti aj dospelých a veľký výber modrých a červených trás s panoramatickými výhľadmi robia z Kreischbergu obľúbenú zimnú destináciu, ktorá nesklame ani tých náročnejších. Priestorovú veľkorysosť strediska nepocítite len na zjazdovkách, ale aj pri čakaní na lanovky, ktoré sú minimálne a aj pri priemernej dennej návštevnosti 3000 lyžiarov prakticky žiadne. Ak uvažujete nad lyžovačkou v Rakúsku, navštívte Kreischberg, oplatí sa!

LYŽIARSKE STREDISKO KREISCHBERG

GPS: 47.099394, 14.086261

DĹŽKA ZJAZDOVIEK: 42 KM (MODRÉ 17 KM, ČERVENÉ 16 KM, ČIERNE 9 KM)

NADMORSKÁ VÝŠKA: 868 m-2118 m

LANOVKY: 10-miestne kabínky Doppelmayer, 6-miestna sedačková lanovka s ochranou proti vetru, 2-sedačková lanovka a.i. 

OTVÁRACIE HODINY: Po-Neď 8.30 – 16h (sezóna koniec novembra – začiatok apríla)

CELODENNÝ LÍSTOK: dospelý 62 EUR, dieťa 31 EUR, mládež do 28 r. 49,50 EUR

ATRAKCIE PRE DETI: Dinopark, Snowtube, detský vlek vo výške 1700 m.n.m.

ATRAKCIE PRE DOSPELÝCH: Speed track – 100 m zjazd s meranou rýchlosťou, Snowpark, Tubing – 200 m dráha na kolese, sánkovanie hore kopcom

POŽIČOVŇA VÝSTROJE: áno, ponuku pozri TU
VIAC INFO: webstránka stredisko Kreischberg

Lyžovačka v Rakúsku
Mapa lanoviek a zjazdoviek v Kreischbergu (kliknutím zväčšite)

2. STREDISKO TURRACHER HÖHE - KOPEC SNEHU A PORIADNEJ ZÁBAVY

Turracher Höhe sa nachádza 43 km juhozápadne od Murau a presne 400 km od Bratislavy. Vďaka nadmorskej výške 1400 m-2205 m má stredisko dostatok snehu počas celej sezóny, ktorá trvá od konca novembra do začiatku mája. Nájdete tu 43 km upravených zjazdoviek a množstvo atrakcií pre malých i veľkých. Medzi tie najzaujímavejšie patrí tzv. Pistenbutler, ktorý za pekného počasia jazdí po stredisku na snežnom skútri a ponúka opaľovací krém, dospelým nalieva prosecco a deťom rozdáva sladkosti. Zjazdovky v Turracher Höhe sa nachádzajú na dvoch protiľahlých kopcoch a označujú sa ako západné a východné (Pisten West, Pisten Ost). Trate na západnej strane sú vyššie, dlhšie a strmšie, tie na východnej strane sú o trochu kratšie, no dajú sa pekne kombinovať. Lanovky prešli veľkou modernizáciou, sú rýchle, bezpečné a dokonca vyhrievané!

V deň mojej lyžovačky v Turracher Höhe sa, žiaľ, čerti ženili, v najvyšších polohách bola víchrica a padal sneh. Výborne sa však jazdilo na východnej strane, ktoré je nižšie a jeho svahy sú miernejšie. Západná strana je zas plná atrakcií pre obľúbencov freeridu a náročného terénu. Na niektorých zjazdovkách možno prekvapí dlhšia rovina, ktorú však za priaznivého počasia (a upravenej trate) rýchlo prekonáte. Celkový dojem strediska, žiaľ, v mojom prípade ovplyvnilo počasie, čo znamená o dôvod viac sa doň ešte niekedy vrátiť!

LYŽIARSKE STREDISKO TURRACHER HÖHE

GPS: 46.924059, 13.869915

DĹŽKA ZJAZDOVIEK: 43 KM (MODRÉ 14,5 KM, ČERVENÉ 25 KM, ČIERNE 3,2 KM)

NADMORSKÁ VÝŠKA: 1400 m – 2205 m

LANOVKY: 8-miestna gondola, 6-miestne vyhrievané sedačkové lanovky s ochranou proti vetru, 2-miestne lanovky, vleky (kotvy, pomy)

OTVÁRACIE HODINY: Po-Neď 9 – 16h (sezóna koniec novembra – začiatok mája)

CELODENNÝ LÍSTOK: dospelý 60,50 EUR, dieťa 31 EUR, študenti a seniori 55,50 EUR

ATRAKCIE PRE DETIhorská dráha (1,6 km), Nocky´s Winterzeit, detské zjazdovky

ATRAKCIE PRE DOSPELÝCH: Pistenbutleri na snežných skútroch, Snowpark s prekážkami pre freestyle lyžiarov, XXL Funslope so snežnými tunelmi, zákrutami a prekážkami

POŽIČOVŇA VÝSTROJE: áno, ponuku pozri TU
VIAC INFO: webstránka stredisko Turracher Höhe

Mapa lanoviek a zjazdoviek v Turracher Höhe (kliknutím zväčšite)
3. GREBENZEN - RODINNÉ STREDISKO V IDYLICKOM PROSTREDÍ

