behomsvetom.sk

Tento blog sa venuje mojim trom vášňam, a to cestovaniu, behu a poznávaniu. Každá z týchto vecí predstavuje v mojom živote nenahraditeľnú entitu a akúsi vodiacu čiaru, ktorej cieľ nepoznám. No ako znie staré známe klišé, cesta je cieľ, a tak sa sústredím na cestu samotnú, vnímam jej stúpania a klesania, spozorniem pri odbočkách a vychutnávam si jej rovné úseky. 

Rozhodnutie založiť blog nebolo spontánne a už vôbec nie jednoduché. Sprevádzalo ho niekoľkomesačné polemizovanie, že predsa blogy píše takmer každý, prečo by ľudia mali čítať práve ten môj, koho to bude zaujímať, všetko si predsa vygúglia inde, alebo už majú svojich obľúbených youtuberov, podcasterov, travelblogerov, instagramových frajerov, tiktokerov… A písať blog v tejto instantnej dobe, keď si takmer každý vystačí s dobre znejúcim hashtagom je azda už aj prežitok..

Argumenty, prečo to nerobiť, boli silné a nebolo ich málo, no túžba vyskúšať to napokon zvíťazila. Blog behomsvetom.sk zakladám vo februári 2022, po nemále prebdených nocí učenia sa tvorby webstránok a písania obsahov mu dávam konkrétnu tvár. Netuším, čo sa s ním bude diať, no prajem mu, aby si našiel svojich čitateľov, aby poslúžil ako dobrý radca pre cestovateľov, ako dobrý motivátor k obutiu bežeckých tenisiek a k objavovaniu nového. Pripravení? Vybiehame.

behomsvetom.sk_bežkyňa

Je to blog o cestovaní

Píšem o krajinách a miestach, ktoré som navštívila a snažím sa ponúknuť praktické rady všetkým, čo sa do danej krajiny chystajú. Mojim cieľom nie je a ani nemôže byť nahradiť cestopisných knižných sprievodcov, tých si pokojne prečítajte tiež, väčšinou vám ponúknu kvalitne spracované informácie. Blog však môže byť ich dobrým doplnkom, je zdelením osobnej skúsenosti človeka, ktorý tam bol a stál pred rovnakými otázkami, ako každý iný: ako a za akých podmienok sa dá do danej krajiny cestovať, aký lístok na verejnú dopravu si kúpiť, kde sa ubytovať, čo vidieť, zažiť, ochutnať, s akými cenami rátať, čomu sa vyhnúť a naopak, čo si nenechať ujsť. behomsvetom.sk chce prinášať praktické rady pre tých, čo danú destináciu v krátkom čase navštívia alebo sa po prečítaní môjho článku pre to rozhodnú 🙂

Je to blog o behaní

Blog behomsvetom.sk je oj o behaní, prináša moje osobné zážitky z behu v destináciách, ktoré som navštívila. Stalo sa u mňa už akýmsi zvykom, že vždy, keď sa ocitnem na novom mieste, pocítim silnú túžbu spoznať ho behom. Totiž, v behu človek vníma mesto inak, sústredíte sa na jeho infraštruktúru, sledujete povrch a kvalitu chodníka, frekvenciu zebier, objavujete jeho uličky, zákutia, prebiehate pomedzi slávne pamiatky, dávate si do súvisu ich vzdialenosť od seba, polohu, vnímate reliéf mesta, prítomnosť rieky, využitie jej potenciálu pre obyvateľov… Skrátka, behom si vytvoríte obraz o meste jedinečným spôsobom. A potom vám už nič nebráni v objavovaní jeho konkrétností, pamiatok, výhliadok, kostolov, galérií… každému podľa jeho gusta. 

 

Osobitnou kategóriou je beh v prírodnom prostredí, či už pri mori, po lesných chodníčkoch alebo na vyprahnutých ostrovoch. Príroda je úžasné dielo, zdroj pokoja, sily, krásy, nádherných scenérií. Milujem ranný beh pri mori, jód vyparujúci sa z mora dýcham plnými dúškami, dívam sa do šírych ďiaľav a nasávam elektrizujúcu atmosféru príchodu nového dňa. Rovnako však milujem beh zeleným lesom, vnímam jeho vône a farby, dávam si pozor na terén, počúvam jeho zvuky, šum vetra, knísanie stromov, spev vtákov, neznámy šuchot niečoho živého…fokusujem sa na každý detail a zabúdam na svet okolo, zažívam katarzné objatie prírody, počujem tlkot svojho srdca, zhlboka dýcham a uvedomujem si život. 

 

Je jedno, či beháte pár alebo niekoľko desiatok kilometrov, dôležité je, aby sme si dopriali pohyb, keď rozhýbeme seba, pohne sa všetko ostatné… Nechajte sa inšpirovať mojimi trasami, preštudujte si mapky, zabehnite si dĺžku, aká vám vyhovuje. Poznávajte nové miesta behom, zažite pocit slobody ako nikdy predtým. 

Je to blog o ekologickej zodpovednosti

Cestovanie ma napĺňa, je mojim lekárom, učiteľom i psychológom zároveň. No napriek týmto osobným benefitom si uvedomujem, že je, žiaľ, aj veľkou ekologickou záťažou pre životné prostredie. Ako naložiť s touto dilemou? Čo robiť, keď patrím k ľuďom s prácou na plný úväzok, ktorí sa z časových dôvodov nemôžu presúvať autostopom, peši, na bicykli aj do tisíce kilometrov vzdialených miest a zotrvať tam minimálne niekoľko týždňov? Ostať doma a necestovať? To neprijímam. Svet je nastavený tak, že lietadlá lietajú, so mnou či bezo mňa, hoci aj prázdne. Kúpou letenky sa však stávam spoluzodpovedná za emisie spôsobené letom do a z cieľovej destinácie a táto skutočnosť mi nie je ľahostajná. Preto som sa rozhodla kompenzovať uhlíkovú stopu mojich leteckých presunov nasledovným spôsobom: 

 

Na internete existuje niekoľko dostupných nástrojov, ktorými si po zadaní základných údajov o lete dokážete pomerne presne vyrátať, akú uhlíkovú stopu ste ako jednotlivec svojim letom spôsobili. Pre výpočet emisií budem používať stránku Atmosfair, kde po zadaní miesta odletu, príletu, typu lietada a triedy, v ktorej som letela zistím hodnotu uhlíkovej stopy vyjadrenú v kilogramoch. Výslednú hodnotu CO₂ vykompenzujem vyzbieraním rovnakého množstva odpadkov z akéhokoľvek miesta, ktoré je znečistené a mne dostupné. Ako príklad uvediem môj let do Dubaja, ktorý dohromady tam aj späť meral 8400 km a vyprodukoval takmer 1150 kg emisií, čo je viac než 1 tona odpadkov. Na prvé počutie nezvládnuteľné množstvo, no ak sa vyberiete na čiernu skládku, nestihnete sa čudovať. Fotodokumentáciu prikladám v článku Dubaj – mesto luxusu a vysokých ambícií.

 

Ďalší spôsob kompenzácie uhlíkovej stopy spôsobenej letom ponúkajú priamo niektoré letecké spoločnosti, kedy si k zakúpenej letenke môžete dokúpiť aj službu vysadenia nových stromčekov. Vy zaplatíte, oni sa postarajú o všetko ostatné. Lepšie ako nič, ale predsa, trošku mi to príde ako kupovanie si svojho svedomia. Jedným klikom potvrdíte platbu pár eur navyše a je to preč. Zmizne z obrazovky a pravdepodobne navždy aj z vašej mysle.  

 

Emisie spôsobené lietaním sú vážnou témou a nad odpoveďou, ako ich minimalizovať, netápem len ja, ale i vlády, vedci a organizácie po celom svete. Verím, že na to v dohľadnom čase prídu a kým sa tak stane, pomôžem prírode mne dostupným spôsobom.