Poznáte tie rakúske programy prezentujúce dokonalý menčester na snehobielych zjazdovkách s prestrihom na utešenú drevenú horskú chatu s terasou plnou relaxujúcich ľudí? Tak presne tak to vyzerá v ďalšom lyžiarskom stredisku v regióne Murau – v stredisku Grebenzen (24 km od Murau, 323 km od Bratislavy). Učupené na okraji Štajerských Álp patrí toto stredisko medzi rozlohou menšie (27 km zjazdoviek), no úpravou tratí a celkovým dojmom medzi najidylickejšie. Grebenzen sa nachádza vo výške 1028 – 1870 m.n.m. a ponúka prevažne stredne náročné (červené) zjazdovky na obidvoch stranách pohoria. Stredisko sa profiluje ako rodinné, ceny celodenných lístkov udržiava v porovnaní s ostatnými najnižšie. Z údolnej na vrcholovú stanicu vás za 8 minút vyvezie úplne nová gondolová lanovka, na ktorej financovaní sa podieľali všetci aktéri cestovného ruchu v okolí (formou adopcie kabínky konkrétnym hotelom, reštauráciou a pod.) Pri celkovom hodnotení strediska mi napadá nemecký výraz „klein aber fein“, teda malé ale dobré. Na 1-dňovú lyžovačku s rodinou priam ideálne!

Lyžovačka v Rakúsku - stredisko Grebenzen
Výborne upravené trate a krásne výhlady v stredisku Grebenzen

LYŽIARSKE STREDISKO GREBENZEN

GPS: 47.073843, 14.310813

DĹŽKA ZJAZDOVIEK: 27 KM 

NADMORSKÁ VÝŠKA: 1028 m – 1870 m

LANOVKY: 10-miestna gondola zn. Leitner, 4-miestna sedačková lanovka, 6 vlekov (kotva) 

OTVÁRACIE HODINY: denne od 9 – 16h (sezóna začiatok decembra – polovica marca)

CELODENNÝ LÍSTOK: dospelý 49,50 EUR, dieťa 25 EUR, mládež 41 EUR

ATRAKCIE PRE DETIsánkárská dráha, detská zjazdovka

ATRAKCIE PRE DOSPELÝCHsánkarská dráha, Scoop jet – bobová dráha

POŽIČOVŇA VÝSTROJE: áno, ponuku pozri TU
VIAC INFO: webstránka stredisko Grebenzen

Kam na lyžovyčku v Rakúsku
Mapa lanoviek a zjazdoviek v stredisku Grebenzen (kliknutím zväčšite)
4. STREDISKO LACHTAL - ŠIROKÉ SLNEČNÉ SVAHY V ALPÍNSKOM PROSTREDÍ

Vysoko v kopcoch oproti stredisku Grebenzen sa nachádza môj posledný tip na skvelú lyžovačku v regióne Murau – stredisko Lachtal (26 km od Murau, 310 km od Bratislavy). Keď som hovorila o Kreischbergu ako o stredisku s krásnymi širokými pláňami na vrchole kopca a o Turracher Höhe ako o stredisku s náročnejšími zjazdovkami a istotou prírodného snehu, tak Lachtal má všetko z toho a ešte o čosi viac. Na 35 km skvele upravených tratí si do sýtosti zalyžujú začiatočníci aj ostrieľaní lyžiarski bardi, Lachtal má skutočne širokú ponuku pre každého. S výškou 2222 m.n.m. je náhorná stanica vleku najvyššou položenou v rámci celého Štajerska a výhľady z nej sú naozaj čarovné. Príroda tu má alpínsky charakter a ak milujete lyžovanie na širokých slnečných svahoch vo vyšších nadmorkých výškach, v Lachtal si prídete na svoje. Za úpravu tratí, kvalitu snehu a širokú ponuku atrakcií získalo stredisko Lachtal množstvo rakúskych aj medzinárodných ocenení a lyžovačku v ňom si naozaj užijete. Tip: Strediská Kreischberg a Lachtal ponúkajú spoločné kombinované lístky, informujte sa na pokladni!

LYŽIARSKE STREDISKO LACHTAL

GPS: 47.251559, 14.366103

DĹŽKA ZJAZDOVIEK: 35 KM 

NADMORSKÁ VÝŠKA: 1600 m – 2022 m

LANOVKY: 2 moderné 6-sedačkové lanovky, 8 vlekov 

OTVÁRACIE HODINY: denne od 9 – 16h (sezóna začiatok decembra – začiatok apríla)

CELODENNÝ LÍSTOK: dospelý 55 EUR, dieťa 27,50 EUR, mládež 39,50 EUR

ATRAKCIE PRE DETI: Detský areál Kinderlachtal s atrakciami a školou lyžovania, Detský areál Wildlachtal s lyžovaním pomedzi makety zvierat

ATRAKCIE PRE DOSPELÝCH: Speedstrecke – svah s meranou rýchlosťou, Jump & Ride Park – vychutnaj si freeride a skoky cez prírodné prekážky, Kameltrack – zjazdovka pripomínajúca ťaví chrbát a ďalšie. 

POŽIČOVŇA VÝSTROJE: áno, ponuku pozri TU

VIAC INFO: webstránka stredisko Lachtal

Lyžovačka v Rakúsku_stredisko Lachtal
Mapa vlekov a zjazdoviek v stredisku Lachtal (kliknutím zväčšite).

Odporúčanie na záver: V článku uvádzam len základné cený lístkov, detailnejší cenník si pozrite na stránke strediska. Ich výška totiž závisí od toho, či lyžujete v hlavnej alebo mimo hlavnej sezóny, ako aj od času, koľko hodín a koľkí lyžujete (dostupné sú aj dvoj-, troj-hodinové lístky, skupinové, rodinné balíčky a pod.) V niektorých prípadoch je dokonca rozdiel v cene, keď si lístok kúpite online, v automate alebo priamo na pokladni. Sledujte web, cestujte a lyžujte! 🙂 

Článok vznikol na základe pozvania regiónu Murau. 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.